Vinnetou - Poslední výstřel

Vinnetou - Poslední výstřel https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391474/bmid_vinnetou-posledni-vystrel-ong-391474.jpg 4 50 4

Posledním výstřelem končí jeden z nejslavnějších příběhů dobrodružné literatury. A přitom tento román Karl May nenapsal naráz, není to příběh s předem koncipovaným dějem. Mezi vyprávěním prvních příhod Vinnetoua a Old Shatterhanda v první osobě a mezi konečným uspořádáním celého cyklu, se jménem apačského náčelníka v titulu, uplynulo téměř dvacet let. Vznikl tak nesourodý celek, který však právě tím působí velice věrohodně a poutavě. Převyprávění Vítězslava Kocourka napsané s respektem k Mayovu původnímu textu je dnes považováno v českém kontextu za kanonické. Jde rovněž o první vydání u nás, jež shromáždilo co nejkompletnější soubor ilustrací Zdeňka Buriana, ať už kvašů či pérovek, jimiž v různých údobích svého života románový cyklus Vinnetou vyzdobil.... celý text

misa.lemperova
13.10.2022 4 z 5

Vinnetou je moje srdeční záležitost už od dětství. První dvě knihy jsem hltala s nadšením, tato už mi trvala trochu déle. Musím přiznat, že první polovina knihy mě moc nebavila, ale jakmile se dostal do příběhu zase Vinnetou, četlo se to samo… :-) A upozorňuju, že když nakonec přece jen přijde ten smutný konec, nebrečí u čtení snad jenom ten, kdo má srdce z kamene… Vinnetou je prostě nesmrtelný, je to legenda, kterou miluje spousta z nás… Snad i budoucí generace tyto knihy osloví, stojí to za to :-)

Luigi1
27.07.2022 4 z 5

Smutný příběh.

slunicko1958
16.04.2020 5 z 5

"Milý čtenáři, víš, co znamená slovo greenhorn?"
Tato věta předznamenává závratnou jízdu po prériích s dvěma skvělými chlapíky a jejich přáteli. Vrátila jsem se do dětských let a hlavně jsem si osvěžila vzpomínky na knižní předlohu. Zjistila jsem, že když se řekne Old Shatterhand a Vinnetou, vybaví se mi ony německé filmy. Proto třeba 2. díl byl pro mě naprostá novinka, ale seznámila jsem se s takovými westmany jako byl Old Death, San - ears a jinými.
Nelituji času, který jsem strávila nad dětskou literaturou. Příjemně jsem si odpočinula.
Pozastavila jsem se tak trošku nad doporučením vydavatele, že romány jsou vhodné pro čtenáře od 9 let. Při současné úrovni čtenářské dovednosti a gramotnosti si opravdu neumím představit třeťáka, jak čte tyto romány.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5