FilDaV FilDaV komentáře u knih

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Opravdu velice zajímavá a napínavá kniha od Agathy Christie, která se tentokráte obešla i bez Hercula Poirota a byť občas mírně ztrácí dech, tak konečné odhalení to vše vynahradí a Agatha opět nezklamala. Opravdu královna zločinu! (samozřejmě knih o zločinu:)

20.02.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Další naprosto dokonalá kniha od královny knih o zločinu Agathy Christie. Jako vždy naprosto originální a geniálně vytvořený příběh překypující napětím, i když víte, jak to skončí, a to je co říct. Právoplatně nejuznávanější "Poirotovka"!

11.02.2020 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Opravdu geniální kniha - ač se na první pohled může zdát jako prostoduché čteníčko pro děti! Takhle to všechno začalo, začalo naše dětství. Pan Ransome s neuvěřitelným citem a nezaměnitelným kouzlem představuje hrdiny své dlouholeté a opravdu nádherné dobrodružné ságy a my mu za to budeme navždy vděční. Děkujeme mistře... Pokud by měla být nějaká Ransomovka nejlepší, pak rozhodně tato. 100%

26.01.2020 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Opravdu úžasný knižní debut legendární Agathy Christie s opět perfektní zápletkou a samozřejmě tajemným vrahem! :D

13.01.2020 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Doma máme svazek, který již před lety dospěl do fáze rozkladu. Přesto legendární Mark Twain dokonale a bravurně sepsal osudy nezbedníka Toma a jeho kamaráda Huckleberryho Finna. To, že se kniha líbí stejně jak dětem, tak i dospělým je vzácné a pan Twain s touto schopností náramně naložil a inspiroval/inspiruje spoustu nejen spisovatelů, ale i filmařů - česká verze příběhu "Páni kluci" je taktéž výtečná :)

19.12.2019 5 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Tak tato klasika právě dočtena (nejedná se o dlouhou knihu - přečteno cca za týden). Ano, dílo, které inspirovalo nespočetně mnoho autorů a díky níž vzniklo několik skvělých děl. Od Roberta L. Stevensona jsme předtím nic nečetli, ale tahle kniha se nám opravdu velmi velmi líbila. Poutavě napsaná, zároveň vyšperkovaná do sebemenšího detailu, ale třeba narozdíl od Bíle velryby nikdy nenudí. Osudy mladého Jima Hawkinse, Dlouhého Jima Silvera a spol. je opravdu radost číst a za nás je to zde jednoznačně palec nahorů (spíše oba dva:) - všem vřele doporučujeme, obzvláště milovníkům dobrodružných knih! 95%

19.12.2019 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Nejznámější detektivní případ legendárního a ikonického soukromého detektiva Sherlocka Holmese a jeho pomocníka a velkého přítele Dr. Johna Watsona. Sir A C. Doyle ze svého pera stvořil geniální detektivní a výjimečně napínavý román, který ve své kategorií jen velmi těžce hledá konkurenty - lepší je snad už jen Agatha Christie s jejím majstrštykem Deset malých černoušků. Nyní zpět ke knize - autor zasadil svazek do prostředí jako stvořeného pro vraždu - mlhavá a temná dartmoorská "blata" a k tomu luxusní a prostorné sídlo Baskervillů. Nejdříve sólokapr Watsona, poté přijíždí i Holmes a nechybí samozřejmě geniální odhalení vraha/vražedkyně a závěrečná retrospektiva případu. Dokonalost sama o sobě! ... 100%

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nezbudil, zbylo jich jen osm.
Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukl, zbylo jich jen sedm.
Sedm malých černoušků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malých černoušků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, zbyli jenom tři.
Tři malí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný.

DOOPRAVDY NEJLEPŠÍ KNIHA, JAKOU JSME KDY ČETLI!!! Detektivky i Agathu zbožňujeme, ale to, jak vystavěla tenhle příběh - to je nadpozemnské dílo! Dokonalá gradace i napětí, skvělé místo, kde se celé dění odehrává, deset podezřelých, deset vinných a jeden je trestá smrtí......jeden po druhém a to vše podle nevinné dětské říkanky.... Děsivý a obrovský nervák, který vás i v poslední kapitole drží v dokonalém napětí a samotný/á pachatel/ka - geniální (ne)tvor, jenž si vše dokonale naplánoval a tak mu to také vyšlo. Kéž by jenom šla vymazat paměť - to bychom tuhle knihu, teda pardon knihu, spíše mistrovské až nebeské dílo (nepřeháníme!) četli pořád dokola a dokola. Teď snad jen jednou do měsíce...... :-)
P.S. Všem fanouškům knihy doporučujeme i minisérií od BBC pod názvem: Až tam nezbyl žádný z roku 2015 - ale jen pokud jste četli knihu, protože jak to již u filomvých adaptací většinou bývá, knižní předloze se nevyrovnají. A v tomhle případě by to ani nebylo reálné, nic lepšího totiž neexistuje! 1 000 000%

16.12.2019 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Je pravda, že kniha se čte dlouze (kor bez obrázků + malá písmena = vydání od Omegy) a nějaké kapitoly jsou až moc detailní a chvílemi nudné a Moby Dick už poměrně zestárl. NICMÉNĚ my to vnímáme jako geniální filozofické dílo odehrávajíce se takřka celou dobu na moři s dobrodružnými prvky - třeba kapitoly s lovy na leviatany jsou skvělé. Přesto jsou zde nějaké výtky (délka, přílišná detailnost,...), a tak plný počet * si nemůžeme dovolit, ačkoliv je to veledílo klasické americké literatury.

Petr Kachna Petr Kachna Arthur Ransome

Zde není Petr Kachna až tak oceňován - možná někomu vadí, že je to pouze fikce, někomu zase chyběla oblast kolem jezera, ALE nám nevadilo ani jedno ani druhé, naopak se jednalo o příjemnou změnu a velmi originální nápad autora. Samotonu postavu námořníka Petra Kachny jsme si dost oblíbili a jelikož máme dost rádi robinzonády (Robinson Crusoe) či hledačky pokladů (Ostrov pokladů - inspirace Ransoma tímto svazkem je zjevná) a tohle jsme si pořádně užili. Těch 300 + stran uběhlo než bys řekl... ne švec... ale větu "Toto je dokonalá kniha"..... :) 100%

Holubí pošta Holubí pošta Arthur Ransome

Další dokonalá Ransomovka. I když jsme se trochu obávali, protože nejraději máme díly POUZE s Vlaštovkami a Amazonkami, Dick s Dorotkou byli též skvělí. Tentokrát opět něco nového - hledání zlata na Vysočině, soupeření se "Zmačkancem", holubí pošta mezi táborem a Jezerkou - zkrátka tohle je Ransome No. 1 :-) 100%

16.12.2019 5 z 5

Opravdu úžasná výpravná kniha od mistra Tolkiena, která má svou velkou slávu naprosto zaslouženě.

07.11.2019 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Dobrá to žena, krásná to kniha....

06.09.2019 5 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Joooo, tak dobrodružství Korkorána a tygřice Jiskry a boje o nezávislost Indie nad Británií jsou dnes již naprostá a velmi uznávaná klasika, kterou jsme jakožto milovníci dobrodružných knih milovali a stále milujeme. I když to není vysloveně špička světové literatury, my si této knížky velmi vážíme - ale to skoro všech knížek :-))

28.06.2019 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Opravdu hezká rodinná knížka odehrávající se v pohádkové švýcarské horské krajině, která okouzlí aučaruje vám. Opravdu není divu, že dnes je již Heidi několikrát zfilmována a tento svazek je celosvětové dílo. Vřele doporučujeme a uvidíte, že pokud máte kouska citu, nebudete zklamaní!

27.06.2019 4 z 5

Na kometě Na kometě Jules Verne

Opět geniální dílo vizionáře Julese Vernea, které se sice drží celou dobu nad vodou, ale oproti závěru, který je legendární je to slabé jak čaj. Pan Verne prostě neuměl (a asi ani nechtěl:) napsat špatnou knihu...

26.06.2019 4 z 5

O zlém brouku Bramborouku O zlém brouku Bramborouku Ondřej Sekora

Hnusná komunistická propaganda, mrzí nás, že zrovna Ondřej Sekora - autor Ferdy mravence se na to dal. Možná se to může jevit jako roztomilá pohádka, ale je to ve skutečnosti politická manipulace s dětskými nevyspělými mozky!

23.06.2019 1 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Vrcholné dílo Karla Hynka Máchy. Opravdu dlouhá srdcervoucí a smutná báseň/balada, kde Mácha výborně spojuje tři hlavní postavy - plačící Jarmila, ve vězení před popravou děsící se Vilém a nakonec Hynek - sám autor jdouc se poklonit hrobu. Jen si představte - přečíst si to během májového západu slunce! Hynku, Vilémé, Jarmilo! ...

23.06.2019 4 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Nádherná temná až hororová báseň - ta, na které byl pan Poe mistr. Děsivá hrůza nás semkla při čtení této pochmurné balady. Opravdu silný zážitek i během těch několika minut! A bohatě stačí přečíst jen jednou, je to fakt síla! Never more....

23.06.2019 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Pro nás asi určitě nejlepší dětská americká kniha plná neplechy, napětí, dobrodružství, zábavy a vlastně všeho, co takové "nevinné" dítě (jako třeba Tom:) opravdu zažívá. Třeba natírání plotu či schůzka na hřbitově jsou již dnes legendární scény, Tom i Huck jsou legendy, teta Polly je legenda, Mark Twain je legenda, tato kniha je legenda!!! A nám se dostalo té cti, že jsme jí měli možnost řádně přečíst, i když u nás už to byl rozpadající se a několik desítek let starý svazek, opravdu tato kniha stojí aspoň za tři přečtení za život.

20.06.2019 5 z 5