Na kometě

Fantastický román o osudech několika statečných vesmírných trosečníků, letících na kometě, jež po srážce se Zemí strhla část jejího povrchu i s obyvateli. Důmyslem a odvahou čelí muži nebezpečí a posléze se dočkají šťastného návratu na Zem. Vyprávění vedle dobrodružného děje podává základní znalosti o naší sluneční soustavě. Ilustroval P. Philippoteaux....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303/na-komete-303.jpg 4.1253
Dobrodružné, Romány, Sci-fi
Vydáno, Návrat

Hector Servadac, 1877

Kniha Na kometě

jfialova
06. listopadu

Jedna z mých nejoblíbenějších verneovek, a že jsem jich v dětství přečetla! Moc se mi líbil autorův nápad umístit děj na povrch komety prolétající poblíž planety Země, kam se nedobrovolně přenese několik lidí po kontaktu obou nebeských těles. Koncept je stejný jako u většiny ostatních verneovek. I když z pohledu dnešní vědy jde patrně o nesmysl a dospělý čtenář si tím pádem četbu asi příliš neužije, pro děti je to super počtení.

Hobo

Další z fantastických cest Julese Verna. Moje z nejoblíbenějších a nikterak mi nevadilo, že provedení bylo nemožné. Jinak bych už jen opakoval předchozího komentátora david5746.

david5746

Klasika a pro mě srdcovka z dětství, kterou jsem z knihovny vytáhl několikrát. Vpodstatě se dá označit za typickou verneovku, kdy autor vžene menší skupinku lidí do nějaké situace, se kterou se tito - obvykle charakterově černobílí - účastníci musí nějak vypořádat. V tomto případě Verne navodil situaci, kdy do Země lehce ťukne prolétající kometa a při odletu si s sebou odnáší kus atmosféry a něco málo pevniny. Zázračně je zde též zachráněno několik lidí různých národností. Při veškerém neštěstí mají vlastně štěstí. Jednak za celou knihu nikdo ani náznakem nezemře a kometa má šťastnou dobu oběhu - přesně 2 pozemnské roky, takže je tu docela velká šance na návrat na matičku Zemi.
Jak už je klasické, tak Verne škatulkuje osoby podle národností, takže Francouzi či Rusové jsou samozřejmě cool, španělé banda veselých flákačů. Co se angličanů týče, tak na nich se autor tradičně vyblbnul a (obdobně jako třeba pana Fogga z cesty kolem světa) je vykreslil jako totální bandu pedantských dementů. A vrcholem je německý žid, který jede jen po penězích a majetku, nikoho nemá rád a překvapivě nikdo nemá rád jeho.
A klasicky je kniha plná vědeckých údajů a popisů, takže i neznalec se o tom vesmíru třeba něco dozví. Často je toho trochu moc, ale dá se zvládnout.

Čtení po letech mě bavilo a celkově potěšilo.

FilDaV

Opět geniální dílo vizionáře Julese Vernea, které se sice drží celou dobu nad vodou, ale oproti závěru, který je legendární je to slabé jak čaj. Pan Verne prostě neuměl (a asi ani nechtěl:) napsat špatnou knihu...

Thromulus

První a poslední kniha od Vernea. Na knihy od tohoto známého autora jsem se těšil, ale jsem z zklamán. Jedna z mála knih, kterou se mi nechtělo dočítat.
Námět pěkný, spousta napotřebného popisu, děj mohl být propracovanější, závěr knihu potopil ještě víc.

zofie3000

Bylajsem příjemně překvapena, Verneovi jsem se vyhýbala jak čert kříži ale celkem se mi to líbilo. Kdyby se to ke mně dostalo v pubertě myslím že by mě i ta fyzika začala bavit

Kuža007
25.11.2018

Není to nejlepší verneovka, ale docela obstála.

mahdal
16.06.2018

Těšil jsem se na další knihu od mého oblíbeného autora, ale bylo to velké zklamání. Prostředí vesmíru mi přišlo zajímavé a u Vernea nezvyklé, ale nebyl to Verne, jak ho znám z jiných knih. Nevyhnu se porovnávání této knihy s ostatními díly autora, které byly více čtivé. Na zdlouhavé popisy jsem si u Vernea zvykl, patří to k jeho stylu, ale zde, v této knize, toho bylo až přespříliš. Nedokázal jsem se zžít s postavami, na kterým mi vadilo vzájemné pošťuchování, které místy přerůstalo v nenávist. Místo zbytečných informací o konfliktech mezi postavami bych spíše ocenil propracovanější závěr, který byl odbyt na pár stranách. Snad se mi u příští knihy Verne ukáže v lepším světle.