Boj o ostrov

Román, v němž bývalý britský námořní důstojník vypráví o dobrodružství skupiny dětí na osamělém ostrově uprostřed jezera, o jejich námořnickém životě a o bojích, které vedly posádky jejich dvou pirátských lodí, Vlaštovky a Amazonky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/8628/boj-o-ostrov-8628.jpg 4.7290

Vlaštovky a Amazonky (1.)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Toužimský a Moravec, Josef Hokr

Swallows and Amazons (1953)

Kniha Boj o ostrov

zaranda

Ransomovky, to je klasika mého dětství. Ráda po nich sáhnu znova, když chci něco nenáročného na odreagování.

Peetrs

Teď vycházejí Ransomovy knihy s nádhernými ilustracemi Zdeňka Buriana. Všechny je kupuji, i když už je mám z šedesátých let. Dost mne mrzí, že nebyl čas je číst dceři. Tak čekám na vnuky. Ale i ve stáří si tyto knížky rád čtu. Pokud jsou nějaké problémy a člověk chce zapomenout, nestydím se za to. Krásné knihy. Zajímavé je, že hlavní hrdinové jsou u Buriana pojati dospěleji než tomu bylo v ilustracích ze šedesátých let (KOD). Více mi k postavám seděl mladší věk, ale je to asi jen subjektivní dojem.

Boogie007

Artur Ransome uvedl v této knížce poprvé na scénu dvě skupiny dětí - Vlaštovky a Amazonky. Zprvu znepřátelené strany, pak plující pod "stejnou vlajkou". Dále představuje domorodce a (vysloužilého piráta) kapitána Flinta, kteří sehrají své důležité role nejen zde, ale i v následujících dílech série. Je to nádherné, kempovat spolu s nimi na ostrově Divokých koček, objevovat nezmapované kraje, podnikat dobrodružné výpravy a pátrat po ztraceném pokladu kapitána Flinta. Kéž by tak mohly mít delší prázdniny ... a my víc ke čtení ;-).

pepa4081

Miluju všechny Ransomovky. Tahle je první a seznámíte se v ní s hlavní tlupou hrdinů. Poprvé také budete plachtit na jezeře. Přečteno asi po páté a zdaleka ne naposledy. Podle mne se Nancy k sestře zas tak špatně nechová - jen ji tak hezky popichuje. Vřele doporučuji.
Vrcholně uspokojivé.

mirektrubak
27.05.2018

Vlaštovky a Amazonky byli moje nejoblíbenější četba v době ranného mladí (hádám někdy na prvním stupni) a Boj o ostrov byl z Ransomovek můj vůbec nejmilejší příběh. Tak jsem byl zvědav na to, jak budu tuhle dětskou knihu vnímat dospělýma očima. Jestli to ve mně vyvolá nostalgii nebo jestli budu spíš nad sebou kroutit hlavou, co jsem to četl za hlouposti.
Dopadlo to spíš pozitivně, při čtení se mi vracely vzpomínky na moje dětské čtení pod peřinou, na to, jak jsem se o Vlaštovky bál (Titty sama na ostrově!) a jak jsem si je integroval jako imaginární přátele do svého fantazijního světa. Taky jsem nakonec dočetl do konce. I když jsem si párkrát v průběhu čtení říkal, že jo, že dobrý, že jsem si tu atmosféru připomněl, ale že to přece nemusím číst celé – nakonec mi to nedalo a došel jsem s malými námořníky až na poslední stránku.
Z dospělého pohledu jsem ocenil hravost, sebeironii a taky vědomou hru s vlastní fantazií – všichni zúčastnění v každém okamžiku vědí, že vše je jen jako, ale nebrání jim to zábavu si užít. To mi bylo možná nejvíc sympatické: že pro dobrodružství nemusíme cestovat do Bradavic nebo objevovat nové světy ve skříni, že si vystačíme s obyčejným jezerem a vlastní představivostí.

Ještě zajímavost: V knize není popsán, ani naznačen, vzhled jednotlivých dětí. To mě rozesmálo, protože jsem měl velmi přesnou představu, jak vypadá moje hlavní oblíbenkyně – pirátka Nancy. A byl bych se do krve hádal, že si to přece nemůžu pamatovat špatně, že Nancy je přece zrzavá a pihovatá.
A právě Nancy mně připravila i největší zklamání Boje o ostrov. Měl jsem ji zafixovanou jako správňačku, holku sice od rány, která je ale čestná a spravedlivá. Proto jsem těžce nesl, jak nepěkně se chovala ke své mladší sestře. Když jsem knihu četl jako kluk, tak jsem mladší sestru neměl a možná to proto tak nevnímal, ale dnes jsem se při čtení na Nancy hodně kabonil, mladší sourozence si totiž musíme chránit a pečovat o ně a cokoli jiného nemůžu schvalovat – ani jinak sympatické mladé mořské vlčici. :-))

honorka
01.02.2018

Jako dítě jsem nejen tuto knihu, ale celou sérii Vlaštovek a Amazonek milovala. Naplňovala mého dětského neposedného ducha touhou po dobrodružstvích. Snila jsem o plachtění a o rodičích, kteří by mě tolik chápali, jako ti literární. Jedny z mála knih, které jsem četla několikrát.

Chesterton
28.11.2017

Autor patřící do dětského základního vzdělání:)) Poutavé, laskavé, dobrodružné.

fram
11.11.2017

Asi před pěti lety se mi dostala do ruky kniha od Františka Novotného - Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek, a tak jsem poté přečetl tentokrát všechny mně dostupné Ransomovky a připomněl jsem si, jak jsou kouzelné.