Boj o ostrov

Román, v němž bývalý britský námořní důstojník vypráví o dobrodružství skupiny dětí na osamělém ostrově uprostřed jezera, o jejich námořnickém životě a o bojích, které vedly posádky jejich dvou pirátských lodí, Vlaštovky a Amazonky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/8628/boj-o-ostrov-8628.jpg 4.7238

Vlaštovky a Amazonky (1.)

Swallows and Amazons (1953)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Toužimský a Moravec, Josef Hokr

Pavlaj

Z nostalgie musím jednou za pět let přečíst. Tentokrát přímo na místě dění, u jezera Coniston, s výhledem na Peel Island. Knížka má pro mě kouzlo stále stejné, i po těch letech.

Rudla333

Další z knížek mého dětství. Ransomovky jsem přečetl snad všechny, bylo to zkrátka něco, co jsem tou dobou hledal. S hrdiny jsem se dokázal snadno ztotožnit. Nebylo tam žádné přehánění, jen čistě dětské "války" a dobrodružství, podané velice milým, poutavým stylem.

Jedna kniha je lepší než druhá a člověka neomrzí. A Boj o ostrov byl pro mě vedle Trosečníků z Vlaštovky a Záhadnými vodami nejlepší díl série.

V současné době by mě kniha asi už moc nebavila, ale aspoň z nostalgie musím dát pět hvězdiček.

Květinka008

Moje nejoblíbenější ze všech Ransomovek, četla jsem ji od dětství dodnes několikrát a občas si představuji ten kout světa... Jako dítě jsem to nevnímala, nyní v dospělosti mě překvapuje, jak je příběh starý (odehrává se před válkou), a přitom by se klidně mohlo všechno dít i dnes...

galadrielin

Amazonky a Vlaštovky mě provázely celé dětství, a já milovala. Všechny knížky od Ransoma jsem si pěkně schovala a nikdy je nikomu nedám. Možná jednu svým dětem, když budou hodně opatrné! :)

kapr

Arthur Ransome

Stanovil jsem si, že u mých nejoblíbenějších autorů, budu dávat 5 hvězdiček jenom té jedné, té nejlepší. Samozřejmě, ani Ransome nemá (z mého osobního pohledu) všechny knížky na těch 5. Přesto mám v tomto okamžiku velký problém jak rozhodnout která z jeho knížek je ta nejlepší. Prostě docházím k názoru, že těch nejlepších má povícero. Tak jsem zatím vybral tu úvodní, a postupně budu (už po mocté) číst znovu ty další. Jen mám pocit, že těch 5 hvězdičkových bude ještě mnoho. Tato knížka a mnohé další z jeho knih jsou takové ty vlídné léčebné knížky, po kterých sahám pravidelně když je mi smutno, nebo se mi prostě po nich zasteskne.

Erinien
31.12.2016

Jako puberťák jsem tuhle knihu milovala a četla několikrát. Od té doby toužím plout na lodi a jet se podívat do Lake District:)

Market = )
30.10.2016

Jsem ráda, že jsem se ke knížce díky Čtenářské výzvě vrátila, příběh jsem si samozřejmě pamatovala, ale rozhodně jsem jako malá neocenila charaktery dospělých postav a celkovou vtipnost knížky, která pro dětské čtenáře není patrná :-). Asi si budu muset projet celou řadu znovu :-D.

Slugterra
18.10.2016

Boží knížka...

kacaabba
14.10.2016

Lehoučký prázdninový příběh. S ním se mi připoměl i jiný táborový příběh z českého prostředí - Ostrov přátelství od Miloše Zapletala, který se nám s dětmi líbil.

Kabátice
22.08.2016

Prostě nejlepší a nejčtenější kniha mého dětství, spolu s dalšími od tohoto báječného autora. Když jsem trávila prázdniny na přehradě u dědy, objevovala jsem zátoky na pramici a kreslila si námořní mapu. Prostě srdcovka :)

Apollka
18.08.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Ani nevím, kolikrát jsem tatínka prosila aby mi ji přečetl. Hrozně moc mě bavila. Boj o Ostrov divokých koček mi připomínal řádění mě s bráchou na prázdninách.

Netopyr07
19.05.2016

Tož to já sa ztotožňuji s Peggy :-) Ale taky mi tak říkal málokdo. V dětství byla tato kniha společně s Trosečníky z Vlaštovky a Záhadnými vodami ta nejlepší na prázdniny.

reb
20.04.2016

Moje nejoblíbenější dětská četba. Dodnes nostalgicky vzpomínám, jak jsem si šetřila peníze z kapesného a od babiček a kupovala si v antikvariátu Ransomovky. A snažila se protlačit, aby mi kamarádi říkali Titty (nikdy se to moc neujalo) :).

Daydreamer
02.03.2016

Jsem na tom podobně, jak píše qwill. Nejprve jsem Ransomeovy knihy přečetl sám, pak jsem je četl oběma dcerám, a to nikoliv jednou :-), a teď se k nim zase vracím sám :-). To kouzlo pro mne z té knihy nikdy nevyprchalo :-)

qwill
20.02.2016

ani nevím, kolikrát jsem ji četl - a před dvaceti lety dětem po večerech i nahlas, než se naučily číst a celou sérii si pak přečetly už sami.
Filmové zpracování je neskutečně skutečné... a docela věrné. Pět hvězdiček je málo.....

Alchemistress
20.02.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek dětství... Jak já hrdinům knížky záviděla jejich dobrodružství! Inspirovány touhle knížkou, založily jsme s holkama ze sousedství "klub Amazonek" a podnikaly výpravy do zakázaných končin :-)

Jana_Z
28.01.2016

Četla jsem knížku asi vše třetí třídě a samozřejmě jsem chtěla být jednou z Vlaštovek. A četla jsem knížku minulý týden (pomalu po třiceti letech) a na mém přání se nic nezměnilo. Dnes navíc oceňuji, jakou tohle dílko nabízí slovní zásobu - kdy jste naposledy použili slova jako chronometr, šlem, řeřavý nebo vyrudlý?

Nelly
12.01.2016

Moje oblíbená četba v dětství (četla jsem tedy jen první dva díly, k ostatním jsem se už nedostala). Hodnotím z dojmů, které na mne kniha zanechala v tomto období. Možná dnes by hodnocení bylo jiné, ale to už je prostě život, který se stále mění a mění i člověka...

woodward
15.08.2015

Vzpomínám si, jak jsem tuhle knihu u nás v místní lidové knihovně pořád nemohl zachytit. Dostal jsem se k ní až po absolvování Trosečníků z Vlaštovky a Zamrzlé lodi kapitána Flinta, což mi šlo na nervy, protože oni si každou chvíli povídali o událostech, o nichž jsem já nic nevěděl. Proto teď mám všechny tři první díly bezpečně uložené ve vlastní, nikoliv místní lidové knihovně. Už víc jak čtyřicet let.

Bruno21
26.02.2015

Moje oblíbená literatura z dětství. Když jsem to začal číst synům (7 a 9), zaskočilo mě, jak archaicky vyprávění působí, kolik je tam neobvyklé námořnické terminologie a pro současnost těžko pochopitelných reálií. Říkal jsem si A jé, tohle je nebude bavit... A hleďme, baví je to snad ještě víc než mě, těšili se na každou kapitolu a kus před koncem už si zamlouvali, že chtějí pokračovat druhým dílem. Tak jo, budou Trosečníci z Vlaštovky.

brčko-A
18.01.2015

Moc zajímavá knížka,chtěla bych si na tento ostrov také vyrazit.

KetrinZel
31.10.2014

Tuto knihu jsem četla jako první po slabikáři. Milovala jsem jí ještě dřív, než jsem uměla číst, protože v ní byly ilustrace od Zd.Buriana. Je pokladem v mé knihovně. To své vydání jsem zde ani nenašla.

DeniisaK
17.06.2014

Lituji každého, kdo nevyrostl s touhle partou dětí. Ať žijí Vlaštovky a Amazonky!

KetrinZel
18.04.2014

Také vzpomínám na období, kdy jsem tuto celou sérii hltala, sháněla další díly. Tento první díl mám z jiné edice s ilustracemi od p. Buriana a ty jeho kresby podnítili mou fantazii pro celou sérii.

kattyV
19.02.2013

Ransomovy knihy mne bavily skoro všechny. Tato byla první, se kterou jsem se potkala a prostě mne ve věku kolem jedenácti dostala. Nebylo mi jasné, jak mohli rodiče přibližně stejně starým nebo jen o něco málo starším dětem než jsem byla já, dovolit taková dobrodružství. Ono se tam vlastně zase tak moc neděje, ale je to tááák napínavé.

vincek1
18.11.2011

Další výborná kniha, která ličí život dětí v reálném čase a reálném prostředí.

sBety
10.04.2011

Tuhle knížku jsem od malička poslouchala na kazetách, nahranoých z radia, kde to vysílali na pokračování. Opravdu pěkná dětská knížka.