Boj o ostrov

Román, v němž bývalý britský námořní důstojník vypráví o dobrodružství skupiny dětí na osamělém ostrově uprostřed jezera, o jejich námořnickém životě a o bojích, které vedly posádky jejich dvou pirátských lodí, Vlaštovky a Amazonky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/8628/boj-o-ostrov-8628.jpg 4.7259

Vlaštovky a Amazonky (1.)

Swallows and Amazons (1953)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Toužimský a Moravec, Josef Hokr

mirektrubak

Vlaštovky a Amazonky byli moje nejoblíbenější četba v době ranného mladí (hádám někdy na prvním stupni) a Boj o ostrov byl z Ransomovek můj vůbec nejmilejší příběh. Tak jsem byl zvědav na to, jak budu tuhle dětskou knihu vnímat dospělýma očima. Jestli to ve mně vyvolá nostalgii nebo jestli budu spíš nad sebou kroutit hlavou, co jsem to četl za hlouposti.
Dopadlo to spíš pozitivně, při čtení se mi vracely vzpomínky na moje dětské čtení pod peřinou, na to, jak jsem se o Vlaštovky bál (Titty sama na ostrově!) a jak jsem si je integroval jako imaginární přátele do svého fantazijního světa. Taky jsem nakonec dočetl do konce. I když jsem si párkrát v průběhu čtení říkal, že jo, že dobrý, že jsem si tu atmosféru připomněl, ale že to přece nemusím číst celé – nakonec mi to nedalo a došel jsem s malými námořníky až na poslední stránku.
Z dospělého pohledu jsem ocenil hravost, sebeironii a taky vědomou hru s vlastní fantazií – všichni zúčastnění v každém okamžiku vědí, že vše je jen jako, ale nebrání jim to zábavu si užít. To mi bylo možná nejvíc sympatické: že pro dobrodružství nemusíme cestovat do Bradavic nebo objevovat nové světy ve skříni, že si vystačíme s obyčejným jezerem a vlastní představivostí.

Ještě zajímavost: V knize není popsán, ani naznačen, vzhled jednotlivých dětí. To mě rozesmálo, protože jsem měl velmi přesnou představu, jak vypadá moje hlavní oblíbenkyně – pirátka Nancy. A byl bych se do krve hádal, že si to přece nemůžu pamatovat špatně, že Nancy je přece zrzavá a pihovatá.
A právě Nancy mně připravila i největší zklamání Boje o ostrov. Měl jsem ji zafixovanou jako správňačku, holku sice od rány, která je ale čestná a spravedlivá. Proto jsem těžce nesl, jak nepěkně se chovala ke své mladší sestře. Když jsem knihu četl jako kluk, tak jsem mladší sestru neměl a možná to proto tak nevnímal, ale dnes jsem se při čtení na Nancy hodně kabonil, mladší sourozence si totiž musíme chránit a pečovat o ně a cokoli jiného nemůžu schvalovat – ani jinak sympatické mladé mořské vlčici. :-))

honorka

Jako dítě jsem nejen tuto knihu, ale celou sérii Vlaštovek a Amazonek milovala. Naplňovala mého dětského neposedného ducha touhou po dobrodružstvích. Snila jsem o plachtění a o rodičích, kteří by mě tolik chápali, jako ti literární. Jedny z mála knih, které jsem četla několikrát.

Chesterton
28.11.2017

Autor patřící do dětského základního vzdělání:)) Poutavé, laskavé, dobrodružné.

fram
11.11.2017

Asi před pěti lety se mi dostala do ruky kniha od Františka Novotného - Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek, a tak jsem poté přečetl tentokrát všechny mně dostupné Ransomovky a připomněl jsem si, jak jsou kouzelné.

ddkk
29.10.2017

Bezvadná dobrodružství party dětí, která jsem přečetla snad všechna. Dodnes si pamatuju skoro všechno. A to jsem je četla když mi mohlo být tak 12-13...

simviki
28.10.2017

Ransomeovky jsou knížky mého mládí, milovala jsem je a četla pořád dokola. Konečně přišel čas, kdy je můžu předčitat svému synovi ( který mi připomíná malého Rogera), tak jak jsem o tom jako malá snila. Dalším splněným snem je zkusit si plachtění na vlastní kůži- pojmy jako kosatka, ráhno, kormidlo, křižovat už nezůstaly jen na papíře, ale dostaly zcela konkrétní podobu, tvar, chuť. Sice na Orlíku, nebo na Lipně, což se s Conistonským jezerem nedá srovnávat, ale i tak -je to nádhera, vážně, zkuste si to taky, jestli můžete. A jestli ne, tak se nechte pohltit příběhy Vlaštovek a Amazonek a nebudete litovat...

Pavlaj
02.08.2017

Z nostalgie musím jednou za pět let přečíst. Tentokrát přímo na místě dění, u jezera Coniston, s výhledem na Peel Island. Knížka má pro mě kouzlo stále stejné, i po těch letech.

Rudla333
06.07.2017

Další z knížek mého dětství. Ransomovky jsem přečetl snad všechny, bylo to zkrátka něco, co jsem tou dobou hledal. S hrdiny jsem se dokázal snadno ztotožnit. Nebylo tam žádné přehánění, jen čistě dětské "války" a dobrodružství, podané velice milým, poutavým stylem.

Jedna kniha je lepší než druhá a člověka neomrzí. A Boj o ostrov byl pro mě vedle Trosečníků z Vlaštovky a Záhadnými vodami nejlepší díl série.

V současné době by mě kniha asi už moc nebavila, ale aspoň z nostalgie musím dát pět hvězdiček.

Květinka008
19.04.2017

Moje nejoblíbenější ze všech Ransomovek, četla jsem ji od dětství dodnes několikrát a občas si představuji ten kout světa... Jako dítě jsem to nevnímala, nyní v dospělosti mě překvapuje, jak je příběh starý (odehrává se před válkou), a přitom by se klidně mohlo všechno dít i dnes...

galadrielin
11.04.2017

Amazonky a Vlaštovky mě provázely celé dětství, a já milovala. Všechny knížky od Ransoma jsem si pěkně schovala a nikdy je nikomu nedám. Možná jednu svým dětem, když budou hodně opatrné! :)

kapr
26.03.2017

Arthur Ransome

Stanovil jsem si, že u mých nejoblíbenějších autorů, budu dávat 5 hvězdiček jenom té jedné, té nejlepší. Samozřejmě, ani Ransome nemá (z mého osobního pohledu) všechny knížky na těch 5. Přesto mám v tomto okamžiku velký problém jak rozhodnout která z jeho knížek je ta nejlepší. Prostě docházím k názoru, že těch nejlepších má povícero. Tak jsem zatím vybral tu úvodní, a postupně budu (už po mocté) číst znovu ty další. Jen mám pocit, že těch 5 hvězdičkových bude ještě mnoho. Tato knížka a mnohé další z jeho knih jsou takové ty vlídné léčebné knížky, po kterých sahám pravidelně když je mi smutno, nebo se mi prostě po nich zasteskne.

Erinien
31.12.2016

Jako puberťák jsem tuhle knihu milovala a četla několikrát. Od té doby toužím plout na lodi a jet se podívat do Lake District:)

Market = )
30.10.2016

Jsem ráda, že jsem se ke knížce díky Čtenářské výzvě vrátila, příběh jsem si samozřejmě pamatovala, ale rozhodně jsem jako malá neocenila charaktery dospělých postav a celkovou vtipnost knížky, která pro dětské čtenáře není patrná :-). Asi si budu muset projet celou řadu znovu :-D.

Slugterra
18.10.2016

Boží knížka...

kacaabba
14.10.2016

Lehoučký prázdninový příběh. S ním se mi připoměl i jiný táborový příběh z českého prostředí - Ostrov přátelství od Miloše Zapletala, který se nám s dětmi líbil.

Kabátice
22.08.2016

Prostě nejlepší a nejčtenější kniha mého dětství, spolu s dalšími od tohoto báječného autora. Když jsem trávila prázdniny na přehradě u dědy, objevovala jsem zátoky na pramici a kreslila si námořní mapu. Prostě srdcovka :)

Apollka
18.08.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Ani nevím, kolikrát jsem tatínka prosila aby mi ji přečetl. Hrozně moc mě bavila. Boj o Ostrov divokých koček mi připomínal řádění mě s bráchou na prázdninách.

Netopyr07
19.05.2016

Tož to já sa ztotožňuji s Peggy :-) Ale taky mi tak říkal málokdo. V dětství byla tato kniha společně s Trosečníky z Vlaštovky a Záhadnými vodami ta nejlepší na prázdniny.

reb
20.04.2016

Moje nejoblíbenější dětská četba. Dodnes nostalgicky vzpomínám, jak jsem si šetřila peníze z kapesného a od babiček a kupovala si v antikvariátu Ransomovky. A snažila se protlačit, aby mi kamarádi říkali Titty (nikdy se to moc neujalo) :).

Daydreamer
02.03.2016

Jsem na tom podobně, jak píše qwill. Nejprve jsem Ransomeovy knihy přečetl sám, pak jsem je četl oběma dcerám, a to nikoliv jednou :-), a teď se k nim zase vracím sám :-). To kouzlo pro mne z té knihy nikdy nevyprchalo :-)

qwill
20.02.2016

ani nevím, kolikrát jsem ji četl - a před dvaceti lety dětem po večerech i nahlas, než se naučily číst a celou sérii si pak přečetly už sami.
Filmové zpracování je neskutečně skutečné... a docela věrné. Pět hvězdiček je málo.....

Alchemistress
20.02.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek dětství... Jak já hrdinům knížky záviděla jejich dobrodružství! Inspirovány touhle knížkou, založily jsme s holkama ze sousedství "klub Amazonek" a podnikaly výpravy do zakázaných končin :-)

Jana_Z
28.01.2016

Četla jsem knížku asi vše třetí třídě a samozřejmě jsem chtěla být jednou z Vlaštovek. A četla jsem knížku minulý týden (pomalu po třiceti letech) a na mém přání se nic nezměnilo. Dnes navíc oceňuji, jakou tohle dílko nabízí slovní zásobu - kdy jste naposledy použili slova jako chronometr, šlem, řeřavý nebo vyrudlý?

Nelly
12.01.2016

Moje oblíbená četba v dětství (četla jsem tedy jen první dva díly, k ostatním jsem se už nedostala). Hodnotím z dojmů, které na mne kniha zanechala v tomto období. Možná dnes by hodnocení bylo jiné, ale to už je prostě život, který se stále mění a mění i člověka...

woodward
15.08.2015

Vzpomínám si, jak jsem tuhle knihu u nás v místní lidové knihovně pořád nemohl zachytit. Dostal jsem se k ní až po absolvování Trosečníků z Vlaštovky a Zamrzlé lodi kapitána Flinta, což mi šlo na nervy, protože oni si každou chvíli povídali o událostech, o nichž jsem já nic nevěděl. Proto teď mám všechny tři první díly bezpečně uložené ve vlastní, nikoliv místní lidové knihovně. Už víc jak čtyřicet let.

Bruno21
26.02.2015

Moje oblíbená literatura z dětství. Když jsem to začal číst synům (7 a 9), zaskočilo mě, jak archaicky vyprávění působí, kolik je tam neobvyklé námořnické terminologie a pro současnost těžko pochopitelných reálií. Říkal jsem si A jé, tohle je nebude bavit... A hleďme, baví je to snad ještě víc než mě, těšili se na každou kapitolu a kus před koncem už si zamlouvali, že chtějí pokračovat druhým dílem. Tak jo, budou Trosečníci z Vlaštovky.

brčko-A
18.01.2015

Moc zajímavá knížka,chtěla bych si na tento ostrov také vyrazit.

KetrinZel
31.10.2014

Tuto knihu jsem četla jako první po slabikáři. Milovala jsem jí ještě dřív, než jsem uměla číst, protože v ní byly ilustrace od Zd.Buriana. Je pokladem v mé knihovně. To své vydání jsem zde ani nenašla.

DeniisaK
17.06.2014

Lituji každého, kdo nevyrostl s touhle partou dětí. Ať žijí Vlaštovky a Amazonky!

KetrinZel
18.04.2014

Také vzpomínám na období, kdy jsem tuto celou sérii hltala, sháněla další díly. Tento první díl mám z jiné edice s ilustracemi od p. Buriana a ty jeho kresby podnítili mou fantazii pro celou sérii.