O zlém brouku Bramborouku

O zlém brouku Bramborouku https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177783/bmid_o-zlem-brouku-bramborouku-lrt-177783.jpg 2 17 7

Krátké dílko od známého autora dětských knih. Příběh o zavlačení amerického brouka, mandelinky bramborové, do Československa a boj dětí proti tomuto škůdci brambor a míru.

lubtich
15.07.2023 1 z 5

Bezesporu nejroztomilejší dílo české literatury, nicméně mě Sekora neobalamutil, neboť jsem i v jiných jeho knihách fandil krtonožkám, splešťulím a dalším tzv. škůdcům:(

Och, kdyby se jim tak povedlo zničit všechnu úrodu našich brambor! To by zajásali: "Splnili jsme úkol, který nám dali páni ze západu. V ČSR nebudou brambory!"
(s. 7)

Forestwalker
24.06.2023 2 z 5

Je to samozřejmě agitka, ale výtvarná stránka je pěkná a čtenář se dozví něco i o vývojovém cyklu mandelinkovitých. Alespoň v první půlce, než děti vyrazí na sběr brouků.

Lucík_16
10.10.2022 odpad!

Ani poučná část ze života hmyzu tuto knihu bohužel nezachrání.

jan9024
08.10.2022

Krasna kniha a navic velmi poucna

1amu
06.08.2020 odpad!

Milovaný autor mých dětí (před mnoha léty) a hodně jeho knih odpočívá kdesi dole v regálech. Po mnoha létech zjišťuji, že nám chybělo zrovna toto "dílo" . Byl rok 1950 a autor šel se šikem a sepsal agitační "hatlámo-patlámo".
Aby bylo trochu úsměvu, přidám dobový vtip na "amerického brouka", který jsem slyšel o mnoho let později:
Vzhledem k tomu, že KSČ prozíravě očekávala invazi amerických brouků od "Strýčka Sama", naši brouci byli školeni, jak takového brouka poznat. Při nejmenším podezření ho měli pozdravit "americky" haudůjůdů.
Brzy došlo k prvnímu setkání :
Český brouk - haudůjůdů !
Podezřelá žlutohnědá mandelinka nechápavě zírá a praví : Izvinitě tovaryšč-něpanimáju !

PS
Mé hodnocení knihy nesouvisí s dobovým vtipem.

FilDaV
23.06.2019 1 z 5

Hnusná komunistická propaganda, mrzí nás, že zrovna Ondřej Sekora - autor Ferdy mravence se na to dal. Možná se to může jevit jako roztomilá pohádka, ale je to ve skutečnosti politická manipulace s dětskými nevyspělými mozky!

Hilda_
03.04.2015 2 z 5

Američané nám sem úmyslně zavlekli zlého brouka, aby mařil naše snahy v pěstování brambor.. Jako vymyšlená pohádka, proč ne. To že tuto myšlenku cpali nejen do pohádek pro děti už moc ne.

propaganda brouci

Kniha O zlém brouku Bramborouku je v