Bratři Lví srdce

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2528/bratri-lvi-srdce-QUP-2528.png 4.6608
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Bröderna Lejonhjärta, 1973

Kniha Bratři Lví srdce

Pivka1

Nádherná knížka! Jednou ji kluk dostal od babičky pod stromeček a brečeli jsme občas oba. Nádherný příběh bratrské lásky - tak to má v životě být!

agatha2

Nádherný příběh, který jsem četla kdysi oběma svým dětem a nyní jsem se k němu vrátila ve formě audioknihy, která byla úplně úžasná.

KláraH.

Kniha, která mě rozbrečela na prvních třech stranách, netušila jsem ani, že je to možné! Není v mých silách popsat, kolik otázek ve mě kniha zanechala. Krásný příběh k hlubokému přemýšlení, s vysokými morálními hodnotami. Nic, co bych napsala, nebude úplné.
Autorský komentář v mé knize bohužel není. Ale moc ráda bych si ho přečetla.

helusa2

Přečteno po nátlaku dcer, kterému se nedalo odolat - prý si to prostě musím přečíst ;-)
Původně holky navrhly, že to budeme číst spolu před spaním, ale pak samy usoudily, že by bylo lepší, kdybych si to jako “samodojímací žena” přečetla sama, ať si můžu v klidu sama pobrečet :-)
Nejsem velký fanoušek Lindgrenové, Pipi fakt nemusím, ale tohle mě dostalo... Pobrečela jsem si... ;-)

Jessica007

Kniha tak jiná než Děti z Bullerbynu nebo třeba Pipi.. Kniha krásná, ale tak smutná... Krásný vztah dvou bratrů... O tom, kdo je hrdina.. Kniha má velký filozofický přesah..

PetrCepek

Žádná usměvavá Pipi ani rozpustilá Ronja, zato však určitě nejodvážnější a nejpůsobivější dílo Astrid Lindgrenové. Nechat zemřít dva hlavní dětské hrdiny hned v první kapitole, to jsem tedy zíral s pusou otevřenou dokořán.

Chesterton

[audiokniha]
"Jsou věci, které musíme udělat. Jinak nejsme lidé, ale pouhé třasořitky."

Optika skrz kterou nemůže být příběh dětské odvahy a překonání sama sebe nezáživnou nudou, ale třeba povzbuzením k dávání se?
Je škoda profrčet v dospěláckém věku tímhle příběhem o citlivém srdci a přátelství sourozenců skrz měřítka zábavnosti, ale stát se to může.

Přesto, že Astrid sama prý v život po životě nevěřila, (což je cítit a lehce to mate) vystavěla mu pevnou oporu v příběhu o nejvyšších hodnotách lidskosti, které snesou být podporou věčnosti.

SPOJLER
„Nevěřím ani na Nangijalu, ani na Nangilimu, nebo na nebe nebo na něco takového. A vlastně je to tak i v knížce, že Suchárek umře na kuchyňském gauči až na
poslední straně. V Nangijale se děje to, co si představuje, že by mohl prožít, kdyby mu
Jonatán neumřel při požáru. A když nakonec skočí, udělá to také ve fantazii. Ano, je to
tak, dospělý člověk ve mně ví, že to tak je, ale dítě ve mně to nepřijímá, a tak vám
říkám, dětem to neříkejte, nebo vás praštím.“ píše v autorském komentáři ke knize.

A drak s hadem?
To jsem taky našla v jedné studentské diplomce :o)

"Někteří autoři interpretují také závěrečný vzájemně
zničující souboj dvou děsivých příšer v Bratrech Lví srdce jako symboliku boje dvojího
zla: Hitlera a Stalina (resp. národního socialismu a bolševismu)."
Tereza Kostková je hodně dobrou interpretkou.

tonysojka

(+ SPOILER) Nudné a nezáživné, s propagací sebevraždy v příštím životě dostat se do dalšího údajně lepšího příštího života. Fantasy kulisy s drakem a hadem vůbec nesedí. Nějaké divné je to.