Bratři Lví srdce

Bratři Lví srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2528/bmid_bratri-lvi-srdce-evO-2528.jpg 5 810 162

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Bröderna Lejonhjärta , 1973

simca9342
včera 5 z 5

"Z pravěku"
Asi nejlepší kniha od autorky !! Příběh o tom, co může následovat po životě. Dva kluci, jeden život, jeden fantastický příběh a nekonečné možnosti v jiném světě . Jinými slovy každý máme svou Nangijálu :)
K filmu: pěkné zpracování povah hlavních postav, Nangijála byla něco jako "svatyně" , ráj na zemi, to, co ostatním celý život chybělo, co neměli tehdy teď najednou to měli, ale hlavně se setkali s těmi, které by v normálním svetě niķdy neviděli.

ZáchodovýČtenář
16.04.2024 5 z 5

Krásné, ale smutné. Knihu jsem četla dětem a chvílemi jsem váhala, jestli číst dál. Děti jí ale vnímaly jinak, pro ně to bylo dobrodružství a vyprávění o tom, že smrtí nic nekončí.

ULtraAktuar
07.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četl až jako dospělý, kdy možná unaven životem střídám dětské knihy s knihami pro mládež.
Od samého začátku jsem váhal, má-li se příběh brát doslova, nebo je-li to jen závěrečné snění Karla před smrtí, představa toho, co by rád prožil, kdyby to bylo možné. A závěr mě přesvědčil, že to bylo opravdu jen snění, protože kdyby ne, oba bratři by "nezemřeli podruhé". Jonatán zemřel a Karel také, jen si před svojí smrtí vybájil příběh, ve kterém je zdravý a se svým bratrem. Děsně smutné.
Pak jsem si o knize četl na internetu a zjistil, že ji doprovázely kontroverse, nebyla vydávána. Nepřekvapuje mě to, i když si myslím, že vydávána být měla.
Následně jsem si přečetl všechny komentáře zde. Hodně mě překvapil jeden, ve kterém se píše o autorském komentáři AL (který v mé knize nebyl) - přesně tak jsem to vnímal! A i proto nemohu souhlasit se všemi, kdo se podivují "závěrečné sebevraždě" - jinak to prostě skončit nemohlo, než že se Karel zbavil strachu ze smrti.
A trochu se podivuji těm, kteří nadhazují, že v jejich dětství możná kniha nevyšla - není těžké zjistit si datum prvního vydání.
*****
Velice, velice hezké.

Bonda
04.03.2024 5 z 5

Příběh je strhující a zajímavě prostý, čistý, bez odboček, zajímavostí a postranních zápletek, které mě ve fantasy literatuře ruší a odvádějí od středu sdělení. Tento příběh se spoléhá jen sám na sebe. Zároveň zanechává otázky po svém významu. V hlavě se mi stále častěji ozývalo slovo mýtus. Černo bílá polarizace (dobro a zlo), strohost a čistota vyprávění jako vysoustruhovaného z jednoho kusu, děj sahající mimo oblast života. A ústřední dvojice, kdy jeden chlapec je dokonalý jako Ježíš (a také se obětuje) a druhý je jeho kopie, pouze s přidaným lidským rysem: s nedokonalostí. Mimo to pokládám knihu za dobrý prostředek, jak ukázat dětem, co je to politická tyranie a policejní stát. Jsou zobrazeny velmi názorně.

Tatopulos
12.02.2024 5 z 5

Doporučuji vydání z roku 2013, kniha je proti vydání z roku 1992 větší a krásné černobílé ilustrace více vyniknou, protože v novějším vydání jsou na celou stránku.

MaLaPraha
18.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Jak dítě jsem ten příběh neznala, až jako dospělá jsem jeho úryvek slyšela jako rozhlasovou hru v rádiu. Tehdy mě moc zaujal, bylo to napínavé a pěkně psané... když o hodně později kniha vyšla, pořídila jsem si ji. Co k ní říct - rozhodně ji dětem číst nebudu, je opravdu až pro mládež (ponechám stranou, jestli si k ní mládež najde cestu) nebo pro dospělé. Malí by to nechápali nebo neprožili tak, jako ti, co si už dokážou ztrátu a odchod ze života jinam představit. Ilustrace jsou krásné, samotný příběh je drsná pohádka se špatným koncem (jak se to vezme, dobro zvítězilo za cenu mnohých ztrát, umírá se tu hodně a neustále - zvířata i lidi). Protože mi šel vypravěč na nervy, jak pořád dokola omílal své nedostatky, ubrala jsem jednu hvězdu.

Zemlja
22.08.2023 5 z 5

Zásadní kniha pro děti s tématem smrti. Dětem, které mají strach z toho, co bude po smrti, přináší naději. Krásný příběh o bratrské lásce a odvaze postavit se zlu.

sedlackova415
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mi přišla velice dojemná, ale svým způsobem i krásná a zajímavá, je zvláštní jak někdo dokáže popsat smrt tak krásně a tak, že je přijatelná i pro mladší čtenáře. Posmrtný život jak byl vykreslený je vskutku zajímavý a pestrý od první pohody hned na začátku až po konečné strategické souboje a úniky na konci. Kniha mě zaujala hned od začátlu a až do konce mě nepustila. Kromě zajímavě zpracovaného témata jsou zde i zajímavé ilustrace, někdy i temnější, ale i přesto nádherné.

miacita
15.04.2023

Čtu tuto knihu už poněkolikáté ve škole s páťáky, 10-11 letými dětmi. Jsou z knihy nadšeni (viz komentáře estheruše... a neluše...). Téma smrti, boje dobra se zlem, zrady a odvahy je pro děti velmi přitažlivé. Příběh má velmi zajímavý přesah do současnosti, vyvolává mnoho otázek, podnětů k zamyšlení i námětů pro zajímavé rozhovory a diskuze. Díky, paní Astrid...

estheruše.deg
13.04.2023 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo vymyslet něco takového. Je to nádherný příběh o dvou bratrech. Je to taky trochu strašidelné. Hlavně některé obrázky. Jsou tam zajímavá jména jako třeba Katla a Tengil. Myslím že je to kniha spíš pro starší děti a dospělé. Rozhodně doporučuji si tuto knihu přečíst. :)

neluše.deg
13.04.2023 5 z 5

Tahle kniha mě moooooc bavila, občas byla veselá, strašidelná i smutná. V žádných knihách, které jsem četla, nebylo tolik dobrodružství jako tady. Nemohla jsem vydržet, co se bude dít v dalších příbězích (kapitolách) tak jsem četla dál. Knihu jsem měla rychle přečtenou. No prostě SKVĚLÁ KNIHA!!! Doporučuji přečíst :)

GaleW
01.03.2023 5 z 5

Spoiler: Začátek knížky vás úplně rozseká, velmi smutné, ale nádherně napsané. Samotný příběh v Nangijale je dobrodružný, krásně vykreslené charaktery postav, i když pohádková knížka, ne všechno v ní je a dopadne pohádkově. Ale opravdu smekám před paní Lindgrenovou, jak se vyrovnala s tak obtížným tématem jako je smrt, tím spíše v dětských očích.

kacaabba
09.02.2023 3 z 5

Vlastní příběh bratrů se mi líbil. V mnohém mi připomínal příběhy z Letopisů Narnie. To, co se mi určitě nelíbilo, byl konec. Komentuji to jako křesťan, který má naději na věčný život, kde už nebude pláč a bolest a strach a nemoc... V čem byla autorka ukotvená, netuším, možná v ničem. Takže existují i jiné povedené příběhy, ale není tam takový podivný konec; tuto knihu bych svým dětem nepodsouval.

veriszv
27.01.2023 3 z 5

Pohádka o životě a smrti.
O odvaze a statečnosti.
Příběh pro děti, ale vlastně by mě zajímalo, jak si ho dětská dušička přebere.
Já se přiznám, že si nejsem úplně jistá, jestli bych ho dětem četla.
Jako s pohádkou pro dospělé s ním ale nemám problém a jsem ráda, že jsem poznala Astrid Lindgren zase trochu jinak, než jak ji znám.

hokaca
22.11.2022 5 z 5

Tyjo, asi mi došla slova.. Když jsem knihu četla poprvé jako dítě, zhltla jsem ji na jeden zátah. Teď už jsem si příběh vůbec nepamatovala, ale pocit a vzpomínka na prolité slzy zůstala. S odstupem času a mnoha lety navíc mě závěr úplně rozbil. Jsem tak moc v rozpacích, že bych nedokázala objektivně dát hvězdičky. Nechám tedy mé první hodnocení.....

ElleNora
29.10.2022 5 z 5

Vzpomínka na dětství, za což vděčím čtenářské výzvě.

daria887
12.10.2022 5 z 5

Nádherná niterná knížka pro společné čtení s dětmi. Je to ta z knih, která už ve vás zůstane na vždy. Na konec knížky je potřeba mít silné nervy. Poplakali jsme si všichni.

Alma-Nacida
13.09.2022 2 z 5

(SPOILER) Myslím, že v době mého dětství tato kniha vůbec česky nevyšla. Rozhodně jsem udělala dobře, že jsem si ji přečetla dřív, než jsem ji představila dětem ve škole. Mám čtenářský klub s dětmi 9 - 11 let a jsou to děti, které mají různé problémy. Po pravdě nemám vůbec odvahu s nimi tohle číst. Jako že takový bezmála návrh na sebevraždu? Matka holt má smůlu, umřou jí dvě děti, ale protože se nezabila, báječná dobrodružství ji minou, a musí dožít svůj smutný život v obyčejném světě. A čím víckrát umřeme, do tím lepšího světa jdeme? Nebo jsem zrovna mimo a v depresi, ale tohle určitě vynecháme.

intelektuálka
23.08.2022 5 z 5

Malý návrat do dětství .... to jsou Bratři Lví srdce .... příběh stále aktuální ....

Je to taková jinotajná pohádka o životě a smrti .... o odvaze a statečnosti ....

O boji proti zlu, o spojení sil a o tajemné zemi Nanjigala ....
A otázka smrti mne nepřekvapila .... život přece začíná genezí a končí exodem ....

Byl to takový pěkný návrat / a vzpomínka na krále Richarda Lví srdce ..../

Ninushka
20.08.2022 5 z 5

Od téhle spisovatelky mám ráda všechny knihy, vždycky mě tak nějak zahřejí, přenesou do dětství.