Bratři Lví srdce

kniha od:

Bratři Lví srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2528/bmid_bratri-lvi-srdce-evO-2528.jpg 4.5 791

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Bröderna Lejonhjärta , 1973


více info...

Komentáře (158)

Komentáře 158 Recenze 4

MaLaPraha
MaLaPraha
18.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Jak dítě jsem ten příběh neznala, až jako dospělá jsem jeho úryvek slyšela jako rozhlasovou hru v rádiu. Tehdy mě moc zaujal, bylo to napínavé a pěkně psané... když o hodně později kniha vyšla, pořídila jsem si ji. Co k ní říct - rozhodně ji dětem číst nebudu, je opravdu až pro mládež (ponechám stranou, jestli si k ní mládež najde cestu) nebo pro dospělé. Malí by to nechápali nebo neprožili tak, jako ti, co si už dokážou ztrátu a odchod ze života jinam představit. Ilustrace jsou krásné, samotný příběh je drsná pohádka se špatným koncem (jak se to vezme, dobro zvítězilo za cenu mnohých ztrát, umírá se tu hodně a neustále - zvířata i lidi). Protože mi šel vypravěč na nervy, jak pořád dokola omílal své nedostatky, ubrala jsem jednu hvězdu.

Zemlja
Zemlja
22.08.2023 5 z 5

Zásadní kniha pro děti s tématem smrti. Dětem, které mají strach z toho, co bude po smrti, přináší naději. Krásný příběh o bratrské lásce a odvaze postavit se zlu.


sedlackova415
sedlackova415
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mi přišla velice dojemná, ale svým způsobem i krásná a zajímavá, je zvláštní jak někdo dokáže popsat smrt tak krásně a tak, že je přijatelná i pro mladší čtenáře. Posmrtný život jak byl vykreslený je vskutku zajímavý a pestrý od první pohody hned na začátku až po konečné strategické souboje a úniky na konci. Kniha mě zaujala hned od začátlu a až do konce mě nepustila. Kromě zajímavě zpracovaného témata jsou zde i zajímavé ilustrace, někdy i temnější, ale i přesto nádherné.

miacita
miacita
15.04.2023

Čtu tuto knihu už poněkolikáté ve škole s páťáky, 10-11 letými dětmi. Jsou z knihy nadšeni (viz komentáře estheruše... a neluše...). Téma smrti, boje dobra se zlem, zrady a odvahy je pro děti velmi přitažlivé. Příběh má velmi zajímavý přesah do současnosti, vyvolává mnoho otázek, podnětů k zamyšlení i námětů pro zajímavé rozhovory a diskuze. Díky, paní Astrid...

estheruše.deg
estheruše.deg
13.04.2023 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo vymyslet něco takového. Je to nádherný příběh o dvou bratrech. Je to taky trochu strašidelné. Hlavně některé obrázky. Jsou tam zajímavá jména jako třeba Katla a Tengil. Myslím že je to kniha spíš pro starší děti a dospělé. Rozhodně doporučuji si tuto knihu přečíst. :)

neluše.deg
neluše.deg
13.04.2023 5 z 5

Tahle kniha mě moooooc bavila, občas byla veselá, strašidelná i smutná. V žádných knihách, které jsem četla, nebylo tolik dobrodružství jako tady. Nemohla jsem vydržet, co se bude dít v dalších příbězích (kapitolách) tak jsem četla dál. Knihu jsem měla rychle přečtenou. No prostě SKVĚLÁ KNIHA!!! Doporučuji přečíst :)

GaleW
GaleW
01.03.2023 5 z 5

Spoiler: Začátek knížky vás úplně rozseká, velmi smutné, ale nádherně napsané. Samotný příběh v Nangijale je dobrodružný, krásně vykreslené charaktery postav, i když pohádková knížka, ne všechno v ní je a dopadne pohádkově. Ale opravdu smekám před paní Lindgrenovou, jak se vyrovnala s tak obtížným tématem jako je smrt, tím spíše v dětských očích.

kacaabba
kacaabba
09.02.2023 3 z 5

Vlastní příběh bratrů se mi líbil. V mnohém mi připomínal příběhy z Letopisů Narnie. To, co se mi určitě nelíbilo, byl konec. Komentuji to jako křesťan, který má naději na věčný život, kde už nebude pláč a bolest a strach a nemoc... V čem byla autorka ukotvená, netuším, možná v ničem. Takže existují i jiné povedené příběhy, ale není tam takový podivný konec; tuto knihu bych svým dětem nepodsouval.

veriszv
veriszv
27.01.2023 3 z 5

Pohádka o životě a smrti.
O odvaze a statečnosti.
Příběh pro děti, ale vlastně by mě zajímalo, jak si ho dětská dušička přebere.
Já se přiznám, že si nejsem úplně jistá, jestli bych ho dětem četla.
Jako s pohádkou pro dospělé s ním ale nemám problém a jsem ráda, že jsem poznala Astrid Lindgren zase trochu jinak, než jak ji znám.

hokaca
hokaca
22.11.2022 5 z 5

Tyjo, asi mi došla slova.. Když jsem knihu četla poprvé jako dítě, zhltla jsem ji na jeden zátah. Teď už jsem si příběh vůbec nepamatovala, ale pocit a vzpomínka na prolité slzy zůstala. S odstupem času a mnoha lety navíc mě závěr úplně rozbil. Jsem tak moc v rozpacích, že bych nedokázala objektivně dát hvězdičky. Nechám tedy mé první hodnocení.....

ElleNora
ElleNora
29.10.2022 5 z 5

Vzpomínka na dětství, za což vděčím čtenářské výzvě.

daria887
daria887
12.10.2022 5 z 5

Nádherná niterná knížka pro společné čtení s dětmi. Je to ta z knih, která už ve vás zůstane na vždy. Na konec knížky je potřeba mít silné nervy. Poplakali jsme si všichni.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
13.09.2022 2 z 5

(SPOILER) Myslím, že v době mého dětství tato kniha vůbec česky nevyšla. Rozhodně jsem udělala dobře, že jsem si ji přečetla dřív, než jsem ji představila dětem ve škole. Mám čtenářský klub s dětmi 9 - 11 let a jsou to děti, které mají různé problémy. Po pravdě nemám vůbec odvahu s nimi tohle číst. Jako že takový bezmála návrh na sebevraždu? Matka holt má smůlu, umřou jí dvě děti, ale protože se nezabila, báječná dobrodružství ji minou, a musí dožít svůj smutný život v obyčejném světě. A čím víckrát umřeme, do tím lepšího světa jdeme? Nebo jsem zrovna mimo a v depresi, ale tohle určitě vynecháme.

intelektuálka
intelektuálka
23.08.2022 5 z 5

Malý návrat do dětství .... to jsou Bratři Lví srdce .... příběh stále aktuální ....

Je to taková jinotajná pohádka o životě a smrti .... o odvaze a statečnosti ....

O boji proti zlu, o spojení sil a o tajemné zemi Nanjigala ....
A otázka smrti mne nepřekvapila .... život přece začíná genezí a končí exodem ....

Byl to takový pěkný návrat / a vzpomínka na krále Richarda Lví srdce ..../

Ninushka
Ninushka
20.08.2022 5 z 5

Od téhle spisovatelky mám ráda všechny knihy, vždycky mě tak nějak zahřejí, přenesou do dětství.

Ventimiglia
Ventimiglia
30.07.2022 5 z 5

"Proč tu takhle sedíš," zeptal jsem se.
"Protože se mi to líbí," řekl Jonatán. "Protože se mi líbí tohle údolí za soumraku. A taky ten vlahý vítr v obličeji a růžové šípkové růže, které voní létem." (...)
"Mně se to taky moc líbí."
"To asi všem lidem," řekl Jonatán. "A když nic jiného nechceme, můžeš mi říct, proč nás nenechají na pokoji a proč musí přijít nějaký Tengil a všechno zkazit?" (s. 71)

"... jsou věci, které musíme udělat, protože jinak nejsme lidi, ale jej a jen ubohé třasořitky." (s. 106)

Setkání s KNIHOU. Jako zjevení. Prostými slovy, o prostých věcech: co máme doopravdy rádi, s kým je nám dobře, komu můžeme věřit, o ztrátě i o naději, o tom, co dělá člověka člověkem. Neuvěřitelně jednoduché, hluboké, půvabné, útěšné, smutné a krásné.

Sauron
Sauron
30.07.2022 5 z 5

Od Lindgrenové bych skutečně čekal příběh který by byl víc pro menší děti. Sám jsem dítě, a třebaže to byla moje první ,,velká kniha" , bylo mi jasné, že to je silně neobvyklé, ať to, že to je od spisovatelky, která typicky píše vtipně a dětsky, i to, že tam je na knihu pro mládež až moc smrti a hlavně emocí. Mnohým to vadí, ale když jsem to četl, tak jsem byl nadšený, a bylo to právě tím, že to byla skutečně dobrodružná kniha, ne pořád ten nějaký hrdina, co ztratil kartáček na zuby, a jde ho hledat až na konec světa, huuustý.
K té smrti, tak ta může být pro děti opravdu nepochopitelná věc. Ale, na druhou stranu, mě bylo příjemné pomyšlení že nebe bude takovéhle, plné dobrodružství, o kterých se jen zdá. Je na rodiči, zda to svému dítěti dovolí.
A hlavně; Ta největší odvaha je přece ta, že se dokázali postavit smrti!

Lajka2012
Lajka2012
05.07.2022 1 z 5

Hm. Nelíbilo se mi že se to odehrávalo někde v říši mrtvých. Čekala bych něco jako že se ztratili ve skalách, pak se našli a společně našli cestu domů. Astrid Lindgren je má oblíbená spisovatelka ale kniha zklamala. První kapitola se mi líbila ale druhá...

zuzanie1
zuzanie1
21.06.2022 1 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, opět díky čtenářské výzvě. Neznala jsem ji, ani si ji nepamatuji ze školy. Je to doopravdy zvláštní příběh. Svým způsobem vše dobře dopadlo, ale tolik smrti, krve, pláče… nelíbí se mi jako kniha pro děti. Návod k tomu aby se zabily a pak se ocitnou v lepším světě?!? Tohle bych svým dětem asi ke čtení nedoporučila.

gratia
gratia
03.04.2022 5 z 5

Pro mě jeden z nejkrásnějších příběhů.

Iljič
Iljič
23.02.2022 4 z 5

Kniha objevena díky doporučení mého oblíbeného zpěváka. A při čtení jsem si uvědomil, že jsem s bráchou prožil fakt skvěly dětství, akorát už uběhlo tolik času, že na to člověk zapomíná.

JAnD
JAnD
08.02.2022 4 z 5

Znám jako rozhlasovou hru, teď i přečteno.

Dobrodružství z dob rytířů se čte opravdu dobře.

Lindgrenová se rozhodně tématu smrti nevyhýbá, snad až na Děti z Bullerbynu, ovšem zde úplně nevím, co si myslet o závěrečném řešení - Nangiala, Nangilima, co bude potom? A kolik levelů celkem?

EmillyT
EmillyT
04.02.2022 5 z 5

Krásný příběh o přátelství,sourozenecké lásce, odvaze a velkém dobrodružství. Prvně jsem tuto knihu četla na základní škole a okouzlila mě tak, že se k ní vždy ráda vracím. Tentokrát jsem se k ní vrátila v rámci tématu knižní výzvy 2022 a jsem za téma Kniha od autora mého dětství moc ráda.

MíšaS.
MíšaS.
03.02.2022 4 z 5

Přečteno opět po letech kvůli ČV 2022. Tuto knihu jsem měla ráda už jako dítě a téma sebevraždy mi v dětském věku a ani v dospělé vůbec nepřišlo nevhodné, jak se zde někteří vyjadřují. Ale možná proto, že v dětském věku, jsem tak úplně nechápala, co přesně, že to Suchárek udělal a co to přesně tedy znamená.

haWranka
haWranka
01.02.2022 3 z 5

Opravdu těžce se mi kniha hodnotí. Svět je vymyšlený úžasně, nápad dobrý. Ale nějak nevím, v jakém věku by mě zaujala. Jako dítě bych byla moc vyděšená - ta spousta smrti by mi určitě příjemná nebyla, deprimovalo mě to i teď. V dospělosti je pro mě zas příběh až moc dětský. Tak nevím, komu byla kniha určena…? Možná je můj zážitek také ovlivněn audioverzí čtenou Terezou Kostkovou, na mě to bylo až moc patetické…

Zuzvil
Zuzvil
25.01.2022 3 z 5

Knížka, která mě roky míjela, přitom některé další knihy od autorky jsem četla nesčetněkrát. Toto je velmi smutná knížka a ve vydání, které jsem četla, jsou i strašidelné ilustrace. Vlastně mi vůbec nevadí, že ji čtu až teď jako dospělák, protože v dětské věku bych se asi hodně bála a knížku bych rozhodně oplakala. Už začátek knížky je velmi náročný a srdcervoucí, pak příběh plyne a závěr je opět bolestný, dojemný a krásný zároveň. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, ale také vím, že ji víckrát číst nebudu, za mě je až příliš temná.

maty341
maty341
22.01.2022 5 z 5

Hezký, ale strašně smutný příběh. První půlka se mi líbila víc, druhá byla trochu zdlouhavá.

janinca
janinca
12.01.2022 5 z 5

Nějak nechápu, že mě tato kniha tak dlouho míjela. Od A.L. jsem nic podobného nečekala. Velmi se nám líbila a už je na seznamu knih, ke kterým se budeme vracet.

verka5083
verka5083
11.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha z mého dětství.

Martinique
Martinique
27.12.2021 5 z 5

Čekala jsem pohádku od mé milované Astrid a dostala jsem mnohem a mnohem víc.