Zemí šelem

Zemí šelem, česky vydáno též jako Nana Sahib nebo jako Ocelový olbřím. Román vypráví napínavý příběh odehrávající se v Indii roku 1867. Inženýr Banks pozve plukovníka Munra, kapitána Hooda a Francouze Mauclera na výpravu po severních částech Indie. Jako dopravní prostředek jim má sloužit obrovský ocelový slon poháněný parním... celý text

Zemí šelem, česky vydáno též jako Nana Sahib nebo jako Ocelový olbřím.
Román vypráví napínavý příběh odehrávající se v Indii roku 1867. Inženýr Banks pozve plukovníka Munra, kapitána Hooda a Francouze Mauclera na výpravu po severních částech Indie. Jako dopravní prostředek jim má sloužit obrovský ocelový slon poháněný parním strojem, původně vyrobený jako hračka pro bohatého rádžu. Kolos jako kráčející lokomotiva táhne dva pojízdné obytné bungalovy, je však také schopen plavby ve vodě, neboť jeho nohy mohou ve vodním prostředí sloužit jako lopatková kola a bungalovy mohou rovněž plavat. Jako komín slouží stroji zvednutý chobot. Popis putování výpravy je pro Verna rámcem, do kterého kromě geografických a přírodních zajímavostí vložil jako hlavní dobrodružný motiv snahu plukovníka Munra pomstít smrt své ženy. Za tu je odpovědný jeden z bývalých vůdců povstání sipáhijů z roku 1857 Nana Sáhib, který je již deset let hledán pro zločiny, které během tohoto povstání spáchal. Na jeho rozkaz byla plukovníkova žena vržena do studny a tam pak byla zasypána. Dozvídáme se však také, že plukovník Munro zavinil smrt družky Nany Sáhiba...
méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/316/zemi-selem-316.jpg 3.899
Originální název:

La maison a vapeur (1880)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Přidat komentář
tom0579
08. července

Indické názvy měst a provincií mi dávaly zabrat,kniha se mi začala líbit od 5 kapitoly když parní slon vyrazil na cestu džunglí.

hanak_v_exilu
27. dubna

Jako děti jsme si s kamarádem každý koupili knížku od Verna. Po přečtení jsme si ji na vypůjčení vyměnili. Ale bohužel kamarád moji ztratil a nechal mi svoji. Nevydělal jsem na tom, protože za vynikající Cestu do středu země mi zůstal tenhle cestopis ozvláštněný popisem mechanického slona. Zemí šelem není špatná verneovka a možná proto že jsem měl doma jenom dvě (spolu s 20 000 mil pod mořem), tak jsem si k ní za několikeré přečtení vybudoval zvláštní vztah. K těm nejlepším se ovšem řadit nemůže.

Džerkys
08. února

Krásná Verneovka četla se sama

mira.l
18.09.2016

Zemí šelem už dneska vidím jako takový průměrný román od Verna, který nepřináší (tedy krom mechanického parního slona) nic mimořádného. Je to román spíš cestopisný s řadou zeměpisných detailů, trochu dějově "řízlý" vzpourou domorodců, po které se časově odehrává. No a taky je to tak z 25 - 30 % lovecká příručka o tom, kterak střílet divoká zvířata jen tak, pro zábavu.

minirock
08.07.2016

Ve verneovkách mám velké mezery, četl jsem jen ty nejznámější, a proto když jsem se dostal k této knížce, neváhal jsem. Mám Vilímkovo vydání z roku 1948 s krásnými Burianovými obrázky, bohužel bez obálky. Kniha je to pěkná, pojednává o dobrodružné cestě několika evropanů po Indii ve dvou vozech tažených "parovlakoslonem" v době krvavých povstání domorodých obyvatel proti anglické nadvládě.

choze
09.01.2016

Spolu s Patnáctiletým kapitánem moje nejoblíbenější verneovka, byť extrémně zatížená zeměpisnými popisy. Samozřejmě mě dostával hlavně parní slon tahající pojízdné domy, v nichž hrdinové podnikají poznávací-loveckou výpravu napříč koloniální Indií. No, kdo by si to nedal líbit, že. Ale zajímavá byla i drsná podzápletka se zmasakrováním žen vzbouřenci, jejich naházením do studny a šílenou Bludičkou.

woodward
16.08.2015

Parní slon je skvělej. Ale Verneovým příběhům moc nesvědčí zápletky, v kterých se vyskytuje "skrytý" zrádce, protože jaksi nijak moc skrytý nebývá. Ještě Ayrton v Dětech kapitána Granta zůstal jakž takž zamaskovaný až do posledního okamžiku, ale tenhle zloduch byl jasnej od první chvíle. Soutěž v zabíjení tygrů - to patří k době, kdy byl román napsaný, ale i to mi bylo při četbě trochu proti mysli. Nicméně je to verneovka a ty mám rád už od předškolních let. Dávám čtyři hvězdy.

notburga
20.04.2015

Též moje nejoblíbenější. Těsně za ní je tajuplný ostrov. Ale k této se vzhledem k její tloušťce přece jen vracím častěji :)

JohnMiller
29.07.2014

V detstve to bola moja najobľúbenejšia Verneovka. Hltal som každú stránku opisujúcu tajomnú, Indickú prírodu. Ich problémy, práva, občianske a civilizačné ťažkosti. Nádherné boli aj ilustrácie ktoré ma spolu s mohutným železným parným slonom sprevádzali mnohými dobrodružstvami. Nečítal som to už pekných pár rokov ale vtedy sa mi to zdal veľmi dlhé, neviem ako by som to dneska bral. Jedna s mojich najobľúbenejších románov detstva.

moonchild
28.02.2014

Kniha se mi už méně líbila.Ani jsem jí nedočetla.Možná se kní někdy vrátím.

Eigis
29.08.2013

Nápady v tomto románu by stačily na dvě knihy. Zajímavé je, že na rozdíl od některých svých děl, Verne straní kolonizátorům a bojovníky za svobodu líčí v nejhorším světle.

juvelinokivi
23.01.2013

Navzdory všeobecnému vkusu moje nejoblíbenější kniha od Verna. Zdála se mi o dost akčnější než jeho další romány a hlavně byla obohacena o zápletku s tajemnou šílenou ženou. Jinak ochránci přírody by asi zaplakali nad sportovním zabíjením tygrů a ochránci lidských práv nad zřejmým utlačováním Indů. Já osobně jsem fandila vůdci povstání Nanovi Sáhibovi (nebo jak se to skloňuje), ač to autor jistě nezamýšlel.

vitavita
08.04.2012

I ve slovečině se dá pěkně číst Verne ...

vitavita
05.04.2012

Pěkný román odehrávající se v Indii ....