felia felia komentáře u knih

Dáma v jezeře Dáma v jezeře Raymond Chandler

Chandler toho moc nenapsal, ale to co napsal, napsal mistrně. Tuto knihu jsem si koupil jako svou první chandlerovku. Vyšla tenkrát ve Smaragdu. Chyby se tehdy v textu nevyskytovaly a rovněž překlad je skvělý. Mám rád dobré detektivky, zvlášť když jsou psány s humorem, pro Chandlera typickým.

Na západ od Londýna Na západ od Londýna Evžen Menert

Tato kniha mě v šedesátých letech oslovila. S humorem popisuje autor neúspěchy budování socialismu v Africe.

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Knihu jsem právě dočetl. Už jsem sehnal většinu zbylých autorových knih, snad mě pobaví jako tato. Normálně fantasy příliš nemusím, ale Pratchetta mám kompletního. Gaiman je poněkud drsnější, možná méně vtipný, ale neméně čtivý. Výborná čeština, výborný překlad. Jména by mi vyhovovala více v originální podobě.

Egyptologové Egyptologové Kingsley Amis

Po Šťastném Jimovi druhá, velmi dobrá Amisova kniha. Ty ostatní už příliš humorné nejsou, ale na kvalitě jim to neubírá. S potěšením čtu v recenzi, že kniha zesměšňuje řadu lidských vlastností. Jak mi to připomíná období totality. Tuším, že většina spisovatelů se psaním baví, chce pobavit čtenáře a chce vydělat peníze prodejem svého díla. To až jazykáři, aby ukázali, jak rozumí literatuře, zařazují autory do různých skupin.

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

K této knize jsem se už vyjádřil. Stále je to moje nejoblíbenější kniha, ale čtu názory jiných čtenářů a vidím, že čtu divně. Mě zajímají slova a způsob, kterým autor píše, jeho styl. To, jak jeho hrdinové myslí, jak mluví, jak popisuje scény. Děj knihy mě příliš nezajímá, chování hrdinů nehodnotím. Možná je to důvod, proč sbírám knihy některých autorů.

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

Četl jsem to někdy v sedmdesátých letech. Výborná kniha, kterou jsem četl jedním dechem.

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Tato kniha na mě před těmi několika desítkami let silně zapůsobila. Spolu s Všichni lidé bratry jsou tvoří pár velmi dobrých Simmelových knih. Díky nim jsem si koupil i ty ostatní, na které se snažím zapomenout.

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Dobrých humoristických knih mnoho není, ale zato je můžete číst opakovaně. Koupil jsem si obě Aristokratky. Dočtu každou knihu, kterou začnu číst, ale někdy toho lituju. Tyto na mě působí jako filmy pana Trošky, ale dávám jim tři hvězdičky za rychlost, se kterou jsem je přečetl. Myslím, že jsem poznal dalšího spisovatele, od kterého už nebudu nic číst

02.01.2014 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Aristokratky jsem si nadělil na Vánoce. Miluju humoristické knihy. Černý humor Roalda Dahla i jemný humor Jamese Thurbera, či Betty McDonaldové. Humor v Zeměploše i ve Třech mužích ve člunu. Líbí se mi Jirotkův Saturnin, Woodehouseův komorník Jeeves i všechny Westlakeovy humorné detektivky. Většinou mě zklame humor prvoplánový, násilný. Tak na mě bohužel působí Švejk i obě Aristokratky. Knížky útlé a, vzhledem k počtu myšlenek a slov, drahé, tudíž s nízkým poměrem výkon/cena. Humor je zde docilován pomocí vtipných přirovnání nebo popisem situací, které se podobají scénkám v Troškových filmech. Dal jsem tři hvězdičky za to, že jsem obě knihy zvládl za večer. Teď přemýšlím, které kamarádce je daruji. Je zjevné, že podobné čtení mají rády ženy.

02.01.2014 1 z 5

Město strachu Město strachu Serge Brussolo

Považuji se za rychlého čtenáře. Čtu cokoli, leč tato kniha mě, bohužel, příliš neupoutala. Patří mezi jednu z mála, které jsem nedočetl a nepustím se do žádné další autorovy knihy. Těší mě, že jsou čtenáři, kterým se kniha líbila. Pro mě není důležitý obsah, ale autorův styl.

31.12.2013

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Tuto knihu mi nadělí Ježíšek. Už v knihkupectví jsem viděl, že půjde o milý humor. Nebude to taková sranda, jako Bočkovy "aristokratky", ale bude se mi líbit. Škoda, že ji zatím nemohu hodnotit.

09.12.2013

Krhútská kronika Krhútská kronika Ervín Hrych

Tato kniha by měla být čtena nahlas společenství stejně naladěných lidí. Autor pro čtenáře vytvořil sympatický národ Krhútů. Nechci se vyjadřovat k satiře, prostě jeho humor je k zbláznění krásný. Je vidět, že kniha vznikala po hospodách v dobré společnosti. Jsem rád, že vyšla znovu a mohl jsem si ji opět koupit. Tu první mi vzal někdo, kdo Hrycha miloval ještě více, než já.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Kunderovy Směšné lásky se mi líbí z jeho díla nejvíc, ale nedokážu vysvětlit proč. Mám při jejich čtení příjemný pocit.

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Snad žádná kniha D. E. Westlakea nemůže čtenáře zklamat. Obdivuju jeho smysl pro humor a odpouštím mu, že jeho sympatičtí padouši často vyjdou zkrátka. Je škoda, že většina autorových knih česky nevyšla.

Město a psi Město a psi Mario Vargas Llosa

Není to kniha, kterou bych si chtěl přečíst vícekrát. Nechtěl bych strávit ani vteřinu na zmiňovaném vojenském gymnáziu. Závěr knihy je strhující. Nemám rád knihy o šikaně.

17.08.2013

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Suttree se mi četl z McCarthyovek nejlépe, žádné děsivé sny, jako tomu bývá u ostatních jeho knížek. Všechny jeho knihy jsou vhodné pro chvíle, ve kterých se cítíte šťastni a nic vám nepokazí dobrou náladu, pro slunná letní odpoledne

17.08.2013

Bubáci pro všední den Bubáci pro všední den Pavel Buksa

Je škoda, že toho Karel Michal nenapsal více. Velmi vtipné a chytře napsané příběhy. Je to satira na lidské chování, která je stále aktuální.

07.08.2013

Uvěřitelné příhody doktora Papula Uvěřitelné příhody doktora Papula Miroslav Skála

Mám rád Miroslava Skálu a Uvěřitelné příběhy... považuji za jeho nejlepší a nejvtipnější knihu

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tuto knihu, stejně jako Žitkovské bohyně, jsem si koupil, jakmile vyšla. Nezklamala mě. Syrový příběh ženy, která dokázala bojovat s osudem. Asi v každém zanechá pocit studu nad chováním některých našich předků.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pěkná a napínavá kniha. Harry Hole je sympaťák. Škoda, že knih o něm není více