felia felia komentáře u knih

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Moje první knížka od této autorky. Začátek byl pomalý, konec předvídatelný. Mám sice ve čtečce všechny knihy s Tórou, ale asi ještě chvilku počkají.

08.02.2016 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Obdivuhodná kniha, skvělý suchý humor. Snad autor bude mít autor i nadále inspiraci, aby nedopadl jako pan Viewegh, který se zmohl na jedinou skvělou knihu.

10.01.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem už přečetl mnohokrát. Její milý humor si dávám k dobru, když přečtu něco děsného, něco nudného, něco, co jsem vlastně neměl začínat číst, jako třeba Biomanžela.

05.01.2016 5 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Od Viewegha dokážu podruhé přečíst pouze Báječná léta. Ostatní knihy považuju za prvoplánové, snažící se vlichotit ženskému vkusu. Nejhorší je jeho provotina - Názory... a na druhé místo v nudnosti dávám knihu tuto. Můj obdiv sklízí každý, kdo svedl poctivě přečíst a sledovat, jak se autor profňukává textem.

05.01.2016

Básník Básník Michael Connelly

Connelly umí dobře psát. Čtivé, napínavé a nikoli hloupé, jenom ta FBI poněkud přeceňovaná. Autor si oblíbil sériové vrahy. Bohužel má kniha pokračování, Básník vše přežil

18.12.2015

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Mně poněkud vadí přítomný čas, ve kterém se kniha odehrává a stav, kdy zločinci jsou po všech stránkách lepší než detektivové. Bylo to napínavé jak všechny knihy od té dvojice autorů, přesto dávám přednost Lee Childovi.

18.12.2015

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Autor je jenom průměrný. Kdyby své myšlenky nenavázal na Larssona, asi by tolik čtenářů neměl. Zřejmě ho baví počítačové technologie a některé fyzikální jevy, které také do knihy začlenil. Četl jsem už o hodně horší detektivky

30.09.2015

Pán ohně Pán ohně Peter May

Je těžké pochopit, jak mohl autor Muže z ostrova Lewis napsat tento naivní, hloupoučký příběh. Vysvětlit to lze tak, že se jedná o prohřešek mládí a že pan May postupně dozrává v dobrého spisovatele

02.09.2015 1 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Je zřejmé, že autor píše stále kvalitněji. Výjimeční lidé by měla být jeho druhá kniha, která vedle Muže z ostrova Lewis působí dosti naivně. Hrdina se chová jako slaboch, který se sem tam pokouší být statečný. Líbily se mi francouzské reálie a oceňuji především napínavost knihy, ve které jste mohli hlavního padoucha tušit někde v polovině vyprávění. Samozřejmě jde o parafrázi Šifry mistra Leonarda.

28.08.2015 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Skvěle píšící autor. Pro mě není děj tolik důležitý, jak způsob, kterým nás autor seznamuje se svými postavami a s jejich chováním. Paráda.

20.05.2015 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Knihu mám, ale ještě jsem ji nečetl. Tak trochu váhám, zda si nepokazím nátisk, který jsem si vytvořil ostrovem Lewis. Nejprve si přečtu komentáře spolučtenářů, ale zdá se, že je dílo spíše dobře hodnocené.

20.05.2015 1 z 5

Pomsta Pomsta Lee Child

Trochu umírněný Jack Reacher, který v průběhu děje zabil pouze tři protivníky. Přesto jde o knihu, kterou přečtete za pár hodin.

20.05.2015 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Rowlingová je mistryní pera. V sérii s Cormoranem a Robin uvedla lidského detektiva a jeho milou a ambiciózní pomocnici. Knihy jsou napsané stejně dokonale jako knihy s Harrym Potterem. Mně to spíše připomíní P. D. Jamesovou a její dívčí detektivku, která zdědila detektivní kancelář. Rowlingová nám dala nahlédnout do světa spisovatelů a vydavatelů knih ve velmi napínavém příběhu. Malinko slabší, než Volání kukačky

20.05.2015 4 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Mně se nejvíce líbila Modlitba za Owena Meanyho. Poslední noc na klikaté řece řadím na třetí místo. Za Pravidla moštárny.

18.02.2015 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Je zajímavé, že ženy někdy dávají přednost tomuto typu knih. Lehce pornografické, maličko odpudivé, s nicotným dějem. Naštěstí existují i ženy, které by podobnou knihu nevzaly do ruky.

26.01.2015

Hračka Hračka Sylva Lauerová

Přečetl jsem tuto knihu, protože mě o to kamarádka požádala. Všiml jsem si, že takzvané ženské romány jsou většinou lehce pornografické a ty pro muže se často hemží mrtvolami. Chválabohu, že existuje i kategorie knih dobrých, klasických. Knihu mohu srovnávat s Padesáti odstíny něčeho. Jsou to pro mě knihy absolutně nečtivé a mírně odpudivé.

26.01.2015 1 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Jedním z důvodů, proč je tato kniha tak skvělá je i překlad Jiřího Muchy. O to více mě překvapilo poslední vydání, které přeložila Kateřina Hilská. Překlad jsem si přečetl, a protože znám předchozí vydání téměř zpaměti, byl jsem nucen srovnávat. Obdivuji, že se někdo odvážil zadat tak skvělou knihu k dalšímu překladu. Důvody neznám, ale čtenáři by měli být varováni. Kamarádka, nic netušíc, novinku koupila jako dárek. Naštěstí se jí to podařilo vyměnit za jinou knihu. Velmi nešťastný překlad, už na první stránce se překladatelka potýká s dulciánem, který si spletla s jiným hudebním nástrojem a ztratila tím vtip. Tak to pokračuje celou knihu

26.01.2015 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

S humorem pana Bočka se úplně míjím, a to humoristické knihy miluju. Dávám ale přednost knihám typu Tři muži ve člunu, mám rád jemný humor, kterému se říká anglický. Nejsem schopen sledovat nějaký film typu Kameňák nebo Babovřesky. Jejich humor je pro mě příliš prvoplánový, těžkotonážní a humpolácký. Proto mě "Aristokratky" vůbec neoslovily, i když jsem se skutečně snažil aspoň pousmát. Tato druhá knížka je v obou směrech slabší, než ta první, což je její výhoda. Přečetl jsem ji rychleji.

08.11.2014 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Jsem bohužel člověk, ve kterém žádná scénka z Troškových Kameňáků nebo Babovřesk, nevyloudí úsměv na tváři. Kdysi jsem si oba díly "aristokratky" koupil, ale daroval jsem je krátce poté kamarádce, která upřednostňuje těžkotonážní kašpařice před jemným humorem.

10.10.2014 1 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Tuto knihu jsem četl vícekrát, ale naposledy aspoň před padesáti roky. Moc se mi líbila, stále ji uchovávám v knihovně. Snad se k ní ještě někdy dostanu, i když si ji pamatuju velmi dobře

10.10.2014 5 z 5