Egyptologové

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Satirický román o skupině rafinovaných záletníků zesměšňuje nejen řadu lidských vlastností a diletantství, ale především anglického měšťáka. Děj se rozvíjí kolem založení tzv. Egyptologické společnosti skupinkou pánů středních let, jimiž má tato společnost sloužit jako zástěrka pro jejich zálety. Je to pro ně zároveň i hra a únik ze šedivé skutečnosti, protože vybrušováním pravidel a chodu celé společnosti věnují veškerou svou vynalézavost a energii. Kniha vyniká situační komikou a anglickým humorem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/6832/egyptologove-xKp-6832.png 4.155
Žánr:
Literatura světová, Romány, Příběhy
Vydáno:, Odeon
Orig. název:

The Egyptologist (1965)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Egyptologové

Přidat komentář
1amu
13. února

V období budování komunismu bylo čtení této knihy "lékem pro duši". Od mládí, "odkojen" Agathou Christie jsem milovníkem jemného anglického humoru. Ano je ukecaný, ale dá se snést. U nás byl VUML (Večerní univerzita marxismu-leninismu, kde chudáci nestraníci museli poslouchat žvásty partajních ryhlokvašek, t.zv. RsDr ze Sorbony v Praze 6) - v Anglii "založila" skupina gentlemanů honosný (názvem) " spolek Egyptologů, aby se mohli věnovat svému dalšímu hobby na hony vzdálenému egyptologii. A vzpomínám na výtečný TV film s Kopeckým, Sovákem, Voskou, Bohdalovou a j. K.Amis toho napsal dost, ale já osobně mám rád ještě Šťastného Jima, to další se mi zdá, že je psáno pouze pro peníze.

85098211
02.02.2018

Kniha je opravdu vhodná pro pobavení. Nápad s klubem egyptologů je geniální a originální. Sice se nebudete smát naplno, ale úsměv vám z tváře po celou dobu čtení rozhodně nezmizí :-).

pepa4081
30.11.2017

Kdysi dávno jsem četl knihu, která mne hodně pobavila. Od té doby jsem ji četl už několikrát a baví mne stále. Jsou to Egyptologové. Zápletka je možná jednoduchá, možná těžko uvěřitelná,ale já jsem se u knížky smál. Protože je pan Amis kritiky oceňovaný autor, pustil jsem se s chutí do jeho dalších knih. Ouha. Nyní jsem jich přečetl pět a další (minimálně nějakou dobu) číst nehodlám. Všechno je to o alkoholu a pověstný anglický humor se mění spíš v jakousi zapšklost. Bohužel pan Amis pro mne asi zůstane autorem jedné bezva knihy.

mgeisselreiter
22.08.2015

honajz velmi dobře vystihl to, co jsem sám při četbě cítil. Knihu bych zařadil do kategorie "zcela zbytečná". Příběh samotný by nemusel být až tak špatný, ale autoři místo aby děj zajímavě rozvedli, jen plácají "chytré", pro mě spíš blbé kecy, pořád se nic neděje, no a nakonec se zase nic neuděje -nemá to ani pořádnou pointu, žádné vyvrcholení... Má to celé být asi zábavné, ale abych se pobavil, to tedy prakticky vůbec. Po dlouhé době trochu lituji času stráveného s knihou. 40%, 22.8.2015.

honajz
05.07.2015

Jako pardon. Pár hlášek a situací je vtipných, ale než se k tomu prokoušeme, trvá to věčnost, vyplněnou ne až tak zajímavým, a dokonce ani vtipným balastem. Celé je to postavené na tom, že zpočátku jako nemáme tušit, oč těm pánům jde a hádat, ale to by nesměl člověk vědět nic o autorovi a jeho předchozí tvorbě, pak je to myslím všem jasné. Takže překvapení se nekoná, a pak je nutno čekat vždy hrozně dlouho, než dojde k nějaké klíčové scéně, která pohne onen minipříběh dál. Celkově mi to přišlo neskutečně ukecané, celá ta hra na záhadu povrchní, a vlastně mne to ani nepobavilo, ani nic nedalo. Mimochodem, pár logických děr by se také našlo, kdybych chtěl „hnidopíchat“. Už vidím, jak všechny manželky uvěří, že jejich drahé polovičky a jejich kamarády z ničehož nic popadl egyptologický zájem. Celé je to navíc vedené jako divadelní hra, v jedné kulise, a na divadlo raději zajdu tam, kde má možnost projevit své přednosti. Od jisté chvíle je i jasné, jak to skončí, a o to víc kniha přestane bavit.

Rilian
23.06.2015

Čtivě napsáno. Jednotlivé postavy a jejich dialogy jsou obrazem pravého anglického smyslu pro humor. Zálety se ostatně jako vše na světě dají provádět s elegantností a vynalézavostí.
Charakteristická věta: "Nikdo nemůže radit jinému muži, jak má balamutit své vlastní děvče".

marlowe
02.06.2015

Asi jsem čekal něco víc...
Nakonec jsem knížku dočetl, ale čím dál tím intenzivněji mně připadala "přece jenom trochu ukecaná" - byť to tak nejspíš mělo být.
Takže si můžete jít sednou, pánové Amisi a Conqueste, do notýsku si píši: "lepší průměr"...

felia
02.01.2014

Po Šťastném Jimovi druhá, velmi dobrá Amisova kniha. Ty ostatní už příliš humorné nejsou, ale na kvalitě jim to neubírá. S potěšením čtu v recenzi, že kniha zesměšňuje řadu lidských vlastností. Jak mi to připomíná období totality. Tuším, že většina spisovatelů se psaním baví, chce pobavit čtenáře a chce vydělat peníze prodejem svého díla. To až jazykáři, aby ukázali, jak rozumí literatuře, zařazují autory do různých skupin.


Štítky

humor zfilmováno

Autoři knihy

Kingsley Amis

Kingsley Amis
britská, 1922 - 1995

Robert Conquest

Robert Conquest
britská, 1917 - 2015

Kniha Egyptologové je:

v Právě čtených1x
v Přečtených75x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených7x
v Knihotéce39x
v Chystám se číst30x
v Chci si koupit3x