feex8 feex8 komentáře u knih

Grey Grey E. L. James (p)

Kedze z duse neznasam nedocitane knihy a serie, pustila som do citania tohoto "skvostu".

Dostala som sa do polovice knihy, ked som pochopila, ze dalej to skratka nedam a Gray sa stane mojou prvou nedocitanou knihou vobec. Este sa mi nestalo, aby mi z knihy bolo fyzicky nevolno, ale tejto knihe sa to podarilo.

Najprv som sa snazila ignorovat tu parodiu na muzske zmyslanie, ale dalej to uz nezvladam. Takto ziaden chlap (a toboz nie uspesny podnikatel) nerozmysla a nerozobera take hovadiny dookola, ako hlavna postava. Autorka tam v snahe dodat trochu toho "muzskeho" pridala do textu zopar nadavok (aj to uplne odveci), zrejme aby bol Grey viac autenticky, no aj tak sa jej nepodarilo zamaskovat hlupe myslienkove pochody a precitlivene reakcie hodne pubertalnej sliepky, od ktorych sa ako autorka ocividne nevie oslobodit.

Ostatne nedostatky nejdem rozpisovat, hoci je ich pozehnane. Autorka sa skratka vobec nevie vcitit do muzskeho sposobu myslenia, hoci sa o to pokusa. Pouzivat obcas expresivnejsie vyrazy fakt nestaci.

Moje hodnotenie: N/A
(Napisat takuto hovadinu by malo byt trestne)

02.11.2017 odpad!

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Velmi mi prekazala nelogickost postav, spravali sa uplne hlupo v niektorych situaciach. Taktiez neuveritelne nahody a nehody. Spoiler / gang malych nasilnych deciek, ktore nedokazu spacifikovat ani dospeli - ako vazne? /
Pacila sa mi linia so sestrou, Joona je maximalne nezaujimavy. Vlastne takmer vsetky postavy su zufalo nezujimave (vratane Erika), az na zopar vynimiek. Nudil ma Josef, nudila potetovana frajerka Erikovho syna. Ostatne casti serie som este necitala, ktovie, mozno tie zufalo nudne postavy maju nejaky hlbsi zmysel, mna to ale nejak neoslovilo. Psychologia postav mizerna (az na asi dve vynimky), pribeh prespekulovany, pre mna neuveritelny. Dialogy sa celkom dali, taky priemer. Ale mozno to bude len tym, ze som mala vyssie ocakavania. Kazdopadne, nenaplnili sa.

Moje hodnotenie: 45 %

05.07.2016 2 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nie som fanúšik sci-fi kniziek, ale po precitani tejto lahodky sa asi stanem.
Vyborna, uzasna kniha, ktoru urcite odporucam. Bavila som sa, ako clovek, ktory miluje absurdny humor.
Tato kniha si musi najst svojho citatela. Ak niekto nema pochopenie pre absurditu, kniha sa mu pacit nebude. Pre nas ostatnych, milujucich napr. Hellera, Kafku a pod., pre nas je to chutovka.

Utekam do kniznice pre pokracovanie :)

Moje hodnotenie: 95%

07.01.2016 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Toto nebola kniha pre mna. Mala som dojem, ze citam vkuse iba o tom, ako niekoho pretahuju, zhanaju auta, ako sa Dean vkuse poti, ako maju zbalene a stale sa kamsi plaholcia a odvsadial utekaju. Pacit sa mi to zacalo mozno v poslednej desatine knihy, kedy som si konecne zacala ten styl aj trochu uzivat, ale zo slabeho priemeru to tuto knihu podla mna nevytrhne a bola som uz aj celkom rada, ze konecne skoncila.

Kniha sa snazila o nejake hlbsie myslienky, niektore boli podane zaujimavo a aj ked som sa s nimi napriklad nestotoznovala, pacilo sa mi, ako sa s nimi autor vyhral. Mnoho z nich sa ale nepodarilo. Samotna cesta mi pripadala viac unavna ako zaujimava a este v tomto podani. Aj ked je dost mozne, ze to bol aj zamer.

Cely cas som mala chut preskakovat strany alebo niektoru z postav prefackat, pricom postavy hodne prefackania sa sice obmienali alebo striedali, no vzdy sa niekto nasiel.

Ako som uz pisala, posledna cca desatina knihy nebola az taka utrpna a verim ze niektomu sa tento styl moze pacit, no mne nesadol. Napriek tomu nehodnotim tuto knihu ako uplny prepadak, skor ako kniha, ktora sa mi minula stylom. Necakala som, ze toto bude najaka cervena knihovna, prave naopak, mam rada knihy, ktore sa s citatelom nemaznaju, ale musia ma aj niecim obohatit. Tejto sa to velmi nepodarilo, aj ked snaha bola zjavna. Viackrat sa k nej uz pravdepodobne neprinutim.

Moje hodnotenie: 61%

15.11.2015 3 z 5

Pláž Pláž Alex Garland

Mne sa tato kniha vobec nepacila. Nezaujala ma. Napisane to bolo takym sposobom, ze som s tym musela bojovat. Ziadna zaujimava situacia, alebo aby som bola presnejsia, zaujimavych situacii tam bolo viac, ale boli spracovane takym sposobom, ze ma to skor nudilo. Pre mna bol film lepsi a kniha je privelmi precenovana.

Moje hodnotenie: 23%

13.12.2014 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Pre mna jedna velka nuda. Pribeh o nicom. Mozno som cakala, ze na konci sa nieco stane, ale nic, co by mi zlepsilo celkovy dojem z knihy. Nie zeby to bola az tak priserne napisana kniha, to nie. Necitala sa zle. Ale zbytocna vec.

Moje hodnotenie: 40%

05.12.2014 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Trpko pekne.

Moje hodnotenie: 80%

30.11.2014 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Velmi podarena kniha. Osobne davam prednost Idiotovi, ale tato za nim zaostava iba o malicko. Ma sice menej zaujimavo vykreslenu psychologiu postav, aj tie postavy nie su az take zaujimave, ale na druhej strane ma zaujimavejsi dej, kniha je akcnejsia a mozno putavejsia ako Idiot.
Vynikajuci kusok ruskej literatury, urcite odporucam.

Moje hodnotenie: 88%

26.11.2014 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Podla mna najlepsia Dostojevskeho kniha. Pacila sa mi este viac ako Zlocin a trest a to z toho dovodu, ze v tejto knihe bola psychologia postav znazornena este lepsie ako v Zlocine a treste.

Musim ale upozornit, ze kto nema vyslovene rad rusky klasicizmus, tomu sa bude kniha citat asi dost tazko. K tomu musi mat clovek vztah.

Moje hodnotenie: 92%

26.11.2014 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kniha, na ktorej som vyrastala a ktora rastla so mnou. Vyborna kniha pre deti, ktora si ako jedna z mala komercnych bestsellerov naozaj aj zasluzi svoju popularitu.
Rowlingovej styl pisania je jednoduchy a velmi putavy, doslova vtiahne do deja. Prvu kapitolu dieta velmi necpochopi, lebo nenadvazuje na nic, ale od druhej kapitoly sa uz dej rozbieha. Citatela vtiahne do pribehu, stava sa sucastou deja, sucastou ineho, zaujimavejsieho sveta. Krasna kniha, a vsetky knihy dokopy su asi najlepsie knihy pre deti, ake poznam. Hlavne postavy su velmi sympaticke a kniha nenapadne usmernuje aj moralne.

Moje hodnotenie: 98%

26.11.2014 5 z 5

Čtyřhodinový pracovní týden Čtyřhodinový pracovní týden Timothy Ferriss

Čítala (počúvala) som na odporúčanie. Ten čas mi už nikto nevráti. Rozprávka pre ľudí, ktorí by radi podnikali ideálne bez námahy, bez starostí. Reálne ide o produkt určený na generovanie príjmu pre autora. Nedá sa mu ale uprieť, že dokáže výborne využiť vo vlastný prospech túžbu svojich čitateľov zbohatnúť bez starostí. Sledovanie celého tohto fenoménu dá jednému viac ako celý obsah knihy.

15.02.2024 1 z 5

Případ roztěkané rusovlásky Případ roztěkané rusovlásky Erle Stanley Gardner

Moja prvá Garnerová kniha a určite nie posledná. Perryho som nikdy nesledovala ani v televíznych spracovaniach. Z občasných útržkov televízneho seriálu som pochopila, že je hlavná postava advokátom, a to je všetko, čo som o Perrym Masonovi vedela. Po prečítaní knihy ma veľmi milo prekvapilo, že Perry Mason nie je typickým "literárnym obhajcom", ktorý okolo práva nešiel ani z rýchlika a iba sem-tam zahlási niečo, čo sa tvári fundovane. Naopak, hlavná postava Garnerovej knihy bola skutočne odborná, vyjadrovala sa ako advokát, argumentovala ako advokát, aj popis predsúdneho konania bol vcelku uveriteľný, ak opomeniem isté literárne skreslenie. Dodatočne, po prečítaní knihy, som zistila, že autor bol reálne právnik a na knihe a jej autentickosti je to ozaj poznať. A nie je to na škodu. :) Minimálne ja som si na knihe zgustla. Kniha ma nenudila a hlavná postava ma nerozčuľovala, naopak ma bavila. Viem si predstaviť, že aj pre ľudí, ktorí sa príliš v oblasti práva nepohybujú, sa môže stať Perry Mason ich obľúbeným právnikom (áno, oxymoron :)

17.09.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Za mna teda nic moc. Nebavili ma postavy, boli mi ukradnute, nebavila ma atmosfera, stupnujuce sa napatie akosi nefungovalo, ani styl, akym bola kniha pisana, ma nijak nezaujal. Jedine, co bolo celkom podarene, bola zapletka, na ktorej cela kniha stavia a stoji.. no.. a aj ta mi prisla mierne prekombinovana. A predsa je to pre mna najlepsi aspekt knihy.

Kniha nebola vyslovne zla, ale teda.. nebavila ma.

18.08.2020 2 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Kniha sa mi páčila, avšak zo začiatku mi dojem kazilo to, že som mala pociť, že je to Ove ako cez kopirák, prinajmenšom opis osoby bol vedený rovnakým spôsobom. Nebyť tohto rušivého vedomia, tak by to bolo za 5 hviezdičiek.

Backman sa stale točí okolo typových stereotypov, snaží sa ich rúcať, pozerať pod povrch, avšak bohužiaľ to robí stále rovnakým spôsobom, čo mi akosi nesadlo.

Moje hodnotenie: 75%

27.03.2017 4 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Nuda, nuda. Plytka lovestory, ktoru doplnali nekonecne a nezaujimave rozpitvavacky pocitov, nalad, myslienok hlavnej "hrdinky". Dotycna sa prilis riesi v celej knihe a ako postava, ktora neohuri, nenadchne, ma skutocne jej neoriginalne myslienkove pochody nezaujimali. Deja je tam malo, zaujimaveho deja este menej. Nastastie to nebolo az take necitatelne. Je to ale kniha, ku ktorej sa uz nevratim a zrejme na nu aj rychlo zabudnem. Na dlhe zimne vecery fajn, ale to je asi tak vsetko.

Moje hodnotenie: 30 %

20.08.2016 2 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po precitani prveho dielu som sa s mensim znechutenim predsa len odhodlala na pokracovanie.

Kniha mala opat mnoho nedostatkov. Hlavne co sa tyka vukreslenia a psychologie postav. Hlavne psychika Katniss bola ako aj v prvom dieli zufalo predvidatelna. Nedotiahnute zapletky (nedotiahnuty zaver by mi az tak nevadil), stale nerozvinuty potencial pribehu. Kniha mala spad, ale stale malo napatia.

Musim ale povedat, ze autorka sa s pribehom predsa len viac vyhrala. Min. z romantickych pasazi mi uz nebolo az tak blivno ako v jednotke a aj ked je vykreslenie jednotlivych postav stale nedostacujuce, zaznamenavam aspon nejaky pokrok k lepsiemu oproti jednotke. Vztahy sa vyvijaju o malinko uveritelnejsie, hoci Peeta je smiesny aj tak s tou jeho nehynucou laskou k obycajnej Katniss, s ktorou sa nikdy pred hrami poriadne nebavil, ale v okamihu je pre nu bez vahania ochotny umierat. Podla mna bolo malo priestoru venovaneho ostatnym vitazom, ziadalo by sa mi viac.

Kazdopadne, asi si precitam predsa len aj trojku.Po jednotke som sa do dvojky musela nutit, ale ak bude trojka pokracovat v tomto duchu, nebude to az take neznesitelne.

Moje hodnotenie: 65%

23.11.2015 3 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Vyborna kniha. Nejdem teraz riesit pravdivost ci objektivnost informacii, aj ked uznavam, ze biografia by mala byt hlavne o tomto.

Vzala som ju do ruky bez vacsich ocakavani. Pocula som, ze je to dobre citanie pre managerov a podnikatelov, je tam zaujimavo popisana strategia podnikania, co aj bola. Prekvapilo ma ale to, ze napriek tomu, ze ide o biografiu cloveka, ktory je uplne mimo mojho predmetu zaujmu, ktory sa venoval technologiam, ktorych historia ma vobec nezaujimala, napriek tomu ma tato kniha vedela zaujat, pobavit, poucit. V jednej chvili s Jobsom sympatizujete, v inej su vam jeho praktiky odporne.

Nie je to oda na Jobsa, ako som si povodne myslela, ked som videla, ako sa regaly knihkupectiev knihou prihodne po jeho smrti zaplnuju. Napriek tomu, ze tato kniha je z mojho pohladu prvoplanovo bestseller, ktoreho ucelom je vytvorit zisk, napriek tomu, ze bola okolo nej velka marketingova bublina, ktora mi zakonite knihy znechucuje uz vopred, musim uznat, ze je napisana velmi dobre a ze sa podarila.

Moje hodnotenie: 92%

25.10.2015 5 z 5

Povídky o lásce Povídky o lásce Michal Viewegh

Nebolo to najhoršie, ale ani niečo extra. Ľaká kniha, jednoduché zápletky. Spríjemnila čas, ale o také dva týždne si už na ňu pravdepodobne nespomeniem.
Ak niekto začína s čítaním, tak toto by sa mu mohlo páčiť. Nenáročné a ľahko stráviteľné.

Moje hodnotenie: 62%

20.09.2015 3 z 5

Táto kniha mi sadla. Neviem, ci to ma byt humorna kniha, na to je malo vtipna. Ja som ju tak ani nebrala, mozno preto sa mi pacila. Ak ju niekto otvori na zaklade nazvu a bude cakat, ze sa bude od prvej stranky po poslednu smiat, zrejme bude sklamany. Bude sa skor iba spokojne usmievat a porovnavat.

Ja som ju brala ako taku oddychovku (co aj bola), od ktorej som necakala nic prevratne (coho som sa ani nedockala). Kniha ma ale pobavila svojim stylom a niektore myslienky ma celkom zaujali, niektore postrehy som ocenila. Celkovo vo mne zanechala prijemny dojem.

Moje hodnotenie: 73%

10.09.2015 4 z 5

Listy z Provence Listy z Provence Miroslav Horníček

Tato kniha mi liezla na nervy. Myslela som, ze to bude nejake rozpravanie o Provensalsku, priblíženie kultúry, zvykov, namiesto toho to bolo rozvlacne prihovaranie sa D´Artagnanovi a spol. A to este aj velmi nasladlym stylom.

Moje hodnotenie: 10%

10.09.2015 1 z 5