Faila Faila komentáře u knih

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Autor je nadaný a umí se barvitě vyjadřovat. Popisy jsou detailní a často velmi nápadité. Bohužel jejich přemíra trochu narušuje akčnost a tempo knihy. A také ji zbytečně prodlužuje. Na mnoha místech by mi stačila jedna dvě věty. Místo nich však autor nabízí několik rozsáhlých odstavců. A v polovině už mi čtení kvůli těmto (z mého pohledu) zbytečnostem přišlo téměř vysilující. Sám příběh i postavy jsou ale velmi zajímavé a nutily mě ve čtení pokračovat. Kdyby byl Vítr z hor o polovinu kratší, případně snad rozdělený na více kratších částí, četl by se mi mnohem lépe a příjemněji. I tak jsem si ale tohle dílo moc užila a těším se na další.

23.09.2021 4 z 5

Oproti očekávání se mi kniha docela líbila a obsahovala i několik zajímavých podnětů k zamyšlení.

05.08.2021 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Zajímavé informace, které autor podává tak, aby jim rozuměl i laik - přesto je nezapomene podepřít fakty ze studií a výzkumů. Díky příkladům z praxe je téma ještě srozumitelnější a čtenář si dokáže reálně představit, co a jak udělat. Ještě praktičtější jsou pak doplňkové materiály, které čtenáři pomáhají si naučené poznatky osvědčit.

22.07.2021 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

King je multitalent, což hravě prokazuje v této sbírce plné silně odlišných příběhů, různorodých žánrů a velmi zajímavých témat.

01.07.2021 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Detektivka zasazená do Ankh-Morporku smíchaná s legendou o golemovi a k tomu navrch pár přesahů týkajících se rasismu a diskriminace. Další úžasné dílko velkého pana spisovatele.

22.06.2021 4 z 5

Bára Votíková: Trochu jinak Bára Votíková: Trochu jinak Barbora Votíková

O fotbale tam toho bylo na můj vkus málo, ale zklamaná určitě nejsem. Myslím, že tahle kniha má co říct a každý si v ní může najít to své. Ať už je fanouškem kterékoliv Báry. Pro mnoho lidí může tohle dílo navíc být - a snad i bude - inspirativní. Je to samozřejmě i o tom, s kterými myšlenkami v knize souzníte a které jdou naopak dost mimo vás. Ale je to autobiografie, takže ideální kniha pro ty, kteří se o Báře Votíkové chtějí něco dozvědět (a nemají třeba tolik času na YT :)).

22.05.2021 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Nevím čím a proč, ale místy mi Lunapark připomínal Zelenou míli. A svým způsobem taky staré hororové knížky Stopy hrůzy, které jsem v dětství hltala.
Líbí se mi styl těchto Kingových knih, kdy se nic moc neděje, a zároveň se toho děje až moc. Kdy divné a bláznivé nějakým zvláštním způsobem zapadá do běžného a obyčejného. Občas mi přeběhl mráz po zádech a občas jsem nervozitou nechtěla číst dál. Za mě moc dobrá kniha.

19.05.2021 4 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Fascinuje mě, jak si Pratchett dokáže z něčeho utahovat, a zároveň tomu vzdávat hold. Podtrhnout vše, co je na dané věci směšné, ale zároveň vyzdvihnout i to hezké. Jeho operní prostřední a jeho fantom měli grády - jako vše, čeho se Pratchett chopí. Pro mě má Maškaráda ještě jeden malý osobní bonus: začínám silně přicházet na chuť čarodějkám.

17.05.2021 4 z 5

Jak prohrát maraton Jak prohrát maraton Joel Cohen

Cohenův humor (a kresbičky) se mi moc líbí, takže mě kniha bavila a navíc se četla velmi rychle. Trochu nespokojená jsem s obsahem, nečekala jsem, že to bude vyloženě návod na to, jak běžet maratón. Čekala jsem tam asi víc přesahů. A při zpětném zamyšlení mi nesedí ani Cohenův poloamatérský přístup. Jako návod na přípravu na maratón je to nic moc, jako cokoliv jiného taky. Ale autorem je scenárista Simpsonů, jehož sebekritický humor mi opravdu sedí, tak to bylo aspoň vtipné.

10.02.2021 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Zpočátku jsem byla nadšená. Postav a příběhů bylo dice hodně, ale zorientovat se v tom docela dalo. Líbí se mi, jak umí všechny postavy přemýšlet a analyzovat své pocity, byť to není příliš autentické. Ale příběhy samotné byly opravdu jako ze života. Velmi hořké a někdy až příliš věrně podané, takže se nečetlo snadno. Postupně mě ale některé postavy začaly rozčilovat. Chovaly se úplně jinak než na začátku, místy kniha připomínala červenou knihovnu a některé příběhy se zničehonic utnuly a nechaly se nedořešené. Jako oddechovka je to ale fajn a pár námětů k zamyšlení tam čtenář taky najde, pokud chce.

06.02.2021 3 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Když jsem začala číst tenhle díl (aniž bych četla anotaci), posteskla jsem si, že mi už docela chybí Mrakoplaš a Zavazadlo a jejich dobrodružství. Takže hned po prvních stránkách jsem Zajímavé časy doslova hltala nadšením. A nadšená jsem byla až dokonce.
Asi nikdy mě nepřestane udivovat a okouzlovat Pratchettova schopnost zasazovat své příběhy do známých prostředí, s kterými si velmi šikovně a originálně pohraje. Postaví je vzhůru nohama, ale zároveň z nich zachová dostatek na to, aby měla každá kniha svou zcela jedinečnou a typickou atmosféru.
A ani zde samozřejmě nechyběly zakladni esence Pratchettových děl jako dokonalá práce s jazykem (klobouk dolů před překladatelem), vytříbený styl, dechberoucí nápaditost a fantazie a svěží humor se špetkou ironie. Jako vždy: božská harmonie!

29.01.2021

Sestry Sestry Bernard Minier

Minier trochu zpomalil a napětí vyměnil za trochu hlubší a ještě o krapet propracovanější příběh. Opět velká paráda!

23.01.2021 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Mně se Minierovy knihy líbí s každým dílem víc a víc. Noc mě vtáhla a zcela pohltila. Napětí nebylo tak drásavé, ale spíše nenápadné a o to více zálezalo pod kůži.

16.01.2021 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Nelze neříct: WOW. Po přečtení tohoto dílu mi oba předchozí připadají doslova nijaké. Tohle byla jízda od začátku do konce. Napětí, které by se dalo krájet. Zmatek, co se doopravdy děje - a komu a kým. Tma je opravdu silná jízda, kterou si určitě užije každý milovník dobré detektivky.

24.12.2020 4 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Zajímavá směsice příběhů, z nichž některé berou dech, z jiných běhá jen lehký mráz po zádech a po ostatních zůstává "jen" takový zvláštní pocit. King každým svým dílem dokazuje, že je Pan Autor, který si poradí s jakýmkoliv útvarem a který má vždycky co říct.

21.12.2020 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Až na pár drobností mě tenhle díl velmi bavil. Měl spád, byl napínavý, se zajímavými postavami a plný překvapení a zvratů. Ale nic šíleného a neuvěřitelného. Minier se drží pěkně při zemi, nijak to nepřehání, ale i přesto dokáže uchvátit.

19.12.2020 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

V knize mi pár míst nesedlo a příběh se někdy až zbytečně táhl. Žádná postava mi nebyla sympatická a v půlce jsem se přistihla, že je mi vlastně jedno, jak to dopadne. Knihu jsem dočítala jen ze setrvačnosti, ale ke konci mě opět vtáhla. Přibylo pár zvratů a překvapujících rozuzlení. Vážka mě sice vyloženě nedostala, oceňuji ale nápaditost a originalitu. Zpracování neurazí.

14.12.2020 3 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Ačkoliv je knížka poměrně krátká, dokáže dojmout, vyděsit, rozesmát a především povzbudit a dodat naději. Krásný příběh o neskutečné odvaze jednoho národa, o dobrých a nesmírně statečných lidech. Je až neuvěřitelné, kolik věcí z knihy jsou fakta a žádné výmysly. A autorka všechny ty drobné střípky minulosti velmi umně poskládal dohromady.

22.11.2020 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Hlavní děj se uzavřel, ale vedlejší linky zůstávají otevřené a lákají čtenáře na pokračování. Mráz je velmi solidní thriller, ve kterém nic nechybělo a nebylo zde ani nic navíc. Příběh byl tak akorát dramatický a napínavý, postavy propracované a zajímavé.

22.11.2020 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velmi dobrá detektivka, promyšlená, se sympatickými a dostatečně propracovanými postavami. Nebylo to nijak překombinované, všechna rozuzlení dávala smysl. Kniha měla navíc spád, děj se příjemně linul, ani pomalu a ani příliš zběsile.

15.11.2020 4 z 5