Spočítej hvězdy

od:

Spočítej hvězdy

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225850/spocitej-hvezdy-ljm-225850.jpg 4.4156
Originální název:

Number the Stars (1989)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Přidat komentář
danazeskolky
28.12.2017

Přečteno na doporučení a na jeden zátah. Rozhodně nelituji a budu nabízet známým. Souhlasím s pochvalnými hodnoceními níže. Je to svěží kniha, která je čtivá pro děti i dospělé.

PetraBery
27.10.2017

Krásně a pro děti dostatečně citlivě psaná kniha o válce vyprávěná desetiletou dívkou Annemarií. Příběh o statečnosti, přátelství, strachu i naději. Kniha se čte lehce, ačkoliv téma lehké není ani náhodou. Po přečtení u mne ale převládaly pozitivní pocity, že i v tak těžké době, jakou válka byla, dokázali někteří lidé pomáhat druhým a nehleděli jen sami na sebe. Opravdu povedená knížka.

Nedomova.em
07.10.2017

Příběh je psán čtivě očima desetileté dívky, která popisuje život v Dánsku za druhé světové války.

Človíček
19.09.2017

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četl v poslední době. Krátký, strhující a úžasný příběh, který zachycuje události z období okupace Dánska a přibližuje čtenáři hrdinné jednání Dánů, kteří zachránili před smrtí většinu dánských Židů. Příběh je psán z pozice malé dánské dívky a je perfektně srozumitelný dětem na druhém stupni ZŠ. Krom toho je čtivý (cením si i překladu). Mám zkušenost s tím, že se dětem, kterým se knížka dostala do ruky, velmi líbila - dokonce i těm, co čtení neměli do té doby příliš v oblibě.

lushi
08.09.2017

Absolutně fantastické dílo o Dánsku za 2. světové. Rozhodně doporučuji ať už pro vás nebo pro děti. Příběh je opravdu krásný, dojemný a zároveň i poučný.

adorjas
21.08.2017

Ak by som túto knihu prečítala ako dieťa, možno by ma veľmi ovplyvnila. Takto, s dospelými očami, mi to znelo ako rozprávka, idealizované postavy, dobro zvíťazí nad zlom a podobne. Páčilo sa mi prepojenie starých rozprávok s dejom, ale ešte viac by som to rozvila.

Káča2015
01.06.2017

Hrdinství lidí tváří v tvář zlu. Pro mládež opravdu potřebné čtení a myšlenky.

Mr.Elmo
06.05.2017

Jen chci napsat, že si myslím, že je nesmysl toto připodobňovat s Dárcem. I když jde o stejnou autorku, téma je úplně jiné. Obě knihy jsou úžasné. Pokud bychom ale tuto knihu měli srovnávat, tak s tématicky stejně laděnými knihami.
Jinak taky poklona ilustrátorovi obálky (Nikkarin). Hezčí jak na originále.
Kniha s podobdnou tématikou a dětským hrdinou: Kdysi - Morris Gleitzman

rashmi
27.04.2017

Opravdu dobrá kniha, dozvěděla jsem se i spoustu informací. Jen škoda, že je kniha tak krátká.

Leenah
24.04.2017

Knihu jsem si půjčila, protože se mi líbil autorčin Dárce. Přečetla jsem ji za jeden večer a velmi ji oceňuji. Jsem ráda, že se v některých školách nachází na seznamu povinné literatury. Myslím, že má co nabídnout jak mládeži, tak i dospělým. Jsou věci, na které by se nemělo zapomínat, a tahle kniha je vhodně a nenásilně připomíná. Doporučuji všem, za tu hodinku a půl života to určitě stojí :)

Adell-ka
10.04.2017

Krátký, ale moc hezký a čtivý příběh, který mladším čtenářům přiblíží atmosféru pronásledování Židů za druhé světové války. Dle mého názoru je právě tato atmosféra strachu a nejistoty v knížce velmi dobře zachycena, a to prostřednictvím postav, které budou dětskému čtenáři blízké.

mynamail
05.04.2017

Hodnocení dcery (11 let):
Příběh kamarádek pěkný, četlo se plynule. Postrádala jsem více popisu válečné doby spojené s pronásledováním Židů. Z období 2.sv.války jsem přečetla více knížek, které mě zaujaly více a více mě pohltily. Proto ***.

Lulu2210
23.03.2017

Hledala jsem knihu, díky které bych dětem na prvním stupni přiblížila problematiku holocaustu. Myslím, že tato kniha je velmi vhodná pro dítě ve čtvrté až páté třídě. Je hezky napsána a dobře se čte.

amaenium
14.02.2017

Knížka cílená pro mladší čtenáře, tudíž psána jednodušeji, ale jinak velmi čtivá a napínavá. Příběh byl dobrý, jen tím, že je psaný spíše pro děti, tak mě tolik emocionálně nezasáhl. Co bych vytkla, tak názvy kapitol, u kterých jste si mohli rychle domyslet co bude dál.

Odehnalka
09.02.2017

Ačkoliv je to tenká knížka, trvalo mi dlouho, než jsem ji přečetla. Vůbec mi totiž nesedl autorčin styl psaní. To ubírá body, protože jinak to byla velmi zajímavá knížka. Kniha s těmito motivy mám velmi ráda, ale prostě mi to celé nesedlo. Pokud chcete něco podobného, doporučuji knihu "Kdysi."

Elen telemna
08.02.2017

Moc hezký a čtivý příběh plný napětí a emocí. Pro některé to může být knížka pro trochu mladší čtenáře, ale já v ní vidím mnohem větší hloubku než jak se na první pohled zdá. Rozhodně nemá cenu něco odsuzovat a nezamyslet se nad tím.. Každopádně Spočítej hvězdy je pro mě úžasná knížka z hezkou myšlenkou...

kalinkacz
07.02.2017

Milý a nenáročný román, který je svým dějem zasazen do kruté druhé světové války... U knihy se dá dobře odpočinout, jelikož je psaná opravdu jednoduchým jazykem, který je ale velice čtivý, takže knihu přečtete za jedno odpoledne... Autorka je mou oblíbenkyní a tyto kniha mi to opět potvrdila..

bflm
03.01.2017

Skvělá kniha pro děti, proto 5 hvězdiček. Četla jsem synovi (9let). Čtu mladší dceři (4roky) a tak občas musím i jemu :-) Občas jsme si museli o nějakých výrazech popovídat a zdržet se povídáním o 2.světové válce, ale bylo to úžasné. Kapitoly rozumně dlouhé, tak jsme měli dost času a často konec kapitoly komentoval "To musí kapitola skončit zrovna teď?!" :-) Skvěle se vcítil do dětských postav, nemohu ani tlumočit, jak se vyjádřil o Hitlerovi :-D
A úplně ho dostal doslov - co všechno je pravda a co bylo smyšleno, ale mohlo se stát ;-)

BlackBunny
11.12.2016

Knížka se na první pohled může zdát velice jednoduchá, ale to co se ukrývá uvnitř, vás naprosto ohromí! Kniha je krásně zpracovaná pro děti a pro starší generace obsahuje i nějaký hlubší smysl, což velice doceňuji. Smysl, který donutí zapřemýšlet nad minulostí. Kniha si mě opravdu získala!
--bb--

emve
26.07.2016

Krásná knížka. :-) Je to krátký a poměrně jednoduchý příběh, do kterého se ale autorce podařilo "nacpat" maximum. Mentalita malých dětí, jejich prožívání, nevědomost, strach, síla, napětí...Oceňuju i to, že některé pasáže/fakta jsou založené na pravdě. Velmi příjemné čtení.

Lucopatka
10.07.2016

V jednoduchosti je síla.

agi-a2980
17.06.2016

Má srdcovka. Mohla bych ji číst klidně třikrát ročně a věřím, že by mne i po dlouhých letech neomrzela. Naprosto nádherný, silný příběh z pohledu "zaangažovaných", který mi nejednou sebral dech. Ani se mi zpočátku nechtělo věřit, kolik je na tom pravdy. Protože ta pravda mě děsí.

Sardothiem
05.06.2016

Kniha mě celkem zaujala, na to, že v ní byla popisována 2. světová válka tak nebyla nijak brutální ani moc smutná. Musím ale souhlasit s uživatelem Evickar, že 10-ti leté dítě nemůže být tak chytré :D Proto jsem knize udělila 4 hvězdy :-)

Attia
04.05.2016

Lehká, nekompliková, a přesto ze své podstaty nádherná knížka s velmi silným příběhem, která osloví čtenáře všech věkových kategorií.

Evickar
18.04.2016

Knihu jsem raději nehodnotila. Nebyla špatná, ale, že bych autorce za ní dala nějaké ocenění, to určitě ne. Knihu bych doporučila dětem minimálně od 11 let. Hlavní hrdince je 10 a dochází jí souvislosti, které podle mě dětem v jejím věku vůbec nedochází (které 10letté dítě ví, co je to odboj?). Nevím, kniha mě spíše zklamala, ale asi to bude tím, že už nepatřím mezi děti a nevnímám tu knihu tak, jako oni.

terezvknize
13.04.2016

Úžasná knížka :D

MirijamFrankl
20.02.2016

Kniha je poutavě napsaná a vážné téma citlivě a opravdově zpracované.
jen mi trochu chybí překvapivý zvrat. Pořád jsem čekala, kdy se záchrana Ellen zvrtne, ale nic. Chtělo to trochu promyšlenější zápletku.

LiLinka
15.02.2016

Je velmi zajímavé si představit tuto dobu z pohledu malých dětí, oproti všem ostatním knížkám popisujících toto téma. Doporučovala bych ji přečíst každému, zabere to max. 2 hodinky času.

JanaT.
07.01.2016

Knížka je bezvadná, myslím, že bychom si měli stále připomínat doby, kdy nic nebylo tak samozřejmé jako dnes a lidé byli přesto ochotni nezištně pomoci jiným, ačkoliv tím riskovali svůj vlastní život. Válka je velké téma, zde vylíčeno optikou malé slečny, která se učí chápat složitost své současnosti. Knížka je milá svým sdělením o hrdinství, soucitu a nezlomné odvaze.

beruška@
13.10.2015

Tato knížka se mi moc líbila.Líbilo se mi že jsem mohla vidět válku očima malé holky.