Spočítej hvězdy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225850/spocitej-hvezdy-ljm-225850.jpg 4.4245
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo
Orig. název:

Number the Stars (1989)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (75)

Kniha Spočítej hvězdy

Přidat komentář
fajka
07. července

Tato kniha si získala mou oblibu. Už od začátku jsem si oblíbila dvě desetileté hrdinky a samotný děj. Velice jsem se do knihy vžívala a prožívala jsem každý moment. Napínavost a statečnost v knize určitě nechyběla. Kniha umí člověku otevřít oči. Nemám jinak ke knize co dodat. Moc se mi líbila a budu na ni často vzpomínat.

chrastitko
06. července

Nic dech beroucího!!!????Je to spíše odpočinkové čtení, než se děj dostane vůbec do pohybu,tak kniha skončí.Za mě zklamání.

padyska
02. července

Parádní knížka pro trochu větší děti. Krásně a srozumitelně podané a vysvětlené komplikované téma. Asi dám dceři jako povinnou četbu:-)

Ventimiglia
30. června

Úžasně působivý příběh o lidskosti, odvaze a přátelství: Johansenovi obětavě pomáhají Rosenovým a dalším židovským spoluobčanům na útěku z Dánska do Švédska, to vše podáno očima desetileté Annemarie. Dojemné detaily, např. když paní Johansenová přinese pro miminko uprchlíků červený svetr své nejmladší dcerky, když pan Johansen vyvrátí podezření německých vojáků, že Ellen Rosenová není jeho dcera, fotografií své zemřelé nejstarší dcerky. Každé slovo má své místo, každá epizoda je, jak se v dalším ději ukáže, důležitá (bezstarostné tlachání Kersti Johansenové pomůže Annemarii v obtížné situaci). Příběh je napínavý a přečtete ho jedním dechem (pravděpodobně), ale přitom je (nenásilně) "vzorný": rodiče jsou úžasně empatičtí, respektují své děti a jejich potřeby. Když třeba ze zcela pochopitelných důvodů lžou a Annemarie to zjistí, akceptují její potřebu to pochopit a vyprávějí si s ní o tom, že někdy může být lepší, když člověk o něčem neví, třeba o nebezpečí, které z toho, co rodina dělá, plyne, protože pak je "mnohem snazší být statečný": "Jak moc jsi statečná, holčičko moje?" zeptal se nečekaně. Annemarie to zaskočilo. A polekalo. Takovou otázku nechtěla slyšet. Když ji kladla sama sobě, nelíbilo se jí, jak zní odpověď. "Moc ne," přiznala s pohledem upřeným na podlahu stodoly. (...) "Já myslím, že to není pravda," řekl strýček Henryk. "Myslím si, že jsi jako tvoje maminka, jako tvůj tatínek a já. Máš strach, ale jsi odhodlaná, a kdybys měla prokázat odvahu, jsem si jistý, že bys byla moc a moc statečná." (s. 72-73).
A ještě jeden "detail", který mě dostal. Sousedé se v prázdných bytech, odkud museli utéct židovští spoluobčané, starají o květiny, utírají prach a leští svícny židovských rodin. "Od toho jsou přece přátelé," říkávala (paní Johansenová). "Teď sousedé vešli do těch neobydlených, čekajících bytů, otevřeli okna a vyvěsili z nich symbol svobody." (s. 118) Jak jiný obrázek než to, co čtu o tom, co se dělo (často, ne vždy) v Čechách a na Moravě...

Ťapulka
06. června

Dojemná a velmi zajímavá kniha, která na pár stránkách popisuje 2.světovou válku v Dánsku, statečnost lidí, přátelství, lásku a útrapy Židů. Mladší čtenáři se mohou bez drastických podrobností dozvědět něco víc o této době a dospělejší čtenáři cítí mezi řádky a písmenky hrůzu toho všeho.
Tato kniha by rozhodně měla být povinnou četbou, neměla by minout nikoho bez rozdílu věku!!!!

Ajabubu
29. dubna

Kniha na "jeden zátah". I přes "klidný popis" temné doby, mrazení jsem neunikla.

slunicko1958
26. dubna

Knížka pro děti o válečných letech v Dánsku. Nechci rozvádět příběh, o kterém se dočtete, jen chci poznamenat, že pro mnohé děti bude tato kniha možná první, která bude vyprávět o druhé světové válce a o pronásledování Židů. Věřím, že dětské čtenáře tento příběh zaujme a zatouží dozvědět se o této době víc.

P.S. I já si myslím, že doslov je zbytečný.

Mojepočteníčko
22. dubna

Na knihu Spočítej hvězdy jsem narazila prostřednictvím školení čtenářské gramotnosti, kterého jsem se v březnu účastnila. Přečetla jsem ji během hodinky a už teď vám prozradím, že byla vážně skvělá.
Annemarie a Ellen jsou nerozlučné kamarádky. Žijí v okupovaném Dánsku, ale válku si prozatím plně neuvědomují. Pokud tedy nepočítají nedostatek jídla, večerní zatemňování nebo zákaz vycházení od určité doby.
Jenže nic netrvá věčně a za nedlouho začínají být Židé pronásledováni i v Dánsku. Rodiče Ellen předají svou dceru do bezpečí k rodině Annemarie. Sami se pak vypraví na utajovanou cestu, aniž by Ellen předem řekli kam jdou nebo kdy se pro ni vrátí.
Ilegální skrývání Židů však nese následky. A Němci na dveře nežidovské rodiny, ukrývající dceru dlouholetých přátel přece jen jednoho dne zaklepají…

Jsem ráda, že tento příběh patří mezi další z těch, které přijatelným způsobem seznamují mladší čtenáře s obdobím druhé světové války a tématem holocaustu. Tentokrát nás zavádí do Dánska, kterému se během tohoto tísnivého období podařilo, jak sama autorka v doslovu uvádí, zachránit téměř celou židovskou populaci. Jak, nemohu prozradit. To už si budete muset přečíst sami.
Příběh je velmi čtivý a napínavý. Vychází z reálných historických fakt a o to víc pak na čtenáře působí. Tematiku holocaustu předkládá autorka dětem srozumitelně, bez toho aniž by byla nucena detailně popisovat hrůzy, které jsou s ním spojené. Seznámíte se s válečnou situací v Dánsku i způsobem, jakým byli Židé v Dánsku zachraňováni.

Za mě je tato kniha velmi podařeným literárním dílem. Doporučila bych ji jak čtenářům mladším (cca od 11 let) i čtenářům dospělým.