Spočítej hvězdy

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225850/big_spocitej-hvezdy-UuB-225850.png 4.4346
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

Number the Stars, 1989

Kniha Spočítej hvězdy

misssicccka

Neuveritelne nadherne.
Pouhych 120 stran, ale strci to do kapsy kroniky a bichle. Je to krasa plna jeste krasnejsich myslenek a ciste detske odvahy.

Ďumbierka

Tak jednoduchá a tak krásna.

Minimalizmus v knižnej podobe, ktorý som si vychutnala dosýtosti a neomrzí.

Určite mnohí poznáte knihu - Chlapec v pruhovanom pyžame (SK) od J. Boyna.

To bola pre mňa prvá kniha, v ktorej bola opísaná a sledovaná druhá svetová vojna aj malými alebo dospievajúci deťmi.

Je to citlivá téma a sama som nevedela čo čakať od tejto knihy, nakoľko som už nejakú dobu knihu z vojnového obdobia nečítala, ja som potom vždy nejak smutná, takže si to dávkujem s mierou.

Paradoxne, táto kniha - Spočítaj hviezdy - vyšla ešte skôr, ale dostala som sa k nej až teraz.

Autorka má veľký dar a ten štýl, akým poňala príbeh aj jeho rozprávanie si ma získal.

Táto kniha sa neodohráva v koncentračných táboroch, tak ako Chlapec v … , takže príbehy porovnávať nechcem.

Majú však spoločné to, že sú určené aj mladšiemu čitateľovi a hrdinami sú tu malé deti, ktoré sledujeme a s ktorými príbeh prežívame.

Knižka Spočítaj hviezdy je plná nádeje.
Je jemná, láskavá, písaná s citom, ale aj dobrodružná a napínavá a ja sama som sa pristihla, že som nervózna a nedočkavá a chcela som rýchlo vedieť, ako to dopadne.

Našou hlavnou hrdinkou je 10-ročná Annemarie, s ktorou prežívame niekoľko dní a tak nejak sa dostávame do obrazu, čo sa tu deje.
Ma ešte malú sestričku, Kirsti, ktorej najviac chýbajú koláčiky s ružovou polevou, no niekedy je deťom ťažko vysvetliť situáciu dnes, keď máme vlastne všetkého dostatok a nie to počas 2.svetovej vojny.

Stále sú to však deti.
Nikto im nechce kaziť detstvo. Rodičia ich chcú ochrániť. Sú nevinné, hravé, zvedavé, snívajú…

Sledujeme však aj to, ako nám Annemarie dospieva pred očami.
Má len 10, ale mnoho vecí sa pred ňou už utajiť a odsunút nedá, zvlášť nie teraz, keď ide o jej najlepšiu kamarátku Ellen, ktorej hrozí nebezpečenstvo.

To, čo urovili Dáni, ako národ a ako sa spojili bolo odvážne, dychberúce a samozrejme nebezpečné.
No tiež to bolo SPRÁVNE ️. Držali spolu.

Som rada, že som si knihu mohla prečítať a ak vals láka, určite neurobíte zle.
Každý si v nej nájde to NIEČO.
Je síce tenučka, ale je v nej všetko čo treba na to, aby si vás získala.

A mne samozrejme ušlo aj pár sĺz, ale to by som inak nebola ja.

Renatka11

Krásný příběh (nejen) pro děti o lásce, přátelství, odvaze a naději.

zandu

Příběh o odvaze a naději... Napsaný velmi citlivě a jemně.

Arsi007
25.11.2020

Příběh je napsaný citlivě, dětskýma očima a ubíhá velice rychle. Jde o román pro děti takže nečekejte explicitní násilí. O to víc cením, že autorka dokázala i přes jednoduchý styl psaní přenést na čtenáře tíseň a smutek. Ovšem vždy se špetkou naděje, která je dětem vlastní. Doslov obsahuje velice zajímavé reálie, které vás jistě překvapí.

IG: @hanybooks

Faila
22.11.2020

Ačkoliv je knížka poměrně krátká, dokáže dojmout, vyděsit, rozesmát a především povzbudit a dodat naději. Krásný příběh o neskutečné odvaze jednoho národa, o dobrých a nesmírně statečných lidech. Je až neuvěřitelné, kolik věcí z knihy jsou fakta a žádné výmysly. A autorka všechny ty drobné střípky minulosti velmi umně poskládal dohromady.

Marketti
15.11.2020

Mě nadchla. Je určená pro děti, ale nezjednodušuje tolik, aby si nepočetl i dospělý. Je to napínavé. Přečetla jsem za jeden večer.

Lena78537
29.10.2020

Krásná kniha o přátelství a lidství v nelehké době. Doporučuji!