eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Na břehu jezera Na břehu jezera Sara Gruen

Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak.

15.11.2018 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Poslechnuto jako audiokniha a za to načtení Janem Hartlem bych dala hvězdy 4. Jinak se mi víc líbil film. Byl takový víc uvěřitelný, protože to byl výcuc toho nejlepšího z knihy, ve které ke konci přibývalo nesmyslů.

06.11.2018 3 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Poslechnuto jako audioknihy, skvěle načtené Miroslavem Táborským, což hodnotím jako bonus navíc.
Jsou to nádherné příběhy, které jsem, bohužel, objevila až v dospělosti. Je ale možné, že spoustu myšlenek mezi řádky bych jako dítě nepostřehla. Nikdo, kdo myslí hlouběji, to nemůže považovat za pohádku (a ještě křesťanskou!). Člověk nepotřebuje náboženství, ale boha ano (a kdo tvrdí, že ne, potřebuje ho o to víc) a Aslan je krásný, leč pohanský :-) bůh. Pohani přece uctívali zvířata, ne? :-)
Líbilo se mi, jak autor nenásilně vysvětluje třeba to, že není nic divného, že je člověk naštvaný a protivný, když je unavený a nevyspalý nebo má strach. A ty pocity, co tam ty děti mají, jsou opravdu přesné.
Měla jsem z toho pocit, jakoby si autor ten příběh vymyslel pro své děti či vnoučata a ty děti navštěvující Narnii jsou ty děti. A právě proto jsou uvěřitelné. Znám spoustu dětí, které jako děti "věřily", ale holt z toho vyrostly. Já ne!!! Já pořád věřím :-)
Při poslechu posledního dílu mi až trnulo, jak to bylo současné. Nepřipadají vám opičák a Tašlan také nějací povědomí?

26.10.2018 5 z 5

Neznámý Neznámý Simon Toyne

Asi jsem divná, ale tohle jsem nedala. Dočetla jsem k tomu spálenému a pak úplný konec, abych zjistila něco o tom neznámém. Ostatní postavy se mi pletly a vlastně mě vůbec nezajímaly. Vadil mi i styl psaní každou chvíli z pohledu někoho jiného (a že těch lidí bylo!). No a ten konec to fakt dorazil. To jsem si oddechla, že jsem s tím neztrácela čas.

16.10.2018 1 z 5

Prvních patnáct životů Harryho Augusta Prvních patnáct životů Harryho Augusta Claire North (p)

Dočetla jsem, ale vůbec se mi to nelíbilo. Netvrdím, že nápad to není dobrý, že to není (asi od půlky) napínavé, ale... Je to celé takové depresivní, násilné... Život za životem se mi líbil mnohem víc.
Ale mít víc stejných životů by nebylo vůbec špatné. Člověk by si vyzkoušel různé varianty co by bylo kdyby...

08.10.2018 2 z 5

Písař Písař Hugo N. Gerstl

Zvláštní, místy hodně filozofická, místy cestopisná kniha, ale příběh byl pěkný a nečekaný happy end potěšil.
Brambory a rajčata mi nějak unikly, takže mi to vůbec nepřišlo nereálné, spíš právě naopak. Myslím, že osvícení lidé se najdou v každé době.

05.09.2018 3 z 5

1815: Krvavý mír 1815: Krvavý mír Sabine Ebert

Velmi hodnotný historický román, který lze částečně brát i jako literaturu faktu. Tenhle díl mne bavil ještě víc než minulý. Skvěle napsáno, i když ne pro každého. Je strašné, že se o tom, co se dělo po velkých bitvách, vlastně vůbec nepíše a přitom je to mnohem důležitější než bitvy samotné.
Jen mne mrzí, že Waterloo vzala tak hopem. Třeba tam vůbec není, že bylo Bonapartovi špatně, dlouho tak veleli jiní, a proto to možná dopadlo, tak jak to dopadlo.

17.08.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Poslechnuto pouze jako rozhlasová dramatizace, ale i tak to stálo za to. Možná to tím bylo ještě realističtější. Hlavní hrdina se mi ale zdál dost naivní. Dalo se čekat, jak to dopadne. V takové společnosti se přeci nesmí věřit vůbec nikomu. Ač člověk pořád doufá...
Nejhorší na tom je, že mám pocit, že se tomu začínáme nenápadně, pozvolna, ale nějak moc přibližovat...

30.07.2018 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. V rámci žánru super. Skvělá oddechovka třeba na vodu nebo jiný vandr, ale ani doma to nemá chybu :-).

09.07.2018 5 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Poslechnuto jako audiokniha, naprosto bravurně načtená Terezou Bebarovou. Jako kdyby to nečetla, ale prožívala. Té bych dala 10 hvězd, kdyby to šlo.
Samotná kniha má zajímavé téma. Někdy mne bavila víc, někdy méně, ale celkový dojem je výborný. Všechny ty pocity jsem autorce věřila a vůbec nechápu kde je vzala, a že je dokázala tak popsat.
Narozdíl od jiných čtenářů, se mi asi nejvíc líbila zrovna část v Německu a kolem Hitlera. Myslím, že ho (a situaci před válkou) vystihla dokonale.
Konec byl takový nečekaný a nijaký, ale jak jinak by to vlastně mělo skončit? Životy se stále opakují a nirvána je v nedohlednu :-).

19.06.2018 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, opět skvěle načtená Martinem Stránským.
Za mne nejslabší autorova kniha, ale i tak jsem se nasmála a jako oddechovku doporučuji.

08.05.2018 3 z 5

Čas zapomnění Čas zapomnění Sharon Guskin

I pro mne je možnost reinkarnace úplně normální a nechápala jsem, co na tom těm lidem v knize přijde nepochopitelné a divné.
Spoustu stránek s nedůležitým dějem a úryvky z knihy Život před životem (kterou jsem už kdysi četla) jsem přeskakovala, ale jinak to bylo čtivé a příběh zajímavý.

17.04.2018 3 z 5

Karel IV. - Císař a synové Karel IV. - Císař a synové Josef Bernard Prokop

Poslechnuto jako audiokniha. Tenhle díl byl opět skvělý. Jak mne ten druhý moc nezaujal, tak tenhle byl tak dobře napsaný (a opět skvěle načtený), že bych vážně věřila, že to nějak takhle bylo. Naprosto věrohodné. Těším se na další díly. :-)

12.04.2018 5 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Uf. Nechápu jak tohle může být autorčina prvotina. Skvělá kniha, kterou jsem měla (a stále ještě mám) v hlavě. Vůbec nechápu jak to někomu může připadat jako odpočinková četba. To si neumí představit, že by se to mohlo stát? A nejspíš i jednou stane? Jasně, někomu může vadit střídání děje ob kapitolu, ale má to svůj důvod a používají to i slavní autoři.
Napínavé je to od začátku do konce a i ten konec se mi líbil. Ono by to tak prostě bylo. Není to Hunger games, ale možná blízká realita.
Pro někoho je to možná moc psychologické a nechápe hrdinčino myšlení, které je ale jen přirozenou obranou aby se z toho nezbláznila.
Teď ji čte přítel a také se od ní nemůže odtrhnout :-).

12.04.2018 5 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Jsem moc ráda, že jsem na autora po prvním dílu nezanevřela. Tohle je úplně jiné kafe :-). Napínavé, čtivé už od prvních stránek. I ty postavy se vyvinuly v mnohem sympatičtější a na konci slzičky ukáply.
Doufám, že se dočkáme pokračování!
Jen je to teda stále psáno moderním stylem, což je pro mne u historického románu trochu rušivé.

04.04.2018 5 z 5

Karel IV. - Císař a císařovna Karel IV. - Císař a císařovna Josef Bernard Prokop

Poslechnuto jako audiokniha. Lepší než minulý díl v tom, že děj neskáče mezi minulostí a současností. Horší v tom, že se to motá převážně kolem císařovny a není to tedy tak zajímavé. Napsané je to ale moc hezky, člověk má pocit, jako když to opravdu vypráví sám Karel IV.
Žádných duplicit nebo nejasností jsem si nevšimla, ale je fakt, že jsem moc pozorně neposlouchala. Nebo, že by v audioknize nebyly?
Jdu na další díl :-).

19.03.2018 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Divím se, že jsem to přečetla, protože až do půlky to bylo hodně nezáživné. Pak se to rozjelo, začalo to být napínavé a i postavy začaly být sympatičtější. Co se mi ale vůbec nelíbilo, byla ta modernost. Prostě něco působilo v historickém románu vyloženě divně. Copak v té době už měřili na metry? ... No nic, pustím se do pokračování. Když už ty lidi znám, tak jim dám ještě šanci, i když mne to nijak neuchvátilo.

24.02.2018 3 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Uf. Tak jsem se konečně dobrala konce celé Přemyslovské epopeje. Vše poslechnuto jako audiokniha. Dlouho mne to vlastně ani moc nebavilo, ale teď mám pocit, že mi ti Přemyslovci budou chybět. Docela by mne zajímalo, jak moc se to přiblížilo skutečnosti. Myslím, že kdyby autor nezacházel do podrobností, třeba ohledně vzhledu většiny postav, který je stejně dost nejistý, udělal by líp.

21.02.2018 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Ha, tak jsem konečně přišla na to, co mi na téhle sérii nesedí. Děj super, knihy se pěknou čtou, jen... Teď už to vím! Tas je prostě moc dokonalý :-).

15.01.2018 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Kniha je napínavá a má spád stejně jako ty přechozí. Možná mne bavila i o kousek víc, ale pořád mám pocit, že jí něco chybí. Pokračuji dalším dílem, tak třeba přijdu na to co :-).

28.12.2017 4 z 5