eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Poslechnuto jako audiokniha načtená Janem Vlasákem.
Ze začátku jsem nechápala, proč se autor knihy k filmu nehlásil, když to bylo skoro stejné. Až v druhé půlce, která ve filmu chybí, jsem pochopila. I když... I film se mi stále líbí, o čemž jsem se přesvědčila i letos o Vánocích :-). Jenže teprve v té druhé půlce knihy je to NĚCO jako třeba v Malém princi. Jenže to NĚCO asi většina dětí nepochopí, takže doporučuji pro děti spíš film a pro velké děti i knihu.
4* dávám proto, že třeba na Narnii nebo Středozem to prostě nemá :-).

20.01.2020 4 z 5

Velká cesta k patě světa Velká cesta k patě světa Petr Suchan

Díky této knize jsem tam jela! Nenechte se odradit tou vědeckou expedicí. Je to skvělý cestopis pro ty, co mají raději přírodu než města.

Potíže putování Potíže putování Zuzana Kočová

Tuhle knihu jsem četla už kdysi, když mne nadchla autorčina Chvála putování. A také super.

Chvála putování Chvála putování Zuzana Kočová

Tuhle knížku jsem četla už před lety, ale je to jedna z těch, co mne nadchla pro cestování.

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

Tenhle díl se mi líbil ze všech nejvíc. Zhruba ve 3/4 knihy jsem se od ní nemohla skoro odtrhnout, ale ten konec...ten to celé zabil. Jasně, čekala jsem happy-end, ale tohle bylo prostě až moc přeslazené.

08.01.2020 3 z 5

Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Cynthia Harrod-Eagles

Moc pěkná kniha, která skvěle popisuje Británii na začátku Velké války. V postavách jsem se vůbec neztrácela, zas tolik jich tam není a ještě je na začátku jejich seznam :-). Je to čtivé, nechybí láska ani přátelství a myslím, že v dalším díle se vše teprve rozjede. Příznivcům Panství Downton se zřejmě bude líbit i tohle.

30.12.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Janem Vlasákem. Nádherná kniha, kterou musím jen doporučit. Humorná a přesto je v ní tolik smutku... Člověk přes úsměv neudrží slzy. Ove je svéráz, ale jak já mu rozumím. :-)

21.12.2019 5 z 5

Panství Farleigh Panství Farleigh Rhys Bowen

Od knihy jsem čekala víc. Zápletka mi připadala taková jednoduchá, i když až do konce vlastně není jisté, kdo je na které straně. Postavy takové jednoduché, neprokreslené... Prostě žádný zázrak.

03.12.2019 3 z 5

Nezničitelná Nezničitelná Colin Falconer (p)

Tak nebyl to žádný zázrak, ale blbost to také není. Přečetla jsem to docela rychle, takže čtivé to určitě je. Nevím proč to čtou lidi, kterým tam vadí politika, když je předem jasné, že tam bude. Mně to naopak přišlo jako bonus. Člověk se zase něco dozvěděl, aniž by musel číst literaturu faktu. Hrdinka mi nepříjemná nebyla, spíš mi přišel neskutečný ten její doktor. :-)

03.12.2019 3 z 5

Poslechnuto, stejně jako první díl, jako audiokniha a bavila jsem se skvěle. Ne sice tak jako při 100 letém staříkovi, ale to bylo tím, že ten zabral celé století a tohle se odehrává jen v současnosti. Co všechno je autor schopný nakombinovat a ono to působí i věrohodně :-D. A že tam A. M. působí jako kladná postava... ono v té konkurenci, co se tam vyskytuje, se asi není čemu divit. :-)

22.11.2019 5 z 5

Organon Organon James Smythe

Tak s tímhle jsem šlápla vedle, ale dočetla jsem to, i když mne příběh vlastně vůbec nebavil a některé pasáže jsem přeskakovala. V knize není nic objevného. Jedna špatná UI a druhá dobrá. Děj předvídatelný a ještě trochu divná druhá část, kdy člověk dlouho netuší, kdo to vlastně vypráví.

05.11.2019 2 z 5

Tulák Rover Tulák Rover J. R. R. Tolkien

Pohádka o zakletém pejskovi. Nic jiného bych v tom nehledala a nijak zvlášť (až na pár pasáží) mne to nezaujalo. Půjčila jsem si ji jen proto, že je to útlá knížečka, kterou jsem zrovna hledala. Jako vyprávěná pohádka dobré, ale nějak se v tom ňoumat, to mi přijde přehnané.

14.10.2019 2 z 5

Císařův stín Císařův stín Johannes K. Soyener

Uff. Kniha je trochu náročnější na čtení, ale jsem opravdu moc ráda, že jsem ji objevila. Knih o Napoleonských válkách už jsem přečetla dost, ale tahle ukazuje válku zezadu. A ten pohled je fakt děsný. Nemoci a operace jsou tu popsány otevřeně, bez skrupulí, ale vadilo mi dost latinských názvů bez překladu.
Kniha je román, ne fakta (což je ale nejvíc vidět až na úplném konci), ale zřejmě je hodně inspirována Larreyho deníky, protože takové podrobnosti si těžko někdo vymyslí.
Moc doporučuji.

14.10.2019 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Opět poslechnuto jako skvělá audiokniha. Tenhle díl se mi líbil asi nejvíc. Autor i postavy vyzrály, jen ten konečný boj, ke kterému to spělo už od prvního dílu, mi přišel strašně krátký, což tak ale často v reálu bývá a najednou člověk neví co se životem. Tohle naštěstí skončilo nečekaně dobře a jsem zvědavá na nový díl. :-)

14.10.2019 4 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

Tenhle díl byl pro mne čtivější než ten první. Romantický děj na pozadí drsné, a ne moc známé historie. Jdu na poslední díl.

14.10.2019 3 z 5

Vítězství orlů Vítězství orlů Naomi Novik

Tenhle díl se mi líbil hodně a hodně mne štve, že nejsou přeložené další díly. Chci vědět jak je to dál!!!
Děj promyšlený, uvěřitelný, čtivý. Suchý a "nečitelný" - nevím v čem. Oddechová četba to snad není, tu si představuji jinak.
A nechápu v čem se Laurenc chová nesnesitelně - zrovna jsem chtěla napsat, že je celý já. :-)

10.09.2019 5 z 5

Chlapec a kůň Chlapec a kůň Jaroslav Šikl

Četla jsem ji někdy v dětství, ale je to také jeden z nezapomenutelných příběhů. I když na konci nejde zadržet slzy.

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Knihu jsem četla někdy v 80létech, ale pamatuji si ji dodnes. Krásný, čtivý příběh.

Naše hříbátka Naše hříbátka Václav Prokůpek

Také moc pěkná kniha, kterou jsem kdysi četla. Ale Baba byla víc.

Baba Baba Václav Prokůpek

Nádherná, i když i smutná kniha. Četla jsem ji jako malá, ale nikdy na ni nezapomenu.