Prvních patnáct životů Harryho Augusta

Harry August, hrdina knihy, má podivuhodnou schopnost: jakmile zemře, vrací se do chvíle svého zrození a prožívá svůj život znovu od začátku, ale se všemi vzpomínkami na to, co už prožil. Autorka s tímto motivem dovedně pracuje – vypráví o tom, jak Harryho zaskočí první znovuzrození, jak této zvláštnosti uvyká a učí se jí využívat, jak se seznamuje s dalšími lidmi obtíženými podobným darem. Někteří jsou starší než on a žili už před jeho narozením; jiní se naopak narodí až za Harryho života a přežijí ho. Vytvářejí tak řetězec, po kterém lze posílat zprávy napříč dějinami – a právě Harrymu se přihodí, že ho těsně před jednou z jeho smrtí navštíví dívenka a prosí ho, aby při dalším zrození předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako Harry tomu můžou zabránit – pokud jim ovšem na světě záleží......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229641/big_prvnich-patnact-zivotu-harryho-augu-SSk-229641.jpg 4.2143
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

The First Fifteen Lives of Harry August, 2014

Kniha Prvních patnáct životů Harryho Augusta

beata-betsy2310
24.08.2022

Ak by ste sa mohli vrátiť a dať si jednu radu, ktorá by to bola?
Už ste si niekedy položili otázku, čo by ste vo svojom živote zmenili, urobili alebo neurobili, ak by ste sa vedeli vrátiť do minulosti? Ako by sa vyvíjal váž život, aké následky by tieto zmeny priniesli nielen do vášho života? A čo v prípade, že by ste takýto "reštart" zažívali opakovane?
Catherine Webbová autorka píšuca pod pseudonymom Claire Northová, vytvorila fascinujúci a strhujúci príbeh nie o jednom, ale rovno o Prvých 15 životoch Harryho Augusta. Harry je jedným z mála ľudí, ktorí prežívajú svoj život opakovane tzv. Kalačakra. Keď sa narodí druhý krát myslí si že je blázon a spácha v detskom veku samovraždu. V treťom živote hľadá zmysel vo viere, v rôznych náboženstvách, aby zomrel a narodil sa do života štvrtého.... Bez ohľadu na to aké rozhodnutia, zmeny vo svojom živote urobí, bez ohľadu na to akou smrťou zomrie, vždy sa opäť narodí, aby so všetkými znalosťami žil ďalší život.
Až na sklonku jeho jedenásteho života príde za ním dievčatko, ktoré mu odovzdá odkaz z budúcnosti. "Svet končí. Tento odkaz putoval od dieťaťa k dospelému, predali si ho generácie ktoré prídu tisíc rokov po nás. Svet končí a my tomu nemôžeme zabrániť. Takže teraz je to na Vás." Harry August musí byť pripravený a obetovať veľa, aby rýchlo sa blížiaci zánik sveta zvrátil - teda ak sa to dá...
Výborná sfi-fi, fantasy, so štipkou histórie 20 storočia, okorenená správnym množstvom špionáže s napínavým a rýchlo plynúcim dejom a neustálym cestovaním v čase, v ktorom som mohla vidieť následky, ktoré všetky tie zmeny spôsobili. Príbeh som si nesmierne užila.

Amole
10.04.2021

Od této knihy jsem neměla vůbec žádná očekávání a možná právě pro to mě tak moc překvapila. Samotný nápad znovuzrození je zajímavý, přesto občas trochu děravý, ale na tom ale kupodivu kniha vůbec nestojí. Z mého pohledu je to příběh mimo jiné o tom jak relativní a subjektivní je pojem zlo a dobro, o tom že člověka člověkem dělají vzpomínky více než cokoli jiného, o tom jak nebezpečné muže být hrát si na boha a o tom, že úděl smrtelnosti vlastně není tak špatný. I když příběh se zpětně muže zdát až moc jednoduchý, a vyprávění chaotické, rozhodně člověk prožívá každou stránku, větu i slovo.

Shinju
16.11.2019

Taková rozporuplná kniha, na které bylo něco kouzelného, proto jí lákalo číst. Byla to kniha o cestování v čase, ale pojatá jinak než je zvykem u takových příběhů. Určitě doporučuji, ale jestli v knize čekáte něco velkolepého tak se možná zklamete.

evilunicorn
19.08.2019

Námět určitě zajímavý a příběh originální.Člověka při jeho čtení napadá,jak by s takovým darem(či prokletím?) naložil on sám.Samotný děj není vyprávěn zcela lineárně, přeskakuje z života do života,což mi dělalo ze začátku potíže,ale v okamžiku,kdy se vyskytne zápletka už vše do sebe výborně zapadá.Ocenil jsem také vývoj v pohledu hrdiny,kdy v podstatě z názoru že "i na životě obyčejných lidech záleží" se změní v "účel světí prostředky, důležité je zastavit konec světa a získat informace o narození"(což dokazuje například tím, že celý jeden život se věnuje dráze zločinu). Zajímavá kniha,i když konec byl předvídatelný.

denisa4368
22.03.2019

Kniha měla mnohem větší potenciál, než kterého se mi dostalo.

gordon13
09.02.2019

Strašně zajímavá, zvláštní a nápaditá kniha. Hodně jsem u ní přemýšlela o životě a smrti...chvílemi se mi zdála zdlouhavá, ale to nic nemění na tom, že ústřední myšlenka je opravdu dobrá!

Ember
04.02.2019

Dokonalost.

eva-lupen
08.10.2018

Dočetla jsem, ale vůbec se mi to nelíbilo. Netvrdím, že nápad to není dobrý, že to není (asi od půlky) napínavé, ale... Je to celé takové depresivní, násilné... Život za životem se mi líbil mnohem víc.
Ale mít víc stejných životů by nebylo vůbec špatné. Člověk by si vyzkoušel různé varianty co by bylo kdyby...