Prvních patnáct životů Harryho Augusta

od:


KoupitKoupit eknihu

Harry August, hrdina knihy, má podivuhodnou schopnost: jakmile zemře, vrací se do chvíle svého zrození a prožívá svůj život znovu od začátku, ale se všemi vzpomínkami na to, co už prožil. Autorka s tímto motivem dovedně pracuje – vypráví o tom, jak Harryho zaskočí první znovuzrození, jak této zvláštnosti uvyká a učí se jí využívat, jak se seznamuje s dalšími lidmi obtíženými podobným darem. Někteří jsou starší než on a žili už před jeho narozením; jiní se naopak narodí až za Harryho života a přežijí ho. Vytvářejí tak řetězec, po kterém lze posílat zprávy napříč dějinami – a právě Harrymu se přihodí, že ho těsně před jednou z jeho smrtí navštíví dívenka a prosí ho, aby při dalším zrození předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako Harry tomu můžou zabránit – pokud jim ovšem na světě záleží......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/229641/prvnich-patnact-zivotu-harryho-augu-SSk-229641.jpg 4.2109
Orig. název:

The First Fifteen Lives of Harry August (2014)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Přidat komentář
eva-lupen
08. října

Dočetla jsem, ale vůbec se mi to nelíbilo. Netvrdím, že nápad to není dobrý, že to není (asi od půlky) napínavé, ale... Je to celé takové depresivní, násilné... Život za životem se mi líbil mnohem víc.
Ale mít víc stejných životů by nebylo vůbec špatné. Člověk by si vyzkoušel různé varianty co by bylo kdyby...

broskev28
01. října

Začala jsem s četbou asi před půl rokem a asi ve třetině jsem to vzdala. Důvod nebyl v knize, ale ve mně: potřebovala jsem rychle přečíst něco jiného. Teď, kdy mě čekají dva týdny nemocničního lenošení, jsem se k ní vrátila a jsem mile překvapená. Každý Harryho život je jiný, v žádném z nich bych ho neodsuzovala, protože se vždy snaží dostát svým morálním zásadám. Ano, pravidelně v každém životě zabíjí - naprosto ho chápu a dělala bych totéž.
Hlavní kouzlo příběhu mají násobné životní osudy dvojice přátel/nepřátel; už první strana, úvod, by nám mohla napovědět, ale myslím, že nikdo z nás čtenářů tak daleko nedomýšlel. Zážitky z dětství, Klub Kronos a jeho fungování, vzkaz z budoucnosti. Nechápu sice, jak to vlastně všechno fungovalo - fyzika nikdy nebyla moje oblíbená věda, ale četba to byla zajímavá, takže určitě doporučuju!

Andi
22. května

Úžasná kniha. Na takovou se nezapomíná, určitě si ji jednou přečtu znovu.

Elishkad
20. února

Skvělá kniha, která se mi líbila od začátku do konce. Velmi sympatický mi byl hlavní hrdina. Trošku problém jsem měla s vnímáním toho cestování v čase, které hlavní hrdina zažívá. Lze toto cestování vnímat jako stále se opakující smyčku, ve které jsou tzv. lineárové, tedy lidé, kteří v čase necestují, takto uvěznění? Proč v jednotlivých životech hlavního hrdiny osoby, které zná, žijí jiný život? Co se stane se světem ve chvíli, kdy hlavní hrdina zemře? Pokračuje tento svět dál a vedle se vytvoří jakýsi alternativní, kde je hlavní hrdina opět naživu?

Veronicess
16. ledna

Túto knihu som si zobrala so sebou na 9,5 hodinovú cestu vlakom a po príchode do cieľa mi bolo ľúto, že cesta netrvá dlhšie, lebo som ju nechcela odložiť. Myslím že to hovorí za všetko.

Bola naozaj super, postavy boli geniálne vymyslené a hlavná myšlienka mi prišla veľmi originálna a výborne spracovaná.

Alizon
09.10.2017

Uf tahle knizka mi dala zabrat. A malokdy se u me pri cteni stridaji pocity tolik jako pri cteni teto knihy. Od momentu kdy jsem byla nadsena a nemohla se dockat cteni, pres momenty kdy se dostavil urcity utlum az k okamzikum kdy jsem si rikala, ze to ve me vyvolava prilis mnoho otazek a tisnivych pocitu a radeji knihu odlozim. Varovana zdejsimi komentari, ze je v jednotlivych zivotech tezke se orientovat, jsem si pri cteni radeji delala tabulku, ale zase tak slozite to nebylo - nektere zivoty jsou jen natuknute, " to podstatne" se odehrava v par z nich. Ne vsechno se mi uplne libilo, ale celkove me kniha zaujala svoji neobvyklosti, mnozstvim otazek, ktere pri cteni napadaji ... vahala jsem mezi 4 a 5 hvezdickami, ale kdyz jsem zjistila jak mlada je autorka - klobouk dolu - davam 5. A celkovy napad je rozjodne originalni.

Belatris
29.07.2017

Naprosto fantastická kniha! Čtivá, nápaditá, vtipná, hravá (zvláště co se týká formy). Přečetla jsem ji jedním dechem, s občasným slastným zavýsknutím nebo hlasitým smíchem. Nenašla jsem slabé místo. Fascinuje mě kombinace čtivosti a netradičního syžetu, který vychází z postavy a jeho "zvláštnosti". Opakování téhož se v životech Harryho Augusta střídá se snahou věci změnit, která mnohdy vyústí v extrémy, jindy jde jen o variaci na dávno prožité téma. Ovšem největší nadšení sklidila dvojice Harry a Vincent. Tento tandem je jednou z nejpovedenějších dvojic, které jsem na stránkách knih potkala. Schválně nepíšu 'dvojice přátel', protože tihle dva do této kategorie nezapadají, ne tak úplně. Jejich vzájemný vztah vytvořil páteř celého románu a jak děj spěl ke svému konci, věděla jsem, že mě autorka nezklame. A skutečně nezklamala.

Allebith
03.07.2017

Pěkná kniha s velmi originálním nápadem. Sice jsem se po nějakém tom 9. životě začala ztrácet, ale co naplat. Zas tak dokonalou paměť nemám. ;) Na druhou stranu všechna čest té trpělivosti... Ikdyž na to měli dlouhá staletí.

FireOfFilth
30.01.2017

Tato kniha popisující životy Harryho Augusta mě velice potěšila. Nevěděl jsem o čem kniha vlastně bude, nečetl jsem v podstatě žádný popis či anotaci knihy. Kniha mě zaujala svým název, který mi napověděl, že půjde o zajímavou vědecko-fantastické čtení.

Na začátku se pomalu seznamuje s Harrym, postupem času kniha nabírá na obrátkách a odkrývá nové a nové informace. Ke konci graduje a graduje až zjistíte, že je konec.

Těch 350 stránek uteklo poměrně rychle a jsem rád, že jsem si je mohl přečíst.
Více takových knížek. Díky Claire

anavi2009
27.07.2016

Výborná kniha, asi tak stokrát lepší, než Život za životem - napínavá a zajímavá v tom, že si uroborové (lidé rodící se stále znovu) pamatují, co už v minulém životě zažili. To dává každé zradě zcela nový rozměr.

IvetaU
05.07.2016

Velmi zajímavé, napínavé, čtivé... ačkoliv nejsem příznivcem fantasy/sci-fi, tak tahle kniha mne chytla od prvních slov... vřele doporučuji.

Šárka_D
01.06.2016

Velmi dobré čtení, nápad stejný jako v Život za životem, zpracování ovšem lepší u Patnácti životů (druhá zmiňovaná kniha byla místy nudná kvůli častému opakování). Super pointa a překvapující závěr, hodně zajímavých myšlenek (například o přátelství/nepřátelství hlavní dvojice), čtivé.

HugoMilhaus
17.05.2016

Výborné, napínavé a čtivé.Kniha donutí jednoho uvědomit si, kolikrát za život si řekl, že tohle by udělal jinak a tam by nešel a tam by šel...Kálačakrové tuhle šanci mají, žít svůj život znovu.. a pokaždé mohou trochu, nebo i více jinak. Trochu mi trvalo, něž jsem se zorientoval a než mi došlo, jak vlastně funguje "tichá pošta" , ta trocha filozofování je celkem snesitelná a děj nikde nestojí a uhání dopředu..Malinko naivní mi přišla představa, že si Harry koupí v Sovětském svazu 50tých let mapu, na které budou zakreslená v podstatě tajná města typ Pietrovsk 111 kdesi na Sibiři..ani prd..ale jinak počteníčko 1A .. a na konci žádné odpovědi.. spíš hromada dalších otázek v hlavě.. :-)..P.S.. konec mi hodně připomíná tahovou strategii. ne vždycky je výhoda táhnout jako první.. :-)

kethy
19.02.2016

Tak tohle je paráda. Akční, překvapivé, náročné, lehké, cestovatelské a velmi mrazivé. Jedna z nejlepších knih v tomto žánru, co jsem četla. Paráda. Nejlepší komentář k této knize má uživatel Terva. Tleskám.

Terva
31.01.2016

...........Smrt nás neděsí. Hrůza je obsažená ve znovuzrození. Ve znovuzrození a v přetrvávajícím strachu, že jakkoli jsou naše těla obnovena, naši mysl zachránit nelze............. Příběh Harryho Augusta mě uchvátil, fascinoval, překvapil a velmi zaujal. Nečekal jsem od příběhu nějakou složitost a taky není moc složitý, ale zase si říkám, že ten, kdo se více zajímá o cestování v čase (neplést s cestování časem) bude mít vstřícnější přístup ke knize a jejímu obsahu. Ono totiž není v prvních životech Harryho Augusta tak jednoduché se orientovat. Chvilkama vám to připadá zmatené až nemožné. Jenže postupem času vám to pěkně začne zapadat do sebe a pak budete vnímat i tu logiku narození a následného dalšího života. ............Nenastal žádný okamžik světla, žádné procitnutí z temnoty a zjištění, že jsem se uzdravil. Spíš to bylo pomalé šinutí se k porozumění, několik hodin usmiřování, po kterých následoval spánek, po kterém následovalo probuzení, které zůstalo vzhůru trochu déle. Následovalo pomalé navrácení lidské důstojnosti......... Nečekejte tu klasický humor, ten je v knize celkem velmi zvrácený a některé slabší povahy ho možná ani nevstřebají. Ono totiž mít třeba radost ze smrti nebo s úsměvem na rtech se nechat mučit, to není pro každého. A Harry August taky není zrovna svatý. Příkladem může být jeho nutnost někoho zabít, což se stalo jeho celoživotními koníčky. Zní to divně? Tak si příběh přečtěte a pochopíte. .........Všichni lidi jsou na hovno, celá země je na hovno a i to hovno stojí za hovno, ale tam, kam jedu, tam nebudu.....hovno........... Každý život Harryho Augusta je jedinečný a zajímavý - snad až na ten třetí, ten je zvláštní, ale to byl ještě zmatený a dezorientovaný. Kdo by chtěl pochopit trochu více, tomu mohu doporučit film Harolda Ramise s názvem Na Hromnice o den více. Výkon Billa Murraye by se dal porovnat s výkonem Harryho Augusta, jen si každý prožitý den znásobte jedním životem - určitě pochopíte. ..........Jste Bůh, doktore Auguste?........... Knihu vřele doporučuji, je to perfektní počteníčko a má i naučný význam.

rabor
10.01.2016

Výborný. Múžu doporučit jako lineár lineárúm. Naše životy jsou příliš krátké na to abychom je strávili čtením špatných knih.

""Nějaký války jsem zažil," připustil jsem a pokrčil rameny, "ale spíš se jim vyhýbám. Jsou příliš nepředvídatelné"
"Kurva, člověče, dyť vo to kurva právě jde! Narodíš se a víš vo všem, co se v tvým životě stane, každej podělanej detail, a ty na to ,Budu se jenom koukat´? Tak s tím jdi do hajzlu - musíme ven, trochu žít, nechat se překvapit! Čtyřiasedumdesátkrát mě postřelili," dmul se pýchou, "ale jenom dvatenáct těch kulek bylo smrtelnejch""

Arsi007
14.11.2015

Jde o naprosto geniální a propracované dílo autorky, o které určitě ještě hodně uslyšíme. Víc než samotný příběh (který byl ale také naprosto strhující) mě zaujaly myšlenky samotného Harryho i ostatních Kálačakrů. Pokud totiž nebudete knihu vnímat jen jako smyšlený příběh, ale budete číst mezi řádky, najdete zde spoustu filozofických myšlenek a otázek metafyzického rázu, teologické otázky o existenci Boha a pro vědečtější typy je zde i trocha té kvantové fyziky. To vše Vás nenechá spát a vy budete nuceni číst dál a dál v naději, že dostanete odpovědi, alespoň na některé z nich. Kouzlo knihy však spočívá v tom, že Vás svými odpovědmi tak akorát donutí zamyslet se nad dalšími podněty, které z nich vyplynou. Pro mě je Harry velkým objevem a zatím nejlepší knihou roku 2015!!
Celá recenze: http://arsibooks.blogspot.cz/2015/11/nazev-prvnich-patnact-zivotu-harryho.html

Shui-Xian
19.10.2015

Příběh je strhující, filosofie promyšlená, Harry August fascinující. Pokud někoho neodrazuje emocionální strohost děje a umí držet pozornost i skrze prolínající se linie času, nebude zklamán. Jde o román, který čtenáře nepustí ještě dlouho po dočtení... *5 dávám málokdy, v tomto případě je zcela zasloužená. Knihy, které jsou chytré, zasáhnou čtenářovu realitu a donutí ho dumat, aniž by ztrácely poutavost a napětí po celé trvání příběhu, jsou zkrátka můj šálek čaje...

kormoran78
05.10.2015

Příjemně odvyprávěný originální nápad. Z pohledu lineára trochu smutné :-)

bosorka
26.09.2015

Po tom, co jsem dost nedávno četla dost podobné knížky Den co den a hlavně Život za životem, mi to holt nedá a musím srovnávat. Kniha Prvních patnáct životů Harryho Augusta není špatná, ale něco jí chybí, možná víc emocí, pro mě je dost chladná, hlavní hrdina mi nepřirostl k srdci jako třeba Ursula z "Života" nebo hrdina v mnoha tělech ve "Dni". Nedostatek citů nahrazuje "Harry August" filozofováním, kterého je možná moc a bohužel ubírá knížce na čtivosti. Přitom, když se člověk zamyslí, tak s ovlivněním svataběhu se autorka tak moc netrápí. Kálačakrové musí zasáhnout do něčeho hodně zásadního, aby svět šel jinudy. Přitom i při obyčejné změně už by efekt motýlích křídel musel být patrný. Autorka si tak příběh dost tvaruje podle svých představ, aby jí to sedělo.
Knížka se rozjíždí hodně opatrně, hodně dlouho se vlastně nic moc neděje, až tak ve 3/4 mě děj chytil, protože se malinko rozběhl. Škoda, že běžel k tak moc předvídatelnému konci. Pro mě nakonec, ač kniha se zajímavým tématem, je to jen průměr.

Ládja
28.07.2015

Spíše lepší 3*. Zajímavý nápad, zajímavé podání, ale nějak mi tam pořád něco chybělo. Něco pořádného. Je těžké pohybovat se v tolika životech, liniích příběhů. Člověk se občas začne zbytečně ztrácet. Nějaké postavy, tam vůbec nemusely být a nějaké by si zasloužily mnohem větší rozvedení. Příběh sám o sobě se začne rozvíjet až kolem půlky knihy, ze začátku je to takové oťukávání, až mi místy přišlo, že sama autorka neví, kam s příběhem. Ale nakonec mě to i docela chytlo, ale to už byl konec, takže také takové menší rozčarování.
Aspoň jsem se naučil nové slovo, které jsem v životě před touto knihou neslyšel: Chiruržka. I když je to češtinářky správně, ještě jsem se s ním nikde jinde nesetkal.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

cestování časem anglická literatura pomsta přátelství

Autor knihy

Catherine Webb

Claire North (p)
anglická, 1986

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených5x
v Přečtených131x
v Čtenářské výzvě30x
v Doporučených13x
v Knihotéce54x
v Chystám se číst213x
v Chci si koupit43x
v dalších seznamech2x