Prvních patnáct životů Harryho Augusta

Harry August, hrdina knihy, má podivuhodnou schopnost: jakmile zemře, vrací se do chvíle svého zrození a prožívá svůj život znovu od začátku, ale se všemi vzpomínkami na to, co už prožil. Autorka s tímto motivem dovedně pracuje – vypráví o tom, jak Harryho zaskočí první znovuzrození, jak této zvláštnosti uvyká a učí se jí využívat, jak se seznamuje s dalšími lidmi obtíženými podobným darem. Někteří jsou starší než on a žili už před jeho narozením; jiní se naopak narodí až za Harryho života a přežijí ho. Vytvářejí tak řetězec, po kterém lze posílat zprávy napříč dějinami – a právě Harrymu se přihodí, že ho těsně před jednou z jeho smrtí navštíví dívenka a prosí ho, aby při dalším zrození předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako Harry tomu můžou zabránit – pokud jim ovšem na světě záleží......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/229641/prvnich-patnact-zivotu-harryho-augu-SSk-229641.jpg 4.2123
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Argo

The First Fifteen Lives of Harry August, 2014

Kniha Prvních patnáct životů Harryho Augusta

Shinju
16. listopadu

Taková rozporuplná kniha, na které bylo něco kouzelného, proto jí lákalo číst. Byla to kniha o cestování v čase, ale pojatá jinak než je zvykem u takových příběhů. Určitě doporučuji, ale jestli v knize čekáte něco velkolepého tak se možná zklamete.

evilunicorn

Námět určitě zajímavý a příběh originální.Člověka při jeho čtení napadá,jak by s takovým darem(či prokletím?) naložil on sám.Samotný děj není vyprávěn zcela lineárně, přeskakuje z života do života,což mi dělalo ze začátku potíže,ale v okamžiku,kdy se vyskytne zápletka už vše do sebe výborně zapadá.Ocenil jsem také vývoj v pohledu hrdiny,kdy v podstatě z názoru že "i na životě obyčejných lidech záleží" se změní v "účel světí prostředky, důležité je zastavit konec světa a získat informace o narození"(což dokazuje například tím, že celý jeden život se věnuje dráze zločinu). Zajímavá kniha,i když konec byl předvídatelný.

denisa4368

Kniha měla mnohem větší potenciál, než kterého se mi dostalo.

gordon13

Strašně zajímavá, zvláštní a nápaditá kniha. Hodně jsem u ní přemýšlela o životě a smrti...chvílemi se mi zdála zdlouhavá, ale to nic nemění na tom, že ústřední myšlenka je opravdu dobrá!

Ember

Dokonalost.

Acamar
29.11.2018

Kniha se zajímavým námětem neustálého znovuzrozování do stejného života, kde jen nepatrná část lidí (kalačakrů) má to "štěstí" si celý cyklus svých opakovaných životů pamatovat. Teoretická konstrukce takového světa (a zásahů do něj ze stran kalačakrů) mi přišla trochu slabá v kramflecích, ale ani tolik nevadí. Ani to, že způsob vyprávění přeskakuje chaoticky a zkratkovitě mezi jednotlivými životy, vlastně se mi líbil, stejně jako Harryho černý humor. Co už mne mrzelo, že slibný nápad nakonec vykrystalizoval pouze do dobrodružné linie souboje kdo z koho... Jako zajímavá povídka postavená na jediné zápletce, jen roztahaná na 350 stran.

eva-lupen
08.10.2018

Dočetla jsem, ale vůbec se mi to nelíbilo. Netvrdím, že nápad to není dobrý, že to není (asi od půlky) napínavé, ale... Je to celé takové depresivní, násilné... Život za životem se mi líbil mnohem víc.
Ale mít víc stejných životů by nebylo vůbec špatné. Člověk by si vyzkoušel různé varianty co by bylo kdyby...

broskev28
01.10.2018

Začala jsem s četbou asi před půl rokem a asi ve třetině jsem to vzdala. Důvod nebyl v knize, ale ve mně: potřebovala jsem rychle přečíst něco jiného. Teď, kdy mě čekají dva týdny nemocničního lenošení, jsem se k ní vrátila a jsem mile překvapená. Každý Harryho život je jiný, v žádném z nich bych ho neodsuzovala, protože se vždy snaží dostát svým morálním zásadám. Ano, pravidelně v každém životě zabíjí - naprosto ho chápu a dělala bych totéž.
Hlavní kouzlo příběhu mají násobné životní osudy dvojice přátel/nepřátel; už první strana, úvod, by nám mohla napovědět, ale myslím, že nikdo z nás čtenářů tak daleko nedomýšlel. Zážitky z dětství, Klub Kronos a jeho fungování, vzkaz z budoucnosti. Nechápu sice, jak to vlastně všechno fungovalo - fyzika nikdy nebyla moje oblíbená věda, ale četba to byla zajímavá, takže určitě doporučuju!