Karel IV. - Císař a císařovna

Karel IV., český král a římský císař, i po více než šesti stoletích stále inspiruje badatele, spisovatele a všechny, kdo se zajímají o historii českého státu. Byl to jistě silný a významný panovník. Ale jaký byl člověk? Jak zvládal roli manžela a otce? V čem chyboval? Co mu přinášelo radost? Odpovědi na tyto otázky i mnoho dalších nalezneme v Tajném deníku. Ve druhém svazku se přenesme se spolu s Karlem do roku 1363. To byl rok bohatý na události, ale ani roky další neslibují příliš mnoho klidu. Sňatkem s Alžbětou vzal Karel vítr z plachet pouze jednomu ze svých protivníků, ještě jich zůstává dost. Královští manželé se pokoušejí nalézt společnou řeč. Alžběta se snaží zapojit do politického dění a přispět svému muži, což neznamená, že schvaluje vždy jeho jednání. Její naděje se upnou ke korunovaci, která ji podle jejího názoru učiní nadřazenou králi Václavovi, jejímu nevlastnímu synovi. Karel se mezitím chystá definitivně zúčtovat se svým zetěm a současně nepřítelem, vévodou Rudolfem Habsburským, avšak věc dopadne trochu jinak, než předpokládá. Kromě přípravy na císařskou korunovaci a slavnou římskou jízdu musí Karel řešit křížovou výpravu a nebezpečí z toho plynoucí, pátrá po odkazu své matky a vrahovi svého otce. Bitva u Crécy totiž probíhala trochu jinak, než si Karel dlouhá léta myslel. Citelně ho zasáhne ztráta nejvěrnějšího přítele a důvěrníka Arnošta z Pardubic. Kdo jej nahradí? Bude to císařovna Alžběta, jež se po jeho boku mění z tvrdohlavé dívky v silnou osobnost?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249233/big_karel-iv-cisar-a-cisarovna-cdd-249233.jpg 4.170

Kniha Karel IV. - Císař a císařovna

Standa24

Příjemné, ale i poučné čtení o životě a době Karla IV., kterého poznáme nejenom jako státníka a vladaře, ale také jako manžela a otce. Ve svých vzpomínkách se Karel vrací i do svého mládí a vzpomíná na své rodiče a předchozí manželky. Všechny postavy jsou v knize vykresleny velmi lidsky i se svými chybami, viz Karlův vztah k malému Václavovi.
Rád se pustím do dalšího dílu.

Joliko

Druhý díl mě bavil méně než první. Oceňuji styl vyprávění, kdy má čtenář pocit, že sedí vedla Karla a nakukuje mu přes rameno, co píše. Chyba se zmrtvýchvstáním Arnošta je poměrně výrazná. Budiž odpuštěno. Před třetím dílem si dám chvíli pauzu. :-)

cukrovka

Čtivě napsaný příběh kde se tentokrát dozvídáme jakým otcem byl Karel IV svému synovi Václavovi a také o urputnosti jeho ženy Alžběty Pomořanské. Také se dozvídáme více o jeho vztahu s předešlými manželkami.
Čtivým vyprávěním se tu dozvídáme spoustu údajů o této době a ani to nebolí tak jako ve škole při dějepise. Příjemné čtení.

Medvědářka
23.09.2020

Dva díly za mnou a mohu s klidem říci, že mě to baví. Vyprávění zaujme od první stránky pro svůj slovní obsa a jazyk, kterým je vyprávěn. Člověk jako bybyl u všeho přítomen a vidí přesně to, co možná viděl a prožíval Karel.
Další díly už mám připravené a těším se na ně.

Tesssay
15.07.2018

"Přečetla" jsem všechny 4 díly formou audioknihy a musím říct, že se mi kniha - příběh moc líbil a pan Dvořák ji svým bravurním přednesem posunul ještě o level výš. Vřele doporučuji - já si ji s chutí za čas poslechu znova :-)

meluzena
12.04.2018

Pokud bych chtěla při čtení tohoto dílu Deníku věřit, že čtu autentický text Karla IV., musela bych si povdechnout nad postupující senilitou vladaře. O konkrétních chybách už psali ZuzziŠ a Tombalino, já jen dodám, že s přibývajícími stránkami jsou jednotlivé myšlenky/prožitky často opravdu deníkově útržkovitými „výkřiky do tmy“. Konec knihy autor utnul v duchu seriálové strategie - naznačit další děj a ukončit tento díl, aby donutil diváka (čtenáře) usednout k dalšímu dílu.

Co se týče Karlova „pohádkově správného chování“, mohl opravdu být tak černobíle čestný a spravedlivý? Možná ano, možná ne. Historická fakta dokládají množství jeho činů, natolik výjimečných množstvím a novátorstvím, že to prostě musel být výjimečný člověk. Jak moc, to už asi nezjistíme.

PS. Měl svatou trpělivost s umanutou Alžbětou (která stihla zmoudřet ještě v tomto díle); s rozmízaným a panovačným synem Václavem to naopak bylo čím dál horší a měně otcovy trpělivosti by mu občas velmi prospělo.

Karborund
20.03.2018

Kniha nebyla špatná, vadilo mi jen pohádkově správné chování Karla IV., myslím, že skutečnost byla na tehdejší poměry naprosto jiná.

eva-lupen
19.03.2018

Poslechnuto jako audiokniha. Lepší než minulý díl v tom, že děj neskáče mezi minulostí a současností. Horší v tom, že se to motá převážně kolem císařovny a není to tedy tak zajímavé. Napsané je to ale moc hezky, člověk má pocit, jako když to opravdu vypráví sám Karel IV.
Žádných duplicit nebo nejasností jsem si nevšimla, ale je fakt, že jsem moc pozorně neposlouchala. Nebo, že by v audioknize nebyly?
Jdu na další díl :-).