Karel IV. - Tajný deník

Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jeho osobní zpovědí, která měla zůstat utajena veřejnosti, ale řízením osudu opět spatřila světlo světa, je Tajný deník. Jemu svěřil své vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i jeho čtyřem ženám, jež všechny vroucně miloval, a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV. Poznejte život a pravou duši Otce vlasti, schopného a obratného panovníka, pravého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj pravý domov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195815/big_karel-iv-tajny-denik-vbS-195815.jpg 4.4178

Kniha Karel IV. - Tajný deník

milicent2

Příběh části života nejoblíbenějšího českého panovníka psaný formou osobního vyprávění ve dvou časových rovinách. Autor příjemně vyvažuje sled historických a politických událostí soukromými vzpomínkami, myšlenkami a pocity, někdy i obavami a nejistotou českého krále a římského císaře a také ...člověka.
Ocení zejména ti, kteří nutně nemusí učebnice dějepisu, ale přesto je historie láká. A to je také můj případ. Za mě tedy palec nahoru.

ErikaKej

Táto knižka určite zaujme nielen milovníkov histórie. Autor ponúka náhľad do života a vzťahov šlachty počas vládnutia Karola a jeho otca, popisuje aj udalosti a osobnosti o ktorých sa bežne v dejepisoch neučí. Bavilo ma počúvat o Eliške, jej manzelovi, otcovi, politickych bojoch a to všetko prerozpravane Karolom IV. Zo začiatku sa dej pre mna trošku vliekol okolo svatby s Alžbetou, ale od momentu ked sa začali spomínat Jan a Eliška to nabralo spád. Prednes v audioknihe bol velmi dobry a hodil sa k atmosfére, páčila sa mi aj dobová hudba. Dakujem!

Dela111
22.12.2021

Karel IV. - velikán, nejslavnější český panovník, který se jako první z nich stal i císařem Svaté říše římské. Vyjmenovat všechny zásluhy tohoto "otce vlasti" vždy vydá na pořádný spis. Byl to velmi moudrý panovník a obratný diplomat.

Pro mne je Karel IV. ta nejzajímavější a nejoblíbenější historická osobnost. Dokonce až tak, že kdybych si mohla vybrat s jakou již nežijící osobností se setkám, neváhala bych ani chvíli koho vybrat. Ano, vím, že je to blbost, ale škoda, že to nejde, že ano... ;-)

O Karlu IV. byla napsána spousta knih, ale Josef Bernard Prokop dostal vynikající nápad zpracovat knihu jako deník tohoto vladaře a tak nám vše jakoby vypráví sám císař.
Tento první díl Lucemburské pentalogie začíná v době, kdy si Karel vybere svoji poslední ženu Alžbětu a ožení se s ní. Prostřednictvím jeho vzpomínek a také vzpomínek bývalého důvěrníka Jana Lucemburského Gioma se dozvídáme o Karlově dětství, o jeho pobytu na francouzském dvoře, o komplikovaném vztahu s otcem Janem, o jeho matce Elišce Přemyslovně, o různých zákulisních intrikách, se kterými se musel Karel vypořádávat a další skutečnosti.

U této knihy autor zvolil zajímavou a netradiční formu vyprávění a je to moc povedené. Je to tak poutavé, že kniha bude bavit i ty, kteří jinak historické romány nevyhledávají.
Já jsem knihu četla už před léty, hned po jejím vydání a byla jsem nadšená. Teď jsem si předvánoční čas zpříjemnila její audioverzí a i tu musím pochválit. Je skvěle načtená Jiřím Dvořákem a navíc je přidaný vhodný hudební doprovod v podobě dobových skladeb a písní. Úžasně to dotváří atmosféru.

Karel IV. - Tajný deník, knihu o jednom z nejmocnějších a zároveň nejpopulárnějších panovníků Evropy, upřímně doporučuji, je skvostně a neobyčejně poutavě napsaná.

Etilik585585
23.11.2021

Doporučuji všem , kdo se zajímají o naši historii.
Čtivě a poutavě napsané , lze se mnoho dozvědět o životě jednoho z našich velkých panovníků který je nám zde prezentován nejen jako vladař,ale i jako člověk , Člověk který má svá obyčejná lidská trápení , starosti, sváry ,lásky,tak jako každý.

LenkaDv
10.11.2021

Kniha se mi moc líbila. Jen mi malinko vadilo neustálé přecházení z minulosti do současnosti - i když bylo označelno kurzívou. Ale jinak nemám knize co vytknout.

martin9929
21.03.2021

Poučné vyprávění o životě Karla IV.

cukrovka
06.03.2021

Čtivě napsaný příběh kde se prolíná vzpomínání na rodiče Karla IV a jeho dětství s dobou jeho počátku manželství s Alžbětou Pomořanskou. Citlivým vyprávěním se tu dozvídáme spoustu údajů o této době a ani to nebolí tak jako ve škole při dějepise. Příjemné čtení.

ViolettaCh.
04.03.2021

Román podaný formou vyprávění o svém vlastním životě samotnou hlavní postavou, zde císařem Karlem IV., dle jeho tajného (samozřejmě fiktivního) deníku, je celkem nápaditý románový počin. Časově je kniha situována vlastně jen do krátkého časového úseku (května až června 1363) od Karlova sňatku s jeho poslední manželkou Alžbětou Pomořanskou (v květnu) do korunovace jeho dvouletého syna Václava českým králem (v červnu) s tím, že je vedena formou rozprávění s Karlovým blízkým přítelem a rádcem Guillaumem de Machaut (1300-1377), který jej znal od dětství a pracoval již pro Karlova otce Jana Lucemburského. Karel rozpráví o svém životě, kdy některé z vyprávěných příběhů mají historický základ a jsou doložitelné, jiné mohou být jen fikcí autora. Poslouchala jsem formou audioknihy v podání Jiřího Dvořáka, což byl opravdu příjemný a oddechový poslech. Určitě se podívám i na další historické romány z pera stejného autora.