Život za životem

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Angličanka Ursula Toddová zemře těsně po narození jedné únorové noci roku 1910. V následující kapitole se téže únorové noci narodí znovu, přičemž tentokrát přežije, aby podstoupila celou řadu tragických, mnohdy heroických konců. Tak jako na divadle padá opona, v Ursulině příběhu „padá tma“, tedy smrt. Ta ovšem neznamená temný konec, ale je příslibem dalších, neomezených variant a pokračování. Není divu, že Ursula mívá silné pocity déja vu; je totiž obdařena možností prožívat tytéž chvíle a stavy znovu a znovu a snažit se zabránit osobním i dějinným katastrofám – i když ne vždy se stejným úspěchem jako v prologu románu, kdy v Mnichově spáchá atentát na Hitlera. Váha života je nekonečně proměnlivá a vyprávění, založené na podobném principu jako legendární Ramisův snímek Na hromnice o den více nebo letos zfilmovaný sci-fi román Davida Mitchella Atlas mraků, provokuje otázkou, zda – pokud bychom mohli stejné prožívat znovu a znovu – bychom dosáhli dokonalosti a zda by taková dokonalost byla žádoucí. Dráždidlem čtenářské zvídavosti je také touha nahlédnout, jestli alternativní sekvence Ursuliných životů představují výseky paralelně probíhajících světů nebo se jedná o elastickou časovou smyčku......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207727/zivot-za-zivotem-Rri-207727.jpg 3.9224
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Argo
Orig. název

Life After Life, 2013

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (63)

Kniha Život za životem

Přidat komentář
lencin
předevčírem

Dobré. Zajímavé je, že žádný z paralelních životů nezvítězí, ale všechny jsou možné.....
(2015)

petrarka72
07. srpna

Silné a podmanivé. Jak málo stačí, aby život byl - a nebyl...


smardice
06. srpna

Poslech audioknihy, skvěle načtenoi Terezou Bebarovou. Několikanásobná reinkarnace Uršuly, občas zajímavá, občas nudná.

Katka2382
01. května

Mě se to mooc líbilo,knížka se mi dobře četla.Netradiční vypravění mi vůbec nevadilo,spíše naopak posunulo čtenářský zážitek zase trochu jinam.

Noisette73
05. dubna

POZOR SPOILERY: Dlouho jsem přemýšlela co k téhle knize napsat, četla se hezky to ano, ale byla takovým zvláštním způsobem melancholická a dala se pochopit dvěma a určitě i více způsoby. Já to pochopila tak, že hrdinka žije jeden svůj život, který je ovšem natolik drásavý, že si ve své hlavě pro svou osobu vymyslela životy další a pak je v sobě po nějaké době zase různým způsobem ukončovala a pak jednou došlo i na konec jejího opravdového života a ten byl tedy... no hrozně smutný a ještě víc zbytečný.

Richisa
05. února

Mám malinko rozporuplné pocity z knihy. Rozhodně se to hezky četlo, děj rychle plynul, kniha mě přitahovala ke čtení, bylo tam pěkně shrnuté myšlení té doby.

Byla jsem zvědavá, proč se to děje, a musela jsem na knihu často myslet stylem, co kdyby se to samé dělo mně...

Ovšem kromě toho, že PROČ jsem se nedověděla (to by mohl být záměr a nástin k zamyšlení tam i byl) Tak mě naprosto neuspokojil závěr... Nakonec mi to celé vyznělo jako nekonečný trest, že za jakýchkoli okolností stejně není jiná možnost, než se narodit znovu a žít...

Paulika
06.09.2019

Nebylo to špatné. Začátek knihy poněkud zdlouhavý, ale druhá půlka už ušla. Typický román pro ženy. Mně se dostal do ruky jen díky tomu, že jsem byl zvědavý na časové smyčky, na kterých měl být román založen. Ty mě ale moc nenadchly. Nějaké sofistikované skloubení několika časových smyček nečekejte alá film Na Hromnice o den více. Jedná se spíše o popisný historický román. Autorka má určitě zajímavý způsob vyprávění, svým způsobem podmanivý a uvěřitelný. Chvílemi úsměvná situační komedie, chvílemi tragédie nebo historická freska 1.poloviny 20. století. Pro mě vcelku pohodová četba, kterou lze doporučit.

marvarid
05.03.2019

Vyprávění je příjemně ironické, místy vtipné a místy vůbec ne – protože děj je zasazen do první poloviny dvacátého století a to často vůbec nebylo pěkné období pro život. Jímala mě úzkost, když jsem si naplno uvědomila, jak drobné náhody rozhodují o dobrém či špatném životě, bytí či nebytí. Sama mám v paměti, jak někdy v člověku zatrne, když odvrátí něco děsivého (chytí batole prchající z pískoviště k rušné silnici, vytáhne důležitý dokument z koše na odpadky, kam se bůh ví jak dostal…) a takových momentů denně zažíváme nepochybně spoustu, o většině z nich ani nevíme. Abych se vrátila ke knize – byla výborná, přečetla jsem ji jedním dechem. Od této autorky pro mě první, ale jistě ne poslední.

1

Doporučujeme

Zimní naděje
Zimní naděje
Děti Duny
Děti Duny
Čekání na Bojanglese
Čekání na Bojanglese
Divná Jadie
Divná Jadie