Život za životem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Angličanka Ursula Toddová zemře těsně po narození jedné únorové noci roku 1910. V následující kapitole se téže únorové noci narodí znovu, přičemž tentokrát přežije, aby podstoupila celou řadu tragických, mnohdy heroických konců. Tak jako na divadle padá opona, v Ursulině příběhu „padá tma“, tedy smrt. Ta ovšem neznamená temný konec, ale je příslibem dalších, neomezených variant a pokračování. Není divu, že Ursula mívá silné pocity déja vu; je totiž obdařena možností prožívat tytéž chvíle a stavy znovu a znovu a snažit se zabránit osobním i dějinným katastrofám – i když ne vždy se stejným úspěchem jako v prologu románu, kdy v Mnichově spáchá atentát na Hitlera. Váha života je nekonečně proměnlivá a vyprávění, založené na podobném principu jako legendární Ramisův snímek Na hromnice o den více nebo letos zfilmovaný sci-fi román Davida Mitchella Atlas mraků, provokuje otázkou, zda – pokud bychom mohli stejné prožívat znovu a znovu – bychom dosáhli dokonalosti a zda by taková dokonalost byla žádoucí. Dráždidlem čtenářské zvídavosti je také touha nahlédnout, jestli alternativní sekvence Ursuliných životů představují výseky paralelně probíhajících světů nebo se jedná o elastickou časovou smyčku......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207727/big_zivot-za-zivotem-Rri-207727.jpg 3.9246
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Life After Life, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (66)

Kniha Život za životem

vemrazik
14. září

Vcelku rozsáhlá sága o jedné rodině, alternativní konce a cesty časem
Jelikož jsem knihu poslouchala v audioverzi, nemohla jsem listovat zpátky a to je škoda, trochu jsem se v ději ztrácela. Ale při dalším přečtení/poslechu už jsem se chytla a spoustu věcí mi do sebe zapadlo.
Pěkná myšlenka i příběhy, různé konce stejných situací byly nejdřív matoucí, ale když člověk pochopí "princip"... Líbila se mi.

zuzi.d
28. dubna

AUDIOKNIHA: Velmi dobře načteno. Příběh i styl čtení mě velmi hezky vtáhl do děje. Prožívala jsem s Ursulou její radosti i trampoty. Nejsem si jistá, jak vlastně autorka to prožívání života za životem myslela, nabízí se několik variant, ale i to je součástí této knihy - můžete si o tom myslet to své.


Janaves
21. dubna

Velmi zajímavá kniha. Děj hezky plynul, líbilo se mi vyprávění o životě v Liščím zátiší. Oblíbila jsem si celou rodinu Toddových. Hlavní hrdinka Uršula zemře a znovu se narodí. Takto se to opakuje, během života pak Uršula cítí v určitých situacích zvláštní pocity, strach, ví, že už něco podobného zažila... Nechci víc prozrazovat. Kniha má pokračování, které už mám doma připravené.

lencin
29.09.2020

Dobré. Zajímavé je, že žádný z paralelních životů nezvítězí, ale všechny jsou možné.....
(2015)

petrarka72
07.08.2020

Silné a podmanivé. Jak málo stačí, aby život byl - a nebyl...

smardice
06.08.2020

Poslech audioknihy, skvěle načtenoi Terezou Bebarovou. Několikanásobná reinkarnace Uršuly, občas zajímavá, občas nudná.

Katka2382
01.05.2020

Mě se to mooc líbilo,knížka se mi dobře četla.Netradiční vypravění mi vůbec nevadilo,spíše naopak posunulo čtenářský zážitek zase trochu jinam.

Noisette73
05.04.2020

POZOR SPOILERY: Dlouho jsem přemýšlela co k téhle knize napsat, četla se hezky to ano, ale byla takovým zvláštním způsobem melancholická a dala se pochopit dvěma a určitě i více způsoby. Já to pochopila tak, že hrdinka žije jeden svůj život, který je ovšem natolik drásavý, že si ve své hlavě pro svou osobu vymyslela životy další a pak je v sobě po nějaké době zase různým způsobem ukončovala a pak jednou došlo i na konec jejího opravdového života a ten byl tedy... no hrozně smutný a ještě víc zbytečný.

1