esussi esussi komentáře u knih

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Druhý díl Kostičasu se sice odehrává v úplně jiném prostředí, ale kvalita se drží pořád vysoko. Knize nechybí vůbec nic, najdeme v ní napětí, plno překvapení, zradu a i ždibíček romantiky. A samozřejmě obrovské překvapení na konci! Kromě toho se dozvíme plno zajímavých informací z historie hlavních postav. Paige začíná vysrkovat růžky a rozhodne se konečně začít jednat. Je u ní vidět obrovský posun oproti minulému dílu. Ale to čekání na další díl mě asi zabije.

01.06.2015 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná kniha. Dává mi naději na to, že má smysl snažit se něco změnit, stát si za svým názorem a věřit ve spravedlnost a dobro.

Z pohledu dítěte je vykreslen silný příběh, který je v pozadí dětských radovánek a her. Ale i děti přemýšlí nad problémy dospělých. A někdy je v dětských myšlenkách nejčistší pravda.

15.10.2014 5 z 5

V ringu V ringu Katy Evans

On potřebuje psychologa, ona potřebuje sex. A abych nezapomněla, jsou si předurčení k věčné lásce. Ohrané a předvídatelné, ale číst se to dá.

01.02.2016 2 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Nádherná sbírka básní, které se jenom navenek tváří, že jsou pro děti. Ale je to jako s Malým princem. Člověk ty básničky pořádně pochopí, až když je trochu starší. A nestyďte se, pokud vám sem tam ukápne slzička dojetí...

Moje nejoblíbenější vždycky bývala Tatínkova dýmka.

Obláček namodralý
tiše se rozplýval,
to, co jsme milovali,
milovat budem dál.

31.12.2014 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Za mě teda celkem nespokojenost. Ani jsem to nedočetla celé, protože takové klišé a výrazy typu "Óčko" mi převrací žaludek naruby. Příběh byl dost slabý. Myslím, v tomto žánru fakt slabota!

14.02.2014 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Po dlouhé době jsem se rozhodla dát šanci české próze a vlastně to nedopadlo vůbec špatně. Na knize mě hodně zaujaly barvité popisy tamějších tradic a rituálů, zatímco úryvky z archívů jsem často překočila. A ten konec byl opravdu hodně silný.
Ačkoliv tento žánr není úplně mým šálkem kávy, rozhodně je to ze současné české tvorby jedna z těch lepších věcí.

24.09.2016 4 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Auri je moje oblíbená postava, a novelu ryze o ní jsem uvítala s nadšením. Celá kniha je o Podvěcí a o Auriných vnitřních pochodech, myšlenkách a úvahách. Bohužel o její minulosti se dozvídáme pouze střípky, ze kterých se jen obtížně dá uhádnout celkový obraz. Ale i tak to bylo milé jednodenní počteníčko, které mě s Auri přiblížilo a já už se moc těším, jak to s ní a Kvothem bude dál (V knížce byla na budoucnost jejich vztahu jemná narážka, tak jsem zvědavá, jestli ji autor vyplní)

05.04.2016 4 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Mám celou tuhle sérii ráda, ale proč proboha ty strašné obálky! Kdybych soudila knihu podle obalu, tak se k té šerednosti ani nepřiblížím.

19.11.2015 3 z 5

Emil, čili, O vychovávání Emil, čili, O vychovávání Jean-Jacques Rousseau

Kdysi prostě k napsání bestselleru stačilo málo. Ale že je Emil i dnes něco jako Bible pedagogiky (Až po Komenského Velké didakrice, samozřejmě), mě prostě štve. Co takhle zkusit se posunout aspoň o pár století kupředu?
Rousseau (který dal všechny své děti do nalezince) se jednoho dne prostě rozhodl, že bude lidem kázat o tom, jak správně vychovávat, sepsal svoje neověřené myšlenky a veledílo bylo na světě. Netvrdím, že náhodou nenarazil na pár zajímavých myšlenek, z filozofického hlediska může být dílo celkem zajímavé. Jen se prosím vás nepokoušejte podle toho vychovávat své děti!

25.05.2014 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Paráda. Nejlepší kniha ze série. Plno zajímavých zvratů, z některých vedlejších postav se začínají stávat ústřední postavy a konečně taky pár událostí z minulých dílů začne dávat větší smysl. Opravdu smekám a dávám 100%.

26.11.2017 5 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Jedna z lepších knížek o andělech, která není plná klišé. Neříkám, že to není trošku předvídatelné, ale čte se to příjemně a baví mě to.

06.04.2016 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Diamant mezi fantasy knihami. Zpočátku se příběh rozvíjí pomalu a nenápadně. Ale zhruba v třetině knihy si uvědomíte, že už nemůžete přestat číst. A tak nenasytně hltáte ten nádherný magický příběh s hlavním hrdinou, který rozhodně v životě neměl na růžích ustláno.

18.03.2016

Opojení z proměny Opojení z proměny Stefan Zweig

Tato kniha dokonale vystihla pocit vnitřního prázdna, který se usídlil v myslích přemýšlivých lidí, které válka připravila o všechno. Hořkost v lidských srdcích je o to horší, když ví, že kdysi bylo líp.

A možná i jednou bude líp... I přesto, že se události odehrávají v době téměř před sto lety, lidská povaha se moc nezměnila. Stále existuje společenské pozlátko, které pokrývá povrch krásných a bohatých lidí. A pod tímto pozlátkem každý ukrývá své obavy a trápení...a běda tomu, komu se náhodou povede kousek tohoto pozlátka uloupnout.

Krutá náhoda oloupí Kláru o veškeré iluze, které si vytvořila o vyšší společnosti. A pád z výšky je pro ni bolestivý, už není cesty zpět. To radši smrt. Nebo ne? Jsem Zweigovi moc vděčná za laskavý konec, který nechává všechny možnosti otevřené.

30.12.2014 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Něco ve stylu Nevěsta pro milionáře v daleké bodoucnosti. Ale proč ne? oproti pořád opakujícím se románům o upírech a o konci světa mi tohle přišlo fakt dost originální. Četla jsem to v angličtině, a i tak jsem to "zhltla" během pár dnů. Bylo tam dost akce i vtipných momentů. Jako jo, mělo to i pár slabších míst, třeba ty útoky rebelů mi přišly trochu nedotažené. Ale jinak to byla fakt hezká pohádka.

25.07.2014 5 z 5

Růže podzimu Růže podzimu Abigail Gibbs

Pokud byl první díl lepší průměr, tak tohle pokračování je bohužel krok špatným směrem. Moc se toho nepovedlo. Bylo to lehce zmatené a těžce nezajímavé. Ani jsem to nedočetla celé - umřela jsem totiž nudou asi 40 stran před koncem knihy.

24.07.2014 2 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

To průměrné hodnocení mě u R. Mead hrozně mrzí, ale celou dobu čtení jsem se nemohla ubránit pocitu, že autorka kopíruje Selekci. A bohužel ještě dost neobratně.

18.01.2017 3 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Příběh pokračuje a naštěsttí ve stejné kvalitě jako první díl. Konečně se dozvídáme trochu víc o životě prince Maxona.

11.09.2014 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Kdo už čas od času nepřemýšlel nad sebevraždou... Obdivuju Veroniku, že si to všechno tak krásně promyslela a na základě racionálních argumentů se rozhodla svůj život ukončit. Ještě víc ji ale obdivuju za to, že se dokázala chopit své druhé šance a začít žít. Protože ikdyž si myslíme, že žijeme v nějakém druhu pekla, máme možnost podílet se na průběhu svéého života a můžeme vlastním přičiněním mnoho změnit. Osud nebo tlak společnosti jsou jen výmluvy konformistů.

07.05.2014 5 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Oproti ostatním dílům je to bohužel dost slabota.

03.05.2014 3 z 5

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučila ve Fulghumových knihách.

14.02.2014 5 z 5