ElikaS ElikaS komentáře u knih

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední díly série nebývá jednoduché napsat tak, aby fanoušky uspokojily. Přece jen každý už si nějaký konec vysnil a když se autor v něčem odchyluje, fanoušci mu to nezapomenou. Ale pro mě bylo finále parádní. Všechno krásně zapadlo do sebe, mělo to ohromný spád, bylo to napínavé a došlo k nečekaným zvratům. Vzpomínky Severuse považuji za jednu z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší kapitolu celé série.

29.05.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tahle knížka je moje srdcovka. Pamatuji si, když jsem ji slyšela poprvé jako dítě, ještě na audiokazetě. A tenkrát se mi vůbec nelíbila. Přišla mi celá taková smutná a zvláštní. Později jsem ji četla až k maturitě a od té doby na ní nedám dopustit. A patří mezi to nejhezčí, co jsem kdy četla. Ta knížka je neskutečně jemná, milá, dojemná a s hlubokými myšlenkami. A i přes smutné vyznění na mě působí vlastně hrozně optimisticky a výdycky mi zvedne náladu. Když jsem ji četla letos přemýšlela jsem do jakého žánru ji vůbec zařadit a zjistila jsem, že vlastně vůbec netuším, protože je naprosto nezařaditelná a přesto nobo možná právě proto nádherná.

14.01.2021 5 z 5

Biografie psaná formou rozhovoru mě baví. Knížka má švih, spád a opravdu utíká. I když musím uznat, že tentokrát mi občas vadilo zbytečné utnutí pana Mareše panem Moravcem. Občas mi to přišlo zbytečné a rušilo mě to.
Každopádně i přes tuto drobnou výhradu jsem byla nadšená, dozvěděla jsem se zajímavé informace a líbilo se mi, že si pan Mareš vždy stál za svým.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a moc mě bavila a zvládla jsem ji poslechnout za jeden den. Tak je výborná!

20.04.2023 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Knížku jsem poslouchala v rámci audioknižní výzvy Audiolibrixu v tématu "Audiokniha, kterou vám vybral někdo jiný." Tímto děkuji mamince, že mi vybrala tak skvělou knížku, protože tohle byla radost poslouchat. Příběh byl neskutečně dojemný, moc se mi líbilo, jak se střídala něžná romantická linka s drsnou divočinou, například scéna s losem mě úplně odrovnala. Pak ale přišly Benovy nahrávky, které byly krásné a úplné pohlazení po duši, chvílemi těžko uvěřit že to psal muž :-) Takového romantika bych chtěla mít doma :-) Příběh byl navíc okořeněn příjemným smyslem pro humor obou hlavních postav, které mezi sebou měly skvělou chemii.
Navíc se mi líbilo, že se autor nebál ani detailů, jako například jak bude těžce zraněná Ashley chodit na záchod, to dodalo příběhu na autenticitě. Jsem šťastná, že jsem si nejdřív přečetla knihu a teprve pak si pustila film, protože kdyby to bylo obráceně, zřejmě bych si knížku už nepřečetla, film nebyl ani poloviční.

08.11.2021 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Na pokračování jsem se opravdu těšila , protože Stvůra mě moc bavila. Tento příběh byl ještě lepší. Příběh byl silnější, zamotanější a s opravdu zajímavým rozuzlením. Samotný konec se mi opravdu líbil. Pachatele jsem nečekala a moc se mi líbila motivace.
Celá série mi vztahem hlavních hrdinů a jejich chemií připomíná Luca a Avou od Helen Fields. Tedy neruší vyšetřování, ale dějovou linku příjemně oživuje.

21.01.2024 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Příběhy Kim mě stále baví. Tady jsem si chvilku musela zvykat na to, že jsou vedena 2 oddělená vyšetřování, ale celkem rychle jsem si přivykla.
Celkem se mi líbila interakce mezi Travisem a Kim a doufám, že se s Travisem ještě potkáme.
Byla jsem ráda, že Stacey dostala více prostoru, jen mě trochu zklamala, zrovns od ní bych čekala větší týmovost.
Samotné vyšetřování me bavilo, bylo originální, napínavé a hodně drsné.

30.12.2022 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Kim Stoneovou jsem si zamilovala a v audioknižní podobě v podání Jitky Ježkové je tato série naprosto dokonalá!
Kim a její tým mě moc baví, nejen jejich postojem k vyšetřování, ale i jejich vzájemnými vztahy a humorem na pracovišti. Ani tento díl nebyl výjimkou. Fajn je sledovat i vývoj jednotlivých postav, který je ale napsán s citem tak, že nezastiňuje vyšetřování.
Už se moc těším na další díl

07.12.2022 5 z 5

Harry Potter je moje srdcovka a jsem moc ráda, že jsme se k němu se synem konečně pomalu propracovali, a to prostřednictvím ilustrovaného vydání, které je prostě nádherné! A i když v necelých 6 letech, ještě syn určitě nepochopil všechny souvislosti a odkazy, příběh si moc užil a hned otravoval, jestli to můžeme číst ještě jednou nebo jestli je další díl. A tohle je na té knížce úplně úžasné - miluji ji jako dospělá a zamiloval se do ní i šestiletý syn. Tohle moc knížek nedokáže.

13.10.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Musím říct, že už první díl se mi líbil. I když kvalit například Cartera podle mě nedosahoval. I přesto jsem se na druhý díl těšila a byla jsem moc ráda, když vyšel jako audiokniha, kterou namluvila Jitka Ježková. Ta by mohla číst i telefonní seznam a stejně by mě to bavilo.
Druhý díl ze série Kim Stoneové byl podle mě o třídu lepší než první díl. Bavila mě Alex. Mám ráda komplexní inteligentní zločince, kteří jsou pro detektivy výzvou a psychologické hrátky Alex mě opravdu bavily. Konec konců celá psychologická hra byla zajímavější než neskutečně brutální vraždy v jiných podobných detektivkách.
Baví mě i linka Kimminy mimulosti, kdy postupně poznáváme další a další detaily. Kim je mi hrozně líto, prošla si hroznými věcmi, ale vyšla z toho jako skvělý člověk. Přála bych ji, aby našla trochu spokojenosti a třeba by ji v tom mohl pomoci David?! Kdo ví, co přinesou další díly.
Dál oceňuji vsuvku s pejskem, která Kim dodala zase trošku lidskosti navíc.
Poslední věc, kterou musím na knize ocenit jsou sarkastické poznámky vyšetřovatelů, které mě baví a dodávají knížce vtip.

07.07.2021 5 z 5

On On Elle Kennedy

Tyhle autorky miluji, příběh je úplně úžasný, milý, romantický. Wess i Jamie jsou oba sympaťáci.

29.05.2020 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Já vůbec nevím, co napsat. Předchozí díly byly dobré, ale vždy mi u nich něco málo chybělo. Tentokrát však ne. Tenhle díl byl naprosto parádní a nemám jedinou výhradu. Snad jen tu že chci hned pokračování.
Tentokrát se autorka více soustředila na vyšetřování než na osobní vztahy Luca a Avy a knížce to náramně prospělo. A když už se něco osobního řešilo, stálo to za to.
V knížce byla celá řada neuvěřitelných zvratů a některé z nich se mi stále nedaří rozdýchat.
No a nemůžu opomenout motiv pachatele, který byl naprosto uvěřitelný a za mne i celkem pochopitelný.
Prostě v téhle knížce se povedlo úplně všechno! Jedna z nejlepších detektivek, kterou jsi kdy četla.
Teď jen doufat, že autorka brzy napíše pokračování.

14.06.2023 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

I tento díl Kim mě bavil, I když bych si Alex klidně opustila. Vnímám ji jako jednu z nejzápornějších postav vůbec. Málokdo mi takhle lezl na nervy, její manipulace jsou šílený, ale zase dělají knížku zajímavou.
Zápisky z deníčku byly drsné a napsané tak, že hodně působily emoce. Pořád jsem čekala, jak to s pisatelkou dopadne. A celá tato zápletka byla celkem překvapivá
Těším se na další díl a doufám, že tentokrát bez Alex.

10.01.2023 5 z 5

Filmové zpracování Pána prstenů jsem si zamilovala už v dětství, ale k Hobitovi jsem se zatím nedostala. No a tak jsem si řekla, že by asi bylo dobré začít knihou a pustila jsem se do audioknižního zpracování, které se mimochodem hezky poslouchá.
Hned na úvod mě překvapilo, že audiokniha měla nějakých 12 hodin, což v kontextu 3 filmů mi přišlo hrozně málo. Každopádně příběh je zpracovaný skvěle, bavilo mě to, nijak se nevlekl a ani jsem v knize neobjevila nějaká slepá místa. Upřímně nějak nechápu o čem jsou tři filmy, asi to budu muset zjistit.
Další co mě překvapilo, je že knížka vyznívá vyloženě pohádkově, neměla bych problém ji přečíst svému šetiletému synovi a určitě to časem udělám, protože myslím, že se mu bude líbil.
Celkově se knížka krásně poslouchala, příjemně uběhla a určitě se časem pustím i do Pána prstenů.

07.04.2022

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Tak tuhle knížku jsem si opravdu užila. Měla všechno, co bych si přála - vtip, romantiku, hašteření hlavních postav, jejich skvělou chemie, drama, které není přitažené za vlasy, hlavního hrdinu, kterého si zamilujete i přes jeho tvrdou slupku.

"Někdy je potřeba zažít něco hodně špatného, aby si pak člověk v hlavě přebral, co je vlastně dobré.“

Na začátku jsem se skvěle bavila, vzájemným vztahem Biancy a Jacksona. Líbilo se mi, jak si nic nedarují a zároveň to má vtip. A bylo zde spousta skvělých hlášek.

"Chlapi nejsou jako my, holčičko. Co se lásky týče, jsou hloupí jak tágo. Ale když se rozhodnou, že našli tu pravou – neříkají to, ale hluboko v srdci k ní přilnou –, už nikdy nezakolísají."

Knížka měla velký spád, byla čtivá, stránky mi jen utíkaly pod rukama, takže jsem ji v pohodě přečetla za jeden večer. Navíc jsem si zase po dlouhé době užila příběh, kde se láska pěkně postupně budovala a hlavní hrdinové spolu neskončili v posteli hned první den.

"Správná ženská by měla být tím, o co musí chlap setsakra tvrdě usilovat, protože pak může být odměnou, ne dárkem. To, co dostaneš zadarmo, má přesně tu cenu, jakou zaplatíš: žádnou.“

Témata, která se v knížce řeší, skvěle doplňují charaktery postav a krásně doplnily celý příběh.

"Když čas od času nemáte chuť dát mu kopanec do zubů, není to opravdová láska.“

Knížce byste mohli vytknout celou řadu klišé, ale to už tak v romantikách bývá a upřímně, my holky na to vlastně čekáme :-)

„Láska nejsou motýlci, holčičko. Žádná podlamující se kolena. Je to lví hrdost. Smečka vlků. Něco jako kryju ti záda, i kdyby mě to stálo život, protože na rozdíl od románku, který při prvních známkách potíží pohasne, láska bojuje až do konce. Když jde o lásku, půjdete do války pomstít i nejmenší přečin. A oprávněně. Protože ze všech úžasných a strašných věcí, které v tomto životě můžete zakusit, láska jako jediná přetrvá.“

03.12.2021 5 z 5

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

Na první pohled už podle anotace knížka působí jako typická nijak se nevymykající knížka v rámci žánru, prostě klasické romantické kliše. A do jisté míry to tak opravdu je. Ale i přesto se mi knížka hrozně moc líbila. Hltala jsem každou stránku, byla zvědavá, jak to bude dál a užila jsem si ji. Chytla mě od první stránky a pustila až úplně na konci. A to ještě tak na půl protože se už moc těším na pokračování.
Obecně mám knížky, kde je velmi tenká hranice mezi láskou a nenávistí a kde se páry hodně hádají. Pro mě ty knížky mají spád a pořád se v nich něco děje. Tady to navíc bylo umocněno tím, že autorka moc dobře propracovala charaktery postav a jejich chování dávalo smysl.
Kromě toho jsem se u knížky opravdu pobavila. Prostě paráda'

20.08.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Knížka se mi líbila, i když první díl se mi možná líbil o maličko víc. Kniha má vše, co správná detektivka potřebuje - napětí, spád, překvapení...Líbil se mi vývoj Kate a Tristana. Jejich spolupráce a vzájemná interakce mě obecně baví.
Samotné vyšetřování bylo opravdu bezva, pachatele jsem dopředu neodhalila, bylo tam mnoho slepých uliček, které ale dávaly smysl.
Líbily se mi i kapitoly z Magdalenina pohledu, které všemu dávaly mrazivost.
Jediné, co bych tomu vytkla, je vsuvka s Peterem Conwayem, obecně mám vsuvky z jiných knížek autora ráda a i tady bych to ocenila, ale přišlo mi to ne úplně uvěřitelné. Když si vezmu, jak Peter v minulém díle uvažoval, např. o Jakeovi úplně mi to tady nesedělo. Ale to byla jen drobnost

04.08.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Tahle knížka je pro mě obrovské překvapení. Když jsem přemýšlela o tom, kterou audioknihu koupit a uviděla Jojo Moyes, nezaváhala jsem a ani jsem si nepřečetla anotaci. Ono moc romantických knížek jako audioknihy nevychází, takže jsem byla nadšena. Pak jsem se zaposlouchala do prologu a zjistila, že se knížka odehrává v minulosti. Z čehož jsem byla hrozně zklamaná, protože historické romantické příběhy nečtu, byť se jedná o nepříliš vzdálenou minulost. No ale co už…
Jaké bylo moje překvapení, jak mě knížka vtáhla. Je úžasná!
Knížka nabídla velké množství závažných témat a každému se zvládla s citem pověnovat. Některé scény byly natolik silné, že jsem je obrečela (Scéna, kde Margery předává Svenovi Virginii – byla šílená!).
Ze začátku jsem měla hrozný problém s většinou mužů. Pro mě nepředstavitelné žít v něčem takovém. A potom jsem se trošku bála, aby Moyes netlačila moc na pilu ve feminizace. Ale všechno se jí povedlo krásně vyrovnat.
Audiokniha je moc hezky namluvená paní Štvrteckou, jejíž hlas krásně ladí k atmosféře knihy.
Tuhle knížku doporučuji, kde chodím a jsem z ní opravdu unešená. Takže doporučuji!

15.05.2021 5 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Tak tohle byla jednoznačně nejlepší knížka serie. Kaden byl fajn, Spencera jsem si oblibila, ale Isaac ... toho bych chtěla doma :) byl úžasný. A Sawyer, ač z předchozích knih tak nepůsobila, byla nejsympatičtější hrdinkou. Příběh byl uvěřitelný a krásný a měl v sobě myšlenku. Připomněl mi skvelou autorku Colleen Hoover. Navic se mi moc libilo, ze poslední dobou zcela výjimečně, nebyl hlavní hrdinou sebestředný, arogantní rebel, ale milý a neskutečně trpělivý kluk. Rozhodně doporučuji.

20.04.2020 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Tak já půjdu proti proudu, protože pro mě je knížka velkým zklamáním. Bryndzovi detektivky patří k mým oblíbeným, ale tento thriller mi prostě nesedl.
Knížka je hodně předvídatelná, hodně neuvěřitelná (nad některými scénami zůstával rozum stát) a konec vlastně pohádkový.
Navíc se mi nepodařilo vybudovat si k Maggie nějaký větší vztah a vlastně mi bylo jedno, jak to dopadne.
No budu se těšit na další detektivku, abych si spravila chuť.

26.10.2023 3 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Na nového Roberta Huntera jsem se neskutečně těšila. Jedná se o mé nejoblíbenější detektivky a nový příběh je pro mě takový malý svátek.
Minulý díl mi přišel trošku slabší a měla jsem tedy trochu obavy, jestli Carterovi po 11. dílech nedochází dech. Při čtení Genesis jsem hodně rychle zjistila, že nedochází a jedná se o jednu z jeho nejlepších knížek.
Vrah se v obětech pokouší vzbudit strach a je to popsáno tak sugestivně, že jsem v noci byla několikrát vzhůru o kontrolovala, jestli jsme doma sami :-)
Obecně bych řekla, že ubylo akčních scén, což je dobře, protože jestli dobře počítám tak podle odkazů v jednotlivých knížkách by Robertovi mělo být kolem 54 let, a tam už to na velké hrdinské akce úplně být nemusí. Na druhou stranu zase přibylo psychologie, což mě bavilo.
Maličko se nám zde opakuje motiv pachatele. Trochu podobný už tu v jedné knížce byl, ale nijak mi to nevadilo a neubralo to ani na napětí, ani čtivosti.
Právě čtivost je Carterovou velkou devizou, protože knížku jsem přečetla téměř jedním dechem a užila jsem se každý odstavec.

19.02.2023 5 z 5