Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)

Toto je příběh o tom, kterak se Pytlík vydal za dobrodružstvím a shledal, že náhle dělá a říká naprosto neočekávané věci… Bilbo Pytlík je hobit, který se těší z pohodlnéh a skromného života a jen zřídkakdy putuje dále než do své spižírny ve Dně pytle. Jeho spokojené bytí je však narušeno, když se jednoho dne u jeho prahu objeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků a vezmou ho s sebou na cestu „tam a zase zpátky“. Mají v úmyslu uloupit poklad mocného Šmaka, velikého a velmi nebezpečného draka......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139029/big_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-r9E-283869.jpg 4.69238
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)

Linda007

Moc hezké.

Charming

Moc krásně napsaný příběh. Tato kniha se četla opravdu moc hezky a celou dobu mi přišlo, že jsem byl součástí jejich dobrodružství.

Adhara

Čítala som až mnoho rokov po prečítaní Pána prsteňov. Čítať najskôr trilógiu a potom Hobita nie je zlé – človek má síce vyspojelrované, že Bilbo prežije a dostane sa k Prsteňu, ale čitateľ konečne vidí, ako presne (aj keď túto scénu si v Pánovi prsteňov pripomenieme) a tiež ako Bilbo prišiel k ďalším artefaktom, ako sú brnenie z mithrilu či svojmu meču Žihadlu. A najmä ako prišiel k svojím dobrodružným sklonom. Podľa Pána prsteňov som ale čakala, že v Bilbovi bude viac prirodzeného dobrodruha – v skutočnosti je však, ako každý bežný hobit, väčšinou len vlečený družinou, do akcie odkopávaný čírou nevyhnutnosťou a neustále je mu smutno za pokojom domova.

Táto kniha nejde až tak do hĺbky a podrobností ako Pán prsteňov. Nemá preto ani toľko atmosféry. Zato je, aspoň formálne, akčnejšia, hoci akčné scény v podaní Tolkiena ma veľmi neberú. Schéma deja je taká, že putujúca družica striedavo narazí na tvory, ktoré ich takmer zabijú, a potom zase na tvory, u ktorých si oddýchnu, dobre sa najedia a doplnia zásoby. Táto umelá symetria sa ale azda dá rozprávke odpustiť.

ElikaS

Filmové zpracování Pána prstenů jsem si zamilovala už v dětství, ale k Hobitovi jsem se zatím nedostala. No a tak jsem si řekla, že by asi bylo dobré začít knihou a pustila jsem se do audioknižního zpracování, které se mimochodem hezky poslouchá.
Hned na úvod mě překvapilo, že audiokniha měla nějakých 12 hodin, což v kontextu 3 filmů mi přišlo hrozně málo. Každopádně příběh je zpracovaný skvěle, bavilo mě to, nijak se nevlekl a ani jsem v knize neobjevila nějaká slepá místa. Upřímně nějak nechápu o čem jsou tři filmy, asi to budu muset zjistit.
Další co mě překvapilo, je že knížka vyznívá vyloženě pohádkově, neměla bych problém ji přečíst svému šetiletému synovi a určitě to časem udělám, protože myslím, že se mu bude líbil.
Celkově se knížka krásně poslouchala, příjemně uběhla a určitě se časem pustím i do Pána prstenů.

jadunka

Jsem zaujatá proti filmům z Tolkienova světa, které mě prostě nikdy nenadchly. I proto jsem se ke knížkám odhodlávala dlouho. Hobit je však fantastický. Příběh, jazyk, ... všechno. Nejvíc oceňuji, že na rozdíl od filmů měla kniha rychlý spád.

Mikako

Touto knihou jsem vystoupila ze své komfortní zóny, jelikož tento žánr téměř vůbec nečtu.
Ale musím přiznat, že je to možná škoda, protože to bylo nádherný. Těšila jsem se na každou příležitost pokračovat ve čtení.
Jen je třeba to brát spíš jako pohádku.
Takže se teď trochu stydím, že jsem se k Hobitovi dostala až teď.
Ale lepší pozdě, než nikdy.

Artemis886

Nádherná kniha. O dobrodružství tady opravdu není nouze. Tolkien umí nádherně psát a vtáhnout do děje jako žádný jiný autor. Příroda, mytologie a národy jsou úžasně vykreslené. Je mi líto že se musím rozloučit s dobrodružstvím výpravy.

Dominika76

Kniha má prekvapila. Naozaj som nečakala, že ma takáto kniha môže až tak očariť. Tolkien je ozaj majster pera a aj keď sa zamýšľam tejto knihe nie je čo vytknúť. Dokonalo vymyslený príbeh, zaujímavé postavy, popis miest vďaka ktorému som si všetko vedela detailne predstaviť. Po Hobitovi plánujem prečítať aj trilógiu Pána prsteňov, tak dúfam, že sa mi bude rovnako páčiť.