Domuly Domuly komentáře u knih

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Ze začátku mi trochu trvalo se začíst, ale jakmile jsem přivykla autorovu stylu, tak netrvalo dlouho a knihu jsem opravdu rychle přelouskala. Je to brilantně napsaný historický román. Najdeme tam všechno od konfliktů náboženství, přes vysokou politiku až po zakázanou lásku. Nejlepší postavou se pro mě stal vychytralý a zkušený žid Jehuda ibn Ezra, bavila mě jeho vysoká a nebezpečná hra s křesťanským králem. Milostný příběh urozené židovky Raquel a křesťanského krále byl krásně vylíčen. On prchlivý, ješitný chlap a ona naivka. Určitě se k tomu jednou vrátím, skvělá kniha.

26.06.2015 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha je perfektní, i když se mi ze začátku četla hůře, ke konci jsem se nemohla odtrhnout. Ačkoliv byl Rudolf Lang vykreslen jako psychopat bez citů, bylo mi ho v konečném důsledku spíše líto. Neuposlechnutí rozkazu bylo pro něho horší než smrt. Byl to člověk, který svůj úkol plnil jak nejlépe uměl - jakýkoliv. Kniha je bezesporu výbornou psychoanalýzou, která nám ukázala, co všechno předcházelo tomu, aby byl Rudolf takový, jaký byl.

21.03.2015 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Výborný nápad, ovšem pro mě nenaplnila kniha potenciál. Velice mi připomínala Orwella a jeho 1984, ovšem s tím rozdílem, že tato kniha byla mnohem méně propracována. Také se mi nelíbil konec. Skončilo to všechno velice rychle a vlastně nijak. Nápad bezvadný, zpracování už tolik ne.

15.03.2014 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Při čtení mi až běhal mráz po zádech. Naprosto geniální kniha, která je bohužel neuvěřitelně nadčasová. Řadím ji mezi nejlepší knihy co jsem kdy četla. Opravdu doporučuji.

03.11.2013 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Výborná kniha, Kunderův styl psaní v sobě nese lehkost a vtip. Líbí se mi jak si s textem a slovami umí hrát, ať bude popisovat sebe nudnější věc, já budu hltat každé slovo. Co se příběhu a knihy týče, tak nedokážu ani popsat, o čem to bylo - o ničem a o všem, o životě, traumatech, pocitech, vině. Rozhodně se k ní jednoho dne vrátím.

09.12.2017 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Příběh je skvělý, ale úplně mi nesedí vypravěčský styl Remarqua. Navzdory tomu měl příběh od autora ztracené generace přesně to, co jsem čekala, že mít bude. Bohužel stigmata války nic nevymaže. Z vyprávění rodinných příslušníků vím, že ne všem přeživším se podařilo začlenit do společnosti. Ti pak svůj život ukončili, sami a nešťastní. V této knize je vyobrazeno silné pouto přátel, které my, co jsme neviděli a nezažili hrůzy ve válce, neumíme pochopit. Skvělé, depresivní a svým způsobem nadějeplné.

23.11.2017 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Za mě dost slabý průměr bohužel. Možná je to tím, že jsem od knihy měla velká očekávání, když je to od Jane Austen, ale v této knize nebylo kromě romantického příběhu nic navíc. Zdlouhavé rozhovory o ničem, chyběla mi tam ironie, břitký humor, zkrátka a dobře všechno to, co mám v jejích knihách ráda. Je zde vidět, že ta kniha patří k jejím prvotinám a za mě teda neskutečně přeceňované dílo.

16.02.2017 3 z 5

Emma Emma Jane Austen

Emma je kniha vskutku zvláštní, byly dny, kdy jsem o knihu ani okem nezavadila, kvůli naprosto nezajímavým a nudným pasážím. No a pak tu byly dny, kdy jsem přečetla 100 stran na jeden zátah. Co Jane Austenová opravdu umí, je vykreslit mužský charakter, který převažuje bystrou a emancipovanou hlavní hrdinku, že k němu nakonec vzhlíží i sám čtenář. Ať už je to pan Darcy nebo pan Knightley, oba jsou to pevné pilíře, co přinesou jakousi pokoru, moudrost a šlechetnost do ženského příběhu z pera Jane Austenové. Mně se osobně víc líbila Pýcha a předsudek, mělo to pro mě zajímavější příběh, ale tím nechci ubírat jisté kvality i Emmě, je to zase něco trochu jiného z repertoáru uznávané a nadčasové spisovatelky.

28.11.2016 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice je národní klenot a ač poezii nevyhledávám, tak Erbenovy básně miluji. Nejlepší je pro mě Svatební košile, když jsem ji četla poprvé, tak jsem se opravdu bála. Erben umí nádherně vykreslit atmosféru příběhu. Zaujalo mě, že všechny básně obsahují vinu a následný trest.

19.09.2015 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Je to drsný příběh, tolik bezmoci a křivd v tak malé knížečce. Bylo mi z toho úzko. Brilantně vykreslená psychika dítěte a potřeba porozumění v podobě malého kamaráda - kuřete.

22.04.2015 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Dlouho jsem se rozmýšlela jak vůbec knihu ohodnotit. Příběh Santiaga mě nenudil a spousta myšlenek se mi zalíbila tak, že jsem si je četla několikrát. Ti kdo hodnotí pouze příběh, tak asi budou zklamaní, ale mě se metafora života a naplněných či nenaplněných snů líbila. Věřím, že spousta lidí se po přečtení zamyslela, kam jejich život směřuje a co vlastně chtějí. Co mi do příběhu nezapadlo, bylo chlapcovo měnění ve vítr, to mi přišlo dost navíc a občas autor tlačil na pilu.

18.04.2015 3 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

S knihou jsem strávila několik měsíců, nejedná se o lehké dílo a rozhodně stránky neubíhají rychlostí blesku. Dialogy se mi opravdu těžce četly, jelikož se jedná v překladu o upravené východočeské nářečí a já jsem z Moravy. Je to ale kniha, která mi dala hrozně moc. Vůbec jsem nevěděla, jaký dopad měla Velká hospodářská krize na obyvatele USA. Situace nechtěných lidí z Oklahomy, kteří dřou bídu s nouzí, aby přežili, semknutá rodina na cestě do neznáma s úpěnlivou vidinou na zlepšení situace a především jejich jednoduché myšlení a náhled na život mi svým způsobem učaroval. Ať chci nebo ne, jejich cesta do krajiny bohatší, než byla jejich rodná zem, kde jsou odmítání a vykořisťováni, připomíná situaci lidí, kteří v dnešní době proudí z chudých zemí do Evropy. Celkově mi to dalo trochu jiný náhled na věc a to je podle mě to nejlepší na knihách - když nás něco naučí či nám rozšíří obzory.

24.09.2018 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je to moje první dílo od Dostojevského a je opravdu neskutečné, jak dokázal vylíčit psychiku člověka. Vnitřní rozklad, který skončil až vraždou, následný boj se svědomím a Raskolnikův pocit výjimečnosti, který si myslím, je často hlavním pocitem vrahů. Geniální, až jsem si říkala, že snad autor musel taky někoho zabít. Horší než samotný akt vraždy mi přišlo ubytí kobylky. To bylo tak barvitě popsané, že mi z toho až stály chlupy na rukou. Přes všechny tyto kvality, mi ve stylu psaní něco nesedlo. Oproti Tolstému, dalšího velikána ruského realismu, do kterého jsem se zamilovala po pár stranách, mi zde něco vadilo. Nejsem schopna říct co, ale určitě zkusím ještě nějaká další jeho díla.

20.11.2016 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Váhala jsem mezi 2 a 3 *. Kniha má perfektně zvládnutý marketing, masivní propagace zapůsobila a kniha se dostala do povědomí i mně. Lehce se to čte a stránky ubíhají rychle. Bohužel to bude tak všechno. Nejspíš bylo řečeno již vše dole v komentářích, ale autorka kombinovala až překombinovala. Nerozvinuté, plytké postavy, absurdní, nereálné situace, kostrbatá souvětí. Místo 12 žen se měla zaměřit třeba na 5, ale pořádně je propracovat. Takto byla jedna vedle druhé jako přes kopírák. Dále se mi opravdu nelíbilo, proč bylo slovo bábovka podsouváno v každém příběhu, mohla aspoň občas, nechat pracovat čtenářovu fantazii, místo toho každá druhá žena upekla aspoň bábovku. Nápad dobrý, provedení už tolik ne. Absence konce prakticky jen umocní dojem, jak strašně nedodělaná ta kniha je.

07.11.2016 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Po přečtení Hvězdy nám nepřály, které mě nijak neuchvátily, jsem neměla v plánu nic dalšího od Greena číst. Po této knize jsem sáhla z jediného důvodu - chtěla jsem něco jednoduššího,čtivého a kratšího, jelikož jsem si chtěla přečíst něco v angličtině, no a co je lepší volba než kniha pro teenagery? Bohužel za mě ani tentokrát ne. První půlka hrůza, opravdu prostoduché čtení pro náctileté. Neskutečně předvídatelné, plytký děj. Druhá půlka pro mě byla lepší. Kniha mě jen utvrdila v názoru, že Green pro mě není a nezaslouží si takovou slávu.

27.08.2016 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Skvělé! Velice čtivě napsané, postavy dobře vykreslené, přemýšlím, jestli můžu vůbec něco vytknout. Po dlouhé době to pro mě byla kniha, kterou prostě nemůžete odložit, ale chcete vědět, jak to bylo dál. Možná mě jen trochu mrzí, že nebylo víc prostoru věnováno samotnému donu Carleonovi, který byl bez diskuze nejlepší postavou. Rozhodně se k tomu ještě někdy vrátím.

14.07.2016 5 z 5

První polovina na 5 *, výborně jsem se bavila a příběh byl originální. Malé Nombeko prostě palce držet budete. Ovšem druhá část je podle mě na 3 * a to tak tak. Až příliš to připomínalo staříka. Knihu jsem dočetla vcelku rychle, ale bohužel pro mě nenaplnila potenciál, který z počátku měla.

09.07.2016 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Začátek knihy se mi moc líbil - nemilované osiřelé děvčátko v drsném prostředí. V knize bylo pro mě i dost nudných pasáží. Občas mi přišlo, že spisovatelka neví kudy kam a začala proto popisovat naprosto nezajímavou věc. Ovšem dialogy a celkově scény a období, kde je pan Rochester, jsou velice čtivé a moc se mi líbilo, jak se jejich vztah vyvíjel. Rozhodně jde o klasiku, která má zasloužené hodnocení a já se k němu ráda přidám.

04.02.2016 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Zdánlivě malý člověk s velkými činy.

20.06.2015 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Moje první knížka od Nesba, která je neuvěřitelně čtivá, přečetla jsem ji za 3 dny. Detektivka má super spád a na vraha jsem sama nepřišla. Ačkoliv se mi to velmi líbilo, nemůžu si pomoct, ale něco mi tam chybělo. Na tak vychvalované dílo jsem asi čekala větší pecku.

29.12.2014 4 z 5