domihruzkova domihruzkova komentáře u knih

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

(SPOILER) Zajímavý příběh, o koňské knihovně jsem doteď neslyšela a zní to skvěle! Kniha se hezky četla, ale něco chybělo nebo spíš nadbývalo - možná ten šťastný konec pro všechny?

28.06.2022 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Název je lehce zavádějící. Jen část knihy popisuje dobu, kterou byla nucena strávit pod Mengelem, ale i tak to na mě chvílemi bylo až moc. O holocaustu jsem přečetla spoustu knih, ale tady mi popisy toho, co strašného se tam dělo, těch zvěrstev, zdály nejpopisnější, čtenáři podány v té nejsurovější podobě.

28.06.2022 4 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Přečíst se to dalo, místy zbytečně natahované a hned od začátku je vám jasné, kdo je vrah. Konec až moc uspěchaný, chybí nějaké vysvětlení, popsání děje, jak se to vlastně stalo. Postavy jedna vedle druhé se chovají nelogicky a naivně. Spíše nedoporučuji.

28.06.2022 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

O téhle knížce jsem slýchala už roky, ale nikdy jsem neviděla ani film a ke knize se dostala až teď. Čekala jsem více, docela mě to zklamalo. Doufala jsem v rozbor emocí rodičů, když zjistili, co se stalo, případně jak to ovlivnilo jejich pohled na válku.

28.06.2022 2 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Absolutně MUST READ pro všechny. Výzkum, který autor prováděl (provádí) celý svůj život je neskutečně zajímavý a jeho poznatky ke vztahům dost podnětné.

04.05.2022 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Opět jedna kniha, která se úplně nepovedla a její obsah měl zůstat jen v podobě blogových zápisků.
Autorku obdivuji za to, že dokázala udělat ten první krok, uvědomila si, že má problém a začala se léčit. Přestože to je boj na celý život, přeju jí, aby vytrvala a k pití se nevrátila.
Od knihy jsem očekávala, že mi pomůže pochopit, jak se cítí alkoholik, co prožívá, jak vnímá okolí, jak mu může okolí podat pomocnou ruku nebo naopak čím ho můžeme (nevědomky) podkopávat. Případně třeba i nějaké rysy toho, že má člověk sklon k alkoholismu, případně toho, že už je alkoholik a nějaký základní seznam kroků, co by měl člověk podniknout, pokud se rozhodne s tím skoncovat. Ocenila bych i nějakou autorčinu sebereflexi, zhodnocení, co si ona myslí, že to v jejím případě spustilo.
Možná vás to překvapí... Ale v knize nic z toho nenajdete.
Vždy si po přečtení takové knihy říkám, kde byl redaktor.
Závěrem bych ještě dodala, že mít manžela a tchánovce jako autorka, tak asi piju taky.

16.03.2022 1 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavé téma, které ale nebylo využito naplno. Na konci mi zůstalo spoustu nezodpovězených otázek. Vadilo mi, jak si autorka vybrala jen pár historických událostí, kterým se věnovala na několika stránkách a pak skok - jsme o několik let později, ale co se stalo mezitím, se nedozvíme.

16.03.2022 3 z 5

Kydd Kydd Julian Stockwin

Pro mě osobně byly zajímavější informace o různých lanech, součástech lodi apod., než samotný příběh.

16.03.2022 3 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Přestože půst o 16 hodinách držím už skoro rok, tak mi kniha dala spoustu nových informací a pár fajn receptů k tomu. Kniha vás kompletně provede půstem a odpoví na téměř jakékoli Proč?, které vás v souvislosti s půstem napadne. V knize je popsáno spoustu postních režimů s výhodami i nevýhodami.

14.03.2022 5 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Tohle mě vtáhlo už od první věty. Průběžně jsem upravovala svůj názor na to, kdo je vrah, ale přesto se mi nepodařilo uhádnout správně. Doporučuji!

Čas prílivu Čas prílivu Agatha Christie

Nepatří k těm TOP, ale i tak jsem si poslech užila.

08.03.2022 3 z 5

Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Qing Li

Už jen listování touhle knihou bylo terapií - úžasné fotografie nádherné japonské přírody, krajiny, stromů a lesů.
Ano, souhlasím s tím, že většina z nás ví, že být v lese je zdravé, ale v knize je vysvětleno PROČ to tak je a díky čemu je nám v lese tak příjemně - jen zelenou barvou to není.

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Další skvělá detektivka. Doporučuji poslechnout jako audioknihu, výborně namluveno.

Moderní česká cukrařina Moderní česká cukrařina Josef Maršálek

Jako inspirace se dá použít, ale osobně mě z celé knihy zaujaly jen dva recepty, u kterých jsem si řekla, že by stálo za to je vyzkoušet.
Na druhou stranu oceňuji, že všechny recepty jsou poskládané tak, že je lze vyzkoušet s běžným vybavením, které má každý, kdo aspoň občas něco peče, doma.

07.03.2022 3 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Postava Josefíny mě něskutečně bavila, jen škoda, že jí nebyl dán větší prostor. Přestože jsem tušila, kdo je pachatelem, nic to neubralo na skvělém zážitku.

31.12.2021 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Neskutečně silný příběh 3 žen, které nejen přežily koncentrační tábory, ale také se jim povedlo donosit, porodit a ochránit dítě. Člověk při čtení nelidských podmínek může jen žasnout, jak silná dokáže být vůle člověka a co lidské tělo dokáže zvládnout.

31.12.2021 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Slečnu Marplovou mám ráda, ale tahle kniha mě nijak zvlášť neoslovila.

31.12.2021 3 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Slečna Marplová vyřeší i neřešitelné. :) Opět skvělá detektivka.

31.12.2021 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Docela průměrná detektivka, závěr knihy to moc nevylepšil. Po dalších dílech ze série nesáhnu...

31.12.2021 3 z 5

Překvapivá fakta o zvířatech Překvapivá fakta o zvířatech Lucy Cooke

Ano, kniha byla zajímavá a název nelže - veškerá fakta byla (aspoň pro mně) překvapivá. Na druhou stranu mi docela vadil historický rozbor toho, co si lidé o daném zvířeti mysleli a zjistilo se, že to není pravda. Ze začátku to bylo zajímavé, pak už spíše otravné. Přínosnější by bylo uvést více informací o jednotlivých zvířatech.

31.12.2021 4 z 5