Sedm principů spokojeného manželství

„Sedm principů spokojeného manželství“ je vyvrcholením celoživotního díla významného amerického psychologa Johna Gottmana, jednoho z nejcitovanějších a nejvlivnějších odborníků na manželství, rozvody a rodičovství v USA i ve světě. Díky výzkumům prováděným desítky let nabízí John Gottman mimořádně bohatý vhled do problematiky dynamického vývoje soužití v páru. Jeho kniha tak představuje opravdový milník v diskuzi nad otázkou úspěšných dlouhodobých partnerských vztahů. Autor odstartoval svůj vědecký výzkum v roce 1992, kdy shromáždil 700 novomanželských párů, které požádal, aby si 15 minut povídaly o čemkoliv s tím, že si rozhovor zaznamená na kameru. S kolegy tyto záznamy podrobně analyzoval a na základě poměru pozitivních a negativních slov předpověděl, zda spolu partneři vydrží dalších deset let. Porovnání odhadů se skutečností po určené době šokovalo celý vědecký tým, prognózy platily v 94% případů! Ukázalo se, že mezi jednu z klíčových proměnných ovlivňujících výsledek „rovnice šťastného vztahu“ patří vzájemné vnímání kladných a záporných vlastností obou partnerů. Páry, které ve vztahu vydrží, mají pětkrát více pozitivních interakcí, než negativních. Pokud tento poměr klesne pod 5:1, vztah se rozpadne. Podle většiny teorií o vztazích je důležitá komunikace, komunikace, komunikace. Tento mýtus autor vyvrací společně s dalšími mýty, které jsou nejen mylné, ale také pro dlouhodobý vztah potenciálně kritické. Johnu Gottmanovi se podařilo identifikovat schémata poukazující na destruktivní komunikaci a konfliktní vzorce, predikující rozpad vztahu. Jeho profily problémových párů, které dokázaly vzkřísit svůj vztah těsně před rozvodem i příběhy manželů, kteří mají to štěstí a proplouvají životem ruku v ruce, budou jistě poučné i pro vás. A pokud vás zajímá, jak jste na tom právě vy, máme dobrou zprávu. V knize najdete řadu dotazníků a cvičení, podobných těm, které používá John Gottman ve své poradně. Jejich cílem není pouze vypočítat, zda svazek vydrží. Model je upraven tak, aby se dal využívat k co nejpřesnějšímu určení, kde máte v páru největší problémy. Pak se můžete na tato místa zaměřit a programově měnit své reakce a chování. Kniha poprvé vyšla v roce 1999 a stala se světovým bestsellerem. Doteď si udržuje silnou pozici mezi nejprodávanějšími knihami na Amazonu a čítá téměř 700 hodnocení s průměrem 4.5 hvězd z 5. Autor letos vydal aktualizované vydání původní knihy doplněné o nejnovější výzkumy – a právě toto vydání v roce 2015 přineseme českému čtenáři. Zdroj: melvil.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248401/big_sedm-zasad-spokojeneho-manzelstvi-ChL-248401.jpg 4.555
Literatura naučná, Rodina

Vydáno: , Jan Melvil

The Seven Principles for Making Marriage Work, 1999

Kniha Sedm principů spokojeného manželství

domihruzkova

Absolutně MUST READ pro všechny. Výzkum, který autor prováděl (provádí) celý svůj život je neskutečně zajímavý a jeho poznatky ke vztahům dost podnětné.

Layyen

Kniha je fajn, dává dost praktických rad, ale občas jde k feministickému stylu řešení problémů.. Chlap by se měl chovat spíše jako žena a to vyřeší problémy, můži musí být citliví atd.. Je to lehce jednostranné ale i tak má kniha co nabídnout.. Pro páry kde je žena v domácnosti a vyhovuje jí to, tato kniha určitě není x protože jiný než vyrovnaný a citlivý přístup v knize není doporučován..

Analady

Název této knihy ve mně vzbudil jak pochyby, tak i zvědavost. Ta nakonec zvítězila a jsem tomu ráda. Autor si na ní dal opravdu záležet. Výborná kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

za_ne_ta
31.07.2021

Velmi prospěšná kniha. Ukazuje co děláte špatně a jak to změnit. Obsahuje praktická cvičení která vedou k poznání jeden druhého, ale i k řešení praktických záležitostí jako je řešení krize nebo dělení úklidu, atd....

puchal
01.04.2021

3-4* nevím :))
uvědomíte si jak zapracovat na některých situacích vztahu nebo co třeba děláte blbě naprosto neúmyslně. Jinak najdete za každou kapitolou kvízy a různé cvičení, které nikdy neuděláte ,)

Pistácie
06.05.2020

Tuto knihu jsem původně koupila pro svého budoucího manžela (upozorňuji, že ji sám chtěl). :D Ale pak mi to nedalo, a také jsem se do ní začetla. Opět se mi potvrdilo, že i odborná knížka může být velmi čtivá. Líbilo se mi odkazování na příběhy různých párů, takže jako čtenář jsem si vše mohla ihned představit v praxi. Je vidět, že o tématu lásky, manželství, rozvodů i rodičovství se dá psát do nekonečna a nikdy to nebude vyčerpané. Je to stále aktuální, je to kolem nás. My si to žijeme. Dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých věcí. A ujišťuji vás, že plnění úkolů z knihy není nuda, naopak se s partnerem nasmějete a dozvíte se o sobě navzájem spoustu nového. :)

inkara
29.01.2019

Kniha, u které zažijete mnoho "ajo" momentů. Čte se příjemně a najdete tam zajímavé tipy, nápady a poučení.

angloumene
15.01.2019

Sedm principů je obsahově zajímavá kniha, která ale nesmírně tratí na svém literárním stylu. Trošku méně amerického pojetí a neustálého omílání stejné myšlenky dokola, mohla by mít většina kapitol o dobrou polovinu méně stránek.

Na druhou stranu mám pocit, že rady obsažené v knize skutečně mohou vylepšit každý vztah. Asi nejzajímavější mi přišla část věnovaná agresivnímu stylu komunikace, podle kterého autoři dokáží velice přesně předpovědět, jestli dojde k rozpadu vztahu nebo ne. Ostatní rady se týkají zejména prohloubení vzájemných vztahů a nalezení hlubší intimity (nejen sexuální). Jedna ze závěrečných rad zní, že partnera máme brát jako milou návštěvu - snažit se mu zpříjemnit společné okamžiky a nerozzlobit se kvůli každému malému přešlapu. Jednoduché, pravdivé a poučné.