dia.riedl dia.riedl komentáře u knih

Kůže Kůže Mo Hayder

Mě Kůže taky zklamala. Po Rituálu, který mě hodně bavil tématem, atmosférou, kde mě začala bavit i linka Blechy, mi Kůže přišla neucelená - vůbec jsem nechápala spojitost mezi oběťmi, vyšetřování bylo opět odsunuto na druhou kolej, tři čtvrtě knihy se řeší Blechy rodinné záležitosti a Caffreyho honba za...strašákem. Souvislost s vrahem a oběťmi, místy činu...žádná. Až na poslední tři díly jsem z téhle "detektivní" série fakt zklamaná.

16.11.2021 2 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Příběh je našlápnutý od první stránky, celá kniha je skvěle napínavá a překvapivá. Při čtení mi kolikrát bylo docela úzko, když jsem nevěděla, co od postav mohu čekat. Příběh je dost dobře zamotaný, nicméně konec mě musím říct trochu zklamal. Přišlo mi to až moc překombinivané, když k tomu nevedly žádné stopy v průběhu děje. Ale celkově jsem si knihu fakt užila, Caffrery je úžasný, když si vzpomenu, jak jsem trpěla u Pečovatele...tady jsem ho žrala. I ostatní postavy včetně Honeyho a Moliny - byli skvělí tahouni příběhu.

30.05.2020 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Při čtení kniha může působit dost chaoticky, přeskakujeme nejen mezi postavami a místy, ale často i v čase (jednu scénu vidíme z více pohledů, některé si předcházejí nebo na sebe scény navazují, ale sledujeme postavy na jiném místě, apod.). Bylo pro mě také těžké orientovat se v cechách asasínů a Spárů a vůbec, kdo je na čí straně, kdo co tajně plánuje a s kým. Do toho všeho ještě vstupovali bohové... A tak i když ke konci už jsem vnímala příběh víc jako celek a některé věci zapadly do sebe, nepamatovala jsem si například informace ze začátku knihy a u některých postav jsem ztrácela nit (když se objevili dejme tomu ve třetině knihy, pak dlouho dlouho nic, už jsem si je jen špatně zařazovala - takový Lamač kruhů, Toc).
Protože se chystám v sérii pokračovat, přečetla jsem Měsíční zahrady vzápětí podruhé a díky tomu to byl dokonalý zážitek, od prvních kapitol mi všechno dávalo smysl, wow momenty musím říct stojí opravdu za to (některé chvíle - např co se děje okolo Pačesa, Rychlýho Bena...co dokázal Paran..i všechny intriky ve městě) no jsem nadšená!
U této knihy je prostě potřeba trpělivost a hodně pozornosti a také to ze začátku bráttak, jak to je. Vykašlala bych se na listování ke "slovníčkům" vepředu i vzadu, autor vám většinou v textu připomíná kdo daná postava je, ke komu patří nebo co dělá pomocí oslovení.

17.03.2020 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Výborné! Konec byl sakra napínavý a až do té chvíle jsem knihu vůbec nepovažovala za horor.
Takový pocit bezmoci nikdy nechci zažít, jde z toho hrůza jen při čtení. V jednu chvíli jsem ani já nevěděla, komu můžu věřit. A co teprve Ro!
Navíc se kniha moc dobře četla. Co víc si přát!

21.06.2019 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Kniha byla supr. Je to spíše vypravování o skutcích Robina a jeho zbojníků než ucelený příběh. Kniha je hodně romantická, ze vší té lásky už mě ale trochu bolela hlava..
Robin a jeho přátelé jsou samozřejmě skvělí!

03.06.2018 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Nedokážu říct, co mě na této knize tak upoutalo - už jako malou holku - ale budu jí číst zas a znova!

13.07.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nádherný příběh. V první půlce jsem se nepřestávala smát, ve druhé jsem nemohla přestat brečet.
Postavy si naprosto zamilujete, Liesel (mimochodem, celou knihu jsem bojovala s tím, jak mám její jméno vyslovovat...SAUMENSCH), Hanse, Maxe, Rudyho!!
Přečteno za čtyři dny, ale musíte si zvyknout na styl psaní.

19.02.2017 5 z 5

Třetí ucho Třetí ucho Jan Hamouz

Jedním slovem FAMÓZNÍ. Podle anotace jsem měla o příběhu jinou představu - čekala jsem nové postavy a jiné prostředí, osudy, ale příběh dost dobře navazuje na první knihu a mnoho, ač v samotném ději nijak podstatných scén, získává díky tomu větší rozměr a oba díly působí celistvě. Chci také vychválit zpracování, protože na to, že má kniha 750 stran, čte se velmi plynule, kapitoly jsou krátké a styl je velmi čtivý, takže kniha krásně ubíhá. Byla jsem také ráda za vypracované mapy světa.
Opět sledujeme tři hlavní roviny příběhu s hlavními protagonisty, které se ale v druhé polovině knihy ještě rozběhnou, objeví se některé "staré" postavy a náznaky dalších osudů.
Přestože některé pasáže v druhé půlce knihy mi přišly zdlouhavé a nezáživné (poznat nová místa a království je jistě fajn, ale tady jsem měla pocit, jako bychom se zasekli a nic tak podstatného se chvíli nedělo, jen stránky a stránky popisů, nakonec příběh přecejen eskaloval a posledních 100 stran jsem četla téměř bez dechu.
Jsem opravdu nadšená, za mě Třetí ucho překonalo Polovičního krále, osud postav nebyl tak temný a beznadějný, všechny příběhové linky byly zatraceně zajímavé a napínavé. Nejvíce mě nadchl příběh Ika a jsem nadšená, že se autor rozhodl věnovat této postavě a pak krále Dara. Vývoj postav v průběhu knihy byl skvělý.
Poznáváme z tohoto světa další roviny, jak zeměpisné, tak ty náboženské, některé nejasnosti z prvního dílu získávají pevnější obrysy, ale ke konci příběhu se objevují nová překvapení. Už teď tedy doufám, že se budeme moct těšit na další pokračování, protože druhý díl věru nezklamal!

04.02.2023 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Za všechny padlé doufám, že z něj bude dobrý král.

28.06.2019 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Může obsahovat spoilery

Kniha se čte jedním dechem, je napínavá, zvrat je výborný a perfektně načasovaný. Ale. Kniha nepřináší nic nového...přijde mi, že všechny thrillery co teď vychází (Dívka ve vlaku, Pusinka, Manželé odvedle, Žena v okně apod.) jedou podle stejné šablony, hlavně co se týče postav a částečně i rozuzlení....hlavní postava má do určité doby nějaký charakter, ne vždy sympaticky, a po zvratu dochází ke zlomu i u té postavy a zrovna tady mi to bilo do očí...a také se mohla více řešit Jane, ne pořád Cass a její prášky a telefonáty...
Četla se opravdu dobře, ale spíše mě naštvala...

14.07.2018 3 z 5

Bohové a stvůry Bohové a stvůry Jan Hartman

Je to to super knížka. Moc dobře se čte.
Jen mě mrzí, že je taková nedotažená...ke konci knihy se úplně nesmyslně objeví nové postavy a podle mě, kdyby se autor pořád soustředil na ty hlavní, mohl být konec zajímavější (konečná pointa je ale moc dobrá!)
Hrozně mě baví tyhle teorie o náboženstvích...stvoření světa a tak...pár "myšlenek" už mi ale přišlo opravdu přes čáru...

Přesto ale doporučuji, kdo má rád Browna a Rollinse...tohle je taková hezká česká napodobenina :-)

20.06.2018 4 z 5

Hra věží Hra věží Daniel O´Malley

Tak to byla pecka! Skvěle propracovaný děj a "svět" Skupiny. Akční, zábavné a zajímavé, postavy naprosto parádní.
Myfanwy především. Ta ženská mi padla do oka hned v parku a neustále mě překvapovala.
Gestald je velice zajímavá postava! Palev nahoru, s nikým podobným se nejspíš v knize nesetkáte.
Výborně vymyšlené byly i některé schopnosti, Eckhart s Gubbinsem mě bavili..!
Skvělý napínavý příběh, jen konec mi přišel trošku natahovaný, ale poslední kapitola mě tak nějak pohladila na duši.

08.03.2018 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

"A jak to udělal? Jak to ten muž dokázal?"

"Zavolal si netvora."

18.04.2017 5 z 5

Přečteno v originále. Hned jak jsem tuhle knížku uviděla v knihkupectví, musela jsem jí prostě mít! :D Tima Burtona zbožňuju, jeho filmy, kresby.. Bože, ty ilustrace jsou senzační!! :D

01.02.2017 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Půlnoční knihovnu jsem prvně neměla v plánu číst, pak mě ale nalákaly recenze a ohlasy a říkala jsem si, že díky ní taky třeba zjistím něco o sobě a najdu svou cestu.

Musím říct, že ze začátku se mi kniha moc nelíbila. Nora byla hodně nesympatická a nedokázala jsem s ní soucítit.
Nesedl mi styl psaní Matta Haiga, pro populárně naučnou četbu je to myslím fajn, na beletrii to pro mě bylo málo čtivé a bez emocí.
Proprouvala jsem s Norou prvními alternativními životy zcela bez zájmu. Necítila jsem potřebu zajímat se o vedlejší postavy a Nořiny pocity.
Překvapil mě i samotný koncept a pravidla "cestování", kdy Nora vstoupila do života svého jiného já a byla naprosto ztracená.
Přišlo mi, že to přináší více škody než užitku...

Ve druhé polovině se ale něco zlomilo, když přišel na scénu Dylan a po něm Ash. Vlastně i samotná Nora se změnila, a příběh jsem dočítala s chutí.
I samotné paralelní životy nabraly na zajímavosti a na pocitech. Najednou měly pro naší současnou Noru váhu, najednou jimi jen neproplouvala, ale prozkoumávala je do hloubky, to se mi líbilo.

I když byly životy, kde byla Nora šťastná, byl tam nešťastný někdo z jejich blízkých. Teprve když Nora pochopila kouzlo opravdového žití, mohly se stát neuvěřitelné věci.

Kniha má opravdu zajímavou myšlenku, ale příběh mohl být podle mě zpracován lépe.
Nedokážu říct, jestli se ke knize někdy vrátím.

05.02.2024

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Dům v blankytně modrém moři...nechtěl bys být tam?

Ale já tam byla. S každou stránkou, s každou větou. Na ostrově Marsyas s Arthurem, s Thaliou v zahradě, s Theodorem v jeho skrýši, s Lucym a ostatními na dobrodružné výpravě. Byla jsem tam, když měl Lucy noční můru nebo když Sal bojoval o své místo, když Phee nechala vyrůst květinu, byla jsem s Linusem ve vlaku, když tohle všechno opouštěl.

Začátek knihy měl pro mě takovou '1984' atmosféru, s tou spoustou pravidel práce pro OPPOM a kancelářským stereotypem. Z tohohle šedého světa pak ostrov Marsyas působí skoro až pohádkově a on vlastně i kouzelný byl. Díky těm, kteří ho zvou svým domovem.

A tak i Lunus Baker postupně zjišťuje, že nestojí za to věřit všemu, co je psáno na papíře, a že život, který se rozhodneme žít je mnohdy tisíckrát šťastnější než ten, který nám připadal rozumný.

Musím ale přiznat, že romantická linka mi moc nesedla, jen tím, že jsou to čtyřicátníci. Bylo to jako sledovat své rodiče, jak spolu cukrují...:-D

Ani jsem nečekala, jak mi příběh a hlavně děti přirostou k srdci. Ale tahle knížka mě dojala k slzám hned několikrát.
Není vůbec smutná, je vřelá, citlivá, vtipná a krásná.

Přečtěte si jí.

06.09.2023 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Tak tohle bylo opět něco! Naprosto mě ten příběh pohltil.
Sledujeme příběh čtyř sourozenců - dětí slavného zpěváka Micka Rivy, který jim bohužel nedal do života pranic víc než své jméno. Každý z nich si z dětství nese vlastní břemeno, zároveň je spojuje velmi silné rodinné pouto a taky láska - láska k oceánu a k surfování. To, jak celý život drželi při sobě a jeden pro druhého by udělal cokoliv, bylo nádherné.

Zároveň poznáváme i příběh jejich matky, June, o zprvu krásné romantické lásce, který vám s postupem času zlomí srdce. A znovu. A zase znovu.
Myslím, že tahle část byla na knize to nejlepší. Mick Riva dokázal rozdat tolik lásky a důvěry, aby pak na další stránce všechno rozdupal a zničil. Protože nebyl jejich. Byl všech.

Co mě na knize maličko zklamalo, byl konec, kde se zbytečně řešily probléme náhodných účastníků večírku a závěr, kde se konečně řeklo, co se říct mělo, na mě působil dost ufňukaně a o Mickovi jsem smýšlela ještě hůř. Zároveň jsem čekala, že onen požár bude mít mnohem dramatičtější dohru.

Celkově jsem ale z knihy nadšená. Taylor Jenkins Reid mi opět ukázala, že umí sakra dobře psát (samozřejmě stejnou měrou i Dana Křepelová, překlad je výborný).

02.08.2023 4 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Druhý díl ze série o kavárně Funiculi funicula byl za mě bohužel o trochu slabší a repetetivní. V knížce jsou opět čtyři na sebe nenavazující příběhy, bohužel postavy mužů, kteří kavárnu navštíví, mi byly méně sympatické, než tomu bylo v první knize. Příběhy a především důvody 4 osudných setkání jsou opět velmi zajímavé, ale žádný z nich mě nijak hluboce nezasáhl. Ze všech příběhů pak výrazně vystupuje příběh Kazu, která v kavárně obsluhuje, který je velmi silný.
Velmi zajímavou postavou je také Kjóko, která je svým způsobem vlastně otravná, zároveň do jinak klidné, tiché a malinko pochmurné atmosféry kavárny přináší trochu šťávy.

27.06.2023 4 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Pro mě měla kniha docela pomalý rozjezd. A to i přes to, že jsme hned vrženi do děje, kde postavy už mají nějakou minulost, kterou mi ale teprve odkrýváme. Zároveň mi vlastně každá z postav byla nesympatická. Ke konci jsem ale do příběhu byla už tak zainteresovaná, že jsem se nemohla od čtení odtrhnout. Přijdou zásadní odhalení a za mě to nemělo chybu, ani žádný zádrhel, kdy by příběh v průběhu skřípal.
Po dočtení můžu říct, že to bylo vážně dobré!

25.01.2022 4 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Věděla jsem, že tahle knížka se mi bude líbit! Hezký náhled do dospívání chlapců, moc dobře se to četlo, příběh mě překvapil, dojal i mě z něj mrazilo. Přesto mě trochu mrzela předvídatelnost konce. Sdílím ale obdiv k mladému autorovi.

09.06.2021 4 z 5