Devorah Online Devorah komentáře u knih

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

Tak to byla jízda s Herculem Poirotem. Opět vstupuje na scénu a opět ve vrcholné formě. Tentokrát to vypadá, že bude mít plné ruce práce s vychytralým vrahem, který zabíjí rychle a nemilosrdně.
Příběh začíná, když je zabit samolibý lord, z jehož vraždy může profitovat více lidí. Na Poirotovi je, aby s Hastingsem odhalil vraha dříve, než opět udeří.
Poirot je zde ve své vrcholné formě, vtipný, ironicky kousavý. Zatímco Hastings by zasloužil pověsit do průvanu - přinejmenším. Jeho postava je zde nudná, plochá, věčně kritizující, beze špetky empatie. Kam se, sakra, poděl ten obdivuhodný přítel a věrný Poirotův druh?
Co se ale zápletky týče, je skvělá, do nejmenších podrobností promyšlená. A finále s odhalením vraha pak přinese čtenáři jedno velké poklesnutí čelisti nad tím, jak to ta Agatha Christie zase výborně vymyslela. Tleskám!

30.07.2023 5 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Když jsem tuto kniha četla, nejspíš byla špatná konstelace. Jinak si neumím vysvětlit, že jsme se - já a kniha - nepotkaly. Spíše jsme se míjely, už už to vypadalo nadějně, ale pak přišel konec.
Možná pokud bych byla pod vlivem alkoholu, či jiných látek, mělo by čtení grády. Líbilo se mi v tom spalujícím vedru číst o melounovém cukru, ačkoliv jsem nerozumněla v podstatě ničemu, co mi autor vyprávěl. Občas to mělo náboj, grády, ale pak příběh sklouzl zase zpátky k psychedelickému příběhu z říše snů a já byla opět polapena všudypřítomným melounovým cukrem, který už nebyl tak omamný jako na začátku.

26.07.2023 2 z 5

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

Příběh o krutém životním údělu krále Oidipa, jenž nevědomky zabije svého otce a ožení se se svou matkou.
Úžasná je hlavní myšlenka díla, a to, že člověk má osud vlastně předurčen a není možné proti němu bojovat. A to je to, co osloví i současného čtenáře. Co se týče děje, ten velmi poutavý, téma, které stále láká i přes svou dráždivost. Co ale rozhodně není pro každého je archaický jazyk spolu s veršovanou formou zabalenou do patetického stylu.
Nebudu nalhávat, bylo to těžké a myslím, že teď raději Řecko,než klasickou řeckou literaturu.

01.07.2023 2 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Obyvatelé malého ospalého anglického městečka si mohou v místním plátku přečíst inzerát, který oznamuje, že bude spáchána vražda. Zvědavci se dostaví na místo a čekají, co se bude v ohlášený čas dít. Místo hry na vraždu ale opravdu dochází ke zločinu a ke slovu a vyšetřování se dostává slečna Marplová.
Stařenka zde fušuje do řemesla policejnímu inspektorovi, sem tam se dozvídá díky klepům nové a nové informace, které nakonec vedou k pachateli.
Finále je v této knize opravdu velkolepé, včetně vylíčení celého pozadí tohoto zločinu. A já se mohu těšit na další setkání s touto starosvětskou pannou.

14.06.2023 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Jde o velmi dobře propracovaný melancholický příběh s prvky fantasy, který vyvažuje romantická linka táhnoucí se celou knihou.
Hlavní hrdinka Adeline uzavře dohodu jedné noci s temným stínem, aby si mohla žít svůj život po svém. A také žije, i když ne tak, jak si představovala. Stává se nesmrtelnou, prochází světem, staletími až do roku 2014, kdy potkává Henryho v New Yorku a celé její dosavadní bytí se tím změní.
Zápletka je hodně lákavá, navíc jí výborně doplňuje vypravěčský styl autorky a i přes svou značnou délku se čte velice lehce.
Co mne trošku mrzelo, že pozornost byla věnována zbytečně moc pocitům Addie, jejím nadějím, strádáním, obavám, pochybnostem na úkor toho, jak se celý svět během těch staletí změnil.
Ale i tak jde o krásný osobní příběh, který v nás rezonuje dlouho po přečtení a možná i díky tomu nejednoznačnému a otevřenému konci.

09.05.2023 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová je dílo plné silných emocí. Dokonalá potěcha pro náročnější čtenáře. A ačkoliv jsou zde použita květnatá souvětí, přesto děj snadno plyne a přímo pohlcuje.
Postava Jany Eyrové do jisté míry odráží spisovatelčinu životní zkušenost s výchovou v dívčí škole a prací guvernantky.
Na začátku se seznamujeme s dětstvím Jany, poznáváme bezpráví a příkoří, kterému byla vystavena jak u své tety, tak i ve škole. Nic pro slabé povahy. Ve druhé polovině knihy pak Jana dělá vychovatelku na panství pana Rochestera. Ten zde není vykreslen jako přitažlivý muž, ale spíše jako hulvát. A přesto scény s ním a křehkou Janou budou patřit k těm nejžádanějším. Rozhodně nelze čekat romanci dnešní doby. V tomto případě je láska mnohem více sofistikovanější, uveřitelnější a o dost emotivnější.
V závěru vše vygraduje do velkého finále a nádherně do sebe zapadne.
Tato propracovaná romance v sobě skrývá mnoho, nelze ji přečíst jen tak, musí se o ní přemýšlet a prožít.

30.04.2023 5 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Olala, anotace byla více než slibná. Navíc mne navnadilo, že román vznikal na sklonku autorčina života, kdy se ohlížela za svým životem a bojovala s pocitem, že jí toho hodně proteklo skrz prsty - čili půjde tedy o vyzrálé dílo. Hmmm, víc už jsem se splést nemohla.
Ústřední hrdinka Anna se náhodou setkává s mužem, kterého si před osmi lety chtěla vzít. Vystupuje zde po celou dobu jako veskrze trpělivá, klidná a ctnostná žena, ačkoliv já v ní spatřuji spíše pasivní osobu plnou lítosti. Není to zkrátka žádná sebevědomá Emma, nebo dokonce emancipovaná Elizabeth Bennetová. Škoda, mohla z ní být klasická žena bořící zkostnatělé konvence.
Co se týče zápletky, ta mne zklamala. Je prvoplánová a v podstatě jí čtenář očekává od začátku knížky.
Škoda, Austenová umí rozhodně lépe a za mne jen promarněný čas.

06.04.2023 2 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

V této knize pomáhá slečna Marplová policii vyšetřit zločin, který se stal u její přítelkyně - v jejich domě, v knihovně se našlo tělo mladé ženy, jíž nikdo nezná. A to je prvotní úkol, který se snaží Jane Marplová rozluštit. A i když jí mnozí vnímají jako popletenou starou dámu, opak je pravdou. Vystupuje zde plná života, má spousty trefných poznámek a čtenáře baví svými výroky.
Jako vždy , i v tomto případě, se jedná o pečlivě propracovanou zápletku s překvapivým rozuzlením. Jedno je jisté, milovníci Agathy Christie nebudou zklamaní.

02.04.2023 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Knihy Delphine de Vigan pro mne vždy znamenají sázku na jistotu a ani tato není výjimkou.
Její styl o jednoduchých větách nejspíš nesedne každému, nicméně právě tím dotváří bezútěšnou a depresivní atmosféru - zkrátka nepoužije slova navíc.
Jak u autorky bývá zvykem je i toto provokativní a konfliktní příběh, který je zároveň i velmi citlivý a veskrze dojemný.

23.03.2023 5 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Jsem velký fanoušek Agathy Christie, tudíž pro mne bylo přímo povinností přečíst si tuto knihu povídek. Některé jsem již znala z dřívějších knih, jiné pro mne byly úplnou novinkou.
Celkově je pro mne tato sbírka ale velmi rozporuplná, za což nemůže spisovatelka, ale nakladatel. Ne všechny povídky se k sobě navzájem hodí a o mrazivých vraždách si můžeme nechat zdát. Některé nemají vůbec detektivní zápletku, nicméně se u nich čtenář výborně pobaví ( například Potíže v zálivu Pollensa).
Jako nejlepší samozřejmě hodnotím příběhy s věhlasným Herculem Poirotem a slečnou Marplovou. Ty další například s Tommym a Pentličkou, nebo Parkerem Pynem postrádají již patřičnou šťávu.

19.03.2023 4 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Pohodová kniha s oprýskaným poselstvím, ale vášní v srdci, to je kniha Dobrý ročník.
Děj je místy romantický, ale kdo z nás občas nechce trochu té romantiky? Navíc výborně zapadá do celkového příběhu.
Mírně nafoukaný anglický hejsek Max přijede do slunné Provence kvůli úmrtí svého strýce, kterého přestal vídat. A jak to tak bývá, potká zde krásnou Francouzku Fanny a přerod ze sobce v bodrého chlápka omámeného francouzským vínem, jídlem a šarmem zmiňované Fanny může začít.
No a já si dopiji skleničku červeného vína, dám si tapenádu s křupavou bagetou a jdu zabalit věci na výlet do Provence.

07.03.2023 5 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Na začátku čtení této knihy to vypadalo, že se ze mne stává přední fanynka Sorrentina. Byla jsem nadšená hlavním hrdinou, Tonym Pagodou, zpěvákem, milovníkem drog, žen i slastí života. Provokuje a ironicky glosuje svět a život kolem sebe. Touží po lásce, citu a troše náklonosti.
Občas mne sice mírně vytáčel Sorrentinův styl, zacházení do zbytečných podrobností, které čtenáře unudí, než pobaví. Přední fanynkou jsem se tedy nestala, ale i tak je to hodně povedená knížka, která si pozornost zaslouží.

25.02.2023 4 z 5

Smysluplná vražda Smysluplná vražda Agatha Christie

Opět další kniha ze série se slečnou Marplovou, postarší šedovlasou dámou s mrštným jazykem. Ta zde není tolik všetečná, ale spíše mile zvídavá.
Slečna Marplová navštíví svou přítelkyni z mládí a zločin, který záhy nastane tentokrát pozoruje a tolik nezasahuje do vyšetřování. Samozřejmě vraha odhalí dříve,než policie, jak už bývá zvykem, ale víc než o zločin tu jde o psychologii postav. Jsou výborně propracované a nejen hlavním, ale i těm vedlejším je zde dán prostor. Co se týče atmosféry ta by se dala pomyslně krájet.
Čtenář si tak užije zločinu a napětí na pravém anglickém sídle a ochutná i trochu toho anglického počasí a životního stylu vyšší společnosti.

11.02.2023 5 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

K této knize se slečnou Marplovou se ráda čas od času vracím. Je trochu jiná, než ostatní knihy, kde se Jane Marplová vyskytuje, a přesto je to stará dobrá a hlavně všetečná slečna Marplová.
Tentokrát změnila kulisy anglického venkova za Karibik. Moře, pláž, slunce, horko a vražda. A Jane Marplová má najednou plné ruce práce s rozplétáním tohoto zločinu. A my se spolu s ní snažíme zjistit, zda se opravdu zločin stal,nebo to byla jen náhoda. Atmosféra začne houstnout, další mrtvola se objeví na scéně, a nám je jasné, že se mezi hosty skrývá vrah.

05.02.2023 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Novinářka a spisovatelka Petra Procházková vypráví v knize Frišta příběh přímo z ulic Kábulu. Život je zde vykreslen velmi věrohodně a realisticky, se smyslem pro humor. Musím říci, že kniha je napsána čtivě a přináší i témata k zamyšlení, např. střet kultur. Herra, hlavní hrdinka je pro Afgánce příliš moderní, nespoutaná, zatímco pro Američany spíše zaostalá, málo progresivní. Ten všudypřítomný střet s realitou a nepochopení jiné kultury s prvky humoru mne bavily.
Jediné, co mi přišlo uspěchané, nedodělané, je závěr knihy, jakoby na sílu. Nicméně i tak ji doporučuji všema deseti.

02.02.2023 5 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Opět jsem se při čtení knihy od paní Davouze skvěle bavila. Pojednává sice o věcech všedních, nicméně díky lehkosti s jakou je celá kniha napsaná, si jí čtenář prostě užívá.
Formou vzpomínek tak dává nahlédnout do života v Bretagni, který není vždy jen krásný. Stejně tak se zde vyskytuje i spousta negativních pocitů, které ale autorka skvěle odlehčila a díky tomu má čtenář tendence se usmívat.
Jsem prostě nadšena z té milé, příjemné a uvolněné atmosféry. Prostě, bravo!

26.01.2023 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

V této knize se Bussimu podařilo vytvořit skvělé napětí od první do poslední stránky. To mne nutilo knihu číst, neodkládat a doslova hltat každé slovo plné dalších a dalších pochybností. Ano, pochybnosti jsem měla až do konce a také neúprosný pocit, že si s námi autor hraje jako kočka s myší. Nahrává tomu i retrospektivní styl vyprávění, kdy čtenář stále jen kdesi tápe.
Dle mého je dílo skvěle promyšlené, žádné zbytečné průtahy a nudné odbočky se tak nekonají.

12.01.2023 5 z 5

Pařížský polibek Pařížský polibek Maggie Ritchie

Pařížský polibek je román, jenž vypráví o bláznivé, sebezničující a návykové milostné aféře mezi významným sochařským géniem v podobě Augusta Rodina a jeho studentky Camille Claudelové.
Příběh nás zavádí do bohémské a avantgardní Paříže mezi uměleckou společnost a čtenář si tak přijde na své v podobě významných děl, osobností, klepů i milostných avantýr. Autorka se snažila, jak se sama zmiňuje, většinou držet reálií, pouze ve sporných případech použila vlastní imaginaci - pro poutavější příběh. A ten se jí rozhodně povedl.

04.01.2023 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Gaiman odvedl sakra dobrou práci, když se rozhodl převyprávět staré příběhy o severských bozích. Zavádí nás do úžasného a drsného světa obrů, oživlých mrtvol, spravedlivých, ale také lstivých a úskočných bohů. Některé povídky jsou velmi vtipné, jiné naopak místy až depresivní, ale přesto je vše skvěle vyváženo. A jako bonus navíc hodnotím nádhernou obálku, která celé dílo pěkně uzavírá.

14.12.2022 5 z 5

Chtělo by to nový jména Chtělo by to nový jména NoViolet Bulawayo

Jedno velké oddechnutí po přečtení této knihy. Tentokrát to trvalo a trvalo, než jsem se prokousala až na konec. Vůbec mi nesedl styl, jakým je toto dílo psáno. Z mého pohledu šlo o jakousi křečovitost, která se linula celou knížkou. Vše bylo na sílu, děj neplynul přirozeně chvílemi se čtenář až ztrácí ve zmatečném vyprávění hlavní hrdinky.
Po kapitole, kdy se ona hrdinka Miláček dostává do vysněné Ameriky opět přichází rozčarování, a to jak její, tak mé. Ona je zklamaná z toho, že Amerika není jen ten velký sen o lepším životě a já z toho, že vlastně není ani o čem pořádně vyprávět.
Již nikdy více.

06.12.2022 1 z 5