Devorah Online Devorah komentáře u knih

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Jedna z nejlepších detektivek od autorky, co jsem četla. Nevyskytuje se v ní ani Hercule Poirot, ani stará známá slečna Marplová, ani Tommy se svou Pentličkou. Začíná úžasným citátem od W. Blakea: "Někdo se rodí pro lásky sladkou moc, jiný se zrodí pro nekonečnou noc..." A vlastně v tomto duchu se nese samotná kniha, která je v podstatě psychologicky laděnou detektivkou. Zpetně si pak totiž můžete uvědomit, že vrah mohl ovlivnit svůj osud, ale vydal se na špatnou cestu dobrovolně.

15.06.2015 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Kniha přečtená, ještě dlouho mi "ležela" v hlavě. Je pravda, že zápletka výborná, nicméně na autorčin styl jsem si celou knihu nemohla zvyknout. Vleče se to, vleče. Ale člověk je tvor zvědavý, tak jen to mě nutilo číst dál. A pokud jde o tu zápletku, nevím, kdo z těch dvou byl větší šílenec, zda ona, nebo on, protože s ní zůstal?

10.06.2015 3 z 5

Hrobka Hrobka Kate Mosse

Pro mě první kniha, co jsem od autorky četla a bezesporu její nejlepší. Díky téhle knížce jsem se i kdysi více začala zajímat o tarot. Dokáže čtenáře vtáhnout do děje, úžasně se tu prolíná současnost a minulost a vy netušíte, oč jde :-)

29.05.2015 5 z 5

Tajná kniha Tajná kniha Irena Obermannová

Knihu jsem četla na základě toho, co se okolo ní kdysi strhlo. Musím říci, že to byla první a poslední knížka, co jsem od ní četla. Nedokázala jsem si zvyknout na ten příšerný styl, to vyjadřování, vlastně jen o pocitech, o tom, co říct, jak se zachovat - ano, je to zamilovaná žena, ale taky žena v určitém věku, po určitých zkušenostech, v životě jí už něco potkalo....takhle se taková žena nevyjadřuje. Styl puberťačky, co prožívá, jestli a pokud vůbec jí dotyčný zavolá. Ne, nedočetla jsem a musím říct, že jen zvědavost mě nutila knihu halabala pročítat, abych se dostala na konec. Pro mě už nikdy více.

29.05.2015 odpad!

Smrt a sedm němých svědků Smrt a sedm němých svědků Anna Bauerová

Připomíná mi Agathu Christie. Vražda na zámku Nelahozeves. Krásné prostředí, humorné vylíčení hlavních charakterových vad hrdinů. Kniha se čte jedním dechem. Kdo rád detektivky z českého prostředí, z prostředí uměleckých luhů a hájů (zámek, malíři, kunshistorici) tato kniha je pro něj jako stvořená.

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

Piková dáma mi přišla výborná. Obecně miluju ruské romantiky a nejvíc asi Puškina a musím říci, že s tímto dílem nešlápnete vedle. Nasajete dobovou atmosféru z vyšších kruhů ruské šlechty, trochu znuděnosti, trochu více sentimentality a i trochu mystiky. Navíc je to novela s jednoduchým dějem a velmi rychlým spádem, neprohloupíte.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Pro mě bezkonkurečně to nejlepší, co kdy "teta" Agatha napsala. Není tam Hercule Poirot, dokonce ani slečna Marplová, tak jsem si kdysi, když jsem před x lety tuto knihu v salátovém vydání četla, říkala, to bude otrava a kdepak! Chytne a nepustí. Je sice fakt, že pointa toho, kdo je vrah je možná trochu přitažená za vlasy, ale nijak to knize neubírá. A nejlepší je pro mě fakt, kdy někdy před koncem čtete, jak si dva hlavní hrdinové pohlédnou do očí tomu druhému a zjišťují - vzhledem k tomu, že bych prozradila děj, nemůžu říct co, ale tahle pasáž mě vždycky dostane a oni dva neví.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Výborné. Četla jsem jako dítě, nerozumněla jsem. Četla jsem v pubertě, začínala jsem chápat, ale teprve v dospělosti nalézám. Je to opravdu výborná knížka, ke které se můžete kdykoliv vracet a stále v ní budete nacházet. Mohu doporučit, kdo vládne francouzštinou, čtěte v originále. Ještě lepší, než v češtině, ale to už je na preferencích každého z nás.

Hořící kříž 1 Hořící kříž 1 Diana Gabaldon

U mě je to přesně naopak, první polovina knihy mě bavila víc, než druhá :-) Pak už mi to přišlo o ničem a takové rozbředlé. 100x omleté téma Claire a Jamie, je pravda, že i když jim je již "tolik", stále mezi nimi funguje vášeň, ale číst to několikrát, v každé knížce, kdy problémy řeší tak, že mezi nimi dojde na "vášnivý sex", hmmmmmmmm......ale jo, pořád se mi to líbí, asi jako každé ženské, jen s výhradami. A rozhodně míň, že Bubny podzimu. Asi záleží na člověku.

27.05.2015 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Řekla bych, že Cizinka a Mořeplavec jsou nejlepšími knížkami z celé série, mohu tedy hodnotit jen ty, které u nás vyšly česky. V angličtině je to na mne příliš velké sousto - autorka je velmi narativní, takže já pouze česky. Nicméně Cizinku vřele doporučuji všem, které rády romantiku, napětí. Občas je děj možná až příliš do historických podrobností, ale kdo rád historii, rozhodně to na ději nijak neubírá. CO se týče českého překladu, nikdy nezapomenu na červenou tužku, kterou jsem měla poblíž :-) Nejhorší asi byly gramatické chyby, které byly snad na každé stránce a kdy zaměnili pana Butlera s Hitlerem na večerním soaré, to byla opravdová bomba.

27.05.2015 5 z 5

Past na Popelku Past na Popelku Sébastien Japrisot (p)

Jedna z nejlepších Japrisotových knížek. Jak už tu padlo, Dáma v autě.....pro mě byla jedna velká nuda, kterou jsem sice dočetla, ale nebavila se. Tady se bavím u každé stránky. Tím, kdo je vrah, kdo je oběť, jak si s námi autor hraje jako kočka s myší. Uznávám, že styl asi není pro každého. Čtu již po druhé a vřele doporučuju.