Tajná kniha

kniha od:

Tajná kniha https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84925/tajna-kniha-84925.peg 2.2 195

Podnázev: Fiktivní deník jednoho blíže neurčeného roku od Hromnic do Hromnic. Některá setkání s člověkem zacloumají. Jedno takové zažívá hrdinka této knihy. Potká muže, do něhož se hned první večer zamiluje, a síla tohoto citu ji samotnou překvapí. Ocitá se tak ze dne na den mezi dvěma muži. S tím prvním prožila mnoho let a až dosud se domnívala, že jde o poklidný, vyrovnaný vztah a že ji už nic nerozhází. Ten druhý všechno převrátí vzhůru nohama. A tak jí nezbývá než přemýšlet o slovech své osobní čarodějnice: „Jaké větší nakopnutí bys potřebovala, abys zjistila, že tvůj život není v pořádku?“... celý text

Komentáře (56)

Komentáře 56 Recenze 0

niknikita
niknikita
19.11.2023

Nedočteno, nehodnoceno...

schacco
schacco
15.08.2022 odpad!

Václav Havel o paní spisovatelku otřel svůj úd a paní spisovatelka o tom napsala knihu. Paní spisovatelka byla možná ve své době, když už ne nejkrásnější, tak jistě pohlednou českou spisovatelkou, ale současně je to prvotřídně povrchní, omezená, sebestředná, hysterická, nabubřelá osoba. Nad řádky knihy jsem kroutil hlavou od začátku do konce, často obracel oči v sloup a občas mi dokonce ujelo i nějaké to nepříliš lichotivé slůvko. Václav Havel měl ve svém životě nadmíru rád ženy, často mu sloužily jako hladivé povyražení z jeho příliš svázaného a mnohdy trudného života. Jedním z posledních povyražení se pro něj patrně stala i paní spisovatelka, ve které ovšem tento bazální sexuální vztah probudil a roztočil dřímající pocit vlastní výjimečnosti. Za pomoci usilovného líčení projevů svých vyšších citů a náznaků vyšších účelů vlastní existence se snaží vyvolat dojem, že jejich vztah byl něco mnohem víc, něco na úrovni hodné zápisu do dějin státu a jeho největšího reprezentanta. Její líčení lásky je však pubertálně exaltované, neupřímné, násilné, falešné… občasné pokusy o duchaplnost a přesah trapné. Z knihy se tak pouze tetelí nadšení z toho, že k paní spisovatelce sestoupil "Největší Čech", o čemž se nejprve musí dozvědět všichni její blízcí a pak - skrze tuto TAJNOU knihu - i nejširší veřejnost. Jediným odkazem knihy je poznání, jak je paní spisovatelka uzavřena do svého ega. Žensky chaotického, duchem prázdného, roztěkaného, ztraceného, emocemi nabitého, neuchopitelného ega. Četl (a dočetl) jsem pouze v rámci vlastní potřeby poznat osobnost Václava Havla; a to komplexně, ze všech možných úhlů pohledu, skrz veškerou dostupnou literaturu, ať už je jakákoli.


ppape
ppape
14.12.2021 5 z 5

Dlouho jsem otálela, a nakonec to byla jediná kniha, které jsem letos dala přednost před prací, čte se krásně a věřím všemu, protože je to důvěrně známé, musí to být důvěrně známé každému, kdo doopravdy miloval. Bez patosu. Bez vyhlídek.

escapelle
escapelle
21.09.2021 odpad!

Když tato kniha vyšla, řekla jsem si, že tuto madam její koupí rozhodně podporovat nebudu.
Když jsem jí teď objevila v antikvariátu za pár korun, řekla jsem si, že ji zkusím. Že už mě asi i zajímá, jak tato dáma svůj vztah s Největším Čechem prožívala...
Jsem v půlce a asi ji spálim. Fakt první kniha, kterou mám chuť spálit.
Něco tak nechutnýho jsem nikdy nečetla. Tvl ta ať řekne že VH milovala a dám jí pěstí...
Ona ho tak strašně milovala a píše o jeho nehezkém stařeckém těle? O drobcích na puse???o tom jak je ošklivej???
I kdyby to byl kdokoliv,takhle člověk veřejně popisuje někoho koho miluje???někoho koho každej zná???
Já prostě nemůžu říct nic jinyho než že je to kráva!!!!
Nikdy,nikdy jsem nebyla z žádné knihy takhle znechucená a vytočená!!!!!
Pizda jedna. Pardon

ave55
ave55
02.05.2021 odpad!

Největší Čech? Co je to za blbost?

2711
2711
14.08.2020 1 z 5

... hmmm, ale rozumím tomu, že se z některých životních zážitků člověk musí vypsat.

Renatka11
Renatka11
16.02.2020 4 z 5

Moc dobrá kniha o jednom roce v životě jedné ženy. Četla se skvěle a autorce jsem rozhodně věřila i rozuměla. Klobouk dolů za odvahu, upřímnost a otevřenost!

Jirinamac
Jirinamac
23.08.2019 odpad!

Knížku jsem si půjčila v knihovně a zjistila jsem, že už jsem jí kdysi dávno četla. Myslím, že se autorka touto slátaninou pouze chtěla zviditelnit a přiživit se na popularitě významné osoby

dagsvob
dagsvob
05.07.2019 2 z 5

Tak nejvíc mě bavilo číst o jejích dvou dcerách, líbil se mně jejich vzájemný vztah s autorkou-matkou...a to je všechno, co mně přišlo zajímavé....

LadyCotton
LadyCotton
12.06.2019 odpad!

Zoufalý pokus zoufalé ženy o literaturu. Děj o ničem - je to nudné, fádní (jen samé fňukání). Styl psaní žáka ZŠ. Hvězdičku si snad zaslouží jen obálka J.Saudka.
Docela dlouho jsem přemýšlela, komu se tato kniha asi líbí (kdo je cílová skupina)... došla jsem k závěru, že snad nějaké ortodoxní fanynce nekonečných seriálů typu Ordinace/Ulice.

FlLys
FlLys
16.03.2019 2 z 5

Tramtará?!! I ne!
Knihu jsem četla, aniž bych věděla do čeho jdu, prvních pár stránek jsem ani nechápala, kdo Největší Čech je, ale i tak mě moc nebavila.
Líbil se mi ten příběh, ale přišel mi dost plochý.

Termina
Termina
23.01.2019 2 z 5

Kdyby to nebylo o srdíčkovém Václavovi knihu bych nečetla ... škoda jenom že sama kniha zrovna srdíčková nebyla ...

indyka
indyka
07.11.2018 2 z 5

Vzpomínám si na dávný mediální humbuk a řekla jsem si, že si knihu přečtu už proto, abych si na ni udělala vlastní názor (ano, přiznávám, chytli mě do marketingové pasti a nepustili).

Skandální to není ani trochu. Je to prostě neučesaná zpověď zamilované ženské, nic víc, nic míň. Nebýt Největšího Čecha, asi po tom neštěkne ani pes. Kolik je pravdy a kolik fikce, to už asi nezjistíme, v obou případech mi to vydání knihy přijde tak nějak....nefér. Ale autorka na sebe strhla pozornost a o to zřejmě šlo především.

Nutno ovšem dodat, že je to velmi oddechové čtení a zpříjemnilo mi pobyt v nemocnici - pro takové situace, kdy chcete číst něco, u čeho nemusíte zapojit hlavu, je to jako dělané.

olmal
olmal
30.10.2018

Stárnoucí naifka čeká na telefon od ženatého milence- podpantoffláka.
Toť vsjo...

regulax
regulax
18.05.2018 4 z 5

"Nejkrásnější česká spisovatelka" píše čtivé příběhy. Ovšem číst o "Největším Čechovi" mi nějak drhlo mezi řádky...

Moncele
Moncele
22.02.2018 5 z 5

Dočetla jsem v neděli. Je dost těžké se oprostit od mediálního rozruchu, který kniha vyvolala, ale musím říct, že se mi líbila, a to dost. Nechci vůbec spekulovat o tom, co je pravda a o tom, co je fikce. Nikdy jsem od této autorky nic nečetla, takže nemůžu srovnávat, ale ráda si přečtu i něco jiného. Nejvíc se mi asi líbily ty vnitřní monology, dobrá byla i forma deníku. Dovolím si nesouhlasit s názorem, že jde o dílo puberťačky. Naopak, na mně to působilo jako příběh ženy, která už má něco za sebou, žije si více či méně stereotypně a najednou ji potká něco, s čím už ani nepočítala. Kdo něco takového nezažil, těžko to může zhodnotit. Pochybuje, váhá, jednou je nahoře, jednou dole a přitom musí fungovat v běžném životě, jakoby se nic nedělo. Puberťačka to vyřeší rázně - "nezavolal, jdu od toho". Zralá žena, navíc spisovatelka, napíše knihu... (co jiného by mohla udělat, že... P. S. Tramtará nemusí vždy znamenat to, co si pod tím většina z nás představujem, přátelé...)

pola
pola
01.11.2017 5 z 5

Knihy Ireny Obermannové mám ráda, je to takové příjemné oddychové čtení, ani Tajná knihy nebyla výjimkou, podle mého názoru nebyla ani horší,ale ani lepší než ty ostatní.
K mediálnímu "humbuku" kolem ní nerozumím, nechápu, jak někdo kvůli knížce může být tak zlý...
Ráda si od ní opět něco přečtu.

katka9574
katka9574
25.10.2017 1 z 5

Dostala jsem ji k Vánocům, tak jsem se pokoušela, odkládala, zase zkoušela číst a zase odkládala.... Ježíšku - tohle bylo peklo :-)) Nebrat!

ecila13
ecila13
17.09.2017 2 z 5

Deníček zamilované puberťačky.

Kerberos
Kerberos
01.07.2017 3 z 5

Bulvární škvár

ZuzziŠ
ZuzziŠ
01.05.2017 5 z 5

"Dobrý den, Vy jste Irena Obermannová?"
"Vy jste napsalu tu Tajnou knihu? Ta má ty strašně špatné recenze, že?"
...
"Jenže já ji četla v době námluv."
Děkuju.

slaska77
slaska77
22.04.2017 2 z 5

Knihu jsem našla v samobslužné knihovně a řekla si, že to zkusím. Nějak jsem to celé nepochopila, možná by bylo lepší, aby některé věci zůstaly skryty, ale to je každého věc. Takže spíš literálně: Zhruba od půlky mi vadilo, jak stále řeší, že píše tuto knihu. Desítky šifer (proč?). Vystřižení banalit by prospělo. Veliký kontrast s jinými autory, jejichž byť desítky let stará díla působí mnohem aktuálněji. No aspoň se mi hodí do čtenářské výzvy:-)

stju
stju
08.01.2017 2 z 5

Na této knize jsem se sama na sobě (bez původního záměru) přesvědčila, jak funguje reklama. Poprvé jsem knihu četla ihned po vydání na základě informací o jejím vzniku-a dost mě zaujala. Tento týden jsem si ji půjčila znovu (ráda se vracím k ověřeným titulům)-a co se nestalo-kniha mi přišla neskutečně nudná, ufňukaná, v zásadě nic neříkající. Ani styl autorky se mi nelíbil. I v knize psané formou deníku bych čekala zajímavé momenty a ne jen pouhé zápisky co, kdy, kde. Navíc šifrováním jmen a míst byly zápisky až nesrozumitelné. Ale pořád jsem četla a čekala, že to zajímavé, co si pamatuji, přijde. A nepřišlo...

pinar
pinar
06.01.2017 3 z 5

Irenu Obermannovou mám ráda jednak jako svéraznou bytost, která si žije svůj život bez ohledu na očekávání okolí, jednak jako spisovatelku (Divnovlásky, Manželky to chtěj taky, Sex po telefonu). U téhle knihy jsem ale na rozpacích, samozřejmě ovlivněna mediálním rozruchem při jejím vydání. Kniha mne moc nebavila, jakoby se autorka bála otevřít a napsat naplno, co hlavní postavy (aspoň v románu) prožívají. Možná měla knížku napsat později, kdy už by to vlastně byla hlubší historie. Takhle je spousta věcí nakousnutých, nedořešených, a jindy svižný jazyk se zde loudá a loudá, čtenář čeká, že na další stránce už to vypukne, a přečte takhle 200 stran, a ono nic, konec... Jen ze sympatií k autorce dávám 3 hvězdy

senora
senora
29.11.2016 1 z 5

Knihu jsem si půjčila až teď, když už dávno utichl mediální rozruch, abych si udělala vlastní obrázek. Musím souhlasit, že je to nuda a je to zajímavé jedině dost bulvárním způsobem. Jediné plus je nakonec ta diskuze o tom, zda měla nebo neměla autorka vydávat takovouto knihu. Pro mě tam nebyla ta nadstavba, pro kterou by to mělo cenu publikovat. Popularita a loajálnost Největšího Čecha autorce tak svázala ruce, že z výsledek je uhlazený a nudný.
Nemůžu se zbavit dojmu, že jde o jakousi pomstu za nezájem. A to vůbec neřeším, zda je to fikce nebo skutečnost.

martina.riz
martina.riz
30.10.2016 4 z 5

První kniha, kterou jsem od spisovatelky přečetla. Ten humbuk, který se před pár lety kvůli knize rozjel opravdu nechápu. Že by to byla závist některých?

radus
radus
13.09.2016 2 z 5

Pro mě tahle knížka šílené nůďo. Přečetla jsem sotva třetinu a nebudu už pokračovat. Nelíbí se mi styl psaní, děsně mě štval Největší Čech a to, jak ona neustále čekala až jí zavolá a vzhlížela na něj jako na Boha... nic pro mě a nevím jestli ještě něco od Obermannové budu chtít číst.

Monačte
Monačte
04.04.2016 3 z 5

Jazyk a styl autorky mi tak úplně nevyhovuje, takže mě její knihy většinou moc nebaví. Všechny působí více či méně autobiograficky a vyvstává otázka, jestli je kdovíjaké umění žít veselý život plný zvratů a psát si o tom deníček, nebo jestli to žádné umění není. Ireně je to ale asi fuk, seká knihy jak Baťa cvičky a knihy z pultů mizí... Tajná kniha měla nechtěnou reklamní kampaň, o které bylo už napsáno mnoho. Každopádně díky těmto aspektům mě právě bavila víc než jiné knihy od I.O.. Protože přece ten bulvár čteme všichni, jen se nedělejte. A protože nás přece všechny zajímá, jakej byl v posteli, co? Mrk, mrk...

Cella
Cella
30.03.2016

Pokud si vzpomínáte na ten velkolepý humbuk, který kolem Tajné knihy kdysi dávno vznikl, asi už vám to připadá celé absurdní. I když – tehdy mi to přišlo i docela mrazivé. Zatímco před a těsně po Sametové revoluci se o milostných záležitostech samotného Havla (i jeho přátel z disentu) veřejně vědělo a nikdo na tom vlastně nic neviděl, o čtvrt století později se kvůli jednomu románku strhne humbuk na několik týdnů. Co se to s naší společností stalo?
V Tajné knize se schovávaly zajímavé otázky - je morální takhle práskat? A podvádět, to je morální? A co je nám vůbec do toho? Tohle literární dílo není po umělecké stránce zrovna klenotem, ale pořád je to literární dílo, kterým mělo taky zůstat.

Lucek
Lucek
26.02.2016 odpad!

Stačila mi ukázka knihy.
Trapné...

Autorovy další knížky

Irena Obermannová
česká, 1962
2011  44%Tajná kniha
2004  46%Deník šílené manželky
2021  83%Babička
2004  63%Matky to chtěj taky
2017  55%Dobré duše

Kniha Tajná kniha je v

Právě čtených1x
Přečtených273x
Čtenářské výzvě39x
Doporučených5x
Knihotéce78x
Chystám se číst25x
Chci si koupit2x
dalších seznamech2x