Chtělo by to nový jména

Originální vyprávění začíná ve slumu v africkém Harare: desetiletá dívka pojmenovaná Miláček má různé kamarády – jmenují se třeba Bastard, Bůhví, Stina. Jejich otcové, případně oba rodiče se povětšinou kamsi vypařili. Jedna dívka je těhotná. Kradou ovoce, hrají si s odpadky. A hlavně sní o tom, že se jim podaří někam odjet, do Ameriky, do Evropy. Miláček má štěstí, jí a její matce se to podaří díky tetičce v Detroitu. Jenomže idealistické představy dítěte jsou jedna věc – a špinavé velkoměsto zasažené hospodářskou krizí věc druhá… Debut třiatřicetileté autorky, s nímž se dostala až do finále Bookerovy ceny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235802/chtelo-by-to-novy-jmena-tqy-235802.jpg 4102
Vydáno:, Odeon

We Need New Names (2013)

Kniha Chtělo by to nový jména

Andynka

Velmi zajímavé čtení. Začínáme v "Ráji" v Africe, kde dětem stačí sbírat kajávy a hrát různé hry. A jen sní o tom, jak se dostanou do Ameriky. A když se to vyplní. Jsou splněna všechna očekávání? Nebo je to zklamání.... Co je pro někoho samozřejmostí a pro někoho zbytečnost... výmysl...bez kterého se da být.

kkackah

Na tuto knížku jsem se těšila opravdu dlouho a nezklamala mě ani trochu. První část, odehrávající se v nejmenované africké zemi, je neskutečně poutavá a zajímavá. Hlavní hrdinka zde vystupuje jako členka dětské party, jejíž členové nemohou již chodit do školy a proto "zabíjejí čas" rozmanitými aktivitami. Mezi ty patří například kradení kvajáv z domů bohatších obyvatel, hraní si na významné události (např. zabití bin Ládina či hra "na země") a všemožné poflakování se po chudinské čtvrti ironicky zvané Ráj. Všechny popisované situace jsou vyprávěny s dětskou bezstarostností, ačkoliv na jejich pozadí probíhá politická krize, všude je znát chudoba a nefungující zdravotnický systém. Největší dojem na mě asi udělal popis naděje a následného zklamání dospělých při volbách, útok na "bílé občany", či snaha o vyřešení problému těhotné kamarádky.
Druhá část knížky se následně přesouvá do Ameriky, a i to je velmi zajímavé vyprávění. Příběh najednou získává hořký podtón plný nenaplněných očekávání o "dokonalé zemi" a bolest, s níž hrdinka vzpomíná na svůj starý domov, na čtenáře snadno dolehne. Není to vůbec lehké čtení, ale knížku (se skvělým překladem) rozhodně doporučuji, odnesete si spoustu myšlenek na pozdější dumání.

hermína14

Tak moc toužíme po lepším životě, že se přizpůsobujeme i absurditám, o nichž víme, že jsou hloupé, abychom si pak se svou "minulostí" neměli co říct, přestože se nám po ní vesmírně stýská? Nebo tu hloupost přestaneme vidět, když vyrosteme? Hrůza a vůně, dětské hry a hnus vedle sebe v jedné větě fungují docela dobře místo vykřičníků...

aseedi

"Časem jsem přestala psát úplně. Odkládala jsem to a odkládala, říkala jsem si, že napíšu zejtra a pak za další tejden a pak za pár tejdnů a za měsíc, že napíšu brzo. A tak, než jsem si to vůbec uvědomila, jsem s nima ztratila kontakt. Ale to neznamenalo, že jsem na ně zapomněla. Chyběli mi, strašně mi chyběli. Někdy, když jsem něco dělala, mě přepadl strašněj pocit viny, že to tak dopadlo."

3.5/5

Allys

Kniha z pohľadu malého dievčaťa ukazuje ťažký život v africkom slume- chudoba, aids. Neskôr sa objavuje porovnanie so životom v USA a naivným snom, ktorý o živote v USA rozprávačka mala. Na jednej strane je materiálne zabezpečenie ,na strane druhej pocity smútku za domovom, v priebehu rokov chradnú vzťahy zo slumu, u postáv nastáva zmena myslenia a naráža na nepochopenie blízkych. Čitateľ sa nad mnohými vecami, ktoré sa nám zdajú prirodzené a berieme ich ako samozrejmosť zamyslí.

Erys

Kniha mě velmi zaujala už svým názvem a obálkou. Při čtení je stále o čem uvažovat, přemýšlet, porovnávat situace Afrika - Amerika - a - Česká republika. Také se mi dost líbil i překlad, ale chyběl mi překlad afrických slov a písní, které v knize zazní. Určitě doporučuji knihu si přečíst, popřemýšlet nad svým životem jaký žijeme, popřemýšlet, jak to máme v životě hrozně složité a vzpomenout si přitom na hrdiny v knize... popřípadě jen po přečetní knížky zavolat svým příbuzným, že je máte rádi.

edulinecka08

Další zajímavá knížka z nakladatelství Odeon. Překlad se mi dost líbil.

Dani25

Veľmi ma zaujala táto kniha, predpokladám, že spisovateľka v tomto románe využila vlastné skúsenosti. Zaujímavý je pohľad černošského dievčaťa na život doma a v Amerike.
V konečnom dôsledku nejde ani tak o farbu pleti, ale o spôsob života v rôznych krajinách. Moji známi, ktorí po revolúcii odišli do ´Meriky taktiež makali na podradných pozíciách, robili 16 hodín denne a taktiež sa na nich pozerali, že to sú "tí" z východnej Európy.