Devorah Devorah komentáře u knih

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Malé šedé buňky mozkové Hercula Poirota nikdy nespí a důkazem je právě tato skvělá detektivka z pera Agathy Christie.
Opět bravurně vše vyřeší, jak je u něj ostatně dobrým zvykem. Ovšem, co mne v této knize neskutečně baví je on a bláznivá spisovatelka Ariadne Oliverová. Ty jejich slovní potyčky, její nápady na odhalení vraha, jeho infarktové stavy z jejích vyšetřovacích metod, to si čtenář Agathy Christie nesmí nechat ujít,  protože tolik nenásilných humorných prvků mezi hlavní dvojicí se v jejích dílech hned tak nenajde.

15.12.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Rozjezd má tato kniha více než slušný. Čtenáře naláká od prvních stránek tak, jak to aurorka umí. Hlavní roli zde opět hrají mezilidské vztahy, které mezi sebou postavy mají, ale také vzájemná důvěra, nebo spíše nedůvěra, faleš a lži.
Nemohu mít autorce za zlé, že vraha jsem odhalila v polovině knihy, motiv pro mne byl ale překvapením. Nicméně dobře se kniha četla, děj parádně ubíhal možná i díky krátkým kapitolám. Opět velmi dobře odvedená práce, možná jen ten nedotažený konec s otevřeným dějem u mne sráží celkové hodnocení, což je jinak škoda.

13.12.2021 4 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Tato kniha se řadí k těm méně vydařeným od paní Christie,nicméně i tak je to stále dobrá a čtivá kniha. Není to, bohužel, klasická detektivka, na jaké jsme od ní zvyklí, ale děj dobře ubíhá, má pár vtipných a napínavých momentů, které nám vrátí mírné zklamání z hlavních aktérů, v tomto případě trochu nudného a skoro až všedního manželského páru. Není to báječný Hercule Poirot, ani všetečná slečna Marplová, je to jen jiná Agatha Christie.

30.11.2021 3 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Dle mého názoru jedna z nejlepších knížek této autorky. Je zde skvěle vylíčen vztah Hercula Poirota a jeho věrného, poněkud tupého přítele v osobě kapitána Hastingse. Vrah a jeho motiv je opět excelentně vymyšlen, ale mnohem více čtenáře baví vsuvky v podobě mírného hašteření těch dvou. A to zvládá ten malý mužíček s navoskovaným knírem, pan Poirot, opravdu skvěle.

10.11.2021 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Oscar Wilde a jeho duchařský příběh o strašidlu je spíše krásnou pohádkou s jednoduchým dějem a úžasnou atmosférou. Dílo vyniká jemnou ironií a suchým humorem, který je tolik typický pro Wildeova díla.
Nosnou kostrou příběhu je chudák anglické strašidlo, které se snaží vypořádat s rodinou amerických neotesanců. Rozdíly mezi Angličany a Američany jsou zde popsány se špetkou humoru a ještě větší dávkou jízlivosti. Celkově je tento příběh vtipně a svižně napsán a čtenář si tak může plně vychutnat Wildeův osobitý a neotřelý styl.

27.10.2021 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Benvenuto Cellini

Úžasná kniha plná vášně, upřímnosti a bezprostřednosti. Takový je vlastní životopis slavného sochaře Benvenuta Celliniho, který nám poskytuje prvotřídní pohled na tehdejší společnost a umění.
Ve svých vzpomínkách zachycuje své pestré životní osudy, vypravuje o své práci, o slavných lidech, se kterými se setkal, kterými pohrdal a nenáviděl. Skvěle vystihl atmosféru těch časů a nevědomky nám tak podává obdivuhodnou zprávu o tehdejší době. Tato autobiografie je tak unikátním pramenem pro studium renesance a právem patří mezi světovou literaturu. Benvenuto, bylo mi ctí.

17.10.2021 5 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Kniha barvitě líčí životní osudy kata Mydláře. Zavádí nás do staré Prahy za časů, kdy panovala jiná pravidla než dnes. Svátek zde skvěle vystihuje atmosféru, popisuje historicky podložené události a zároveň nám podává ucelený pohled na katovské řemeslo.

15.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Puškin, dle mého jeden z nejlepších ruských klasiků, jehož díla jsou i na dnešní dobu čtivá a poutavě napsaná. A tento veršovaný román je toho důkazem. Hlavní postava je Evžen Oněgin, ruský znuděný šlechtic který marně hledá smysl života. Je unaven a znechucen absolutně vším. Na scénu pak vstupuje Taťána, mladistvě romantická bytost, která Oněginovi vyjeví v  dopise své city k němu.  Jak už to tak v životě bývá, ti dva se náhodně sejdou po x letech, zatímco v minulosti Oněgin Taťánu odmítá, teď u něj dochází k citové proměně, ale je již pozdě.
Evžen Oněgin jako příběh osudové ale nenaplněné lásky bude dojímat a současně i  vzbuzovat otázky věčně.

08.09.2021 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Většina románu se odehrává na pozadí velké manželské krize hlavní hrdinky. Ona i její muž jsou zde vykresleni bez příkras, bez nadřazenosti jednoho nad druhým, nefandíme ani jednomu. Společně s nimi jsme tichými svědky krize jejich manželství, jejich osobních, ale i profesních dilemat (McEwan nám tu nabízí polemiku mezi právem víry a pragmatickým humanismem). Konečný zápas mezi vírou a touhou, jak nám McEwan předestírá , je spíše svobodnou vůlí ještě ne zcela plnoletého mladíka, k níž se další z hlavních postav odhodlala.
Ano, k tomuto konci příběh nevyhnutelně spěl od samého začátku, nicméně autor se k němu dostal přes spoustu zbytečných, zdlouhavých a nudných odboček a  ve finále je pak čtenáři jedno, jakým směrem se hlavní hrdinové dají. Zůstane jen jakýsi osten zklamání, což je velká škoda.

06.09.2021 3 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Ačkoliv toto dílo napsala jedna z neznámějších spisovatelek detektivních příběhů, rozhodně se o detektivku nejedná, natož aby se zde vyskytovala kriminální zápletka.
Barvitě a svým osobitým humorem zde vylíčila svůj pobyt s manželem na vykopávkách v Sýrii, kde on působil jako archeolog a ona jako doprovod, který vše s nadsázkou zaznamenává. Občas se zde humorné prvky střídají s mírně tragickými ke konci spíše nostalgickými, a to, když slavná spisovatelka již z Anglie vzpomíná na pobyt v horké Sýrii, poetickým jazykem popisuje tamnější pestře oděné ženy, zmiňuje se o lidech, které si během pobytu na vykopávkách oblíbila a s mírným smutkem se doznává ze svého stesku po této zemi.

15.08.2021 5 z 5

Růže a tis Růže a tis Mary Westmacott (p)

S námahou dočteno. Jedno velké uff a oddechnutí, že je to za mnou. Příběh měl neskutečný náběh na rozjetí, pořád sliboval a sliboval, pak nastalo kličkování, dorazila bezbřehá nuda a opět jsme byli na začátku startovní čáry aniž bychom se někam pohnuli. Je to o nudném politickém klání, přičemž převládá psychologická stránka, je to i o promarněných šancích a životních postojích, přičemž se vlastně nic nestane a čtenář se nic nedozví.
Agatha Christie píšící pod pseudonymem umí rozhodně lépe. U této knihy spíše lituji, že jsem jí věnovala část svého času, za který jsem nic nedostala.

04.08.2021 2 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Tato kniha pro mne byla velkým překvapením a pohlazením po duši. Asi jako většina znám film Léto s kovbojem, ale opět mohu prohlásit, že i přes skvělé obsazení nedosahuje na knižní zpracování. Nádherně popisné, místy až romantické, občas poetické. Spisovatelka má vskutku dar pro vylíčení atmosféry za přítomnosti zurčení vody, popisu mokrého kapradí, cvrlikajících ptáčků, rozjitřených citů hlavních hrdinů. Přečteno za jedno velmi horké letní odpoledne se smutkem v duši, že s poslední stránkou je tu opravdu konec.

25.07.2021 5 z 5

Příběh O / Návrat do Roissy Příběh O / Návrat do Roissy Pauline Réage (p)

Legendární erotický příběh, který ve své době vyvolal skandál. Dílo bylo po určitou dobu zakázáno, a to mu dodalo na zářnější pověsti. O to větším šokem pro tehdejší společnost byl fakt, že tuto knihu napsala žena.
Jedná se o sadomasochistický román moderní doby, kdy se autorka vyhnula vulgárním výrazům a v podstatě s velkým citem pro věc popisuje zvrácenosti s určitou dávkou vkusu a poetiky.
Citlivý pohled do nitra ženy i do všech možných i nemožných tělesných otvorů, to je to, co tato kniha nabízí. A je jen na čtenáři, co z toho odnese a zda v tom spatřuje i jiné poselství.

06.07.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na vydání této knihy čekalo tolik čtenářů neskutečně dlouhou dobu. Očekávaný den D konečně nastal.
Kniha začíná tam, kde končí druhý díl Faja. A ten končil dramaticky. S Ilan se loučíme ve vyhroceném okamžiku, který nám moc na výběr nedává. A právě v tomto pokračování nám Stehlíková představuje opět něco nového a zcela netušeného, kdy odkryjeme to, co bylo dávno zamlčeno a možná i zapomenuto.
Ilan ušla od prvního dílu kus cesty, změnila se, dospěla, což není na škodu. Pětadvacítka zde již není vykreslena jen v růžových barvách, ale střípky z jejich života dávají tušit, že pravda bude asi zcela jiná, než se zdá být.
Je to opět skvěle uchopené téma, vytříbený styl Stehlíkové tomu dodává na atraktivitě, nicméně stále více mám pocit, že autorka ze skvěle našlápnuté fantasy sklouzává s dospívající Ilan víc a víc k young adult literatuře, což je opravdu škoda.

06.07.2021 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Má druhá kniha od Rupi Kaur čtená v originále. Ano, má pár dobrých myšlenek, ale tvorba této básnířky pro mne rozhodně není poezií v pravém slova smyslu. Stále mám pocit,že čtu rádoby životní moudra mladé instagramové holky, nic víc, bohužel. A ačkoliv se tato kniha zabývá i jinými tématy než rozchody a sebeláskou, o moc víc čtenáři ani tentokrát nepředává. To samé se dá říct i o ilustracích- minimalistické kresby, které knihu doplňují, avšak hřejivým dojmem nepůsobí.
Evidentě moderní poezie tohoto typu není můj šálek čehokoliv, ale uznávám, že se najde spousta čtenářů, které tato tvorba osloví.

23.05.2021 1 z 5

Nepouštěj se mé ruky Nepouštěj se mé ruky Michel Bussi

Z této knihy jsem po jejím přečtení stále v rozpacích. Není to vyloženě špatná kniha, ale ani dobrá. Má pár hodně dobrých a napínavých momentů, ale bohužel má také více než dost utahaných a nudných pasáží, které celou knihu dost sráží. Námět sám o sobě je dost dobrý, nicméně autorův styl zase celou knihu posouvá o několik hodnocení dolů. Ve finále mne už vlastně ani nezajímalo, kdo, proč, kvůli čemu.....ale, proboha, už bude konec?
Své čtenáře si kniha bezesporu najde, záleží na tom, co od knihy kdo očekává. Já očekávala víc, než mi zdaleka mohla nabídnout.

15.05.2021 3 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Tato kniha se rozhodně řadí k těm nejlepším, které kdy Agatha Christie napsala. A opět se zde objevuje malý komický mužíček s vejčitou hlavou a navoskovanými kníry, slavný Hercule Poirot.
Vykreslení jednotlivých postav je zde opět perfektní, příběh je skvěle rozehrán od první stránky a čtenář je do děje ihned ponořen.
Ačkoliv se nám zdá, že vrah je všem znám, čím více pokračuje pátrání, tím také zjišťujeme, že žádná z postav není bez viny a že vrahem může být každý. To pravé rozuzlení si nechává Christie opravdu až na konec, předtím nás ovšem ještě několikrát potrápí a zahraje si s námi hru na kočku a myš, aby vraha odhalila opravdu až na poslední stránce. Jak by řekl Poirot, magnifique!

14.03.2021 5 z 5

Po přečtení této knihy mám dojem, že nepsaným mottem je zde lidské štěstí. Aby byl člověk skutečně štastný musí mu k tomu štěstí ale stále něco chybět.....tak jako hlavnímu hrdinovi.
Hadžime, hlavní postava, žije zcela normální život, jde si svou individuální cestou a společnost a její předsudky ho nezajímají. Ale i tak zjišťuje, že mu stále něco chybí, možná je to jeho krásná přítelkyně z dětství Šimamoto? Nebo jsou to ideály a iluze, které ztratil? A tak se po většinu času trápí a utápí v bolesti a vnitřní rozervanosti. A těmi svými pochybami, nejistotou ničí nejen sám sebe, ale i své nejbližší, svou rodinu. Murakamiho poetika a nespoutané emoce nás dovedou ke konci s nečekaným rozuzlením, nejasnou odpovědí - ta už je na každém z nás.

04.03.2021 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Další z knížek od Agathy Christie, kterou čtu opakovaně a stále mne baví. Nevyskytuje se zde ani všetečná slečna Marplová, ani světoznámý Hercule Poirot a přesto má čtenáři co nabídnout.
Hned na začátku se zde setkáváme s celou plejádou roztodivných postav, poznáváme jejich osudy, životní dramata a soukromé tragédie. A jak děj pomalu postupuje, stoupá i drzost vraha, který je na konci knihy odhalen. Co se konce týče, ten se Christie opravdu povedl - je grandiózní a až děsivě depresivní.

02.03.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) V podstatě nechutné a stále ještě v naší společnosti tabuizované téma, kterého se autorka velmi dobře chopila.
Formou retrospektivních vsuvek se dozvídáme o minulosti hlavní hrdinky, která se snaží vyrovnat s traumatem z dětství, v tomto případě se jedná o sexuální zneužívání v navenek počestné rodině, které nezůstalo nepovšimnuto, nicméně tolik očekávaná pomoc nepřišla a vše se tak vlastně s tichým souhlasem odehrávalo dál.
Autorka používá jednoduchý styl a přímočarý jazyk, to vše do jednoho funguje naprosto skvěle a čtenář tak dostává do ruky jedinečný román, který ukazuje, jak hluboké stopy v nás může zanechat zrada nejbližších.

05.02.2021 5 z 5