Paměti kata Mydláře

Výbor ze čtyřsvazkového cyklu J. Svátka Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Připravila a text literárně upravila Jana Štefánková. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. Knížka barvitě popisuje nejen katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí i životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Rozevřete-li tuto knihu, nic vám nezůstane utajeno z krvavé práce v zájmu spravedlnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5718/big_pameti-kata-mydlare-15A-5718.jpg 4.4445

Kniha Paměti kata Mydláře

sgjoli
předevčírem

Paměti kata Mydláře jsem zcela náhodně před lety objevila v babiččině knihovně a byl to objev radostný. Kniha mne zaujala svým jazykem – četlo se mi to hrozně dobře, bylo to hodně plynulé a svižné čtení a autor mne uměl skvěle vtáhnout do děje. Vybavuji si, jak moc jsem to tehdy při čtení prožívala – a jak moc mi bylo líto, že kati byli tak moc na kraji společnosti. Tohle ve mně kniha vyvolala. Asi si to budu muset někdy přečíst někdy znova.

cérka

Audiokniha
Už delší dobu přemýšlím, že by se DK měla rozšířit o samostatnou sekci "audioknihy". Zrovna u této knihy mi totiž nepřijde spravedlivé a férové dávat na stejnou úroveň knihu v klasické podobě a upravenou a velmi zkrácenou audioknihu.
Miroslav Táborský, v jehož podání jsem poslouchala příběh o katu Mydláři, načetl knihu velmi poutavě. Přišlo mi, že ale poslouchám neúplné dílo. Pocitově tomu chyběl začátek i konec. Škoda, jinak by mé hodnocení bylo mnohem vyšší.

pohoda58

Zajímavý román s pohledem do historie katovskeho řemesla, zajímavá kniha.

Veveruška320
26.12.2021

Kniha mě velice zaujala a četla se dobře.Jen mi
je líto,že se vzdělaný Jan Mydlář stal katem za takových podmínek a i přesto,že vykonával vše,tak jak měl....lid přijímal katy,velice zajímavě,jako něco odpudivého.Přitom dělal podivuhodnou práci a zbavoval město od zločinců...,ale příběh byl pěkný a těším se na další díl.

Devorah
15.10.2021

Kniha barvitě líčí životní osudy kata Mydláře. Zavádí nás do staré Prahy za časů, kdy panovala jiná pravidla než dnes. Svátek zde skvěle vystihuje atmosféru, popisuje historicky podložené události a zároveň nám podává ucelený pohled na katovské řemeslo.

Ava365
24.08.2021

Velice zajímavá kniha. Ukazuje nám zvláštnosti tohoto řemesla a zároveň je to poutavý románový příběh.

dub
15.08.2021

Jelikož jsem přemýšlel o pořízení kompletního čtyřsvazkového vydání, nedám plný kotlík hvězd... ale jde každopádně o zajímavý výtah z díla. Čtivě sestaveno, děj rychle uběhne a nezbyde než za nějaký čas opět vzít do ruky a začíst se znovu. Nelehké osudy v nelehké době. 5/6*

martiline
26.07.2021

Dnes jsem si na tuto knihu vzpomněla ... četla jsem ve svých "nácti" letech (vydání roku 1970, Albatros) ... Zanechala ve mne silný dojem. Soucit s popravovanými ... a neméně soucit s životem kata Mydláře. Při čtení pamětí jsem cítila hrůzu, odpor, zároveň pochopení ... a nakonec i přijmutí.
Na druhé straně mi ve vzpomínce na tuto knihu zůstalo, že vlastně kat Mydlář byl -navzdory svému povolání - moudrý člověk ...