Paměti kata Mydláře

Výbor ze čtyřsvazkového cyklu J. Svátka Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Připravila a text literárně upravila Jana Štefánková. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. Knížka barvitě popisuje nejen katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí i životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Rozevřete-li tuto knihu, nic vám nezůstane utajeno z krvavé práce v zájmu spravedlnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5718/pameti-kata-mydlare-15A-5718.jpg 4.4391
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Paměti kata Mydláře

Kontryhelka

Čtivé vyprávění o nejznámějším katu Českých zemí. Zajímavé příběhy, ale i trochu exkurze do minulosti a do tajů katovského řemesla. Za mě poučné, mrazivé a sympatické čtení.

Usire

Ze začátku se mi kniha špatně četla, nebyl jsem zvyklý na takovouto češtinu. Nicméně jsem se přes to dostal a nakonec jseme se s ostatními spolužáky nějakou dobu takto vyjadřovali i mezi sebou. Jen mě mrzí, že kniha nepřenáší moc popisů poprav, ale je to spíše o myšlenkách a osobním životě samotného kata.

Abes

Čteno v průběhu dvou ročníků s asi půlroční pauzou, ta byla na místě především s ohledem na uklidnění mé duševní sinusoidy. Opakující se popis toho, jakou pomůcku kat zrovna použije, kdy je volba patřičně vyargumentována detailním rozborem vlivu na měkkou tkáň a nervová zakončení provinilce. Mydlář ví kam sáhnout, kterou nepoddajnou část těla zlomit tak aby vzbudil co největší estetický dojem pro případ veřejného vystoupení, popř. aby zavdal co nejrychlejšímu přiznání v případě "soudního" procesu. Ústa plná pilin a studium toho jak dlouho je to, co z člověka zbylo ještě při vědomí... tohle všechno mi nedělalo dobře a projít si celým příběhem najednou jsem nedokázal. Historické události jsou popsány poutavě. Časem se ale vyprávění, na pozadí měnících se reálií, začne trochu opakovat a zajídat.

pulcher
16.12.2020

Příběhy jsou dost ploché a nezajímavé. Před 100 lety to snad mohlo obstát. Mydlář je zde popsaný jako postava s dokonalým charakterem. Na mě to působilo naivně, absurdně a nerealisticky. Jazyk je oproti původnímu vydání upraven, přesto je mírně archaický, není současný. Ale překvapivě se mi tato úprava četla dobře. Některé události mají historickou souvislost, přesto je nelze považovat za přesné.

J.P.S.
08.11.2020

Zajímavě zpracovaný román o osudech nejznámějšího pražského kata a poté i jeho syna.
Ústřední zápletka první části, v níž se vystudovaný magister medicíny kvůli nešťasné lovestory stane pacholkem chrudimského kata, a pak se díky šťastné shodě okolností dostane do učení "modernějšího" pražského kata Václava Jaroše, důstojně přijme svůj osud a nakonec získá i lásku v podobě dcery slánského kata - to si doslova říká o zfilmování :))

Všem čtenářům, které tato kniha zaujala, doporučuji též knihu "Krev prvorozených" od slovenského spisovatele Juraje Červeňáka. Zde se dozvíme trochu jinou verzi příběhu týkající se Mydlářova učitele Václava Jaroše (který měl dokonce syna jménem Bohdan :))

Abroš
23.08.2020

Zajímavé čtení z dob ,kdy lidský život měl pramalou cenu

Esteria
27.07.2020

Zajímavá historická kniha, která se mi sice hůře četla, ale stálo to za to. Překvapilo mě, že je zde spíš popis katových myšlenek a jeho osobního života, než popis samotných poprav. Určitě dávám plus za sedící letopočty a historické události. Kniha je tudíž na rozdíl od smyšlených příběhů i trochu naučná a to se vyplatí :)

Dandy1
27.07.2020

První část mě bavila velice, ale druhá už moc ne. Jsem ráda, že se knížka ke mně dostala. Poznat život ve staré Praze bylo zajímavé.