Příběh O / Návrat do Roissy

Příběh O (Histoire d'O, 1954) Pauline Réageové je bezesporu nejlegendárnější sadomasochistický román moderní doby. Pro příznivce tohoto kultu je ozdobou erotické knihovničky, pro určité feministické či puritánské kruhy naopak zhmotněním zlého snu. Tím spíše, že jej inkognito napsala žena, jejímž je je O zřejmě jakýmsi fantastickým obrazem. Příběh O vyprovokoval jeden z největších skandálů francouzské literatury. Toto mistrovské literární dílo, zprvu zakázané a často zabavované a šířené ilegálně, se stalo po Saint-Exupéryho Malém princi zřejmě nejčtenější knihou francouzské literatury a dočkalo se filmového i komiksového zpracování. Kniha obsahuje i text Návrat do Roissy (1969), původně zamýšlený jako pátou a poslední kapitolu Příběhu O....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158361/big_pribeh-o-navrat-do-roissy-HqP-158361.jpeg 3.7102
Literatura světová, Romány, Erotika

Vydáno: , Host

Histoire d'O / Retour à Roissy, 1967

Kniha Příběh O / Návrat do Roissy

Karoley

Slavný BDSM román. Příběh o dominanci a submisivitě. Příběh o slečně O. a jejím dobrovolném vstupu do otroctví.
Už dlouho jsem si chtěla tento "poklad francouzské literatury" přečíst. Kniha má hlubší myšlenky a větší vypovídající hodnotu, než jsem čekala. Velice zajímavý je i doslov. Osobně ovšem chovám vřelejší city k Lady Fuckingham.

MíšaS.
31.10.2021

Tak jsem to přečetla, no...
Chápu, že v době, kdy kniha vyšla to asi muselo způsobit poprask, ale jakožto dnešní člověk, už ten humbuk nechápu.
Kniha je nudná, zas až tak moc se tam neděje a vlastně čtete pouze myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Jenže ty pochody nejsou zajímavé a ani nejsou hlubokomyslné, prostě jen jsou, aby vyplnily ty části knihy, které nesouvisí se sexem. Hlavní hrdinka je naivní dívka, která si o sobě myslí, jak není protřelá, a pár chlapů jí ukáže, kde je její místo a ona jen tiše souhlasí se vším.
Teď budu asi explicitní, ale chtěla bych vidět ty jejich prdele, když to dělají bez lubrikantu, to mi přijde mnohem víc hardcore, než nějaké každodenní bičování.
Knihu by si dle mého měli přečíst všechny příznivkyně 50 odstínů, aby poznaly, co to znamená, být dominantní a že Christian doopravdy žádný dominant není.

Devorah
06.07.2021

Legendární erotický příběh, který ve své době vyvolal skandál. Dílo bylo po určitou dobu zakázáno, a to mu dodalo na zářnější pověsti. O to větším šokem pro tehdejší společnost byl fakt, že tuto knihu napsala žena.
Jedná se o sadomasochistický román moderní doby, kdy se autorka vyhnula vulgárním výrazům a v podstatě s velkým citem pro věc popisuje zvrácenosti s určitou dávkou vkusu a poetiky.
Citlivý pohled do nitra ženy i do všech možných i nemožných tělesných otvorů, to je to, co tato kniha nabízí. A je jen na čtenáři, co z toho odnese a zda v tom spatřuje i jiné poselství.

Afilada
16.09.2020

Kniha není vhodná pro prudérní čtenáře. Je fajn, že se již nejedná o (u nás) zakázanou literaturu. Jedna z biblí moderní erotické literatury.

zlovlk
10.08.2020

Zaslouženě obdivované dílo. Jeden z unikátních případů, kdy erotická literatura dovedně míchá sexuální sršení s milostně romantizujícími přeprškami dojmem v dokonale funkčním poměru. Všechny hlavní postavy, ať už se chovají jakkoliv, jsou téměř nesnesitelně k pomilování a zdatně roztáčejí žentoury syžetu: od samotné heroinky přes nebezpečně hebkého Reného a kouzelně přísného sira Stephena až k celé plejádě vedlejších postav, které občas O. nastavují zrcadlo a občas ji nechávají pořezat se o jeho střepy.

Máločeho si na románech cením tolik jako nejednoznačnosti – a té se mi tady dostalo v množství akurátně uspokojivém. Čistá, čisťounká člověčina, jak by jistě řekl pan Werich, kdyby mu čtení této knihy nezakázal pan Voskovec. Diamantové ostří krásy bylo ve vyprávění o Krásné nabroušeno z obou stran: ze strany objektivizační, neboť O. může být čtena coby nádherný předmět, kus vzácné horniny, který je jednotlivými pasážemi dále opracováván do rozkošné podoby a oceňován svým majitelem (tím je míněn přirozeně čtenář či čtenářka); současně však zůstává hrdinka zcela plnoprávným subjektem, její duše je načrtnuta dostatečně hluboce na to, aby se v ní čtoucí osobisko utopilo a nechalo se jí zcela prostoupit. Líbí se vám fantaskně freudiánská vysvětlení individuálních zálib prostřednictvím odhalení potlačeného traumatu z toho, že masochistovi rozdrtil v dětství parní válec jeho oblíbený nočník, a on proto usiluje o opakování této zkušenosti? Podobně ukoptěné berličky zde nečekejte. O. je jednoduše skutečná – a proto nevysvětlitelná.

Za jeden z největší kladů románu považuji skutečnost, že ukazuje, že i padesátá léta lze vnímat jako něžně krásná: jakási hedvábnost narativu zde upomíná na půvaby starých filmů a polaroidových fotografií. Ba právě, jako by vším prostupoval zvláštní optimismus té zpola utopické a zpola zcela odporné doby, kdy futuristické nadšení ze syntetických materiálů opanovávalo těla i mysli. Scény, kdy se zcela přirozeně a laskavě setkává nylon punčošek, parfémem i potem políbená ženská kůže a cigaretovým kouřem vydělaná kůže sedačky zvráceně luxusního vozu jednoduše už nikdy a nikde nemůže být zopakována. Zkrátka: čtení tohoto románu je skoro lepší než bičování! (Skoro.)

ctenarka881
07.05.2020

Tuto knihu jsem cetla asi pred 12 lety, ale do ted si pamatuji skoro vse.. je to hodne perverzni a bizarni, ale kdo urcuje co je normalni a co uz ne? Je to kniha k zamysleni.. rozhodne neni spatna, ale za me stacilo precist jednou a pamatovat si ji budu navzdy - coz je umeni.. napsat knihu na kterou ctenar nezapomene? To se kazdemu nepovede..

kinee
16.04.2019

Tuhle knihu mi doporucil znamy,kdyz jsem cetla Padesat odstinu sedi. Zaujala mne i proto,ze byla ve Francii druhou nejctenejsi knihou po Malem princi.Mozna proto,ze je to eroticky roman,mozna proto,ze zpocatku byla dosti zavrhovana.Ale! Neni pro slabe povahy,feministky a romanticky. Dost brutalne popsane sado-masochisticke praktiky.Vic popisovat neni treba.Ve mne vyvolala odpor a uzas,co vsechno lze si nechat libit....

Vlastovka931
05.02.2019

Ideál sado maso života. Dokud si neprectete poslední stránku...