Pověz mi, jak žijete

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V knize Pověz mi, jak žijete z pera Agathy Christie nenalezneme tentokrát žádný příběh s kriminální zápletkou, ale živé, barvité, humorné i občas napínavé vzpomínkové vyprávění o archeologických výpravách na Blízký východ, jichž se autorka ve třicátých letech minulého století zúčastnila. Proto také první dáma zločinu podepsala toto netradiční dílko též příjmením po druhém manželovi – Mallowan –, který jí dělal na iráckých vykopávkách věrného společníka. Nabízí se nám tak jedinečná možnost poznat důležitou část života geniální spisovatelky i prostředí meziválečných archeologických výzkumů. Pověz mi, jak žijete je dezertem pro všechny christieovské gurmány!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29518/big_povez-mi-jak-zijete-otC-29518.jpeg 4.6143
Žánr:
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Come, Tell Me How You Live, 1946


více info...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Pověz mi, jak žijete

mol378
14.08.2022

Milovaná, mnohokrát čtená, vtipná, chytrá, zajímavá, příjemným způsobem poučná kniha. Ač nejsem schopna číst její detektivky, tahle a její životopis jsou dva základní drahokamy v mé knihovně.

Souteska
06.03.2022

Klidná, milá, vtipná, hezky čtivá, v uspěchaném životě balzám na duši, jiný pohled na Agathu Christie. Autorka vypráví o zážitcích na vykopávkách v Sýrii se svým druhým manželem archeologem. Dozvídáme se hodně o místních obyvatelích, jejich životě a mentalitě, o cestování ve 30. letech. Doporučuji!


newtory
12.10.2021

Toto bola taká bezstarostná-radostná jazda po častiach planéty, ktoré znamenali v pred islamských časoch počiatky ľudstva a v neskorších islamských časoch už len vrásky na tvári civilizovaného sveta.
Pani Agátha srší vtipom a pred nami sa odvíjajú životy nedotknuté civilizáciou, zamrznuté v čase.
Keby svetové mocnosti predtým ako naplánujú nejakú vojenskú misiu čítali takéto knihy, dozvedeli by sa o mentalite domorodcov oveľa viac ako z múdrych kníh ktoré oprašujú v hlavnom štábe.

Devorah
15.08.2021

Ačkoliv toto dílo napsala jedna z neznámějších spisovatelek detektivních příběhů, rozhodně se o detektivku nejedná, natož aby se zde vyskytovala kriminální zápletka.
Barvitě a svým osobitým humorem zde vylíčila svůj pobyt s manželem na vykopávkách v Sýrii, kde on působil jako archeolog a ona jako doprovod, který vše s nadsázkou zaznamenává. Občas se zde humorné prvky střídají s mírně tragickými ke konci spíše nostalgickými, a to, když slavná spisovatelka již z Anglie vzpomíná na pobyt v horké Sýrii, poetickým jazykem popisuje tamnější pestře oděné ženy, zmiňuje se o lidech, které si během pobytu na vykopávkách oblíbila a s mírným smutkem se doznává ze svého stesku po této zemi.

MOu598
12.04.2021

Četla jsem již několikrát. Zpočátku mne knížka okouzlovala. Dnes už vím, co čekat, a tak hledám - hlavně postoj autorky a můj k jinému životu, než je ten náš. Autorka píše sympaticky, neironizuje, předkládá skutečnosti, jak jsou, ale stejně je trochu cítit nadřazenost, že jsme lepší, než ti v Sýrii. Za 70 let se toho vtěchto otázkách moc nezměnilo.
Pro mne má knížka ještě další význam, protože byla cenou za výkon (Lyžařský kurz na škole. Já na lyžích úplně nemožná, jsem při slalomu, který jsem jela vpodstatě šusem, skončila třetí. Hurá.)
Citát:
"Čas je jen způsob myšlení."

boxas
20.02.2021

Je to jiná Aghata Christie, než jak ji běžně známe, ale o to možná zajímavější.
Vtipná glosátorka, milující a obětavá manželka, chápající přítelkyně, žena se silným sociálním cítěním a s velikým obdivem k Sýrii a její historii. Vždy ochotná pomoci (zvlášť nemocným a jinak potřebným ženám), vždy pevně po boku svého muže archeologa, trpělivě snášející strasti pobytu v zemi s naprosto odlišnými sociálními i hygienickými standardy, než na jaké byla zvyklá v rodné Anglii. Mě např. hodně pobavilo její vypravování o záchodovém prkýnku...
Sama autorka v knize přiznává to, co už zažily tisíce a tisíce lidí, kteří určitou dobu pobývali v cizině. Tam daleko se jí po čase začalo stýskat po Anglii, a když se vrátila domů, zase se jí stýskalo po "jejich" domě poblíž jednoho z nadějných tellů v Sýrii.
Určitě stojí za přečtení!

Gibis
28.11.2020

Velice zajímavý a vtipný cestopis z pera královny detektivek Agathy Christie. Popisuje v něm cesty na archeologické vykopávky v Sýrii, kde se svým manželem Maxem Mallowanem trávila několik sezon po sobě. Dobře jsem se pobavila, především když popisovala různé trable s domorodými pomocníky, jejichž mentalita a životní a pracovní postoje byly hodně odlišné od toho, jak k životu přistupují Evropané (teda alespoň většina :))

m_martina
25.06.2020

Agatha Christie byla obdivuhodná žena a zajímavá je i tato kniha z jejího života, přestože to není detektivka. Ale hezky se četla a vyprávění bylo poutavé.

1