Pařížský polibek

Bohémská Paříž konce 19. století… Jessie, toužící stát se sochařkou, dostala příležitost učit se od samotného Augusta Rodina! Otevřel se jí tím nový, podivný i vzrušující svět, a především neuvěřitelná příležitost, v té době naprosto nevídaná. Záhy poznala novou přítelkyni Camille Claudellovou, která s ní studuje v mistrově ateliéru. Spolu se vášnivě vrhly do zkoumání pařížského polosvěta. Průvodci jim byli nekonvenční umělci jako Toulouse-Lautrec, malířka a modelka Suzanne Valadon, lesbická malířka Rosa Bonheurová či Camillin bratr, básník a dramatik Paul Claudel. Jessie se stává svědkem vzestupu a pádu skvělé Camille. Ta se během let etablovala jako vynikající sochařka, jejíž dílo se objevilo i na pařížském Salonu. Rozhodně se nevyhřívala na slunci odraženém od Rodina, propadla však zoufalé lásce ke svému učiteli. Jessie sama byla rozpolcena mezi povinností ke svému anglickému snoubenci a pokušením, které představoval svůdný umělecký kolega. Vztah Camille a Augusta trval mnoho let, jenže sochař odmítal kvůli milence opustit svou životní partnerku. Do hry vstupily žárlivost, zrada a paranoia. Ztýraná duše a dávné tajemství přivedli Camille až do ústavu choromyslných, kde nakonec prožila třicet let života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309729/parizsky-polibek-cd7-309729.jpg 4.377
Vydáno, Metafora

Paris Kiss, 2015

Kniha Pařížský polibek

Analady

Působivý příběh z uměleckého prostředí. Užila jsem si ho jako audioknihu, která mu dodala další rozměr. Čteno krásně procítěně.

Simi

(Audiokniha). Kdysi jsem četla Weissův Nahý jsem přišel na svět. I toho je příběh, kde se vše točí kolem Rodina. Je slavný, vlivný a obdivovaný. A také, stejně jako většina umělců, zahleděný do sebe a řádně sobecký. Taková je ale i Camille Claudelová, jeho dlouholetá partnerka a taktéž nadaná umělkyně, kterou vášeň a divokost, jež projevovala všemu a všem, přivedla od měšťácké rodiny, přes pařížský bohémský svět až do sanatoria pro choromyslné. Příběh plný citu a uměleckého prostředí, ve kterém to finančně závislé ženy měly dost těžké, vyprávi Camillina přítelkyně Jessie Lipscombová, taktéž nadaná sochařka a Rodinova žačka. Moc pěkná kniha, ale žádný sladký románek.

ujira

Neměly to ženy umělkyně snadné, zejména sochařky, prosadit se ve světě mužů a ve společnosti vůbec na konci 19.stol. Ani výrazný talent jim nestačil na to, aby mohly pracovat samostatně, pouze ve stínu někoho. A výrazný talent často se často snoubí s výraznou psychickou labilitou, která v případě Camille Claudelově způsobila, že byla společností a rodinou odložena do psychiatrického ústavu. Její anglická a jediná přítelkyně ji po létech hledání najde a přestože cítí, že Camille je neprávem uzavřena, nepodaří se jí z ústavu dostat.

alenkacermi

Životopisný román z uměleckého - sochařského prostředí. Je těžké si představit ženy v korzetu a v šatech s obručemi a honzíkem, jak pracují s hlínou. Informace o lidech té doby byly zajímavé, ale nějak mi trvalo se začíst.

Jessica007

Pěkná a čtivá kniha - o francouzských umělcích - o jejich životě, tvorbě. Knížka má i krásnou obálku. Dost jsem se dozvěděla a ještě jsem si díky knize nějaké informace vyhledala na internetu.

mazlak

Příjemně čtivá kniha, ale co se děje týče, trochu strohá. Někdy jsem se musel i přemáhat k pokračování četby, a to se mi u lepších knih nestává. Nicméně zajímavý životopis o zajímavých osobách.

jaroiva

Od prvních vět mě kniha chytla za srdce, postupně se mi dostala hluboko pod kůži, aby mě na konci rozervanou odvrhla.
Výborně napsaný příběh, vykreslení pařížské atmosféry přelomu 19. a 20. století.
Doporučuji.

Janda777
12.08.2019

Moc se mi líbí životopisné romány z nakladatelství Metafora. Většinou se dozvím zajímavé informace o době, prostředí a osobnostech...stejně jako v tomto románu.

Rockové sólo
Rockové sólo