DámaMáma DámaMáma komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Do této knihy se mi moc nechtělo. Možná i proto, že má tak temné recenze. Dlouho jsem ji odkládala, až jsem se jednoho dne nechala do děje a psaní Petry Dvořákové vtáhnout. Skvělá kniha s přesahem, s emocemi, s citem...

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Moje první setkání s Patrikem Hartlem. Ze začátku jsem byla trochu v rozpacích kolik postav se do děje zapojuje a měla jsem až strach, že si je nebudu pamatovat, ale kniha se tak rozjela, ze mi nakonec nevadilo ani množství osob, ani množství stránek...

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Skvělé čtení nejen na dovolenou!
Ostatně jako všechny knihy Patrika Hartla které mají vždy společenský, kulturní a lidský přesah.

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Kniha, která mě hodně zasáhla a ke které se budu ještě dlouho v myšlenkách vracet.
Určitě jedna z nejlepších knih letošního roku!

Štěstí pro lidi Štěstí pro lidi P. Z. Reizin

Tuto knihu jsem koupila zcela náhodou, jelikož mě oslovila nejen anotace, ale hlavně obálka. Popravdě jsem moc nevěděla, co od knihy očekávat, ale jak jsem se začetla, už jsem byla “chycena”. Velmi mě bavila umělá inteligence, která svádí boj s lidskými city a emocemi. Samozřejmě, že “love story” v jiném plánu byla skvělým osvěžením a zápletka s honičkou na konci (jako v každé správné milostné komedii), byla napínavou nutností. Vesmír v pořádku, Červená knihovna má další přírůstek a nám zbývá otázka: “Může uměla inteligence zasahovat do našich životů? A jestli ano, tak jak moc?...”

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Knihu Dobře mi tak jsem zařadila do své knihovny hlavně proto, abych měla Řádku Třeštíkovou kompletní.
Bohužel mě tato kniha zklamala, i když ne tolik jako Foukneš do pěny... Prvotina Dobře mi tak není pro mě ničím zajímavá kniha. Neutkvěla v mé paměti, ale jsem ráda, ze jsem si ji přečetla.

04.10.2020 3 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Kniha To prší moře se ke mně dostala náhodou a přiznám se, ze mě nakonec mile překvapila. Ze začátku jsem se nemohla začíst do děje a hlavní hrdinka mi byla skoro protivná, ale jakmile jsem překonala zhruba půlku knihy, začal děj mít neskutečný spád a nemohla jsem se od čtení odtrhnout.
Doporučuji nejen na odpočinek, jen zkuste vydržet a pročtěte se začátkem...

Osm Osm Radka Třeštíková

Osm je asi vedle knihy Bábovky to nejlepší, co Radka Třeštíková napsala. Alespoň podle mého názoru a vkusu.
Moc se mi líbila až detektivní zápletka, což vedle jiných spisovatelčiných knih, které řeší pouze lidské vztahy a emoce, bylo velmi osvěžující.
Kniha nejen na dovolenou, ale i skvělá volba před usnutím na vypnutí! Opravdu doporučuji...

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Veselí byla moje první kniha, kterou jsem od Radky Třeštíkové přečetla. Velmi čtivé a příjemné “plážové čtení”. I když to pro mne nebyl hluboký prožitek, koupila jsem si i jiné autorčiny knihy a Veselí mi v podstatě otevřela ke spisovatelce dveře.
Pokud se chystáte na dovolenou a nechcete nic řešit, Veselí je určitě dobrá volba!

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Asi nejlepší kniha Radky Třeštíkové, kterou jsem doposud četla. Kniha plná humoru, životních zkušeností, jisté nadsázky a určitého smíření. Kniha o životě s životem v knize!
Doporučuji a těším se na film...

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová patří mezi moje nejoblíbenější spisovatelky a její knihy jsou zárukou kvality. Je totiž skoro jedno, co od této spisovatelky čtete, vždy je to strhující, svižně napsané, krásně čtivé a vždy mají její knihy obrovský přesah jak do oblasti historie, tak kultury, tak i společnosti, a co víc všechny její knihy jsou neskutečně lidské.
Vřele doporučuji a spisovatelce děkuji!

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Kniha Baletky je jednou z mála knih o baletu a baletním prostředí jako takovém a o tom jaké to prostředí dokáže být a jak ho vnímá citlivá dospívající duše.
Dokud ji člověk nepřečte, neměl by soudit! Po vydání této knihy se v baletní obci strhla obrovská vlna nevole “co si to Miřenka Čechová dovoluje, takto mluvit o své Alma Mater”... ale popravdě, četl někdo z těchto “stěžovatelů” tuto knihu? Obavám se, že nikoliv. Protože v této knize je vystihnuto přesně to, co se na konzervatoři děje. Co se děje v člověku, když studuje tento obor, co prožívá dospívající duše pod tlakem a stresem z neustále omílaných chyb. Po neustálých výtkách ohledně špatné postavy, nedostatečných dispozic, malého talentu či slabé vůle... člověk se může přetrhnout a pořád je to málo. Na jednu stranu to člověka posune a zocelí, ale nenesou si pak všichni nějaké (jakékoliv) následky a jisté pochyby o sobě samých?
Přečetla jsem knihu jedním dechem, je napsána opravdu strhujícím způsobem.
Za mě je to jeden z kandidátů na Knihu roku a určitě stojí za zmínku i obálka, kterou jsem bez váhání nominovala na Obálku roku!
Gratuluji Miřenko Čechová! Well done!!!

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Kdo by neznal Hanu Podolskou a neobdivoval se róbám filmových hvězd, které oblékala...
Na knihu jsem se velmi těšila a v mnohém mě kniha nadchla. Je zasazena do doby 50.let 20.století, kdy paní Podolská už nebyla majitelkou salonu a klientela se značně proměnila. Co mě moc obecně na historických románech nebaví, jsou přímé řeči mezi skutečnými osobami. Kdo ví co si paní Hana opravdu povídala se svým synem, natožpak s Martou Gottwaldovou?
I tak se mi kniha velmi líbila a určitě bych ji doporučila nejen těm, které toto období zajímá, ale také všem švadlenkám a ženám zajímajících se o módu obecně. Tak skvěle vysvětlené a podané PROČ byla Podolská špička, jsem skoro nezachytila ani na její výstavě v UMPRUM.

03.10.2020 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Knihu jsem četla v pubertě a vryla se mi takovým způsobem do paměti, že jsem se k ní nejednou v myšlenkách vrátila. Určitě bych ji doporučila číst všem ženám a dívkám, které láká cizina a jiné kultury. V žádném případě není špatné milovat cizince z jiné kultury, ale člověk by měl opravdu dobře vědět do čeho jde...
Každá kultura má své klady a samozřejmě i zápory. Kniha je svižně napsána, je čtivá a má i kulturně-společensko-emoční přesah.

03.10.2020 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Na knihu jsem se nesmírně těšila, jelikož Radku Třeštíkovou jako spisovatelku mám moc ráda a ostatní její knihy se mi velice líbily. Bohužel Foukneš do pěny bylo pro mě obrovským zklamáním.
Při čtení mě bylo až fyzicky nedobře a knihu jsem dočetla jen proto, abych ji dočetla.
Kdybych ji měla někomu doporučit, pak jen na vlastní riziko. Moc doufám a věřím, že to byl pouze autorčin úlet a chuť zkusit něco nového a další kniha bude opět skvělá!

03.10.2020 1 z 5

Život na špičkách Život na špičkách Hana Skálová

Daria Klimentová je nejen naše nejlepší baletka, ale také bezesporu velmi zajímavý člověk, o kterém by se jistě dalo napsat něco strhujícího, něco, co ještě napsáno nebylo, zkrátka něco, co očekáváte od knihy.
Od knihy o Darie Klimentové by člověk očekával víc, než pouhý rozhovor, který si kdykoliv můžete přečíst v časopise Květy či Vlasta v lepším případě magazínu Žena a život.

Kniha nabízela tak velký potenciál, který bohužel nebyl vůbec naplněn.
Už jen samotná obálka, která vypadá jako kdyby kniha vyšla někdy v osmdesátkách minulého století. Bohužel si zde nikdo nepohrál ani s názvem knihy “Život na špičkách”... (takové klišé), ani s fotografií, kde právě ony špičky ani nejsou vidět a narozdíl od ostatních fotografií uvnitř to primabalerině až zas tak nesluší a není to úplně ona... O typografii a míchání různých fontů písma ani nemluvě. Obálka se nepovedla!
Paní Daria by si zasloužila sexy knihu se sexy obálkou, s vtipem a s přesahem... Například: “Život na špičce” (Skrývá se v tom mnohé...) a na obálce by se vyjímal její nádherný klenutý nárt, právě v té špičce... Daria je opravdu absolutní špičkou v oboru, tak proč kniha není “vymazlenou biblí” všech malých i velkých baletek a tanečníků? Proč má člověk pocit, že vznikla během posezení na kávičce v kavárně Nové scény?
Komu je vlastně kniha určena?
Autorka Hana Skálová mě nepřesvědčila ani jako novinářka, ani jako spisovatelka. Plete si titulní roli s rolí hlavní, v poznámkách pod čarou vysvětluje hloupým čtenářům co jsou špičky a co je balerína tak zoufalým způsobem, že je to opravdu úsměvné, ovšem na druhou stranu nevysvětlí, co je např. Modrý pták v Šípkové Růžence...
V rozhovoru nejde autorka ani v nejmenším do hloubky a stále se vyptává na stejné otázky pořád dokola. Proč jsme se nedozvěděli jaká je návštěva Buckinghamského paláce, kde Daria byla pozvána, jaká byla Lady Diana a jakou vůni používala princezna Margaret? Jaký je Pierce Brosnan, když mají spolu s Dariou společnou fotkuv knize... místo toho se neustále vrací otázka “A co vlastně děláte ve volném čase?”
Zklamání... Škoda... Zbytečně vynaložená energie... Bez nápadu, bez nadsázky, bez vtipu, bez emocí...

03.10.2020 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha od Aleny Mornštajnové, kterou nelze jinak než doporučit.
Autorka nejenže píše skvěle čtivým a strhujícím způsobem, ale vždy mají její knihy i historický, společenský a lidský přesah.
Určitě doporučuji! A to nejen Hotýlek, ale všechny autorčiny knihy.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana je kniha, ke které se nejen v myšlenkách budu stále vracet.
Nepamatuji se, kdy naposledy jsem četla tak strhující příběh, který by ve mně zanechal tak hlubokou stopu. Pro mě osobně bylo přečtení Hany velmi osvobozující v tom, že si člověk uvědomí, jaké má vlastně v životě problémy... co je podstatné, co může změnit, co nemá smysl řešit atd.
Fantastická kniha!
Bravo, Alena Mornštajnová a děkuji!!!

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel je kniha, kterou určitě doporučuji. Nejen proto, že je čtivá a skvěle napsaná, ale také proto, že má historický, společenský a lidský přesah.
Za mě jasná volba na Knihu roku!