dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Nezničitelná láska Nezničitelná láska Ian McEwan

Výborný psychologický román, nejen o různých aspektech lásky, ale i o střetnutí rozumu s iracionalitou a o děsivé bezmocnosti, do níž se racionálně uvažující člověk v tomto konfliktu může dostat.

05.10.2017 5 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Velmi solidní, napínavá detektivka. V rodině Hultových jsem se trochu obtížněji orientovala. Patrick i Martin jsou sympatičtí vyšetřovatelé, Erika v tomto díle trochu ustupuje do pozadí.

25.06.2017 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Útlá kniha zachycující vlastně jen rozmezí několika hodin, přesto se rozbíhá vzpomínkami hlavních postav a pohledem do jejich budoucnosti do strhujícího obrazu života dvou lidí, kteří vinou jediného, celkem ukvapeného rozhodnutí ovlivní celý svůj osud. Kniha mne nadchla, je krásně psaná, umožňuje čtenáři skutečně se do postav vžít a spolu se Sobotou je to zatím moje nejoblíbenější dílo tohoto autora.

21.02.2017 5 z 5

Nahoře ve starém hotelu Nahoře ve starém hotelu Joseph Mitchell

Výborně psané texty na pomezí reportáže a povídky ze starého New Yorku. Velmi čtivé, zobrazující mizející domy a místa a zajímavé postavy a postavičky s nimi spojené. Autor měl bezpochyby výjimečný vypravěčský talent, dovede člověka při četbě vtáhnout do prostředí a děje. Zážitek by byl asi ještě autentičtější, kdyby člověk daná místa znal ve skutečnosti, ale i bez znalosti města si čtenář příběhy, z kterých dýchá atmosféra starých časů, užije.

27.01.2017 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Napínavá detektivka na pomezí thrilleru, má spád a tempo. Stylem a samozřejmě i prostředím se poměrně dost odlišuje od autorových knih z Hebrid nebo ostrova Entry. Prostředí současné Číny je vylíčeno velmi živě a s řadou zajímavých detailů, hlavní postavy jsou také zajímavé a mají potenciál do dalších dílů. Peter May je můj oblíbený autor, ale k tématu Číny jsem měla trochu nedůvěru, nicméně kniha byla pro mne příjemným překvapením.

22.10.2016 4 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Zatím pro mne asi nejlepší kniha Delphine de Vigan. Velmi působivá a emotivní. Přes řadu tragédií a těžkých zkoušek, které provázely život její matky a vlastně celé rodiny, vyprávění jako celek nepůsobí pesimisticky. Styl je zvláštní, protože kombinuje pasáže vyprávěcí s těmi, kde se autorka přímo obrací na čtenáře a líčí samotnou přípravu a vznik knihy. I přes tuto kombinaci stylů působí kniha uceleně a dokáže člověka pozoruhodně vtáhnout do děje.

22.09.2016 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Ze zvědavosti jsem sáhla po této kontroverzní knize, ačkoliv jsem coby racionálně založený skeptik měla trochu obavy, aby se nejednalo o "vymývárnu" typu Čtyř dohod apod. Tyto obavy se ale nepotvrdily, kniha nikomu nic nenutí ani nepůsobí vtíravě. Začíná jako napínavý thriller, část prožitá ve snu/kómatu je spíše psychologicko-náboženská, ale závěr vrací celý příběh logickým způsobem zpět do reality. Celá kniha je čtivě psána a oceňuji, že se autor pokouší zodpovědět řadu otázek, které člověka při setkání s křesťanstvím napadají. Jeho vysvětlení jsou celkem zajímavá a stojí za zamyšlení. Popasoval se poměrně srozumitelně i s problematikou Trojice, kterou považuji za jednu z nejabsurdnějších součástí křesťanství vůbec. Autorův přístup není urážlivý ani dogmatický a tudíž myslím, že kniha může zaujmout jak nepředpojatého věřícího, tak nepředpojatého ateistu.

19.08.2016 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Zatím asi nejnapínavější díl z trilogie, alespoň podle mého názoru. Velmi obsáhlé, ale velmi čtivé. Rozhodně nemám dojem, že vztahová linie příběhu nějak převládá, naopak určité jiskření ve vztahu mezi Cormoranem a Robin mi připadá jako výborné oživení příběhu. Jistým zklamáním pro mne proto byl samotný závěr knihy. Uvidíme, jak se bude příběh vyvíjet dál.

02.08.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Výborný, napínavý příběh oscilující mezi detektivkou a společenským dramatem. Zajímavým prvkem je střídání vyprávění z pohledu několika postav, které ukazuje, jak může být představa, kterou si o lidech vytváříme na základě vnějšího zdání, klamná. Čte se jedním dechem a udržuje čtenáře v napětí od začátku do konce.

20.03.2016 5 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Opět výborná detektivka, s docela překvapivým rozuzlením. Tentokrát méně Matthiase, zato o to víc Belly, z níž se stává zajímavá postava. Postupné odhalování dávných událostí bylo opravdu napínavé.

18.02.2016 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Jedna z mála knih, které jsem prostě nebyla schopna dočíst. Pro mne nudné, jednotvárné vyprávění, ani k postavám jsem si nějak nebyla schopna najít vztah, připadaly mi s tím svým proflákaným životem odehrávajícím se v rozmezí chlast, cigára, sex, drogy, auta tak nějak prázdné. Možná v době vzniku čtenáře zaujala svou netradičností nebo před revolucí dojmem čehosi "mírně zakázaného", ale dnes mi připadala prostě jen rozvláčná...

01.01.2016 2 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Poměrně rozmanité povídky, zajímavé je umístění jedné z nich do Prahy. Četly se velmi dobře.

20.12.2015 4 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Výborné povídky, krásně psané, velmi rozmanité, občas vtipné, občas dojemné. Téma plynutí času, stáří, přesto není pojato depresivně, ale s citlivým, laskavým nadhledem. Vede k zamyšlení nad tím, jak malichernými problémy se občas v životě zabýváme a jak pomíjivé nakonec bývají.

05.12.2015 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Výborná kniha, nezůstává pozadu za Skálou. Samostatný příběh, ale kdo četl Skálu, setká se s některými starými známými. Opět krásně psané, čte se jedním dechem. Napínavé pátrání v minulosti, která se jen pozvolna a krůček po krůčku odhaluje, kombinované s poetickými a sugestivními popisy drsné přírody i života obyvatel Hebrid. A i když je to vlastně velmi drsný příběh, nepůsobí vůbec depresivně. Těším se na další díl z tohoto cyklu.

05.01.2015 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Velmi zajímavý námět, rozhodně napínavé čtení, nicméně celkový dojem u mne osobně dost pokazil ten apokalyptický závěr. Až do "Halloweenu" to byla opravdu pozoruhodná studie chování lidí v mezní situaci, ale ty následující události to celé tak nějak zastínily a překryly, předchozí osudy všech těch jednotlivých obyvatel jako by pozbyly smyslu, což je podle mne škoda, protože je to opravdu pozoruhodné téma. Se znalostí toho, jak to dopadne, už bych ani neměla chuť číst knihu znovu. Další připomínku bych měla k realističnosti toho, že by ke všem popisovaným změnám před "Halloweenem" došlo v průběhu pouhých 5 dnů. Ať už jde o změny ekologické, složení ovzduší, vadnutí rostlin (vzhledem k rozměrům a výšce kupole), až po změny chování lidí, sebevraždy apod. Nejsem odborník, ale spíše bych uvěřila, že by to probíhalo postupně v rozmezí týdnů či měsíců. Příběh by pak byl ještě věrohodnější a působivější.

08.12.2014 4 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Standartní kvalita, napínavý příběh, sympatické postavy a čtivost, nemám co vytknout, pouze snad ten fakt, že po přečtení několika knih z cyklu jsou už další příběhy čím dál předvídatelnější. Prostřední se sice mění, což je zajímavé a fajn, nicméně například předem můžeme s určitostí říci, že "pachatel" dopadený cca 30 stran před koncem není nikdy ten pravý a ještě nás čeká zvrat. Ten už pak přichází poměrně náhle bez přílišného vysvětlování, a poté následuje samotný závěr, jaksi rozvláčný a natahovaný, jako by se autor nemohl s knihou rozloučit. Nic proti, má-li autor určité oblíbené prvky, nějaký svůj osobitý "podpis", ale dodržovat stále přesně stejný model je myslím už spíše na škodu...

22.04.2014 4 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

K této knize mám velmi rozporuplný postoj. Na jedné straně milé a laskavé vyprávění s nádechem starých časů, na straně druhé drsná protestantská moralita. Chápu, že kniha odráží osobnost a povolání autora a dobu svého vzniku (odlišný přístup ke smrti v komunitě ovládané náboženskou vírou, v minulosti běžné cyklické vnímání času apod.). To si ale uvědomí kritický dospělý čtenář, nikoli dítě. Jedno je jisté, dětem bych ji v dnešní době určitě nečetla (nebo bych musela dost vynechávat a číst jen pečlivě vybrané pasáže) a jsem ráda, že mi ji naši nečetli, když jsem byla malá, protože z některých částí bych měla určitě trauma (pohádka o koťátkách, konec knihy apod.). Večerníčkové zpracování je určitým kompromisem a líbilo se mi mnohem více.

10.02.2014 3 z 5

Velká kniha vánočních detektivek a záhad Velká kniha vánočních detektivek a záhad Otto Penzler

Povídky se mi velmi líbily, samozřejmě některé více a jiné méně, ale žádná mne nezklamala. I když se většina odehrává ve vánočním období nebo má k vánocům nějakou vazbu, nedá se říci, že by to bylo vyloženě vánoční čtení, spíše takové čtení na dlouhé zimní večery. Za velký přínos považuji, že jsem se takto seznámila s celou řadou autorů, které jsem doposud neznala, a že ke každé povídce je přiřazen medailónek příslušného spisovatele. Určitou nevýhodou jsou větší rozměry a velká hmotnost knihy, nějak jsem nevěděla, jak se s ní "uvelebit"... Každopádně mohu doporučit každému milovníku klasické detektivky.

09.01.2023 4 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

V mých očích určitě slabší než příběhy s Poirotem nebo slečnou Marplovou. Připadá mi, že čtenář je tak trošku klamán, když sleduje události z pohledu Michaela a přitom před ním jeho skutečné pohnutky a úvahy zůstávají skryty.

05.12.2022 3 z 5

Učebnicový případ Učebnicový případ Jeffery Deaver

Příjemná povídka v klasickém Deaverově stylu. Pro čtenáře, který sleduje celou sérii, už je trochu zbytečné, jak jsou všechny postavy v každém díle vždy znovu představovány, ale chápu, že kdo by nečetl popořadě, takto se alespoň může zorientovat.

27.07.2022 5 z 5