Cortegos Online Cortegos komentáře u knih

Příběhy tisíce a jedné noci Příběhy tisíce a jedné noci Eduard Petiška

Trochu mě mrzí, že jsem si nevšímal té kouzelné arabské atmosféry, na kterou všichni upozorňují. Každopádně kniha nebyla špatná. Oceňuji žánrovou rozmanitost, avšak často se motivy stále opakovaly. Občas jsem se ztrácel, když Šahrazád vyprávěla, jak někdo vyprávěl a ten vyprávěl, jak někdo vypráví. Překvapilo mě, kolik je tam erotiky.
Co se Petiškova převyprávění týče, hodnotím ho docela pozitivně, zvlášť části psané ve verších byly krásné.

19.01.2022 4 z 5

Loutna česká Loutna česká Adam Michna z Otradovic

Člověk, který v poezii klade důraz na formu a rým, asi úplně nadšený nebude. Každopádně přiměřená jednoduchost a kouzelnost obrazů čtenáře částečně vtáhne do vnímání světa barokní doby a to je zážitek, kterému má cenu věnovat čas. Za sebe bych doporučil nejprve přečíst samotný text a poté případně poslechnout.

17.01.2022 4 z 5

Nájezdníci Nájezdníci John Flanagan

(SPOILER) Parádní pokračování, první část v Zátoce klidu trochu vázla, ale pak se to rozjelo. Lydia skvěle příběhu dodává dívčí element a spolupráce Volavky a Vlčího větru je „cool“. I závěrečná bitva byla podle mého gusta a popichování s Baratem je skvělé koření. Akorát dá se říci, že víceméně příběh končí jako v prvním dílu: vyplouvá se najít Havrana a získat zpět Andomal.

15.01.2022 5 z 5

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

Naprostá fascinace. Úžasné prostředí, úžasné postavy, úžasné příběhy. Osobně tento díl zatím považuji za vůbec nejlepší v celém HUU (Hraničářův učeň universum :))

11.01.2022 5 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Tento povídkový způsob vyprávění mi vůbec není cizí. Krásně se doplňují mezery a čtenář se setká se širokou škálou svých oblíbených postav. Trochu mě zaráží „archeologické“ orámování povídek, které celé sérii dává jiný (podle mě ne úplně nutný) rozměr.

11.01.2022 5 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Jeden z nejlepších dílů, skvělé postavy, prostředí a všechno, akorát mi přijde, že závěrečná bitva postrádá napětí a je vcelku odbytá (jakoby si autor uvědomil, že píše už dlouho, tak to rychle ukončil).

01.01.2022 5 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Jak jsem předchozí díl považoval za slabší, tak tenhle se řadí k těm nejlepším. Mám pocit, že se dílo Flanagana posouvá dál. Až v tomto díle šlo skutečně do tuhého. Samotné vyvrcholení nebylo ani zdaleka tak strhující jako to, co předcházelo a k čemu odkazuje název dílu.

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Díl se rozjížděl pomalu, a protože mám za sebou víceméně maraton předchozích dílů, tak si všímám komunikačních a jiných stereotypů a začaly mi mírně vadit. Za mě asi jeden ze slabších dílů, ale epický závěr to zachránil. Přesto nepřestávám hltat příběhy z tohoto úžasného světa a nemám jinou možnost, než dát pět hvězdiček.

Meta Meta Pavel Bareš

Zajímavý, poutavý a propracovaný příběh. Má první zkušenost se současnou literaturou a stála za to. Na hlavní téma je určitě třeba poukazovat. K vcelku realistickému pojetí mi moc nesedí konec.

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Krásné završení. Přijde mi skvělá rozmanitost prostředí, postav a motivací záporných postav v celé sérii. Co bych vytkl je postava Xandera – přišlo mi, že se jeho charakteristika od minulého dílu značně proměnila k horšímu, což působí dosti uměle.

15.11.2021 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Velice hezké mnohdy emotivní, mnohdy vtipné a mnohdy neskutečné vyprávění z cirkusového a artistického prostředí. Touha po svobodě a dokonalosti. Možná mohlo být kratší, ale že by se příběh nadbytečně natahoval, se také říci nedá.

„Nad kravincem se muškátu nedočucháš.“
„Každý člověk si vytváří svůj svět a nakonec se setká s takovým, jaký si kolem sebe utvořil.“

11.11.2021

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Možná můj nejoblíbenější díl. Will je na svých nohou, navíc přibyl pes a v přestrojení řeší nadpřirozené jevy – to je můj šálek čaje. S přibývajícími díly si všímám stereotypnosti ve všem možném (komunikace, popis postav) a taky bych řekl, že z epizody na Seacliffu by šlo vytěžit více. To ovšem nijak nesnižuje to, že Hraničářův učeň je prostě pojem. Skvělý je, že se postavy střídají Halta a Ewanlyn vystřídala Alyss.

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

(SPOILER) Co se podařilo je jednoznačně místo. Arida prostě táhne. Čeho si začínám všímat a co bylo v tomto díle velice patrné je (ne)realističnost: jaká je asi pravděpodobnost, že Will se z hledání Cuka vrátí a vystřelí z luku přesně ve chvíli, kdy se kat chystá popravit Halta?

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Jeden z mých oblíbenějších dílů. Skvěle jsou zde rozpracované politické a diplomatické zájmy jednotlivých národů-zemí. Parádně se taky daří kombinovat vyprávění z perspektiv různých postav.

Ledová země Ledová země John Flanagan

Co znám, tak asi nejdepresivnější díl série. Ačkoliv se zdá, že se děj vleče, v každé kapitole se stane něco zásadního.

Hořící most Hořící most John Flanagan

Prostě paráda. Vrátil jsem se k sérii skrze audioknihu a musím říci, že se kniha lépe poslouchá, než čte. Parádní postavy Skandijců, skvělý hořkosladký konec.

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Báseň jsem přečetl na zkoušku z literatury a asi jsem jí nevěnoval dostatek pozornosti. Poté jsem viděl film a ten mě donutil se k básni vrátit. Tentokrát jsem chápal vše, vnímal vše a za necelou hodinu jsem ji pln dojetí dočetl přesvědčen, že tentokrát můj čtenářský zážitek byl jeden z nejsilnějších vůbec. Škoda, že nejde dát více hvězdiček.

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Úžasné, skvělé. Když jsem byl menší, tak mě tato kniha uchvátila a i teď, kdy jsem si myslel, že jsem podobným žánrům odrostl, jsem plně prožíval veškeré dobrodružství postav. Nejen koncept hraničáře, ale i dialogy, vztahy mezi postavami a samozřejmě vypravěčský um dělají nejen z tohoto dílu skvělý výtvor.

29.08.2021 5 z 5

Výminkáři Výminkáři Karel Václav Rais

Rais je skvělý vypravěč. I když všechny povídky zpracovávaly stejné téma, pestrost možností čtenáře nenudila ani v té poslední. Doporučuji.

28.08.2021 4 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Řekl bych lepší než dvojka, ale na jedničku to stále nemá, i když se k ní v lecčems přibližuje. Jedno tajemství velmi zvolna rozplétané nabyde jako vždy úžasného finále. Řekl bych, že mnozí mohou mít s dočtením problém, ale stojí to za to.

08.07.2021 5 z 5