Cortegos Cortegos komentáře u knih

Sluneční hodiny Sluneční hodiny Karel Toman (p)

Některé básně jsou docela hezké, ale jako celek na mě sbírka příliš nezapůsobila. Básně pojednávají o velkém množství témat, což se brát jako nekompaktnost, nebo rozmanitost.

04.04.2021 3 z 5

Audience Audience Václav Havel

V porovnání se Zahradní slavností, určitě lepší kus. Měl jsem možnost vidět jej v podání Divadla na Vinohradech a byl jsem (a stále jsem) ohromen. Divák se během dialogu postupně dovídá, o co jde, ačkoliv se repliky absurdně opakují. Zařadil bych Audienci k mým nejoblíbenějším literárním počinům.

29.03.2021 5 z 5

Časová tíseň Časová tíseň Jiří Fried

Ačkoli jednoduchá a jistě nepřelomová, přesto nadprůměrně čtivá a poutavá kniha. Autor je vypravěč přesně podle mého gusta. Troufám si hádat, že čtenáře ve středním věku osloví ještě mnohem více než mě.

26.03.2021 5 z 5

Zlatá reneta Zlatá reneta František Hrubín

Příjemné počtení trochu náročnější při sledování dějových linek. Je opravdu zřejmé, že Hrubín je původem básník, takže se objevují lyrické pasáže. Určitě stojí za přečtení, ale přelomové dílo to z mého pohledu není.

26.03.2021 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Unikátní dílo. Zvláštně tíživé a depresivní. Chápu, že někomu nemusí sedět, jelikož autorův styl je dosti specifický. I když je patrné, k jaké interpretaci příběh směřuje, v mém případě je vše přehlušeno zvláštní atmosférou knihy.

24.03.2021 4 z 5

Modrý a rudý Modrý a rudý Fráňa Šrámek

Hezky se čte, zajímavé obraty a vyhovující téma. Přes přesvědčení o mé nepovolanosti hodnotit poezii bych řekl, že v porovnání s dalšími díly anarchistů, tato sbírka zaostává.

18.03.2021 4 z 5

Taneční hodiny pro starší a pokročilé Taneční hodiny pro starší a pokročilé Bohumil Hrabal

Nepříliš zajímavé, asi jsem knihu nepochopil. Místy vtipná, ale jinak zdlouhavá; mohla by být mnohem kratší. Konec částečně dojem napravil.

18.03.2021 2 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Ohromné a strašné, jak jednoduše autor skrze svět zpracovává postavy. Prožitek při i bezprostředně po četbě byl velice silný. Na několika desítek stran autor ukázal své kvality a strašné věci. Vřele doporučuji přečíst (s vědomím, že se nejedná o odpočinkovou četbu). Jediná věc, kterou bych vytkl, je černobílé vidění postav.

13.03.2021 5 z 5

Z mého kraje Z mého kraje Antonín Sova

Přírodní lyrika je můj šálek kávy. Sovovy básně jsou hezké a kvalitní, příjemné počtení, ale že bych z nich byl absolutně unešený, se říci nedá.

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Příliš mě tato kniha nezaujala, přestože je napsaná zajímavým způsobem. Občas se čtenář může trochu ztrácet. I tak myslím, že pro poslední kapitolu stálo si přečíst i ty před ní.

13.03.2021 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Hodně hodně drsný. Knížka působí tím nejstrašnějším dojmem. Doufám, že nikdo už nebude muset prožít podobné hrůzy. Drastičnost zvláštně kontrastuje s „mužsko-ženskými“ peripetiemi.

13.03.2021 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Velice krásné básně, zpěvné a plné krásných obratů. Dobře se čte. Jedinou překážkou mohou být archaická či nářeční slova. Proto bych doporučil vydání s propracovaným slovníčkem.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Kvalitní jasná klasická divadelní hra. Problém může dělat jazyk. Na dobové diváky působila určitě silněji než na mě.

05.03.2021 3 z 5

Soukromá vichřice Soukromá vichřice Vladimír Páral

Moje první zkušenost s Vladimírem Páralem nebyla vůbec špatná. Soukromá vichřice je svým způsobem děsivá kniha. Doufám, že takhle manželství ve skutečnosti nefunguje. Četla se dobře, od čtenáře je ale vyžadována pozornost a musí si ledasco domýšlet; není mu vše přineseno jasně na talíři.

04.03.2021 4 z 5

Mstivá kantiléna Mstivá kantiléna Karel Hlaváček

Verše se hezky čtou, ale sbírka mě příliš nezaujala.

Pozdě k ránu Pozdě k ránu Karel Hlaváček

Náročnější čtení - některé básně se minuly s mým chápáním, ale pro jiné to za přečtení stálo. Vyzdvihl bych úvodní Pozdě k ránu, Upír a nejvíce na mě zapůsobila báseň v próze Subtilnost smutku.

04.03.2021 4 z 5

Kašpar Lén mstitel Kašpar Lén mstitel Karel Matěj Čapek-Chod

Počtení nebylo špatné, děj knihy by se mohl ale vejít do menšího rozsahu. Že by se jednalo o knihu, kterou nemůžete odložit, se říci nedá. Je nutné vyzdvihnout zajímavé prostředí a postupný rozklad postav. Celému příběhu dává nové světlo poslední věta díla.

Milenci na jednu noc Milenci na jednu noc Ivan Klíma

Krásné a zajímavé momenty a obrázky ze života různých lidí. Ivan Klíma vyprávět opravdu umí. Do obyčejných dní postav jsou vkládány neobyčejné chvíle, které mnohdy vyznívají tajemně, zvláštně, nejistě a zároveň s pocitem příjemnosti.

04.03.2021 5 z 5

Zrod moderního světa 1780–1914: Globální spojitosti a srovnání Zrod moderního světa 1780–1914: Globální spojitosti a srovnání Christopher Alan Bayly

Zajímavá unikátní četba. Zdařilý pokus o globální dějiny se vždy počítá. Je však dosti náročná a vyžaduje celkem rozsáhlý přehled v celosvětových dějinách 19. století. Doporučoval bych ji tedy nejvíce studentům historie ve vyšších ročnících nebo opravdovým milovníkům a znalcům 19. století. Pokud ji budete číst jako úvod do historie tohoto století, pohoříte po několika desítkách stránek. Kniha je rozsáhlá, ale jestli na ní má člověk čas, stojí za to.

Justiční omyl - Hilsneriáda Justiční omyl - Hilsneriáda Bohumil Černý

Ke knize jsem se dostal přes dvoudílný film Zločin v Polné a krásně mi dokreslila obrázek tématu, kterému by se měla věnovat mnohem větší pozornost, než se mu dosud věnuje. Kniha se čte rychle a dobře.

11.02.2021 4 z 5