Cortegos Cortegos komentáře u knih

Bývali Čechové... : české historické mýty a stereotypy Bývali Čechové... : české historické mýty a stereotypy Jiří Rak

Skvělá, čtivá, zajímavá. Super základní přehled o 19. století. Jiří Rak vždy přijde s nějakou z zajímavou informací. Vřele doporučuji.

10.02.2021 4 z 5

Češi, české země a Velká válka 1914–1918 Češi, české země a Velká válka 1914–1918 Ivan Šedivý

Skvělá kniha. Celistvě popisuje, co deklaruje název. Určitě se před začátkem čtení hodí alespoň strohý přehled Velké války. Ačkoli se nejedná o úplně popularizační dílo, milovníka historie neodradí.

10.02.2021 4 z 5

Zachovej nám, Hospodine: Češi v Rakouském císařství 1804–1918 Zachovej nám, Hospodine: Češi v Rakouském císařství 1804–1918 Jiří Rak

Kniha se čte hezky. Řekl bych, že autor plně splnil cíl své práce. Čtenář se dozví mnoho zajímavých informací. Větší rozsah není na překážku. Kniha mohla by být sice kratší, ale milovník dobových textů by se mnou nesouhlasil.

Česká moderní kultura Česká moderní kultura Jaroslav Marek

Kniha možná zaujme většího znalce české kultury 19. století, ale mne vzhledem k rozsahu příliš neobohatila. Určitě tuto knihu do ruky neberte, jestliže o tomto tématu příliš nevíte. Pokud chce čtenář tuto knihu „vytěžit“, měl by si na ni najít dostatek času a trpělivosti. Jsem však přesvědčen, že existují další knihy popisující stejné téma zajímavěji. Největší nevýhodu spatřuji v nepřehlednosti kapitol. Možná to má důvod, já ho však nevidím. Výhodou je komplexní pohled.

10.02.2021 2 z 5

Historie moderní doby Historie moderní doby Jiří Hanuš

Natradiční způsob zpracování tématu mi vyhovoval. Kniha výstižné popisuje základní procesy a termíny 19. století s časovými přesahy na obě strany. Nezapře se autorovo zaměření na církevní dějiny.

22.12.2020 4 z 5

Nacionalismus Nacionalismus Ernest André Gellner

I přes mou obecnou skepsi při čtení podobných filosofických knih, bylo toto dílo příjemným zážitkem. Nikdy jsem si nemyslel, že podobná kniha bude dokonce čtivá. Myslím, že i překlad, který je u takových knih vždy obtížnější, se povedl skvěle. Určitě bych četbu doporučil spíše pro pokročilejší studium nacionalismu.

13.12.2020 4 z 5

Národy nejsou dílem náhody Národy nejsou dílem náhody Miroslav Hroch

Ze čtenářského hlediska je kniha solidní i zajímavá. Hlavně bych vyzvihl srozumitelnost, dobrou strukturu a zbytečné neteorizování. Doporučuji každému, kdo se o formování moderních národů více zajímá.

08.12.2020 4 z 5

Achilles a želva Achilles a želva Miroslav Holub

Skvěle se četla - básně převážně dobře srozumitelné. Zajímavé obrazy a úvahy.

22.11.2020 4 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

(SPOILER) Četla se celkem dobře. Děj je zasazen do zajímavého a neotřepaného prostředí. I když Nikola byl vypravěčem představován jako velký hrdina, občas jsem měl s jeho počínáním problém. Přesto byla jeho smrt popsána s takovou samozřejmostí a tak nenadále (i když k ní autor dlouho připravoval atmosféru), že mě zaskočila a bylo mi velkého loupežníka ve finále líto.

21.11.2020 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Skvělé. Řekl bych, že Povídky z druhé kapsy jsou lepší než z té první, ve kterých se často opakoval tentýž motiv. Příjemné je zastřešení povídek konverzujícími přáteli a i sami povídky jsou bohatější, barevnější a samostatnější. Opět se v povídkách střídá humor, ironie, cynismus, morbidnost i prosté úvahy o životě.

20.11.2020 4 z 5

Textová opora ke studiu mluveného českého jazyka a dialektologie Textová opora ke studiu mluveného českého jazyka a dialektologie Irena Bogoczová

Jeden z nejlepších studijních materiálů, jaký jsem kdy četl. Jasně, stručně a zároveň dostatečně se věnuje hlavně dialektologii, ale částečně i ostatním útvarům českého jazyka. Musím se přiznat, že mne dlouhý a poněkud nezvyklý název mírně vyděsil, ale četlo se to krásně. Obsahově i strukturou je výtečná. Nějak takto si představuji ideální „učebnici“. Doporučuji každému, kdo má alespoň malý zájem se o dialektologii dovědět něco více.

11.11.2020 5 z 5

Vajíčko Vajíčko Ludvík Aškenazy

Příliš mě povídky nezaujaly. Kvalitní jistě jsou. Míšení absurdity, tragiky a něžnosti jistým způsobem funguje. Dílo není úplně jednotné. Možná se můj pohled na něj časem změní.

10.11.2020 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Po mírně depresivní knize o židovském úředníkovi za druhé světové války jsem si chtěl oddechnout u nějakého hezkého historického románu. Ale vybral jsem špatně. Co se literární kvality týče, dílo je na té nejvyšší úrovni. Velice dobře se čte. Samotný obsah je ale hrůzostrašný - nejde však o žádný žánr hororu. Nejhorší je skutečnost, že je to napsané tak realisticky, že čtenáře ani nenapadne přemýšlet o příběhu jen jako o tradiční fikci. Autor mě přesvědčil, že se to skutečně odehrálo. A to je to nejděsivější. Budoucí čtenáře bych chtěl varovat, aby se před čtením psychicky obrnil a připravil se na nejhorší.

03.11.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Krása a síla. Jedna z nejhezčích knih, kterou jsem kdy četl. Zdařile vykreslené postavy, prostředí i zápletka. Čtenář s hlavní postavou zažívá radost i lítost, ale největší lítost přichází, když knihu dočte.

27.10.2020 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Řekl bych nejlepší Havlíčkovo literární dílo. Čte se relativně dobře a Ladovy ilustrace jsou skvělé. I když se zabývá soudobými tématy, může dnešního čtenáře oslovit.

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Typický KHB. Bohužel si myslím, že čtenář se při čtení neobejde bez znalostí hrubé kostry Havlíčkova života s důrazem na jeho Brixenský pobyt. Řekl bych, že z hlediska literární kvality jsou Král Lávra i Křest Svatého Vladimíra lepší.

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Hezky a vtipně zpracované téma. Dílo, které nepotřebuje hlubší literární znalosti. Proto je příhodným dílem k maturitní zkoušce.

Obrazy z Rus Obrazy z Rus Karel Havlíček Borovský

Přestože Havlíčka velice obdivuji, myslím si, že je lepším novinářem a politickým aktivistou než spisovatelem. Dílo Obrazy z Rus je hezká procházka po tehdejším velkém Rusku, ale na dnešního čtenáře dojem neudělá. Jazyk i témata odpovídají době. Přesto nemohou chybět typicky Havlíčkovy sarkastické momenty, u kterých koutky úst vylétnou k uším.

27.10.2020 2 z 5

Život s hvězdou Život s hvězdou Jiří Weil

Velice tížívá, depresivní, ale dobře napsaná - čte se velice dobře. Člověk, který je zvyklý na díla o holocaustu, knihu ocení možná více. Pro mě byl Život s hvězdou vlastně čtenářskou prvotinou o postavení židovského obyvatelstva za války. Čtení nebylo příjemným zážitkem, což nutně vyplývá z obsahu. Měl jsem pocit, že příběh, který se vypráví, je absolutně vymyšlený, neuskutečnitelný, což možná je zapříčiněno tím, že dnešní člověk si nedokáže představit tu zrůdnost války.

27.10.2020 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Příběh je hezký, citlivý, smutný i veselý a maximálně bych mu vytkl jistou jednotvárnost. Celý projekt si však zaslouží velké uznání. Ty lidi, co se na tom podílí jsou borci. Po přečtení jsem měl chuť si pořídit nějakého toho psíka.

26.10.2020 4 z 5