Achilles a želva

Achilles a želva https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42301/achilles-a-zelva-42301.jpg 4 65 9

RonnieSmithx
25.02.2024 4 z 5

„A když se odečetlo,
že jsi milovala,
nenáviděla
a křičela hrůzou před hranicí

shledali,
že jsi svatá,
Jano.“

Pablo70
26.10.2023 3 z 5

Nebudu panu doktorovi nic podsouvat, kniha vyšla již roku 1962 a bylo nutno se vyrovnat s režimem. Proč jinak by Holub vzýval genialitu Leninovu, který píše „rezoluci o ozbrojeném povstání“, které „oni už nevymažou“. Což toto vraždění nestálo tisíce životů? Podobně jsou na tom básně jako Funkcionář, Brigáda, Zlepšovatelé, Astronauti („ řekneme pravdě pravda a soudruh soudruhu“) = budeme všichni soudruhy. Možná, že tehdy, na začátku šedesátých, ještě věřil v zářné zítřky A tak nechme Majakovského „bojovat proti amortizaci srdcí a duší“ . Tento Gruzínec se nakonec zastřelil. Copak to Holub nevěděl? Pes se mohl jmenovat Napoleon, avšak Lenin se nejmenoval Lenin nazývejme věci pravými jmény. Revoluce = vražda. A je to!

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Naprosto úchvatná a přitom tak nenápadná, temně laděná sbírka (pro mě neobsahuje žádnou "slabší" báseň). Je to možná trochu k zamyšlení, že ji tady má k tomuto dni přečtenou pouhopouhých 53 lidí. Ale co..

mi-380
21.05.2022 4 z 5

Autora po přečtení téhle sbírky mezi oblíbené nepřidám, mám ho tam už dávno. Jeho vidění světa je mi blízké, sbírky Anděl na kolečkách a Žít v New Yorku považuji za skvělé, přesné a originální umělecko-dokumentární pohledy na Spojené Státy šedesátých let.
Tehdy, v svým způsobem úžasné době probouzení národa, se v té obrovské nové kulturní československé vlně tahle knížečka básní lehce ztratila, ale její hodnota trvá. Autorovy nápady, náhledy na svět i způsob interpretace, to vše zestárlo jen minimálně, a to včetně několika bizarních ozvěn let padesátých.
80 % (zatím 50 hodnotících s průměrem 76 %).

Alexander Veliký
Alexander Veliký plakal,
když se dozvěděl, že existují ve
vesmíru ještě jiné světy
Neplač.
To máš z těch těžkooděnců,
to máš z toho impéria,
to máš z té čtrnáctikarátové,
mezikontinentální
slávy.

Stačí, když nebudeš
Veliký.

NikolOt
22.12.2021 3 z 5

Básním zas až tak dobře nerozumím, ale jsem toho názoru, že by si měl každý aspoň jednou přečíst něco podobného. A nakonec si na tom najde každý to své.

Ronnie68
20.12.2020 5 z 5

sbírka se mi četla opravdu skvěle .. je rozdělena na 3 části ... verše byly i pro mě srozumitelné ... některé mi připadaly více smutnější ...

Cortegos
22.11.2020 4 z 5

Skvěle se četla - básně převážně dobře srozumitelné. Zajímavé obrazy a úvahy.

triatlet
19.06.2018

Verše lékaře - imunologa jsou imunní vůči času a byly imunní vůči socialistickému bezčasí.
Autor propojuje vědu s poezií. Motivy kroků a betonu působí bezútěšně.
"Krok vedle zvoní na poplach,
krok vzad otvírá propast,
zachvění exploduje.

Hluboko dole
v katedrálách plují ryby.

A každý z nás
vyvoláván je jménem." (s. 10 - Přehrada)

Enumerační řady v básni Operace (s. 12) apelují na adresáta.
"...vyrvat nádor,

obepnout peany,
umýt si ruce,
osušit pot,
zapálit cigaretu."

V motivu kroků v básni Uzávěrka (s. 20) je vazba na kafkovskou postavu?
"Včera
účetní K. padl vyčerpáním.
Knihy nehrály o tři haléře."

Vtipnou pointu má báseň Napoleon (s. 21). Žáček František, zdá se, nemá napoleonský komplex.

Verše odrážejí dobu.
"...k smrti unavení muži u mikroskopů
ptají se - co teď,
děti vstávají v lavicích,
krvácejí slabikáře,
nosiči dějin skládají krosny,
polocesty,
poločiny,
polopravdy,
vzpřímeny jako kosti v hrdle...

... vše co hlásá, uznává a učí
svatá církev katolická, apoštolská, římská..." (s. 60 - Galileo Galilei)

Nadčasovost dokládá báseň Televize (s. 76).
"Otevírají se dveře a přichází
země,
a jsme na konci,
před slovy ano a ne."

ladyfromskye
10.11.2014 5 z 5

Pro mě je to sbírka básní, která nám přímo do očí říká, jak jsme ve své pýše zapomněli na přírodu, z níž pocházíme a kterou nyní ničíme, jak jsme zapomněli na velikány vědy, na jejichž ramenou stojíme, a jak zapomínáme na samotnou historii, kterou, ač nad námi všude ční, nepropojujeme ani s přítomností, ani s budoucností.
Ale je dost možné, že je to opět jen a pouze moje interpretace, která neodpovídá soudobému pojetí knihy. Jako obvykle... řekne asi každý, který mě alespoň trochu zná :-)

Miroslav Holub
česká, 1923 - 1998
1962  76%Achilles a želva
1963  79%Anděl na kolečkách
1990  63%Čím drží svět pohromadě
1961  74%Slabikář
1958  76%Denní služba

Kniha Achilles a želva je v