Povídky z druhé kapsy

Povídky z druhé kapsy

Sborník detektivních povídek z pera Karla Čapka patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství, které dokáží vždy překvapit a zaujmout. Náměty povídek jsou natolik originální, že byly mnohokrát použity pro filmové zpracování. Klasická díla Karla Čapka jsou ozdobou každé knihovny! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161/povidky-z-druhe-kapsy.jpg 4.4656
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Fragment (ČR)

Blancheerka

Kniha je soubor povídek většinou s detektivní a policejní tématikou. Spisovatel se dívá na věci mnohokrát s lehkým nadhledem a píše úsměvným stylem. Nejvíce se mi líbily povídky Poslední soud a Sbírka známek

tatafa

Poměrně čtivé povídky, které mne ovšem nijak nenadchly ani nezaujaly.

dreamhex
26.12.2016

Omlouvám se všem, ale tuhle knížku bych zařadil mezi mučicí nástroje, těch pár dobrých povídek to zachrání maximálně na 1*.

kosilka
19.12.2016

K této knize není moc co říkat. Je to oddechové čtení, příjemné, plynoucí, má to vtip, lidský přesah, duchovní myšlenky a hluboká zamyšlení. Přestože jde o kriminální případy, v člověku se čtením rozhostí v duši klid. To je ta zlatá, krásná, stará doba. Velmi kvalitní čtení.

MotorkaN
30.11.2016

Když jsem dočetla Povídky z jedné kapsy, tak jsem se hned vrhla i na tyto. A opravdu mě nezklamaly.

fojtikjirik
20.11.2016

Pěkná oddychová četba od velkého českého spisovatele, který podle mého soudu měl dostat Nobelovu cenu, na níž byl několikrát nominován.

Nelly
19.09.2016

Oddechová knížečka z kriminálního prostředí - je vůbec možné, aby něco, co zavání zločinem, mohlo pohladit duši? Ano, Čapek toto umí - hry se slovy a se zajímavými charaktery lidiček z podsvětí, které si snad i přes jejich kriminální život musíte oblíbit.

stastnyandel
27.07.2016

Miluji povídky.Tyto jsou kouzelne.Jdu hned na ty z prvni kapsy.

bergerova
24.06.2016

Znáte takový ten pocit, když máte před sebou maturitní seznam povinné četby a jste z ní mile překvapeni? Mile překvapená jsou hodně slabá slova na tuto knihu :)

Hedwik
31.05.2016

Krásné! Některé povídky veselé, některé méně, ale je zajímavé jak celá kniha povídek graduje.

Sourire
06.03.2016

Myslela som si, že Povídky z druhé kapsy sa mi budú páčiť minimálne tak veľmi ako tie z tej prvej. Ale nie. Páčili sa mi ešte viac.

Čapek ma opäť zaviedol na miesto činu, do súdnej siene, medzi detektívov a zločincov. Rozpráva však hlavne o živote, pravde, svedomí, strachu či smrti. A so slovami sa hrá tak krásne, že je čítanie jeho poviedok vždy pohladením pre dušu.

sulcv
28.02.2016

Povídky z druhé kapsy jsou zdařilé stejně jako z první kapsy.

Kunki
26.12.2015

"... a na posvatném vzoru Čintanami, to se rozumí, se válí ta mrzká psí ropucha; když mne viděla, zavrtěla potěšeně tím tlustým jelitem, kterému se u jiných psů říká ocas."

Pokud si chcete oddychnout, hurá do toho :)

alef
24.09.2015

Hlavními hrdiny těchto povídek jsou prostě - lidé - se svými slabostmi, radostmi, ctnostmi i nectnostmi ... a tak pan Čapek i z druhé kapsy vytáhl příběhy plné tajemství, zvláštních náhod a se zajímavým rozuzlením ... příběhy psané hravým a zábavným stylem, které mě prostě bavily :-).

"Ale ono na světě přichází nazmar tolik zvláštního důmyslu a takových těch krásných schopností – Víte, lidé mají tu trpělivost hledat v písku diamanty nebo perly v moři; ale aby hledali v lidech vzácné a podivné dary od pánaboha, aby nepřišly nazmar, to je ani nenapadne. A to je veliká chyba.”

Beni
23.08.2015

Čtenářská výzva 2015 - KNIHA KRÁTKÝCH POVÍDEK

Úžasné, jak člověk po letech vidí jinak již přečtené knihy :-) Četla jsem asi na základce a nyní znovu. Povídky se mi strašně líbily, dokázala jsem je ocenit. Když jsem je četla poprvé, tak mne to moc nebralo.. Určitě doporučuji všem přečíst :-)

Maverick
03.04.2015

Doporučuji si přečíst! Jedná se o krátké, ale přitom zajímavé detektivní povídky. Jako četba k maturitě ideální. ;-)

Veeris
13.03.2015

a jo, dá se, když se musí:)

Daniel.95
05.03.2015

Sice mi povídky z první kapsy sedly více, ale i tyhle mají své osobité kouzlo. :)

katerina9455
04.01.2015

Povídky z jedné a druhé kapsy jsou moc příjemné a zábavné čtení. Kriminální případy v podání Čapka jsou moc moc fajn!

Matt Baker
04.01.2015

Povídky z druhé kapsy mi přišly malinko lepší než jejich předchůdci z první kapsy.

wooloong
22.11.2014

V podání Karla Čapka jsou i zločiny (případně "zločiny") až hřejivě lidské.

mineralka
10.10.2014

Čtu moc moc ráda.

bondula
07.10.2014

Sprvu som mal pocit, že Povídky z druhé kapsy sú ľahšie, veselšie, ako tie z prvej. Takto to šlo zhruba do dvoch tretín knižky, keď sa hravosť začala meniť na vážne záležitosti, hlbšie zamyslenia. Skutočne, zbierka akoby obsahovala k sebe sa nehodiace poviedky, no Čapek ich usporiadal tak, aby tvorili jeden jediný celok. Jasné, sú spojené dialógom pánov rozprávačov, no je tu aj nejaké hlbšie spojenie, akýsi vývoj. Detstvo, mladosť, dospelosť, staroba a smrť? Neviem, nedokážem to spojivo určiť, no takto, ako sú poviedky zoradené, dávajú mi hlbší zmysel, ako keby boli len po jednom.
Ale aj jednotlivo sú skvelé. Najviac sa ma dotkli Muž, který nemohl spát a Sbírka známek. Ako ten Čapek poznal človeka! Ako keby poznal mňa, mňa osobne! Jednotlivé poviedky, i tie z prvej zbierky sa mi v mysli vynárajú často. Sú o bežných situáciách, o bežnom živote, tematicky vlastne triviálne. Nezabudnuteľnými ich robí Čapkovo literárne majstrovstvo, jeho láska k človeku a ľudstvu, ako celku.

jaryn
20.09.2014

Čapkova "poezie" spočívá v dokonale analytickém stylu. Jsou to strohá fakta, ovšem úžasně lidská "fakta"!

Anette Abeja
24.06.2014

Povídky od Čapka mě baví kdykoliv je vezmu do ruky. Mám ráda styl jeho psaní a občas velmi zvláštní způsob řešení případů. Prostě bezvadné čtení ve volné chvilce. :)

Bookman
30.04.2014

Moc hezké čtení.

JakubKP
16.03.2014

První kapsa mě oslovila více. Druhá kapsa je originálnější stylem vyprávění. Nicméně obsah a sdělení se mi líbí víc v První kapse.

mpb1913
22.01.2014

Mám je o chlup radši než první kapsu. Jak nemám Čapka chuť číst, tak povídky můžu.

Stamby
09.01.2014

Tak, po přečtení první kapsy jsem se do té druhé vrhnul po hlavě, čekal jsem další detektivně laděné vyprávění rozličných příběhů. Jaké další překvapení a zvraty mi Čapek ukáže? Nezklamal mě, přesně toho se mi dostalo, ale i něčeho navíc.

V první kapse jsou povídky vyloženě detektivní a jde v nich o šokující zvrat, kteréžto překvapení čtenáře pobaví. Zde ustupuje ona detektivnost do pozadí, povídky jsou stále v kriminálním prostředí, ale jejich závěr bývá nejen překvapující, ale i poučný, každý případ či zážitek pánů vypravěčů zde nese svou vlastní myšlenku. Divil jsem se na jak malém prostoru dokáže Čapek vykreslit zajímavé postavičky nerudovského ražení, každý charakter je jaksi trojrozměrný a opravdový.

Další věcí hodnou opěvování je skladba povídek, povídky z první kapsy jsem četl o volných deseti minutkách, jen tak pro volnou chvíli. Za to povídky svázané až filozofickými myšlenkami jsem bral jedním dechem a každá další povídka byla lepší a lepší.

A závěrem jenom, jazyk. Nevím čím to je, ale čeština autorova nevypráví, ona hladí a jen tak mimoděk s ní autor staví příběh tak poutavý sám o sobě.

vercza
28.10.2013