Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Koupit

Příběh novely je naprosto nepodstatný, stejně jako samotná pointa. Tento monolog víceméně sám se sebou vede zestárlý strýc Pepin, který se snaží vzpomínat na ztracené mládí, poučit a především zaujmout mladou slečnu Kamilu... Jinak je onen monolog slepenicí nejrůznějších momentů a situací z Pepinova života - stařec vypráví o Janu Husovi, svatém Václavu, svých nápadnicích a milenkách, básníku Bondym, ale uvažuje i nad tím, který druh piva je nejlepší nebo jestli se nežilo za Rakouska lépe. Důležitým zdrojem vypravěčovy "životní moudrosti" je snář Anny Novákové. Pepin zná zpaměti nepřeberné množství nejrůznějších snů, které se nějakým způsobem váží k milostnému životu dané osoby a vždy díky těmto znalostem dokáže některou dívku naprosto pobláznit nebo naopak, pokud se mu nelíbila, odehnat. Dalším důležitým mezníkem je pro staříka Pohlavní zdravověda páně Batisty, na kterou se také často odvolává....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/5535/tanecni-hodiny-pro-starsi-a-pokroci-MMw-5535.jpg 3.9203
Novely, Literatura česká
Vydáno · Československý spisovatel

Kniha Taneční hodiny pro starší a pokročilé

JP

"dejchni na mě, je z tebe cejtit kořala a ona klečela a říkala, ale já jsem měla jenom rumovou pralinku a von ji dával facky" aneb všechno, co máte na Hrabalovi rádi, mně vždycky seděl a Taneční hodiny jsou jedna z jeho velmi raných prací (1964), vlastně experimentem, o kterém se mi zmínila češtinářka na střední, kniha napsaná v jedné větě "hovado jak Marie Terezie" a kecy o Ježíši a Máří Magdaléně mě při cestě do práce pobavily, ale zároveň mi kniha přišla spíš jako něco, co Hrabal napsal na sklonku kariéry, takové ohlížející se, vzpomínkové, pokud jde o celkový nádech

Vlasta155

Je to tak originální, až je to zábavné.

Roberta
31.10.2018

Ma to svuj puvab.

xxtom
08.07.2018

Strýc Pepin vypráví o všem možném a v jedné dlouhé větě na 90 stranách skáče z jednoho tématu k druhému.

Luna7
03.07.2018

Co toto bylo? Jedna věta dlouhá padesát stran, ve které se skáče od jedné věci k druhé, žádný příběh ani poučení. Znovu to číst rozhodně nebudu.

michall17
13.03.2018

Mam rad Hrabalovu poetiku. Knihu- novelu jsem cetl uz po několikáté a bylo to příjemně čtení..

Faji
14.10.2016

...aneb kterak jsou lidské příběhy nekonečné a osobité, tak jako byla věta, ze které je knížečka upletena.

schacco
21.08.2016

Surreálné utrpení s občasným úsměvem.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Bohumil Hrabal
česká, 1914 - 1997

všech 94 knih autora

Kniha Taneční hodiny pro starší a pokročilé je v

Právě čtených2x
dalších seznamech1x