Audience

Do této hry zahrnul Václav Havel své vlastní zkušenosti z doby, kdy pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Hrdinou hry je zakázaný spisovatel Vaněk, který pracuje v pivovaru jako „přikulovač sudů“. Jeho nadřízený Sládek ho pozve do své kanceláře k rozhovoru. Jedná s ním přátelsky, spisovatel se však cítí nesvůj. Je vytržen ze svého prostředí, dělnickým zvykům /pití piva/ přivyká jen s obtížemi, kromě toho neví, jestli na něj jeho nadřízený nechystá nějaký podraz. Sládek mu dá zvláštní návrh - přesvědčuje ho, aby sám na sebe psal hlášení tajné policii. Vaněk odmítne, přesto že mu Sládek za to nabízí „ teplé místo ve skladu“. Ve hře jde mimo jiné o kritiku pokrytectví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28221/audience-k3T-28221.jpg 3.7665

Kniha Audience

maris123

Posloucháno jako nahrávka se skvělým Landovským a autorem samotným. Přemýšlím o tom, že jedním ze znaků totalitních režimů je absence smyslu pro humor. Je dobré to mít na paměti i nyní...

a304

kap66 píše: nedá se pochopit absurdita něčeho, co jste reálně nezažili /vy mladí/

PS: dá se pochopit cenzura v dnešní demokracii? Proč z ČTV pan Moravec nezve neprotěžované, ale zvolené politiky např. pana Okamuru? Není to absurdita v přímém přenosu? To že mládí nechápe?
Každý pocítí pravdivost umění, zvláště když v dnešku neustále žije. A mladí dnešku rozumí kolikrát víc něž ti, co rozum pobrali o něco dříve, nepodceňovala bych jejich bystré chápání. Pan Havel do toho šláp. Absurdita je přirozená jsoučást každodennosti, kterou není radno neslyšet. Absurdnost chápeme, jen se nám zprotivila. Přála bych všem, abychom žili svobodněji, né tak křečovitě a mohli se absurdnostem zasmát.

lernami

Nečekala jsem, že se mi absurdní drama bude líbit, ale hrozně mile mě to překvapilo! Poslouchala jsem jako audioknihu, kde byl Vaněk ztvárněn přímo Václavem Havlem. Při psaní díla Havel čerpal za svého soukromého života, což jde na knize dost poznat - dialogy, postavy, atmosféra doby...vše působí velmi autenticky.

Cortegos

V porovnání se Zahradní slavností, určitě lepší kus. Měl jsem možnost vidět jej v podání Divadla na Vinohradech a byl jsem (a stále jsem) ohromen. Divák se během dialogu postupně dovídá, o co jde, ačkoliv se repliky absurdně opakují. Zařadil bych Audienci k mým nejoblíbenějším literárním počinům.

SydBarrett

Havel není úplně můj šálek čaje

Natálie740

Ačkoliv jsou absurdní dramata známá cyklickými pasážemi a nesmyslným dějem, Havlova Audience mě příjemně překvapila. I přesto, že tento žánr není můj šálek kávy, jsem knihu přečetla za chvíli. Na konci se začarovaný kruh opakujících se pasáží rozuzlí a překvapí vás změna a pointu celého dramatu.

Jrsnbl

Naprosto skvělá hra! Zpočátku jsem se sice nechytal, v průběhu mě to ale úplně polapilo. Má první ochutnávka Havla a těším se na další díla!

barboramazlova
18.06.2020

Mně osobně drama absurdity upřímně nesedí. Určitě není pro každého. Audience se mi ale četla docela dobře, i mě poměrně bavila - v porovnání se Zahradní slavností, která prvky absurdity obsahuje mnohem výraznější. Kdo se ale v tomto žánru našel, je dost možné, že pro něj kniha bude méně zajímavá a Zahradní slavnost bych doporučila spíše.