Spalovač mrtvol

Koupit

Novela se odehrává za okupace a patří nezvyklým pojetím tématu i virtuózním ztvárněním k ojedinělým prózám české literatury a k nejvyzrálejším dílům autora. Zachycuje proměnu spořádaného a neškodného, třebaže trochu podivínského otce rodiny, v udavače a vraha pod vlivem fašistické ideologie. Na jeho konkrétním zpodobení, díky dokonale promyšlené kompozici a mistrovskému použití všech zvolených tvůrčích prostředků, vybudoval autor fascinující a zároveň děsivý obraz okupační doby a zároveň i typu měšťáka, který se díky své přizpůsobivosti dá zmanipulovat až k nejtěžším zločinům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37113/spalovac-mrtvol-Kfb-37113.png 4.23727
Romány, Literatura česká
Vydáno, Odeon

Kniha Spalovač mrtvol

Lejčís
včera

Spojení "Spalovač mrtvol" snad aspoň jednou v životě slyšel každý český, potažmo slovenský čtenář, i když třeba vůbec nemá ponětí, kdo byl autor tohoto díla Ladislav Fuks.
Kniha pojednává o panu Kopfrkinglovi, Němci žijícímu v Čechách, který své němectví nikdy nepovažoval za něco důležitého, dokud nepřišla 2. světová válka a s ní rasová genocida. Kopfrkingl pracuje ve spalovně mrtvých těl, přičemž zpopelnění po smrti velmi vychvaluje, válku nesnáší a tak do poloviny knihy ho budete mít pro jeho názory ve velké oblibě. Postupně se však Kopfrkingl nechává strhnout názory svých německých druhů a v popředí vystupuje fakt, že jeho žena je částečná židovka, tudíž i jejich děti mají židovskou krev. Stačí jediná scéna a Kopfrkingla začnete nenávidět do morku kostí, kam se Vám zavrtá i děsivý mrazivý pocit, který se v podobě husí kůže rozšíří všude po těle.
To dílo je samo o sobě dokonalé, perfektní psychologický rozbor totálního rozkladu lidské mysli. Fuks pracuje se stále se opakujícími větami a frázemi, které v průběhu knihy svým způsobem mění význam, což vytváří čím dál hustší, tíživější až hororovou atmosféru, takže přestože je dílo dokonale zpracované, obsahově v něm není dokonalého nic. Obsahově je kniha jedním z nejméně dokonalých textů, které jste kdy četli, tím spíš, že je tak hrůzostrašně reálná a znepokojivá. Kolik takových Kopfrkinglů, kteří se nechali strhnout přesvědčením, jež jim vtloukla do hlavy ideologie nacismu, asi bylo....

Knihu jsem poslouchala v audioverzi, kterou načetl Lukáš Hlavica, jenž dílo doslova oživil svým podmanivým hlasem, a já tak do příběhu pronikla mnohem hlouběji, než kdybych knihu četla sama.

Rade

Tuhle literární lahůdku jsem si dopřála podruhé po mnoha a mnoha letech. Někdy je výhoda, knihu doma nemít, pak je čtení po letech opět překvapivé, úderné.
Jak tohle komentovat? Můj krátký komentář z roku 2015 vystihuje stručně to, co jsem si z četby v mládí pamatovala. A dodávám, málokdy si po přečtení řeknu, kniha je dokonalá; tady to tak cítím, nic tu nechybí, nic nepřebývá, stupňování atmosféry i hrůzyplných výjevů je dechberoucí. Dokonalá ve své absurditě, grotesknosti, hrůze; sám autor měl o téhle knize říct, že to je horor, je to tak, i když horor poněkud jiný. Děsivé čtení plné panoptikálních opakujících se scén, frází a obrazů, které v nás vyvolávají strach a oslovují naše podvědomí, úděs z pana Kopfrkingla, přeslazeného prosťáčka, papouškujícího cizí názory, slabocha, kariéristy a psychopata v jednom, úděs z pokorné Lakmé i poslušného Miliho, to vše na pozadí pochmurných let 1938 a 1939, stupňující se totality a všeobecného společenského strachu.
Po přečtení jsem si zopakovala stejně skvělý a nadčasový film…

iatros

Zvláštní kniha. Atmosféra mi nepřišla ani tak hororová a děsivá jako spíš zneklidňující. Oříškem byl i specifický styl psaní, občas trochu těžší na čtení, občas hůře rozklíčovatelný např. opakované objevování různých archetypů postav (pořád jsem hledala jaký význam tam mají) a občas vskutku morbidní. Co ale bylo nad slunce jasnější, že Karl Kopfrkingl to neměl v hlavě v pořádku už od samého začátku a více než jako neškodný, mírumilovný podivín mi připadal jako psychopat s naučenými emocemi, rigiditou v běžných každodenních činnostech a totální absencí vlastních názorů, které pak cele přebíral od svého okolí a papouškoval je až do omrzení. A Ladislav Fuks nám velice názorně ukázal, jak je tento typ lidí tvárný a v rukou šikovného manipulátora dokáže spáchat ta nejhorší zvěrstva a současně být přesvědčen, že vše, co vykonal, dělá pro dobro lidstva, dobro samotných obětí, lepší svět... a můžete doplnit cokoliv, protože tento druh méně inteligentních, zmanipulovaných fanatiků je nebezpečný v každé době a kdekoliv na světě. Trochu mě mrzel konec, který mi přišel uspěchaný a musela jsem si ho přečíst dvakrát - měla jsem pocit, že jsem nějakou část přeskočila. Za mě tedy něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Jsem zvědavá na film, z kterého jsem zatím nějakým nedopatřením viděla vždy jen části, ale dokonale slizkého Rudolfa Hrušínského z hlavy jen tak nevymažu.

TaNya_

... jsem abstinent. / drsný mindfuck

Jrsnbl

(+ SPOILER) Tak tohle bylo drsné, velmi drsné. Řekl bych, že Spalovač mrtvol patří k těm titulům, kde je rozjezd trochu pomalejší a je důležité se jím prokousat. Pak vás totiž čeká naprosto temný příběh jedince, který si rád čte o Tibetu a stane se dalajlámou. Dalajlámou krematoria.

Autorův styl psaní je dosti specifický a nemusí každému sednout, příběh je však naprostým unikátem. Z hlediska historického a politického je Spalovač mrtvol pro Českou republiku velice přínosný. Protože žádní další podobní dalajlámové přijít nemohou, podobná pohroma se stát nemůže. Rozkvět třetí říše je zde vykreslen naprosto parádně, až děsivě. Je třeba si podobné historické periody našich dějin připomínat.

Film jsem ještě neviděl, brzy se však na něj pustím. Jsem zvědav, jak se filmová adaptace, tak složitého díla povedla.

Fontak

Tak mi přišlo trošku zvláštní, že se v knize stále opakují dokola stejné věty. Chudák syn pana Prachaře, snad ten alkoholismus nezdědí po otci....nebo....já jsem abstinent. Nevím proč autor určité věci opakoval pořád dokola. Film jsem neviděl, hodnotím jen knihu. Bylo to celkem dobré....

Vlahacova_jaja

Nemám moc ráda české autory, ale pan Fuks mě velmi kladně překvapil. Příběh mi připomínal viktoriánský nádech s nacistickými padouchy v hlavní roli. Jako milovník zvrácených věcí a historie jsem si knížku zamilovala.

Arev122

Priběh "hodného a citlivého " člověka , který pod vlivem událostí zničí celou svou rodinu a nakonec se že všeho zblázní.