Cortegos Cortegos komentáře u knih

Dějiny státu Izrael: Od založení do dneška, 1948–2013 Dějiny státu Izrael: Od založení do dneška, 1948–2013 Michael Krupp

Napsané je to parádně, to bez debat, pokud si libujete v politických dějinách, tato kniha Vás jistě zaujme. Řekl bych, že o něco horší je překlad. Jelikož to byla má první větší zkušenost s Izraelem, ocenil bych osobně více například společenských nebo kulturních souvislostí.

Čeština pod hákovým křížem Čeština pod hákovým křížem Václav Velčovský

Kniha se čte skvěle a parádní je i obrazový doprovod. Struktura a samotné tematické naplnění práce na mě ovšem působila značně zmateně a nahodile.

10.05.2022 4 z 5

Sv. Vojtěch - život a smrt mučedníka Sv. Vojtěch - život a smrt mučedníka Tomáš Sekyrka

Tato kniha je zaměřená spíše na duchovní obraz sv. Vojtěcha. Skvělý je fotografický doprovod, ale je vidět, že autor není na toto téma největší odborník. Pro větší dobový kontext bych doporučil spíše knihu od Dvorníka.

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Hezké a příjemné čtení, při kterém se nezapře Seifertův um. Přesto bych řekl, že kdybych ji četl v jiné etapě mého života, oslovila by mě více.

27.04.2022 4 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

Parádní zakončení předchozího dílu. Uvědomuji si, že pokud nějaký díl nebude vyloženě špatný, dám vždy pět hvězd, protože HU je prostě „srdcovka“. Je zajímavé, jak se doba odráží i v literatuře pro mládež – do těchto dvou dílů se promítá stále se vracející překonaná myšlenka o omezených schopnostech žen a nesmyslné lpění na zaběhnutých postupech bránících pokroku. To posouvá Flanaganovu tvorbu dál – mám pocit, že v předchozích knihách nic podobného takhle explicitně vyjádřeno nebylo (možná kromě tématu sektářství a manipulace s lidmi).

27.04.2022 5 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Trochu předvídatelné, ale jinak skvělé jako vždycky. Když se začíná nová etapa nebo pozornost se obrátí jiným směrem, série tím často utrpí, protože její úspěšnost spočívá právě v původním směřování, které si čtenáři tak oblíbily. Postava Maddie mě ale baví a John Flanagan stále z rukávu tahá zápletky a motivy, kterých se série ještě nedotkla.

27.04.2022 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Dílo nabízí mnoho možností interpretace jednotlivých motivů a motivací postav. Velice kvalitní kus, ale dnešního čtenáře nemusí zaujmout. Když ale člověk knize věnuje čas a pokusí se ji rozebrat a detailněji pochopit, tak si myslím, že zážitek s touto knihou bude výjimečný.

27.04.2022 4 z 5

Indiáni Severní Ameriky Indiáni Severní Ameriky Signe Seiler

Parádní přehled. Čtenář získá historický, ucelený a dostačující pohled na indiány během tří hodin. Všem vřele doporučuji.

26.04.2022 5 z 5

Divoký západ Divoký západ Signe Seiler

Skvělé, zajímavé a stručné. Fenomén divokého západ v kostce nejen pro děti. Pokud i další díly edice jsou stejné kvality a pokud by si je každý přečetl, obecná vzdělanost společnosti by o dost stoupla.

26.04.2022 5 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Neuvěřitelné. Člověk po přečtení této knihy vnímá historii v jiných konturách. Kniha se čte jedním dechem, protože velká historie ožívá skrze setkávání se známými osobnostmi přímo před očima a díky krásným obrazným obratům geniálního spisovatele.

23.03.2022 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Člověk by řekl, že to nebude ono, a má pravdu, ale stejně to neztratilo kouzlo tohoto světa. Zápletka nezklamala. Možná konec mi přišel trochu kýčovitý, ale jinak celkově pecka.

23.03.2022 5 z 5

Divoký západ Divoký západ John Farman

Nutno říci, že nejsem cílová skupina, ale přesto. Řekl bych, že překlad nedosahuje ani průměrné úrovně. Myslím, že se dá vtipně a zábavně podat divoký západ i bez vtipů „za hranou“.

08.03.2022 1 z 5

Jenom ne strach Jenom ne strach Ota Rambousek

Četlo se jako román, román, který se stal. Doporučuji k tomu vzít ještě další literaturu, protože se jedná o paměti a zdálo se mi, že občas tam něco nesedí, ale jinak úžasný příběh.

08.03.2022 4 z 5

Odbojová skupina bratří Mašínů Odbojová skupina bratří Mašínů Jiří Padevět

Hezky zpracovaný průvodce s bohatou fotografickou přílohou, ale řekl bych, že na první seznámení s příběhem bratří Mašínů nestačí. Já jsem ji četl společně s Jenom ne Strach od Rambouska a tento postup mohu jen doporučit.

05.03.2022 4 z 5

Jarek Nohavica Jarek Nohavica Dana Čermáková

Solidně napsaný životopis plný rozhovorů. Rauvolfova biografie byla sice lepší (už jen kvůli intenzivnějšímu kontaktu s hudebním prostředím), ale pro nenáročného čtenáře toto dílko stačí.

22.02.2022 4 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Překrásné básně dlouhé akorát pro mě. Zvlášť jsem si užíval čistou radost z pozorování přírody. Sbírka je rozmanitá a zároveň jednotná. Čtenář se skrze ní ponoří do kouzel jazyka.

22.02.2022

Velice silný příběh. Po formální stránce se mi kniha nečetla úplně nejlépe, ale jednoznačně se jedná o velké (svou kvalitou) literární dílo. Ještě zmíním, že (dle mého soudu hlavní) postava Brenskeho byla ve svém mrazivém pragmatickém gentlemanství hodně zajímavá.

18.02.2022 5 z 5

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

Úžasný zážitek vidět pohromadě více hraničářů. Všiml jsem si, že v tomto díle zvláště se to popisy přípravy jídla jen hemží.

11.02.2022 5 z 5

Lovci Lovci John Flanagan

Skvělé jako vždy, parádní ukončení a těším se na další díly.

11.02.2022 5 z 5

Hledání Jaromíra Nohavici Hledání Jaromíra Nohavici Josef Rauvolf

Zajímavě podaný portrét skvělého umělce čtenáře ladně vtáhne do nedávné minulosti do společnosti písničkářů.

09.02.2022 4 z 5