Výminkáři

V Raisových výminkářských příbězích je pravdivě zobrazen život české vesnice na konci 19. století. Poznáváme v nich, jak se vesničtí lidé plahočili, jak živořili, a jak umírali, jak hrabivost chamtivců ničila ubohé a bezbranné, jak shon po majetku narušoval vztah lásky a úcty i mezi nejbližšími.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36246/vyminkari-36246.jpg 4.472
Povídky, Literatura česká
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství

Kniha Výminkáři

sika444

Četl jsem ještě jako student, ale po 50 letech si stále pamatuji tu bezvýchodnost a krutost. Mrazivá kniha. Rais byl vynikající autor.

Krami

Téměř srdceryvná sonda do vesnického života v 19. století. Když si vezmu, jak si žijeme o těch sto a více let později... to je pořádný kvapík ten časový (po)chod dějin.

Guzzi
20.03.2018

Četl jsem toho od K.V. Raise docela dost, píše moc hezky, ale jak uvedla pode mnou "saman001", člověku se dělá až špatně, když si to všechno představí...
Jeden táta uživí sedm dětí, ale sedm dětí pak neuživí jednoho tátu. Co k tomu dodat?

saman001
05.12.2017

Četla jsem poctivě už podruhé, a stejně se člověku dělá až špatně, když si to představí. Idylické časy nebyly, nejsou a nebudou, zato něco pravdy na pořekadle "Po přízni řízni" určitě ano, stačí navštívit nejbližší domovinku nebo vyslechnout historky o dělení dědictví. V každém případě Rais je úžasný autor, který své příběhy snad ani nevypráví, ale doslova maluje. Narodit se v dnešní době, byl by stoprocentně někde na vrcholu žebříčku sta nejoblíbenějších. Doporučuju zkusit!

babicka_amalka
14.02.2017

rozhodně žádná idyla, chamtivost a zloba provázejí lidstvo odjakživa; přesto je knížka úžasně čtivá a má co říct i dnes;

ArwenEvenstar
13.01.2017

Kniha mě zaujala, a to jak svým archaickým jazykem, tak prostředím, ve kterém se děje povídek odehrávají. Povídky jsou sice spíše smutné, ale člověk se alespoň zamyslí nad rodinnými vztahy a nad tím, jak se chová k rodičům. Autorův styl psaní je poměrně spádný a čtivý, určitě si od K. V. Raise přečtu i něco dalšího.

Valyk
14.12.2016

Tato knížka, stejně jako např. Kalibův zločin, vtáhne čtenáře do "světnic" uvnitř několika "stavení" na starém českém venkově a učiní jej svědkem bazálních rodinných vztahů odehrávajících se v těchto hospodářstvích. Myšlenka jednotlivých povídek je monotematická - chudý výměnkář (často vdovec nebo vdova), jenž čelí chamtivosti a nelidské ukrutnosti rodiny, které (výměnkem) předal hospodářství. Mně se na Raisových příbězích hrozně líbí specifická forma vyprávění, které má rychlý spád a napětí, dále oceňuji archaické jazykové prostředky a precizní vyobrazení prostředí, ve kterém se příběhy odehrávají. Samozřejmě pozornému čtenáři neunikne, že Raisovy postavy jsou poněkud černobílé - jedni výhradně hodní (výměnkáři) a druzí výhradně zlí, čemuž asi málokdo uvěří. Na druhou stranu autorovi asi nešlo o nějakou hlubokou psychologickou analýzu jednotlivých postav a můj čtenářský zážitek to ničím nekazilo.

Jozefina
23.11.2016

Této knize je velmi dobře popsaná doba v níž lidé žili a ne všichni se měli dobře. To platí i v dnešní době, kdy lidé pracují za nízké mzdy a podpory v nezaměstnanosti jsou daleko vyšší. A místo aby lidé drželi při sobě jeden druhého haní.