Výminkáři

V Raisových výminkářských příbězích je pravdivě zobrazen život české vesnice na konci 19. století. Poznáváme v nich, jak se vesničtí lidé plahočili, jak živořili, a jak umírali, jak hrabivost chamtivců ničila ubohé a bezbranné, jak shon po majetku narušoval vztah lásky a úcty i mezi nejbližšími.

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36246/vyminkari-36246.jpg 4.380
Povídky, Literatura česká
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství (SPN - pedagogické nakladatelství)

Kniha Výminkáři

Hyaenodon

Některé povídky (poslední dvě) jsem už znal z Rodičů a dětí. Jsem si jist, že si Rais pro svou inspiraci vybíral extrémní modely sedláků a že ne všichni byli tak chamtiví; to ale nic nemění na tom, že postavy jsou perfektně napsané - zejména výminkáři šikanující Pavlu jsou napsaní skvěle. Dávám čtyři hvězdy, protože na Kalibův zločin to podle mě nemá.

lubtich

Poměrně potěšující četba, hlavně prostředí východních Čech je pro mě srdcehřející.
Raisovi nelze vzhledem k tehdejší situaci nic vyčíst - rejpavý vesnický povídky o problematice rodinných vztahů, zejména teda dětí x výměnkářů. Ale je zarážející, že v době, když v Evropě propukala moderna, tak jsme se my ještě babrali v národním obrození. Čemuž nasvědčuje i psychologie postav, která je relativně jasně rozčleněna na dobro/zlo - minimálně Rais to tak určitě expresivně zamýšlel, byť třeba v poslední povídce chápu skepsi vůči pražským obyvatelům jako vcelku oprávněnou (z pohledu vesničanů).
Obstojně je dávkováno napětí a postupné nabalovaní chamtivosti a ziskuchtivosti. Z hlediska čtivosti jsou zas decentně suchopárné pasáže popisu osob/prostředí, ty jsou líčeny naléhavě se značnou tlačivostí.
Jazyk je perfektní, maximálně důvěryhodný, oceňuji vysvětlené archaismy pod čarou.
První dvě povídky mě nikterak těžce nezasáhly (druhou a zároveň nejkratší považuji za příliš lakonickou), další 3 už měly správný elán (čtvrtou ale zas považuji za lehce předpovídatelnou).
Celkově pěkný - ale vesnickej realismus už v týhle době dost ubíral na intenzitě. Ale dá se, žejo.

DuncanIdaho

Poutavý popis života na vesnici v době před více jak sto lety. Všechny povídky jsou obrazem tvrdé reality tehdejší doby, ale jsou podány tak nějak "pohodově". Dnes to mnozí autoři podávají tvrdším způsoben. Sice to více odpovídá obsahu, ale v podání K. V. Raise se to čte lépe.

sika444
29.07.2019

Četl jsem ještě jako student, ale po 35 letech si stále pamatuji tu bezvýchodnost a krutost. Mrazivá kniha. Rais byl vynikající autor. Teď jsem si knihu přečetl znovu a musím říct, že je opravdu skvělá. Mistrovské povídky, dobře napsané, krásný a bohatý jazyk. Postavy jsou sice dopředu hotové, zato jejich jednání a myšlení je vylíčeno naprosto přesvědčivě. Opravdová perla.

Krami
11.04.2019

Téměř srdceryvná sonda do vesnického života v 19. století. Když si vezmu, jak si žijeme o těch sto a více let později... to je pořádný kvapík ten časový (po)chod dějin.

Guzzi
20.03.2018

Četl jsem toho od K.V. Raise docela dost, píše moc hezky, ale jak uvedla pode mnou "saman001", člověku se dělá až špatně, když si to všechno představí...
Jeden táta uživí sedm dětí, ale sedm dětí pak neuživí jednoho tátu. Co k tomu dodat?

saman001
05.12.2017

Četla jsem poctivě už podruhé, a stejně se člověku dělá až špatně, když si to představí. Idylické časy nebyly, nejsou a nebudou, zato něco pravdy na pořekadle "Po přízni řízni" určitě ano, stačí navštívit nejbližší domovinku nebo vyslechnout historky o dělení dědictví. V každém případě Rais je úžasný autor, který své příběhy snad ani nevypráví, ale doslova maluje. Narodit se v dnešní době, byl by stoprocentně někde na vrcholu žebříčku sta nejoblíbenějších. Doporučuju zkusit!

babicka_amalka
14.02.2017

rozhodně žádná idyla, chamtivost a zloba provázejí lidstvo odjakživa; přesto je knížka úžasně čtivá a má co říct i dnes;

Želary
Želary