čika čika komentáře u knih

Lazar Lazar Lars Kepler

Ach, nie. Tymto sa asi navzdy lucim s keplerovkami, bo v ich knihach uz nevystupuju ludia, ale iba maso v roznych znetvorenych podobach versus diabolsky inteligentne a cvicene terminatory. Mne to pride ako vystavka vsetkeho, co dokazali autori dokladne nastudovat, nehovoriac o kombinatorike a logike, ktore daleko presahuju moje chapanie. Neohromilo, nudilo, nastvalo.

07.04.2019 1 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Asi jedna z najdojimavejsich knih, ktoru som v poslednom case citala. Pritom napisana usporne, bez patosu.

01.01.2021 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Skvelé - a to formou i obsahom (+i prekladom a doslovom!) Spojenie genderovej dystopie s chilli závislosťou je geniálne, symbolické. Rozprávanie, striedanie uhlov pohľadu a rôzne formálne vsuvky vás držia v strehu až do konca. Lahôdka.

01.09.2020 5 z 5

Zviazaní Zviazaní Domenico Starnone

Na taku utlu knizku skvelo rozohrane i vypointovane. Vztahy v rodine su vzdy dobry masaker, netreba si nic idealizovat. Formalne dokonale, nic nechyba, nic nie je navyse!

02.12.2019 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

ako dieta som ju citala snad 50x. teraz mam dieta a to ju citalo - no...ehm...uz urcite aspon 5x :)
kultovka.

19.06.2015 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Z faktografickeho hladiska vyborne, co pokrivkava, su samotne pribehy, postavy, ich vyvoj, je prilis rychly a rozohraneho je prilis moc a na povrchu. Uz tu niekto podo mnou pisal, ze si vobec nevedel predstavit, ako postavy vyzeraju - a to je presne! Skoda toho, nevadi, dvojku dam urcite.

02.03.2021 3 z 5

Černá voda Černá voda Kerstin Ekman

Som velmi rada, ze ma neodradila ani hrubka knihy, ani jej citatelska nejednoduchost. Kniha ma nakoniec odmenila a potesila. To, ze sa nejedna o klasicku detektivku, je zrejme asi hned na uvodnych stranach. Pribeh ma vela vrstiev, myslienok a dejovych linii, je plny symbolov a filozofickych otazok.... Nic tu nie je ponechane na nahodu a citatelovu lenivost, ziadna vrazdicka na dovolenku. A kvitujem fundovany doslov.

15.10.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jodi Picoult je veľmi zdatná "vypravěčka". Je neuveriteľné, do akých tém sa púšťa a - funguje to. Patrične dynamické, osladené, informačne dobre zvládnuté, má môj rešpekt. Samozrejme, že mnohé veci boli predvídateľné a dej trocha samoúčelný, ale to nevadí. Dobrej rozprávačke odpustím mnohé.

14.07.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

No podme na trojku!

05.07.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Audiokniha. Klobuk dole, fantasy nevyhladavam, ale svet Sklenarov, Fajov, Petadvacitky, Nasterei atd ma dostal. Originalne, putave, vyborne nahovorene v audioverzii.

02.07.2020 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

krasne napisane, bravurne prelozene. kniha nie je len o starom muzovi a psovi, je o vsetkych vydedencoch, nemoznosti zaclenit sa a dosledkoch tohoto, o neschopnosti komunikacie a socializacie. kazdy takeho raya pozname :-)

25.09.2017 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Vzdy si hovorim, ze keby som vedela pisat, tak by som chcela pisat knihy ako Soukupova. Pri tejto knihe to plati dvojnasobne, lebo bonus je jej nadherne graficke spracovanie s ilustraciami - a to mam len e-verziu! Kto z nas nebol divne dieta, alebo si to aspon o sebe aspon na chvilu nepomyslel? Dobrodruzstvo, priatelstvo, vztahy, ktore nie su cierno-biele....Brala by som aj pokracovanie.

14.04.2020 5 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

To bol ale zlepenec! Cele nejak neukotvene, nesurode, bavilo i nebavilo (debaty mladych ludi o nicom), ku koncu uz vylozene otravovalo....a zili, kym nepomreli... Musim vsak priznat, ze citanie odsypalo ako hodinky a skutocne ma zaujimalo, co sa z toho vykluje. Ako vylozene zle rozhodnutie hodnotim zamer ukotvit pribeh do 70. a 80. rokov, realie nie su vierohodne.

12.10.2021 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

NO....tak trochu ako kladivom po hlave. Uvedomujem si dobre, ze takto vyzera realita, ale prosim, nechajte mi aspon zopar idealov. Neviem sa rozhodnut, ci je mi protivnejsi slovensky dedinsky magicky realizmus alebo tento nemagicky natvrdo :-)
Kniha ma dost vycerpala a ta jedovatost mi uz na konci prisla naozaj samoucelna. Niet tam pozitivnej zenskej postavy, niet tam vlastne pozitivneho motivu.
Dialekt sa mi pacil moc...osobne - hoci normalne to v knihe nepotrebujem - by som uvitala katarziu, ocistenie...nedostavilo sa

03.12.2018 3 z 5

Slídil Slídil Tana French

Tana nepíše klasické detektívky a vôbec nevadí. Maličké sklamanie výberom hlavnej postavy - uniká mi motivácia jeho presídlenia na írsky vidiek. Avšak bravúrna psychologizácia postáv, dialógy, popisy prostredia a vzťahov - to je tá šťava a korenie Frenchovej kníh a preto sa vždy teším na ďalšie.

18.05.2022 4 z 5

Nehoda Nehoda Mikael Ross

Dojímavý príbeh, krásne spracovanie. Postavy, ktoré si zamilujete, a ktoré sú podané tak vierohodne, že vás neprekvapí, že autor strávil štúdiom "materiálu" dva roky. Unikátny a inšpiratívny projekt sociálnej inklúzie, ktorý má svoj reálny obraz v Nemecku - a o to je knižka ešte cennejšia. Full body za myšlienku - prepojenie, príbeh i grafickú stránku. Plusbody za český preklad.

11.01.2022 5 z 5

Dôvernosti Dôvernosti Domenico Starnone

Ďalšie milé prekvapenie od Starnoneho. Trochu rafinovanejšie a menej vypointované ako Zviazaní, avšak podobné vzťahové motívy, overená stavba (tri pohľady) a dobré je, že veľa zostalo nevypovedaného, krátka stopáž vás udrží pri pozornosti, o kúsok viac už by už asi pre niekoho bolo zbytočným točením sa v kruhu. Bavia ma tieto intímnosti.

28.05.2021 4 z 5

Klamársky život dospelých Klamársky život dospelých Elena Ferrante

Tiez ocakavam pokracovanie, ale ktovie, aj toto bolo svojim sposobom uzavretie....Cela kniha je akoby nervozna, co vsak velmi dobre vystihuje obdobie dospievania, ktore popisuje. Motivy, ktore od Ferrante uz pozname, mna tu az tak neoslovili, dodam vsak, ze som knihu zacala citat po (opatovnom) docitani neapolskej sagy.

23.09.2020 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Po predchadzajucich vybornych detektivkach, som sa na pribeh z balona velmi tesila. Prva tretina vyborna, ze aka dobra zapletka! Potom uz som nejako nepobrala skoky v case, zvraty, logicke chyby, motivy postav... Ech, sklamanie, zaver to zaklincoval, uz len cakat, ze mozna prijde i kouzelnik....

18.08.2020 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Vyborna prvotina, hoci ja som citala najskor Normalnych ludi, mozno mne na skodu. Pre mna ista generacna vypoved, zenska vypoved. Klasicky rozohrate, formalne pritazlive - je to v tej jednoduchosti a nestrojenosti, Rooney ma bavi moc moc.

29.07.2020 4 z 5