čika - Příspěvky

Citlivá místaCitlivá místaA. Gavalda

Celkom svieze a zive poviedky, pri predposlednej vsak tej zivosti uz bolo na mna privela (héééééj)...Mne sa zda, ze formalne sa tu podobne ako v Billie tlaci na pilu a vyznieva to pateticky. Gavalda su pre mna jej romany, tu si nie som ista.

Poznávacie znameniaPoznávacie znameniaP. Wilk

Trochu sociologická štúdia, trochu nostalgické spomínanie, trochu reportážne písanie a vyslovene generačná výpoveď, ktorá možno neosloví všetky vekové kategórie. Pre mňa zarezonovanie a pripomenutie čias, ktoré som ešte v osobnej histórii celkom nespracovala a nedala do súvislostí.

Prázdne srdciaPrázdne srdciaJ. Zeh

nelahka kniha, z obsahu ktorej mrazi.

LazarLazarL. Kepler

Ach, nie. Tymto sa asi navzdy lucim s keplerovkami, bo v ich knihach uz nevystupuju ludia, ale iba maso v roznych znetvorenych podobach versus diabolsky inteligentne a cvicene terminatory. Mne to pride ako vystavka vsetkeho, co dokazali autori dokladne nastudovat, nehovoriac o kombinatorike a logike, ktore daleko presahuju moje chapanie. Neohromilo, nudilo, nastvalo.

Bystré dievčaBystré dievčaT. Hadley

Tessa Hadley je veru sikovna rozpravacka, dramy, ktore tu lici, su podane akoby nevzrusene a s odstupom (a tak to aj je). Na pozadi zdanlivej vsednosti celeho pribehu sa odohra viacero velmi zaujimavych "subojov", pod plastikom vecnej a vdacnej temy hladania vlastnej identity hlavnej hrdinky - akoby vzorky jednej celej generacie anglickych zien.

AnnaAnnaN. Ammaniti

Tazko uchopitelna kniha. Nie je to len katastroficka dystopia, v romane sa striedaju rozne zive obrazy, hlbkou obsahu nie velmi vyrovnane, obcas by som povedala, ze aj postradaju logiku, no vsetko je to spisane fascinujucim sposobom. Drobne - kvazi nepodstatne prihody a dialogy striedaju farbiste opisy, akcne sceny plne roznych drsnacin, vecne az zivotopisne pohlady do minulosti hlavnych hrdinov a ich predkov, vizia buducnosti /vyriesenia situacie je miziva. Kniha je drsna a neoptimisticka, napriek tomu vsak nesie v sebe urcitu poeziu, hnaciu silu...

Na konci samotyNa konci samotyB. Wells

ach, velmi slubny a silny zaciatok a az neprijemne sentimentalny koniec, aka skoda! cita sa to dobre, o to pokoj, akurat miestami som mala pocit, ze uz som v nejakom inom zanri....tak chyba uz len veta: a zili vsetci stastne az kym nepomreli....

Černí psiČerní psiI. McEwan

Cierni psi su skvele vystavanou metaforou...McEwan je ostrielany stylistik a rozpravac a jeho fikcie su neosuchane, bez snahy o senzaciu ci oslich mostikov, forma je prepracovana a celistva a velmi ocenujem, ze sa tymto svojim jedinecnym sposobom zameriava prave na fenomen rodinnych vztahov.

To je IstanbulTo je IstanbulT. Říčanová

Tak a este viac tuzim po ceste do vysnivaneh Istanbulu. Knizka je spracovana svojskym stylom, ilustracie-malby T. Ricanovej maju vlastnu poetiku a farebnost, ocenujem zaradenie skic a vsadepritomnych napisov.

Dobrá výchovaDobrá výchovaG. De Beaumont

Kniha je na mna moc utrzkovita a akoby nedotiahnuta, bez nejakeho jasnejsieho ciela...Viac som sa dozvedela z anotacie ako zo samotneho textu. Samozrejme, necakala som bombasticke zvraty a rozuzlenia, toto mi vsak prislo malo - a to aj zo stylistickej stranky...no a moc tomu nepridal ani preklad, ktory je miestami trochu kostrbaty.

Teorie podivnostiTeorie podivnostiP. Horáková

Kniha, ktora ma spociatku velmi bavila, ale postupne stracala tempo, zamotavala sa do svojich teorii a objavili sa aj stereotypy, co velmi nemusim. Napriek tomu sa mi pacil autorkin styl a urcite si pockam na jej dalsi pocin.

Počátek veškeré láskyPočátek veškeré láskyJ. Hermann

Mne sa Hermannovej styl velmi paci. Je zdanlivo bez emocii, nehodnotiaci,a detsky popisny - a predsa dokumentuje znepokojive udalosti, pohnutky, veci a city pod povrchom.

PřetvářkaPřetvářkaD. Kosztolányi

Zaujimavo zostavena kniha poviedok. Tema lzi a pretvarky ma mnoho podob a je Kosztolanyiho pohlad je urcitym sposobom fascinujuci, hoci- samozrejme- poplatny dobe.

Tíživá láskaTíživá láskaE. Ferrante

Opat vztahy matiek a dcer, ako nekonecny a stale sa tociaci kruh. Mozno trochu pridavam na hodnoteni, ale ako prvotinu musim takto hodnotit. Zapletka nie je zlozita, avsak styl pisania ju komplikuje, zvnutornuje, spochybnuje. Moze byt, velmi moze byt.

To už je životTo už je životJ. McInerney

Tak toto bol trpky mejdan. Velke bravo za preklad....

SlaďákSlaďákP. Rice

Jej, toto je mila jednohubka - nununu. Sladacek... no co dodat, hviezdickujeme!

Vránova neobyčejná dobrodružstvíVránova neobyčejná dobrodružstvíF. Nilsson

Gorila ma nadchla, Vrana menej...Uvod a zaver je na mna moc odflaknuty, asi v zmysle "naco sa s tym babrat", ale mne chybaju, inak je to klasicka divoka jazda, plna skvelych obrazov, mustra s neobvyklou dvojicou mi tentokrat az tak nesedi....Gorila bola jednoznacne vymakanejsia.
Ilustracie paradne.

Klára a Karolína: dvojčata přes propast časuKlára a Karolína: dvojčata přes propast časuP. Farmer

Tuto knihu sme nasli na poulicnom antikvariate, zaujala ma ilustraciami a anotaciou, hladali sme daco pre dceru. Pre mna ohromne prekvapenie, krasny nadcasovy pribeh. Skoda, ze sa toho od autorky neprelozilo viac v nasich koncinach.... zasluzila by si.

NalehkoNalehkoC. Bensen

Od knihy som si neslubovala nic, obalka ma skor odradzala. Co ale mozem kvitovat, je uprimnost, lebo sympatie k hlavnym hrdinom clovek naozaj nepocitoval, takze asi nejake romantizovanie ci prikraslovanie si autorka odpustila. Filozoficke ci "poucne" vsuvky mi nevadili, celkom dobre mi dotvarali obrazok urcitej sucasnej subkultury, ktoru v podobe podobnych cestovatelov uz stretneme po celom svete. Prave autobiograficka uprimnost mi pripominala skor cestovatelsky blog, siahodlhy instagramovy komentar - konieckoncov spominane snimky, ktore si dvojica obstaravala na svojich cestach lahko dohladate na nete :-)

SilaSilaN. Alderman

Trochu pridávam, ale na 3 hviezdičky to má väčšiu "silu" a štyri je o chlp viac ako cítim. Škoda preškoda, že kniha nie je kompaktnejšia, intímnejšia, azda mohla autorka trocha poľaviť na akčnosti a preskakovaní....ale záver je skvelý. Skrátka, pre mňa je to štylisticky nevyrovnaný a nedotiahnutý príbeh, pričom určite zaujímavý svojou témou a otázkami, ktoré nevyhnutne vyvoláva.

BambiBambiM. Kallentoft

ajajaaj tieto otvorene konce....trosku prestreleny motiv...ktory som vlastne asi ani nepobrala, lebo motivacia hlavnej "zlacky" mi zostava zahadou. napriek tomu, cita sa to dobre a rychlo, kallentoft ma svoju poetiku, ale po case unavi.

Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčatVplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčatJ. Guenassia

Priznam sa, prva tretina mi pripadala ako taky solidnejsi skvar....s tym, ze sa to dobre cita, takze som isla dalej, pribeh sa zacal krystalizovat a musim povedat, ze celkom pekne do seba vsetko zapadlo. Nie je to ziadna velka literatura, preklad by miestami potreboval upratat, ale kvitujem citatelnost, az filmovost, lahkost pisania.

Stalinovy krávyStalinovy krávyS. Oksanen

Nehviezdickujem, nakolko zostala nedocitana. Kniha je napisana vybornym stylom, o tom potom, ale o com to vlastne cele je? Nevedela ma vtiahnut, prepojenia rezimov politickych a zivotospravovych mi celkom ako celok nezafungovali a vlastne az za polovicou som si uvedomila, ze uz to asi ani docitat nechcem...Sklamanie.

Kníhkupkyňa z BerlínaKníhkupkyňa z BerlínaF. Frenkel

nehviezdickujem, lebo som nedocitala. nebavilo ma to, nemalo to styl, nedokazalo to chytit za srdce osobnou vypovedou ako dennik AF....

Deník Anne FrankovéDeník Anne FrankovéA. Folman

oproti originalu je tato verzia najma pre mladsich citatelov "stravitelnejsia". graficka podoba je uplne super, kvitujem aj to, ze niektore introspekttivne pasaze dennika boli ponechane vcelku. lahodka.

31.12.2018

V cudzej kožiV cudzej kožiK. Alvtegen

super zapletka, spad, rozuzlenie. viem si predstavit ako film. precitane za 1 vecer.

30.12.2018

NesváNesváE. Lockhart (pseudonym)

usiel mi motiv hlavnej hrdinky, trochu potlaceny na ukor akcie. ale cita sa to samo

29.12.2018

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou PrahouÁďa spadla do kanálu aneb putování dávnou PrahouS. Francová

moc krasne, pre prazanov, prahomilnikov, turistov a obdivovatelom ilustracii. taku knihu si zasluzi kazde mesto

25.12.2018

Mŕtve jazeroMŕtve jazeroH. Ismailov

Poetika krutosti. Obcas som sa stracala v menach, prepojeniach, legendach a realite, ale nevadilo mi to

15.12.2018

Sofia vždy chodí v čiernomSofia vždy chodí v čiernomP. Cognetti

No, asi mam slabost pre nesympaticke hrdinky, Sofiu je tazke si oblubit, ale urcite sa da do nej vcitit. Pribeh ma smrnc, hoci aj plynie trochu chaoticky a postrada wow-efekty. Netypicky, neakcny, odvazny a nemuzsky namet, akokolvek sa snazim nan nazerat gendrovo neutralne.

14.12.2018

1 2 3 4 5 6 ... 9