Černá voda

Švédský detektivní román neobyčejné síly. Mladá učitelka Annie se s dcerou vydává do lesní komuny, aby zde začaly nový život, vše jim však překazí dvě mrtvoly ve stanu. Základní text severského detektivního žánru se společenskými přesahy obdržel cenu August 1993 a Literární cenu severské rady 1994. Detektivní bestseller.

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181183/big_cerna-voda-wkO-181183.jpg 3.8103
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Argo

Handelser vid vatten, 1993

Kniha Černá voda

zdendula31

Nejedná se o klasickou severskou krimi,ale to mi vůbec nevadilo.
Autorka má skvělý styl psaní a udržela mě u knihy až do konce.
Detektivní zápletku jsem nerozlouskla před koncem a tak to mám ráda.
Fantastická atmosféra.

kahoma
23.12.2021

Nemusím se moc rozepisovat, protože je tu hned několik komentářů, se kterými plně souhlasím - např. kaja77, Eremites, bezprezdivky a hodně dalších. Na knihu jsem se velmi těšila, ale zklamala mě. Ano, vůbec to není pravá detektivka, spíše román o vraždě, kde vlastně ani nejde o pachatele... Četla jsem to v originále a také jsem se trochu ztrácela v té záplavě jmen. V knize je i dost dialektu - docela by mě zajímalo, jak si s tím překladatel poradil. Mimochodem název originálu znamená přesně Události u vody...

kaja77
09.06.2021

Upřímně...drobet se mi to táhlo. Kniha byla v podstatě zajímavá, popis života v drsných podmínkách Švédska, velmi pěkné, přesné a poetické popisy přírody, navození věrohodné atmosféry....to všechno tu bylo, ale velkou část knihy jsem třeba bojovala s množstvím švédských jmen a příjmení a trochu mi trvalo chytat se kdo je kdo apod.kazdopadně i přes to, že kniha získala titul nej severské detektivky, rozhodně se nejedná o klasickou detektivku, spíše než detektivka to byl "román o vraždě"

čika
15.10.2019

Som velmi rada, ze ma neodradila ani hrubka knihy, ani jej citatelska nejednoduchost. Kniha ma nakoniec odmenila a potesila. To, ze sa nejedna o klasicku detektivku, je zrejme asi hned na uvodnych stranach. Pribeh ma vela vrstiev, myslienok a dejovych linii, je plny symbolov a filozofickych otazok.... Nic tu nie je ponechane na nahodu a citatelovu lenivost, ziadna vrazdicka na dovolenku. A kvitujem fundovany doslov.

Eremites
21.08.2019

Tak především, tohle opravdu není detektivka. Myslím si, že tahle zavádějící informace na přebalu a v anotaci může částečně za celkem nízké hodnocení zde na DK. Čtenáři, kterým je román šit na míru po něm možná právě kvůli zařazení mezi "severské detektivky" nesáhnou a naopak, milovníci Nesba či Keplera musí být nutně velmi zklamáni a rozčarováni.

Černá voda je poměrně rozsáhlý, pomalu plynoucí román z prostředí nádherné švédské přírody a jedné vesničky ztracené částečně ještě v minulosti. Ekmanová krásně zpracovala naturel původních obyvatel vesnice a nově příchozí komunity hledající utopistický ráj. To vše sice na pozadí dvou zneklidňujících vražd, jejichž vyšetřování se spíše vine příběhem jako vedlejší dějová linka.
Pro mne velmi příjemně strávený čas, kdy jsem díky autorce prostředí švédské vesnice a přírody vnímala skoro všemi smysly.

bezprezdivky
12.05.2019

Autor popisku udělal téhle knize medvědí službu ..... Tohle opravdu není detektivka a už vůbec ne "základní text severského detektivního žánru". To je společenský román, do kterého je zasazena vražda jako jedna z událostí. Text je strašně rozvleklý, polovina textu se věnuje popisu kytek, stromů, rostlin a jejich barev.

Leniiiiik
08.03.2019odpad!

Ač je tato kniha uznávaná a většinou dobře hodnocená, byla jsem z ní opravdu zklamaná. Prvních 300 str. se tam vpodstatě nic neděje, až na úvod. Popis děje je roztahaný a o ničem. Těšila jsem se alespoň na rozuzlení na konci a pointu, ale opět to samé. Byla to ztráta času.

pajaroh
16.01.2019

Nemám ráda krimi, prostě mě ty mordy nebaví. A anotace této knihy je slušně řečeno hrozná. Takže proč? Miluji Švédsko a Kerstin Ekmanová je má oblíbená autorka, která dokáže výborně zachytit upadající atmosféru zdánlivě izolované vesnicie na hranici s Norskem, neidealizuje postavy ani zytečně nehrotí děj. Není to kniha pro milovníky akce a tradičních detektivek. Mnohem více v ní jde o vykreslení života, sociáních problémů a psychologie postav v rámci vytvořené komunity i rodiny. Uznávám, že chvílemi bylo čtení rozvleklé, ale to už je prostě styl Ekmanové. Za mě dobré čtení, kde vůbec nejde o to, kdo koho zamordoval.